Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x

Atreyu 13 Lip 2013 19:30 75390 95
    excray
    Poziom 40  
    apasio napisał:
    ale nie wiem, jaką kość do pośredniej

LA1235
  • AdexAdex
    toza72
    Poziom 9  
    Witam!
    Parę dni temu wyposażyłem posiadanego Radmora 5102TE w ostatnią wersję opisanego w wątku dekodera. Szczerze polecam wszystkim użytkownikom Radmorów serii 510x taką modyfikację. Najnowsza wersja wyposażona w układ LA3401 w stosunku do opartej na LA3410 oferuje funkcję wyciszania (nie zastępuje opóźnionego dołączania głośników). Współpraca modułu z odbiornikiem jest wzorowa, a przesłuchy międzykanałowe nieporównywalnie mniejsze od oryginalnego PSD2. Poprawia się także komfort odsłuchu radiostacji komercyjnych, znacząco mniejsze zniekształcenia. Poprawnie zestrojony tor FM Radmora w połączeniu z nowym dekoderem oferuje zaskakująco dobrą jakość dźwięku. Do porównania użyłem posiadany tuner MARANTZ ST6000 oparty o taki sam układ dekodera, przełączaną szerokość p.cz. i nowoczesną głowicę FM. Marantz brzmi zauważalnie lepiej, lecz różnica pomiędzy nim a Radmorem z nowym dekoderem jest dla wielu marginalna. Oczywiście warunkiem uzyskania tej jakości jest poza wymianą modułu PSD także poprawnie przestrojona głowica i optymalnie zestrojony tor p.cz.
    lomcovak
    Poziom 1  
    Witam wszystkim forumowiczów , fanów RADMORA 51xx.
    Jakiś czas temu kupiłem sobie starego radmorka i postanowiłem go odświeżyć. Oczywiście postanowiłem zastosować rozwiązania z najwyższej półki.
    W pierwszej kolejności na warsztat poszedł stereodekoder. Zrobiłem go na LA3450. Efekt znakomity. Teraz pracuję na torem pośredniej częstotliwości, gdyż oczywiście zostały "obnażone" wszystkie niedoskonałości oryginalnego rozwiązania. Jestem na etapie projektowania płytki.

Ze względu na bardzo ograniczone możliwości czasowe pracuję nad tym dorywczo z dużymi przerwami.

Jeśli znajdę trochę czasu i uda mi się "uczytelnić" projekt stereodekodera na LA3450 to go zamieszczę, sądzę że będę potrzebował na to 2-3 miesiące.
    Tak naprawdę przewiduję, ze na przełomie roku w ramach odpoczynku będę mógł popracować nad materiałem do publikacji.
    Występuję po raz pierwszy na forum więc proszę o wyrozumiałość na wypadek gaf ...
    dublet
    Poziom 10  
    Witam.
    Otworzyłem znalezionego w piwnicy Radmora 5102-TE i mam pytanko,gdzie mam znależć i zastąpić moduł dekodera MPX?
    Proszę o pomoc lub foto przeróbki.
    Pozdrawiam :D
    czeslaw.gaik
    Poziom 5  
    Witam.Mam Radmora 5102.Czytając peany na cześć dekodera 3410 (kol.Atreyu),postanowiłem go zbudować.I owszem,okazało się że jest trochę lepszy od starego 1601.Wykonałem dekoder w pierwszej proponowanej wersji,ponieważ w moim odbiorniku ,tylko ta pracuje zdowalająco.Co ciekawe,sprawdziłem wszystkie modyfikacje i było podobnie.Jedynie po przeróbce nr 3(tej z diodą germanową),przełącznik M/S ''fiknął kozła'' i poz.S stała się M i odwrotnie,może ktoś z Kolegów to wyjaśnić?Ja powróciłem do 1-wszej wersji i jest ok.
  • AdexAdex
    Atreyu
    Poziom 22  
    Wątpię aby ktokolwiek mógł Ci to wyjaśnić bez wglądu w Twój prototyp. Przełącznik diodowy sprawdziłem w warunkach warsztatowych na OR5102 i działał poprawnie.

Poszczególne wersje PSD-3 cechują się raczej kosmetycznymi różnicami, poza PSD-3e która wymaga użycia niestrojonych dławików 7mH, najlepiej typu DEp 10.12 prod Polfer.
    rafi_krakow
    Poziom 1  
    Witam,
    Szukając odpowiedzi na inne pytania związane z odbiornikiem stereo natrafiłem na ten post. Niedawno zakupiłem fajny odbiornik (tunerek) H/K Citation.
    Niestety jak to zwykle bywa sprzęt zakupiony na Allegro w dodatku tak leciwy i dość unikalny okazał się nie w pełni sprawny. Nie mając doświadczenia takiego jak kolega Atreyu ani nawet odpowiedniego sprzętu w postaci oscyloskopu ciężko mi odnaleźć przyczynę usterki którą jest totalnie przesterowany sygnał na wyjściu tunera. Ciekawostka to to, że po włączeniu mamy 2-3sekundy super dźwięku po czym następuje stopniowe jego pogorszenie jak przy przesterowaniu i wyciszenie.
    Schematy załączam.
    Myślałem z początku, że to właśnie z powodu źle działającego regulatora poziomu wyjściowego w LA3410 ale jakoś sam w to nie wierze. Dodam, że przester występuje na obu kanałach jednocześnie i jednocześnie narasta w funkcji czasu. Czy kolega Atreyu mógłby coś zasugerować? Będę wdzięczny

Pozdrawiam
    wojpan
    Poziom 13  
    Rozpocząłbym naprawę od gruntownego sprawdzenia elementów oraz napięć bloku zasilania.
    czeslaw.gaik
    Poziom 5  
    Kol.rafi,trudno jest podać gotową receptę naprawy.Z tego co opisujesz,nasuwa się
    wniosek że przyczyna może(chociaż nie musi)tkwić w układzie napięcia strojenia PLL.
    Jeżeli napięcie jest niestabilne''pływa"",może wystąpić taki efekt że stacja po dostrojeniu ''ucieka''.Schemat masz,multimetr wystarczy,działaj,powodzenia.
    P.P
    Poziom 11  
    Witam!
    Czy ktoś może wykonać dla mnie płytkę drukowaną?

Posiadam filtry FDP-01 i FDP-02.Chętnie bym ich użył...
    stakkatron
    Poziom 2  
    Neśmiało odkopię temat, ponieważ chciałbym Wam pokazać ciekawostkę wyjętą z późnego egzemplarza OR-5100 z 1978 roku (bliżej 5k niż 4k). Otóż przy Hutniczej (a może gdzie indziej?) również pracowano nad tematem. Bardzo wiele szczegółów skłania mnie do stwierdzenia, że nie jest to chałupnicza produkcja a prototyp stworzony w Radmorze lub COBRESPU. Analiza modułu sugeruje użycie UL1621 (prawdopodobnie z samplingu prototypowego z CEMI, bacząc na zjawiskowość oznaczenia kości :D ), w aplikacji takiej jak schemat z Re 1/87. Szczegóły i estetyka topologii ścieżek sugerują wykorzystanie technologii obecnej w profesjonalnym zakładzie, narzędzia do projektowania płytek znane z Radmora, konstrukcję przygotowaną do utechnologicznienia i seryjnej produkcji. Stereodekoder działa.
    Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510xAlternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510xAlternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x
    Thunderacer
    Poziom 16  
    stakkatron napisał:
    Neśmiało odkopię temat, ponieważ chciałbym Wam pokazać ciekawostkę wyjętą z późnego egzemplarza OR-5100 z 1978 roku (bliżej 5k niż 4k). Otóż przy Hutniczej (a może gdzie indziej?) również pracowano nad tematem. Bardzo wiele szczegółów skłania mnie do stwierdzenia, że nie jest to chałupnicza produkcja a prototyp stworzony w Radmorze lub COBRESPU. Analiza modułu sugeruje użycie UL1621 (prawdopodobnie z samplingu prototypowego z CEMI, bacząc na zjawiskowość oznaczenia kości ), w aplikacji takiej jak schemat z Re 1/87. Szczegóły i estetyka topologii ścieżek sugerują wykorzystanie technologii obecnej w profesjonalnym zakładzie, narzędzia do projektowania płytek znane z Radmora, konstrukcję przygotowaną do utechnologicznienia i seryjnej produkcji. Stereodekoder działa.

