Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik do Vitodens 100? Jest możliwe ster. c.w.u.?

Zientas 13 Sty 2012 11:42 30856 43
  • #31 13 Sty 2012 11:42
    aadamuss
    Specjalista - systemy grzewcze

sławo1 nijak się to ma do Vitodensa 100 :(

• Relpol
  • #32 13 Sty 2012 13:14
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 08 Lut 2012 20:06
    anioletta
    Poziom 1  

osobiście mam od kilku lat piec Vitodens 100 ze sterownikiem Euroster 2005 i w przeciwieństwie do ,,Zientasa'' nie uważam żeby był trudny w obsłudze, a wręcz przeciwnie. Jest bardzo wygodny i praktyczny. Jestem z niego bardzo zadowolona. Mozna ustawić program najbardziej nam odpowiadający bądź też wybrać proponowany przez producenta, więc mamy możliwość wyboru. Dla mnie jak najbardziej ok.

• #34 29 Lut 2012 22:52
    futro68
    Poziom 9  

Do Vitodensa możesz zastosować dowolny regulator tygodniowy - tzw termostat - Auraton, Eroster czy Vitotrol 100. Na Vitotrola 200 nie namawiam bo nie ma sensu - kosztuje sporo a nie wykorzystasz możliwości. Temperatury zewnętrznej w Vitodensie 100 nie zobaczysz :(

• #35 29 Lut 2012 23:27
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #36 22 Wrz 2015 10:43
    Szarusiek
    Poziom 10  

Pozwoliłem sobie odgrzebać stary wątek.
    Wg. instrukcji pieca Vitodens 100-W WB1B do złącza X7 (24V, CH2, GND, CH1) podłącza się zegar sterujący lub odbiornik sterownika Vitotrol 100 UTD-RF
    czytając dalej w instrukcji: kanał 1 służy do sterowania ogrzewaniem a kanał 2 do sterowania grzaniem C.W.U.
    To jak to w końcu jest z tym C.W.U.
    da się, czy nie da się?
    Ja mam Vitotrol UTD w wersji przewodowej więc nie mam tego sterowania i nie mam jak u siebie sprawdzić.
    Ma ktoś taki oto zestaw:
    Vitodens 100-W WB1B + Vitotrol UTD-RF?

• #37 22 Wrz 2015 11:09
    dziubek102

wg tego schematu jak najbardziej sie da sterować temperaturą i czasem działania CWU.
    Mozna też korzystać ze sterowników Openterm a tam napewno jest taka mozliwość.
    Kwestia wspólpracy poszczególnych modeli sterowników to tylko fizyczne podłaczenie , na strornie openterm Viessmann nie występuje jako certyfikowany.

• #38 23 Wrz 2015 10:27
    Szarusiek
    Poziom 10  

no według tego tak, tylko to się wiąże ze sporymi przeróbkami istniejącej instalacji, a moje pytanie dotyczyło UTD-RF, który teoretycznie ma sterowanie grzaniem CWU i piec w teorii ma wejście do sterowania (CH2 na X7)
    Czy ktoś ma ten zestaw i mu działa?

• #39 23 Wrz 2015 15:10
    dziubek102

A możesz mi podesłać linka gdzie masz opisane złącze x7 spróbuje wtedy powalczyć i coś za jakiś czas podeśle na PW.

• #40 24 Wrz 2015 07:12
    Szarusiek
    Poziom 10  

poszukam, w której to było instrukcji i podeślę, ale z tego co sobie spisałem to od lewej: +24V CH2 GND CH1
    CH1 - sterowanie ogrzewaniem
    CH2 - sterowanie C.W.U.
    Stykowo to nie działa (próbowałem), doczytałem gdzieś,że podobno jakieś zależności czasowe są na tych wejściach, więc bezpośrednie zwieranie 24V do CH2 ani do CH1 nic nie daje.
    Podłącza się tam cyfrowy zegar sterujący lub Vitotrol 100 UTD-RF lub UTDB-RF2
    W sumie zastanawiam się nad innym, łopatologicznym rozwiązaniem.
    Przestawić C.W.U w funkcję COMFORT w celu podtrzymywania wyższej temperatury kotła, a sterować tym podgrzewaniem poprzez równoległe dołączanie rezystora do czujnika temperatury kotła.
    Gdy nie chcę grzać dopinam 10k, temperatura w kotle utrzymuje się około 20 stopni w stanie spoczynku, więc po takim zabiegu powinna być symulowana temperatura około 40-50 stopni jeśli dobrze na szybko policzyłem.
    Załączenie grzania z automatu spowoduje odłączenie tego dodatkowego rezystora, żeby nie zaburzać pracy pieca w trybie grzewczym.
    Jak gdzieś jest błąd w myśleniu to poprawcie mnie ;-)

• #41 24 Wrz 2015 08:03
    dziubek102

Ale rf to są o ile pamiętam sterowniki radiowe tam idzie odbiornik. Nie koniecznie zatem proste zwieranie bedzie działać, nie ma też w tych sterownikach programów dla cwu, być może sterują one on/off cwu ale daaaawno ich nie widziałem wiec nie pamiętam. Są tak brzydkie że ludzie ich nie chcą ( należe prywatnie do tej grupy).
    To co napisałeś to jest wariacja sterowania jakie jest na schemacie powyżej troszke inaczej rozwiązane.

Jesli nie da sie powiedzieć jaka jest temperatura, to mozna oszukać żeby myslał ze jest inna. Tak mozna sterować wszystkimi analogowymi czunikami ntc , ptc etc

• #42 24 Wrz 2015 08:09
    Szarusiek
    Poziom 10  

fakt, utdb jest szpetny jak niemiecka lekkoatletka :D
    Ja mam akurat UTD w wersji stykowej.
    W sumie masz rację, jak zacząłem szczegółowo analizować powyższy schemat i jest to podobne rozwiązanie.
    Znajdę wolną chwilę, to zmontuję kilka przekaźników i zobaczę jak to się będzie zachowywać z dopiętym 10k

• #43 24 Wrz 2015 09:15
    dziubek102

Jeśli będziesz sterował rezystancją czujnika , to daj na przekaźniku jego stykach rezystancje bocznikujące, aby nie rozwierać obwodu, bo może sadzić błędami.(tak przypuszczam jest to do sprawdzenia być może kocioł będzie uznawał to za brak czujnika i cwu, co też nie jest złe, ale to kwestia sprawdzenia)
    Stosuj tylko dobre przekaźniki, aby nie podać jakiegoś napięcia na styki robocze, bo uwali to płytę kotła.

• #44 24 Wrz 2015 13:33
    Szarusiek
    Poziom 10  

z zwodu jestem automatykiem , więc mam dostęp do markowych przemysłowych przekaźników
    Rozwierać będę tylko rezystor dodatkowy 10k, po rozwarciu w obwodzie zostanie czujnik ze swoją rezystancją. Jedyna niewiadoma to jak zachowa się kocioł po skokowej zmianie rezystancji z 6k na 15k (około 40oC na 20oC)
    takie oto toto: