Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impedancja pętli zwarcia- dziwne wyniki.

Karson12 05 Sty 2010 16:49 11883 16
  • #1 05 Sty 2010 16:49
    Karson12
    Poziom 10  

Witam szanownych kolegów.
    Problem impedancji pętli zwarcia był już nie raz poruszany, ale nie znalazłem odpowiedzi.

Mianowicie wykonywałem pomiary na niedawno wybudowanej hali, wszystkie pomiary wyszły OK ( wyłączniki różnicowo-prądowe, rezystancja izolacji). Problem pojawił się przy pomiarach pętli zwarcia. Biorąc pod uwagę współczynniki k (eska typu B-5, C-10) wyniki są powyżej obliczonych impedancji dla danego obwodu.

Gdzie popełniłem błąd, jaka jest przyczyna takich wyników?

- miernik wykorzystany przy pomiarach KYORITSU KEW 6010B
    - różnicówki były mostkowane
    - przewody siłowe prowadzone przewodem ydy 5*4mm
    - przewody gniazd 230 prowadzone przewodem 3*2,5mm
    - poglądowy rysunek przedstawiam poniżej (w nawiasach są zapisane pomierzone wartości impedancji pętli zwarcia)

https://obrazki.elektroda.pl/2_1262706514.jpg

0 16
  • Testo
  • #2 05 Sty 2010 17:18
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Jaki układ sieci, jak daleko od trafo jak długie obwody odbiorcze,
    oraz jaki wynik wychodzi na wyłaczniku 250A?.
    Proponuje również porównać wartości pętli L-PE i L-N.
    Pozdrawiam.

0
  • Testo
  • #3 05 Sty 2010 17:27
    pavulon
    Poziom 21  

Widocznie stacja trafo daleko od tej hali. Przy nowych instalacjach gdy wszystko ok. powinno być ok. 0,6Ohm

Przy charakterystyce B pomiary są dobre, ale dla C już nie bardzo.

0
  • #4 05 Sty 2010 20:10
    waldiperez
    Poziom 2  

A jakie są wartości ciągłości przewodu ochronnego z główną szyną wyrównawczą. Przecież ten pomiar też wykonujemy zgodnie z obowiązującą normą PN-E 60364. A przede wszystkim jaki to układ zasilania. Współczynnik k zdejmujesz z charakterystyki lub nieraz producent podaje te wartości w zależności od wartości wkładki bezpiecznikowej dla "B" to chyba 2,5, dla"C" 10,2 .Dla mnie są to wartości zbyt duże.

Moderowany przez Akrzy74:

Jak się nie wie o czym jest dyskusja- to lepiej się nie wypowiadać.

0
  • #5 05 Sty 2010 20:17
    Karson12
    Poziom 10  

Sieć NN w układzie TN-C, instalacje w budynku w układzie TN-S
    Transformator był specjalnie dostawiany dla potrzeb nowej hali, tak wiedz jest w odległości 300m.
    Co do impedancji pętli zwarcia na wyłączniku głównym (250A) wynosi ona 1,43 ohm.
    Przykładowe odwody odbiorcze pokazane na rysunku są oddalone od TG około 50m

0
  • #6 05 Sty 2010 20:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 05 Sty 2010 20:48
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

waldiperez napisał:
    Współczynnik k zdejmujesz z charakterystyki lub nieraz producent podaje te wartości w zalężności od wartości wl;adki bezpiecznikowej dla "B" to chyba 2,5, dla"C" 10,2 .Dla mnie są to wartości zbyt duże.

Witam. Czy Kolega zastanowił się nad tym co napisał, czy tak przywalił z płuc?
    Kolego Bronek22, z całym szacunkiem, metoda techniczna wcale nie jest taka prosta do wykonania, ja wiem, że dla Kolegi to pikuś, ale wymaga wprawy, ostrożności i właściwej interpretacji. Pozdrawiam.

0
  • #8 05 Sty 2010 21:34
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Na wyłaczniku (250A) już jest za duża impedancja. Przy tych przekrojach
    przewodu zasilającego (sądząc po wyłączniku to 120mm minimum) nawet na 300m powinno być dużo, dużo mniej.
    Tak jak proponowałem wyżej porównanie pętli L-PE i L-N powinno coś wyjasnić.

0
  • #9 05 Sty 2010 22:14
    stx1
    Poziom 12  

Witam
    Robiłem pomiary i na zasilaniu o podobnej konfiguracji to wychodziło na dopływie 0,48om. i reszta pomiarów było OK. .Ma rację grzeko1 powinno na zasilaniu być dużo mniej om.

