Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy jest ktoś niezadowolony z ogrzewania podłogowego

paciagk 07 Sty 2010 19:25 23397 71
  • #31 07 Sty 2010 19:25
    paciagk
    Poziom 10  

100 zł miesięcznie!!

• EuroPro
  • #32 07 Sty 2010 20:21
    brofran
    Poziom 36  

paciagk napisał:
    100 zł miesięcznie!!

No no - niektorzy to tu lubią przesadzać . Ja płace 50 zl/mc za 2 komputery + pralke +sprzet RTV+ kilka żarowek.:D

• #33 07 Sty 2010 21:15
    sowwoj
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Wiem z praktyki że zawory typu rtl zamontowane na końcu podłogówki i prawidłowo ułożona podłoga sprawują się rewelacyjnie w układzie otwartym.Montowałem takie ogrzewanie głównie z piecami na groszek,miałówkami i zwykłymi śmieciuchami,reklamacji nie miałem.
    To że podłoga się zapowietrza to tylko błędy przy jej ułożeniu.Sam w ten sposób ogrzewam kuchnię, łazienkę i duży hol i jestem zadowolony.

• #34 08 Sty 2010 11:51
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

dziubek102 napisał:
    Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest (może być) znacznie wydajniejsze od wodnego. Przyjmuje sie że wodne nie może przekroczyć 70w/m^2, elektryczne nie ma takich ograniczeń. Sprawność układu wodnego składa się z wielu czynników np: medium, układu rozprowadzenia, zastosowanych materiałów, dla elektrycznego sprawność jest bardzo wysoka w ok 100%. Porządnie izolując budynek i wykonując wszystko zgodnie ze sztuką myślę że można spokojnie zejść do 50w/m^2 co dla 200 metrowego mieszkania dało by wartość 10kW.(dla gazu układ grzejnikowy było by to 100W/m^2 co daje 20kW) Przy dobrym sterowaniu i minimalizacji strat ruchowych może się okazać że nie jest tak źle z kosztami. W sumie sam jestem ciekawy jakie są koszty ogrzewania elektrycznego na dzień dzisiejszy. Więc przyłącze się do pytania :D

Błędne załozenia- nie mozna przekraczać 70W/m2, aby nie przekraczać maks. dop. temperatury podłogi. Jak chcesz, to mogę Ci zrobić np. 150W/m, ale to sie nie nadaje do normalnego użytkowania.

Pierwszym załozeniem ogrzewania podłogowego jest dobrze ocieplony budynek, bo w innym przypadku ta stosunkowo niska moc na m2 nie dogrzeje pomieszczenia, a jej zwiekszenie zniweczy komfort bytowy .

• #35 08 Sty 2010 11:53
    gazownik.pl
    Poziom 12  

paciagk napisał:
    100 zł miesięcznie!!

Może 100 zł za sezon grzewczy? :)

• #36 08 Sty 2010 13:12
    paciagk
    Poziom 10  

Mieszkam w domu a nie w mieszkaniu pozatym z tego idzie jeszcze budowa nowego domu.

Dodano po 3 [minuty]:

Pytanie do "sowwoj". Chcę sobie sam zrobić takie ogrzewanie podłogowe.Jakie są podstawowe błędy w układaniu?? Żeby mi się później nie zapowietrzała??

• EuroPro
  • #37 08 Sty 2010 17:14
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

andrzej lukaszewicz napisał:

Błędne załozenia- nie mozna przekraczać 70W/m2, aby nie przekraczać maks. dop. temperatury podłogi. Jak chcesz, to mogę Ci zrobić np. 150W/m, ale to sie nie nadaje do normalnego użytkowania.

Pierwszym załozeniem ogrzewania podłogowego jest dobrze ocieplony budynek, bo w innym przypadku ta stosunkowo niska moc na m2 nie dogrzeje pomieszczenia, a jej zwiekszenie zniweczy komfort bytowy .

Nie są to blednę założenia sam napisałeś ze nie da się wytrzymać, sama bezwładność układu wodnego powyżej 70W/m nie pozwala na normalną regulacje. A to czy się da wytrzymać czy nie zależy od regulacji czy też sterowania. Układ taki będzie miał przykra dolegliwość gorącego początku . Czasami też przy zbyt długim odcinku o dużych oporach efekt będzie taki sam.

• #38 08 Sty 2010 19:53
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

gazownik.pl napisał:
    20 kW na dobrze ocieplonym budynku, to chyba trochę za dużo jak na domek 200m2. ;) Jeżeli koszty są niskie to dlaczego ogrzewanie eletryczne jest mniej popularne niż wodne? Pozdr

Dlatego, że jest dużo droższe, choc w dobrze zautomatyzowanym ogrzewaniu elektrycznym ( podłogowym oczywiście) koszty są do zniesienia, zwłaszcza jeśli od amortyzacji odejmie się koszty kotłowni i konserwacji kotłów itp.

Ale na dłuższym odcinku to gazowe podłogowe i z kondensata jest nie do pobicia.
    U mnie w domu w tej chwili ogrzewane jest ok 140m2, a pozostałe (duży garaż, dodatkowe pomieszczenia o pow . ok 120m2 sa utrzymywane w temp.antyzamarzaniowej i rachunek za gaz za dwa miesiące ( początek listopada do początku stycznia) wyniósł wraz z kuchnią gazową i CWU na 4 osoby 850zł...
    U mnie cięzko jest kupić za tą sumę tonę przyzwoitego węgla, która to ledwo starcza na ogrzanie 140m (nowego) domu znajomego przez miesiąc...

• #39 08 Sty 2010 20:58
    sowwoj
    Poziom 10  

Podłoga musi być zawsze ułożona na jednym poziomie i rury do podłączenia np. w rozdzielaczu muszą zawsze wznosić się do góry żeby mogły się odpowietrzyć w rozdzielaczu.Trzeba je tak układać żeby nie schodziły poniżej rur z podłogówki no i zawór typu rtl założyć na powrocie możliwie na pionowym odcinku rury

• #40 08 Sty 2010 21:21
    paciagk
    Poziom 10  

Czyli stosując RTL rozdzielacz nie może być w piwnicy jeśli robię podłogówkę na parterze??

Dodano po 3 [minuty]:

A mam do ciebie jeszcze takie pytanie:
    Jakby nie stosować rozdzielacza tylko np. podłogę z łazienki zasilić z jednego pionu i dać rtl i tak samo zrobić w kuchni i osobno w przedpokoju bo piony do kaloryferów też pójdą do górnych pokoi. ??

• #41 08 Sty 2010 21:52
    sowwoj
    Poziom 10  

Będzie działało pod warunkiem że zawór i zasilanie będzie wyżej od podłogówki

• #42 09 Sty 2010 11:22
    paciagk
    Poziom 10  

To super!! Ciesze się odezwę się jak zrobię to w swoim domku :)

Dodano po 2 [minuty]:

A dawałeś gdzieś odpowietrzniki??

• #43 09 Sty 2010 17:44
    Marksrz
    Poziom 20  

paciagk napisał:
    To super!! Ciesze się odezwę się jak zrobię to w swoim domku :)

tylko poducz sie jeszcze dobrze , bo inaczej odezwiesz sie jak inni
    RATUNKU CO MAM ZROBIC BO MI ZIMNO

• #44 09 Sty 2010 20:45
    paciagk
    Poziom 10  

To co radzisz "marksrz"??

• #45 10 Sty 2010 10:05
    Marksrz
    Poziom 20  

po pierwsze nauczyc sie wszyskiego co niezbedne jak chcesz to zrobic sam
    poczytaj na innym forum jak ie maja problemy ci co mysleli ze to takie proste i robili bez pojecia
    np. http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showforum=1
    rozwarz czy warto wykonac podłogówke na wiekszej powierzchni -
    przy pow ponad 20m2 trzeba wykonac układ na mieszaczu
    jest kilka wersji musisz zrozumiec co jak działa zanim sie zdecydyjesz co montowac
    jak bedzie wieksza pow podłogi mozna zrezygnowac z kilku grzejników i
    niezaleznie załaczac podłoge i grzejniki zaleznie co w danej chwili jest potrzebne

• #46 10 Sty 2010 13:15
    paciagk
    Poziom 10  

Chce to robić sam tak jak wszystko w moim domu robię sam:). Powierzchnie nie będą przekraczały 10m2!!

• #47 11 Sty 2010 15:57
    paciagk
    Poziom 10  

Może ktoś w końcu powie jak mam zrobić żeby chodziło na 100%??