Takie wydrapywane oznaczenia na układach CEMI spotykałem. Były to egzemplarze przysyłane do zakładów Zrzeszenia, prawdopodobnie do testów. Poniżej przykładowe UL1958. Spotkałem też w takim wykonaniu UL1621 w bloku z prototypowego 5412 (w większości prototypowych amplitunerów serii 54, które widziałem były TCA4500). Posiadany przeze mnie egzemplarz 1621 z wydrapanym oznaczeniem grzał się niesamowicie w sprawnym urządzeniu.
    Trudno stwierdzić, skąd pochodzi blok, który pokazałeś. Moje pierwsze skojarzenie, to Bomis (istniejący do dziś), gdzie podobne "skarby" można było tanio kupić (Radmor tam oddawał różne klamoty).
    Bardzo mało prawdopodobne jest, aby to powstało w COBRESPU, ponieważ współpraca w temacie 51 z tym Ośrodkiem zakończyła się z chwilą wdrożenia 5100 do produkcji (późniejsze modyfikacje były przeprowadzane w Gdyni). W chwili pojawienia się UL1621 seria 51 była już leciwa i nikt raczej nie myślał o rozwijaniu jej, mając w 1984 roku uruchomiony prototyp następcy, amplitunerów 5411 i 5412.

Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x01.jpg Download (696.53 kB)

Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x02.jpg Download (791.86 kB)

Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x03.jpg Download (803.58 kB)

Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x04.jpg Download (716.89 kB)
    voland
    Poziom 15  
    Zbudowałem :), ruszyło od pierwszego uruchomienia, trochę miałem problemów z znalezieniem części, scalak, kwarc, kupowałem w różnych sklepach elektronicznych. Właściwie do czego służy potencjometr 220k?

Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x
    Atreyu
    Poziom 22  
    voland napisał:
    do czego służy potencjometr 220k?

Kompensacja separacji kanałów. Regulacja jest generalnie możliwa jedynie za pomocą generatora wzorcowego MPX podpiętego do wejścia anteny poprzez układ dopasowujący.
    voland
    Poziom 15  
    teraz dopiero tak lepiej przetestowałem układ, grać oczywiście gra, tyle że nie świeci się kontrolka stereo pomimo że siła sygnału jest prawie na maxa, no i nie ma różnicy między pozycjami mono i stereo w radziu. czy tak ma być czy może strzeliłem jakiegoś byka?
    Thunderacer
    Poziom 16  
    voland napisał:
    tyle że nie świeci się kontrolka stereo pomimo że siła sygnału jest prawie na maxa

Wskaźnik poziomu sygnału, z tego co pamiętam, można regulować. Często ludzie "podkręcali" jego wskazania, żeby zamaskować nieumiejętnie przestrojoną głowicę.
    voland napisał:
    i nie ma różnicy między pozycjami mono i stereo w radziu

A kto to jest i co ma do tego Radzio?
    Atreyu
    Poziom 22  
    voland napisał:
    (...)czy tak ma być czy może strzeliłem jakiegoś byka?

Zapewne błąd w układzie, pcb bądź uszkodzony element.

Przeczytaj pierwszy post w tym temacie, w szczególności akapit "Uruchomienie i regulacja:"; zmierz podane tam napięcia w określonych punktach układu, porównaj je do tam zamieszczonych danych w tabelce i pochwal się wynikami ;)

Pzdr.
    voland
    Poziom 15  
    wlutowałem t1 pnp zamiast npn no i działa tylko że przełącznik stereo/mono na odwrót, później to ogarnę.
    sissi85
    Poziom 1  
    Witam.
    W module PWR Radmor 5100 proszę spojrzeć na schemat , rezystory 1.8 kom są zamienione z 3.3 kom. Na płytce opis jest zgodny z oznaczeniem w/g schematu , lecz nie zasilają odpowiednich stopni.

