Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BERETTA KOMPAKT 12/22i -kocioł gasnie i zapala się-pomocy

05 Jan 2010 20:04 8804 6
 • Level 11  
  Witam. Zrodził mi się problem z kotłem gazowym dwufunkcyjnym BERETTA KOMPAKT 12/22i. W czasie pracy tak i na CO jak i na CCW płomień kiedy "zmoduluje się" do minimum to czasami od razu a czasami po dłuższym czasie gasnie i zaraz po tym na nowo kocioł się odpala, bywa że kilkakrotnie i znowu zaczyna normalnie pracować aż do następnego razu kiedy ponownie powtarza się gaszenie i zapalanie. Proszę o wskazówkę na tą usterkę. Zauważyłem również, że prawdopodobnie kocioł nie puszcza obiegu na bypas...z góry dziękuję za zainteresowanie moim problemem.Jeszcze jedno spostrzeżenie to takie że często po odpaleniu kotła zaraz po kilku sekundach następuje jego blokada - komin jest w porządku jak również rura dymna tak samo.Kolejna uwaga do tego kotła to to że nawet na max nastawieniu temperatury CCW przy odkreceniu wody na pełny gwizdek to kocioł aż dudni a z kranu leci lodowata woda.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Heating systems specialist
  Może by tak zacząć od sprawdzenia nastaw ciśnienia gazu na zaworze gazowym ze szczególnym uwzględnieniem mocy minimalnej. A potem odkamienianie wymiennika CWU, i sprawdzenie pracy zaworu trójdrogowego. Jest to zadanie dla serwisu.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 2  
  Witam

  Sugeruję zacząć od zaworu trójdrogowego. Objaw jest charakterystyczny dla zacinającego się zaworu. Można spróbować puknąć w niego (nie za mocno, żeby nie popękał). Jeżeli objaw ustąpi na jakiś czas, to wiadomo - serwis i wymiana. Płukaniem raczej nie poprawimy pracy blokującego się zaworu, ale zdecydowanie zapobiegnie to problemom w przyszłości. Nastawy ciśnienia gazu raczej nie, ze szczególnym wskazaniem na raczej.

  Powodzenia
 • Level 11  
  Z tych wszystkich usterek pozostał problem z tym iż po nagrzaniu wody na CO do nastawionej temperatury po zmniejszeniu się płomienia piec gasnie i natychmiast się odpala do dalszej pracy bez jakiej kolwiek przerwy. Wogóle nie ma takiego cyklu że w tym momencie pompa sama goni wodę po obiegu tylko natychmiast następuje ponowne zapalenie palnika.....DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA ZAINTERESOWANIE I PORADY

  Dodano po 4 [minuty]:

  Mam jeszcze pytanie dotyczące zaworu 3d: składa się on z mechanizmu elektrycznego sterującego nim a z drugiej strony jest częsć z iglicą działającą na mikroprzełącznik- jaka jest zasada działania tego urządzenia? W jakim momencie ta druga iglica powinna zadziałać na mikroprzełącznik?
 • Heating systems specialist
  W momencie wzrostu ciśnienia spowodowanego uruchomieniem pompy kotła. I nie ma to nic wspólnego z zaworem 3drogowym. To niegdysiejszy czujnik obecności wody w kotle.
 • Level 9  
  odpowiedź dot. zaworu 3d. Jego głównym zadaniem (w piecu oczywiście ) jest
  " puszczanie " wody grzanej przez palnik w zależności od potrzeby na wężownicę grzejącą wodę użytkową LUB na obieg co. Działa to ( są różne) tak że na wspólnym trzpieniu są dwie zasuwy i mech. elektromagnetyczny popycha iglicę i przesuwa takki trzpień i wtedy jeden obieg się zamyka a drugi otwiera. Z tym, że w piecu jakiś mechanizm nadaje priorytet aby w pierwszej kolejności utrzymać temperaturę cwu co objawia się tym, że możemy ręcznie włączyć grzanie C.O a pewnym momencie nawet o tym nie wiemy to ustrojstwo spowoduje zadziałanie zaworu 3d i dogrzanie cwu. Kolega mówił, że są zawory 3d, których zadaniem jest również mieszanie wody. Z powyższego wniosek, że jak się zawór 3d zatnie np. w pozycji otwarcia obiegu c.o to palnik powinien dalej pracować prawidłowo razem z pompką. Za tak szybkie odpowiedzi na zgłoszony przeze mnie wczoraj problem dziękuje ale pewnych rzeczy nie chciałem już robić sam i dzisiaj będzie serwisant - to napiszę co " gniotło " mój piec.
 • Level 2  
  Miałem ten sam problem (piec zapalał się, modulacja płomienia do minimum potem gasł i na nowo się zapalał) pomogło przeczyszczeni czujników, iskrownika oraz odpowietrzenie takim małym pokrętłem na dole.