• #48 11 Sty 2010 16:05
    luke-z
    Poziom 16  

Przyjaciel mając włączoną podłogówkę (salon, kuchnia, wiatrołap, łazienka) praktycznie nie używa kaloryferów, jedynie w cięższe i dłuższe mrozy.

Dodano po 2 [minuty]:

Moc grzewczą najlepiej dobierać korzystając z proporcji: 1m2 - 60W

Dodano po 1 [minuty]:

Poprawka 1m3 - 60W

• #49 11 Sty 2010 16:32
    paciagk
    Poziom 10  

Ale jak to mam zrobić chce 4 obiegi ale małe jeden 4m2 4m2 8m2 10m2 czy starczy na każdy obwód na powrocie zawór Rtl czy musi być układ mieszająco-pompujący

• #50 11 Sty 2010 20:55
    gregorjan 73
    Poziom 10  

Na początku mojego postu chciałem się z wszystkimi przywitać.
    Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest droższe w eksploatacji od gazowego i dlatego jest mało popularne

Dodano po 4 [minuty]:

Przepraszam moja odp. jest do ostatniego postu z pierwszej strony

• #51 12 Sty 2010 07:39
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

luke-z napisał:
    Przyjaciel mając włączoną podłogówkę (salon, kuchnia, wiatrołap, łazienka) praktycznie nie używa kaloryferów, jedynie w cięższe i dłuższe mrozy.

Dodano po 2 [minuty]:

Moc grzewczą najlepiej dobierać korzystając z proporcji: 1m2 - 60W

Dodano po 1 [minuty]:

Poprawka 1m3 - 60W

Poprawka :D, ogrzewanie licz na m^2. będzie bezpieczniej . Nie chciał byś chodzić po takiej podłodze przy 150Wm^2(pomieszczenie 2,50m wysokości) .

• #52 12 Sty 2010 22:26
    berlingo
    Poziom 21  

kolego też sam robiłem podłogówkę na rurkach z pexu było to 4 lata temu i mało kto wtedy miał pojęcie o podłogówkach ja mam w kuchni wiatrołapie przedpokoju i łazience na dole a na piętrze w przedpokoju łazience obwody ok 5-15 m2 wszystkie zasilane z rozdzielaczy własnoręcznie skręcanych z kształtek a na powrotach zawory z głowicami danfosa rtl na każdym rozdzielaczu 2 odpowietrzniki rurki rozkładaj co 10 cm a od ściany 15 cm w kształcie żółwia i nie zapomnij o delatacji 1 cm styropianu na około ścian oraz siatki metalowej na rurki tak by jej nie dotykała 1 -3 cm nad rurkami po ułożeniu rurek daj ciśnienie na instalacje i rób wszystko pod ciśnieniem jak coś skopiesz to będziesz wiedział kiedy ci ciśnienie zejdzie pozdrawiam

• #53 13 Sty 2010 13:06
    paciagk
    Poziom 10  

A nie masz grupy mieszającą-pompującej? tylko te zawory na powrotach??

• #54 16 Lut 2010 15:59
    lutea
    Poziom 1  

Warto wziąć pod uwagę fakt, że ogrzewanie podłogowe na sporą bezwładność w porównaniu do wysokotemperaturowych grzejników.
    Przemyśl sobie jak używasz dom. W jakim cyklu będziesz grzał w piecu.
    Jeżeli chcesz mieć szybo ciepło-to grzejniki dadzą szybko wysoką temperaturę w pomieszczeniu, np. po przyjeździe do domu z pracy, np.ok.18:00 gdy spadła temperatura w domu - bo w piecu wygasło - rozpalasz w piecu i po 15-30minutach czujesz, że jest cieplej.
    Ale nie tam gdzie będzie tylko wodna podłogówka!!!
    Żeby osiągnąć temperaturę powietrza taką samą jak z grzejników trzeba poczekać o wiele dłużej-BEZWŁADNOŚĆ. Przemyśl czy nie pójdziecie już spać ...
    Może to miał na myśli "Twój" fachowiec, "że podłogówka nie dogrzeje".