R_-939 z 937
    R- 940 z 938

Zamieniłem w/w rezystory.
    Odczuwam poprawę dynamik.
    Jest to tylko moja opinia , szukałem tematu lecz bez wyniku.
    Pozdrawiam.
    amator16
    Poziom 6  
    Na podstawie opisywanego wcześniej i godnego uwagi Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x schematu zbudowałem dekoder na układzie LA3410. Zadziałał bez żadnego problemu, doskonała separacja kanałów, małe szumy, ogólnie cacy. Chociaż wymaga dość mocnego sygnału i słabe stacje nie odbierają w stereo. Przydałby się chyba mały wzmacniacz na wejściu. Ale nie o tym chciałbym dzisiaj napisać. Otóż w wolnym czasie zrealizowałem może trochę szalony pomysł, który przyszedł mi do głowy gdy rozebrałem stary tuner Diory AS254. Popatrzyłem na jego płytkę główną i uznałem, że wykorzystam jej część zawierającą stereodekoder na TCA4500A. Wszystkie elementy dekodera są tam ładnie rozmieszczone w jednym miejscu łącznie ze wzmacniaczem wejściowym , wzmacniaczami wyjściowymi i filtrami MPX. Usunąłem zbędne elementy wokół, wyciąłem ten fragment płytki na wymiar 7,5 x12,5 cm, dodałem kilka elementów, kilka połączeń od spodu płytki ,łączówkę 8 pin. Tak powstała kolejna płytka dekodera stereo do mojego Radmora 5102 TE. Jestem zaskoczony jej działaniem gdyż na antenie w postaci kabla 1m stereo łapie niemal na wszystkich nawet tych bardzo słabych stacjach radiowych .Wiadomo większe szumy i gorsza separacja niż w PSD na LA3410 ale za to jaka czułość stereo. Tam stereo odbieram na tej samej antenie tylko na kilku najsilniejszych stacjach. Przy zamianie dekoderów nie zmieniałem żadnych ustawień w pozostałej części toru fm. Teraz mam dylemat który dekoder zostawić na stałe w Radmorze. Pokazuję kilka zdjęć tego wynalazku, którego zrobienie zajęło mi kilka godzin i dało sporo frajdy. Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x
    Atreyu
    Poziom 22  
    Teoretycznie lepsza "czułość" modułu opartego na TCA4500 wynika stąd że w swoim rozwiązaniu ominąłeś blokowanie trybu stereo przez automatykę odbiornika, nie podłączając układu blokady dekodera od p.5 gniazda wtykowego. To samo można osiągnąć w nowym module odłączając R2 od p.5 i podłączając go do Vdd. Wówczas dekoder będzie ciągle pracował w trybie wymuszonego stereo, i jego załapywanie będzie zależało wyłącznie od siły sygnału radiowego z pominięciem blokowania przychodzącego z modułu PA Radmora.
    amator16
    Poziom 6  
    W mojej opinii konstruktorzy Radmora 51xx trochę przekombinowali projektując tor radiowy. Tor fonii a szczególnie końcówka mocy nie jest zły. Chcieli chyba za bardzo zrobić coś " swojego". Nie wiem czy w końcu lat siedemdziesiątych istniały już układy UL1200, UL1621 ale na początku osiemdziesiątych już tak i można było pośrednią i stereodekoder przekonstruować. Tor pcz. na UL1200 zapewniłby pewnie lepsze parametry oraz prostotę wyjść na ARCz, poziom wysterowania, zero FM czy wyciszanie. Wtedy płytka automatyki byłaby całkiem niepotrzebna. Dekoder na UL1601 z Radmora to porażka nawet jeśli fani na forum piszą, że poprawnie zestrojony nie odbiega od innych. To " kiepskie stereo" niestety słychać i żadne pomiary laboratoryjne tego nie zmienią. Po co to blokowanie sygnału stereo słabych stacji radiowych, wystarczy przecież przełączyć odbiór na "mono" . Chyba tylko po to aby zamaskować niedostatki głowicy i toru pcz. Dekoder na UL1621 byłby całkiem przyzwoity a na LA3410 jest świetny / LA4310 był dostępny dopiero bodajże na początku lat dziewięćdziesiątych bo jest już np. w amplitunerze Sansui RZ3500/. Zastosowanie UL1242 i UL1601 skomplikowało konstrukcję i regulacje w torze radiowym. Ale to tylko moje zdanie i pewnie nie spodoba się niektórym na tym forum.
    Thunderacer
    Poziom 16  
    amator16 napisał:
    Nie wiem czy w końcu lat siedemdziesiątych istniały już układy UL1200, UL1621 ale na początku osiemdziesiątych już tak i można było pośrednią i stereodekoder przekonstruować.