0
  • #10 05 Sty 2010 22:45
    Karson12
    Poziom 10  

Dziękuję za wszelkie sugestie, tak jak kolega grzego1 proponuje porównam pętle L-PE i L-N, a także przyjrzę się dokładniej samemu przyłączu.
    Niestety zrobię to zapewne dopiero w przyszłym tygodniu.

Mam jeszcze takie pytanko: zakładając że pętle zwarcia na wyłączniku głównym mam 1,43 ohm ,natomiast na najdłuższym obwodzie pętla ma wartość 1,84 ohm.
    To czy dobrze rozumuję że różnica wynosi (1,84-1,43=0,41) i analogicznie jeżeli na wyłączniku impedancja pętli zwarcia wynosiła by, przykładowo 0.3 ohm, to na tym samym najdłuższym obwodzie otrzymam o kolo 0,71 ohm (0,3+0,41)?

0
  • #11 05 Sty 2010 23:01
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 05 Sty 2010 23:47
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    ...Duże błedy miernika można w ten sposob wyłapać. Bronek

Oczywiście, można również mając dane, obliczyć spodziewane wartości, a jeszcze łatwiej dokonać pomiaru innym miernikiem (np.MZC).
    Napisałeś w temacie - dziwne wyniki. Może się okazać, że wyniki jednak są prawdziwe. Pozdrawiam.

0
  • #13 01 Lut 2014 22:20
    laguna001
    Poziom 2  

Dobry Wieczór

Mam problem ze zbyt dużym wynikiem impedancji pętli zwarcia, więc żeby nie zaśmiecać forum, pozwolę sobie zadać pytanie w tym wątku.

W projekcie, przy nowej instalacji mam szafkę sterowniczą Z33, zasilaną kablem 3x2,5 z rezerwy wiekowej już szafy SK, zasilającej obecnie inne szafki sterownicze. Układ sieci TN-S, a przed tą szafą pewnikiem układ TN-C.
    Długość kabla zasilającej 120 metrów, zabezpieczenie w SK to wyłącznik nadmiarowo-prądowy C16. Impedancja pętli zwarcia wychodzi mi w okolicy 3 omów, czyli nie spełnia warunku SWZ. (16*10>230/3). Pomimo, że nie ma tego w projekcie myślę nad ułożeniem przewodu uziemiającego LgY 6mm, pomiędzy szyną PE w nowej szafce Z33 a połączeniem wyrównawczym tej nowej instalacji i ponowne wykonanie pomiaru. Czy taki pomiar będzie zgodny ze sztuką?

0
  • #14 01 Lut 2014 22:24
    TWK
    Specjalista elektryk

Jaka jest impedancja w tej szafce SK? Jakieś 1,75 oma masz z samego kabla. Jeśli w tamtej szafie impedancja jest na tyle duża, że łącznie przekraczasz 3, to zgłoś się do projektanta, co masz z tym zrobić. Czy z szafy Z33 wychodzi jakieś zasilanie do odbiorników? Jeśli tak, to i dla nich musisz pomierzyć IPZ, a na pewno będzie jeszcze większa.

0
  • #15 01 Lut 2014 22:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Przy takiej długości kabla tylko 2,5 mm² przekroju ?
    Dziwne.

0
  • #16 01 Lut 2014 22:50
    laguna001
    Poziom 2  

Właśnie 230/1.75 to i tak mniej niż 160. Niestety goni nas czas a zanim projektant się określi ...
    A projekt jest z branży AKPiA , także nie zwrócono szczególnej uwagi do zagadnień typowo elektrycznych...

Ale przy tej nowej konstrukcji był robiony otok i proszę o odpowiedź, czy podłączenie szyny PE w nowej szafce do tego otoku i wykonanie wtedy pomiaru byłoby błędem?

W innym wypadku pozostanie mi zmiana wyłączników nadmiarowo-prądowych w szafie SK z 16 na 10 (na chwilę obecną to i tak spokojnie wystarczy) i charakterystyki C na B i umieszczenie odpowiedniej adnotacji w protokole? Wtedy ewentualnie wymuszę na projektancie/Inwestorze zlecenie dalszych prac dodatkowych a nic nie będzie stało na przeszkodzie do przystąpienia do rozruchu.

0
  • #17 05 Mar 2014 12:02
    metalMANiu
    Poziom 16  

laguna001 napisał:
    Ale przy tej nowej konstrukcji był robiony otok i proszę o odpowiedź, czy podłączenie szyny PE w nowej szafce do tego otoku i wykonanie wtedy pomiaru byłoby błędem?

Nie wiem czy to byłby błąd (WYDAJE mi się, że nie). Jednak czy wynik pomiaru będzie inny? Na pewno impedancja pętli zwarcia pomiędzy przewodem PE a każdym innym zmniejszy się, ale impedancja pomiędzy każdą inną parą przewodów pozostanie ta sama.

0