Podłogówkę mam na całości, dom użytkowany 24godz/dobę.
    Dla mnie zadowolenie pełne ale ... temperatura na powierzchni podłogi ok.24 oC ...
    Ale gdyby dom użytkowany był tylko kilka godzin dziennie wybór padłby na grzejniki - a podłogówka byłaby dodatkowo - przede wszystkim dla komfortu w weekendy- długie pobyty w kuchni, łazience, niespieszne życie, zabawy na podłodze, itp.

powodzenia

• #55 01 Mar 2010 20:47
    ogi4
    Poziom 16  

Zawsze najlepszym układem ogrzewania podłogowego w nowo budowanych domach będzie układ zaworu trójdrogowego z siłownikiem trójstawnym z pompą mieszającą. Zawór sterowny temp. pomieszczenia lub tem. zasilania za zaworem mieszającym. Mamy wówczas stałą temp. na całej powierzchni podłogi. Rury układane w rozstawie 15-20 cm wystarczają w 100% zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń z temp. podłogi 25-30st. przy temp. zewnętrznych nawet poniżej -10 st. Ogrzewanie podłogowe w praktyce stosujemy w pomieszczeniach środkowych budynku takie jak łazienki, przedpokoje, korytarze, kuchnie itp.
    resztę pomieszczeń to grzejniki.Przy takim układzie ogrzewanie podłogowe jest komfortem ciepłej podłogi ,grzejniki służą do utrzymania temperatury w pozostałych pomieszczeniach. W miesiącach zimowych nigdy nie doprowadzamy do schłodzenia domu poniżej 17st. więc i podłoga praktycznie nie ostygnie poniżej tej temperatury.

• #56 02 Mar 2010 18:00
    A-Mail
    Poziom 22  

paciagk napisał:
    No ja myślałem o łazience a resztę na grzejnikach ale teraz się zastanawiam czy jeszcze nie dorzucić kuchni przedpokoju i wiatrołapu ale nie umie się zdecydować

Ja mam w domu 100% podłogówki, razem 120m, piec miałowy bez podajnika ( nigdy nie kupiłbym takiego z podajnikiem), spalę w tym roku ok 2,5 tony miału.
    NIGDY BYM NIE ZAMONTOWAŁ w domu grzejników
    A największym błędem jest łączenie na jednym obwodzie podłogówki i kaloryfera.
    Jak ktoś chce mieć 2 systemy to niech najlepiej wykona 2 obiegi.

• #57 02 Mar 2010 21:39
    nasu
    Poziom 19  

A-Mail napisał:
    A największym błędem jest łączenie na jednym obwodzie podłogówki i kaloryfera.
    Tutaj się nie zgodzę w kilku miejscach spotkałem się z ogrzewaniem podłogowym w łazience na powrocie z grzejnika, i było OK.

A-Mail napisał:
    Jak ktoś chce mieć 2 systemy to niech najlepiej wykona 2 obiegi.
    Mam od 10lat obieg grawitacyjny na grzejniki i ogrzewanie podłogowe z układem mieszającym.
    Przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło (słaba termoizolacja, dużo mebli) samo ogrzewanie podłogowe nie jest dobre, ponieważ zbyt ciepła podłoga powoduje dyskomfort ( nawet bolą stopy -sprawdzone).Stojąc na ogrzewanej podłodze nie powinno być czuć ciepła. Można zacząć układać początek gęściej przy ścianach, a rzadziej w miejscu przebywania ludzi.

• #58 02 Mar 2010 22:17
    J. Kleban
    Poziom 25  

Raczej stosuje sie odwrotnie, temp. ponizej 40 st. C na mieszaczu i petla umieszczona w miejscach przebywania uzytkownikow.

Jesli parzy w stopy to niedobrze, nie tylko dla uzytkownikow, ale i dla rurek i calego ukladu CO.
    Przy slabej izolacji lepiej wydluzac czas pracy w stosunku do przerw kotla , niz podwyzszac temp. podlogowki.

Dodano po 4 [minuty]:

A-Mail ma racje, dwa oddzielne obiegi.

• #59 29 Wrz 2011 18:45
    rafaledge
    Poziom 1  

Może zbyt późno czytam ten temat ale włos się na głowie jeży, dalej pomstuje że polak zna się na medycynie, prawie i budownictwie.... opinie które tu przeczytałem są dramatyczne (niektóre są jak najbardziej trafne). Brak tylko opinii fachowców od podłogówki....jeśli na tych opiniach ktoś chce wykonać (i pewnie się takie wykonuje) ogrzewanie podłogowe to życzę powodzenia.

• #60 29 Wrz 2011 20:31
    Brencik
    Poziom 25  

Całe szczęście prawdziwi fachowcy tego forum nie czytują bo.. pracują.