UL1621 pojawił się w Radmorze na przełomie 1983/84 i były to układy w większości nie posiadające naniesionego sitodrukiem oznaczenia (oznaczenie było wydrapane). Była to najprawdopodobniej preseria tego ULa, zastosowana w modelu amplitunera 5411/5412
    W tych latach nikt o zdrowych zmysłach nie próbowałby rozwijać OR510x, bo już nie miało to sensu.
    Torem mcz w serii 510x też zbytnio nie ma co się podniecać.
    amator16
    Poziom 6  
    W moim Radmorze 5102 Te moduł stereodekodera na układzie LA 3410 zaprojektowanej przez Atreyu działa bardzo dobrze ale stereo załącza się Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x jedynie przy silnych stacjach. Jest to uwarunkowane przez płytkę automatyki PA, która blokuje stereo przy stacjach o słabym sygnale. Postanowiłem wymyślić proste obejście tej automatyki bez jakichkolwiek zmian toru fonii poza samym modułem dekodera stereo. Zrobiłem to poprzez zastosowanie dodatkowego przekaźnika monostabilnego JZC-6F /taki akurat miałem/, który na wejście rezystora R2 4k7 podaje na stałe napięcie zasilania ok.12V wymuszając odbiór stereo nawet przy słabych stacjach radiowych, a po przełączeniu przełącznika Fm mono/Fm stereo/Am na Fm mono łączy rezystor R2 z masą wymuszając odbiór mono. Teraz odbieram stereo prawie na wszystkich stacjach a przy naprawdę słabym sygnale zawsze mogę przełączyć na mono. Przeróbka prosta, sprawdzona i działa. Wymaga jedynie przerwania na płytce ścieżki pomiędzy pinem 5 łączówki a rezystorem R2. Zrobiłem to bez przeprojektowywania znanej wszystkim płytki kolegi Atreyu pod LA3410 bo nie mam na to czasu ale modyfikacja płytki jest prosta. Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x Alternatywny moduł dekodera MPX do amplitunera RADMOR 510x
    Atreyu
    Poziom 22  
    Pomysł sam w sobie jakiś jest, ale wykonanie... Ja bym tam widział CD4013 jak już, choć taka topologia układu jaką zaproponowałeś całkowicie omija automatykę odbiornika, której zadaniem było m.in. blokowane stereodekodera przy odbiorze odległych stacji. Czy zastanowiłeś się, proponując taką modyfikację, co może zrobić prąd zwrotny indukowany w cewce przekaźnika układom UL1111 modułu PA? Oczywiście, każdy robi co chce ze swoim sprzętem. Jak ktoś wpadnie na podłączenie wyłącznika APU-50 do tego dekodera to też jego sprawa ;)
    Thunderacer
    Poziom 16  
    mariusz004 napisał:
    Czy to możliwe aby uzyskać takie parametry po serwisie Radmor.
    https://www.youtube.com/watch?v=MEQmdOsqFWA&t=411s

Ostatnio można zaobserwować istny wysyp internetowych fachowców od Radmorów, szczególnie 51
    Żeby zweryfikować parametry, które rzekomo oni osiągają, trzeba byłoby wziąć któryś egzemplarz po nich i sprawdzić zgodnie ze sztuką na pewnej aparaturze.
    Oczywiście serwis "autoryzowany" audio Radmor nie jest jedynym miejscem, w którym te urządzenia można poprawnie naprawić i przestroić.
    mkpl
    Poziom 37  
    Thunderacer napisał:
    mariusz004 napisał:
    Czy to możliwe aby uzyskać takie parametry po serwisie Radmor.
    https://www.youtube.com/watch?v=MEQmdOsqFWA&t=411s

Ostatnio można zaobserwować istny wysyp internetowych fachowców od Radmorów, szczególnie 51
    Żeby zweryfikować parametry, które rzekomo oni osiągają, trzeba byłoby wziąć któryś egzemplarz po nich i sprawdzić zgodnie ze sztuką na pewnej aparaturze.
    Oczywiście serwis "autoryzowany" audio Radmor nie jest jedynym miejscem, w którym te urządzenia można poprawnie naprawić i przestroić.

Ja zawsze mam ubaw z tych do podpinają bezpośrednio generator sygnałowy 50R do wejścia 300R i mierzą czułość :)

W większości te filmy tak ociekają profesjonalizmem, że wygląda to jak kabaret. Niektórzy mają większą wiedze niż "to było w czasach konstruowania" bo i lepszy sprzęt pomiarowy i nowsza wiedza itp...

Potem to wychodzi w użytkowaniu takiego sprzętu ale wszystkie problemy są potem związane z nieprawidłowym użytowaniem przez klienta.