Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GSM baza wiedzy dla początkujących.

08 Sty 2003 07:21 30047 60
 • Poziom 29  
  Witam
  Jest to nowy dział, dla wszystkich, co by chcieli się podzielić swoją wiedzą, a dokładniej każdy może opisać usterkę, którą naprawił, dzięki temu powstanie spora baza danych (może) typowych usterek.
  W temacie postu należy podać Firmę (markę) typ (model) i chassis
  Każdą usterke opisujemy w oddzielnym poście.
  W poście wpisujemy kolejno (w formie konspektu):
  Opis
  - uszkodzenia, widoczne objawy
  Uszkodzone
  - wpisujemy wykryte uszkodzone elementy, pęknięcia i zimne luty, koło jakiego elementu, podajemy oznaczenie elementu i jego wartość.
  Diagnoza
  - opisujemy w skrócie, w jaki sposób dokonaliśmy diagnozy i wykryliśmy uszkodzenie
  Koszt
  - możemy podać albo nie, ile klient zapłacił i za co.
  Proszę pisać zwięźle i na temat , wszelkie zbędne teksty będą usuwane i odejmowane punkty osobie piszącej, lub dodawane za prawidłowe posty
  wszelkie sensowne uwagi do tego forum można pisać w temacie Uwagi
  sprzęt inny,należy wpisywać w temacie Ogólne , podając na początku opisu typ sprzętu np. walkman, brak przewijania.....
  Na koniec można dołączyć schemat - może się komuś przyda.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 14  
  Córka utopiła na wakacjach nad jeziorem Alcatela Easyphone i po powrocie z wakacji zleciła mi naprawę.
  1.Objawy-telefon milczy jak zaklęty,nie daje się włączyć.
  2.Bateria zielona-dowymiany.
  Naprawa:
  1.Wymiana baterii.
  2.Rozebranie telefonu i czyszczenie(moczenie)dolnej płytki w nitro,oraz przemyce pól stykowych klawitury.
  3.Suszenie przez godzinę suszarką (ciepłe powietrze)
  4.Złożenie telefonu.
  Efekt:
  po pierwszym czyszczeniu w nitro telefon się wyłącza po wprowadzeniu ostatniej cyfry kodu pin karty.
  Po powtórnej rozbiórce i moczeniu w nitro (tylko nie płytka wyświetlacza)
  ok.Telefon sprawny.Działa do dziś od wakacji.
 • Poziom 30  
  W tym pliczku są 2 programy:
  pierwszy do ściągania simlocka za pomącą wpisania kodu
  drugi do deszyfrowania securitycode za pomocą kodu imei
  Wszystko oczywiście do nokii 3110
 • Poziom 19  
  Od pewnego czasu wyświetlacz gasł lub pokazywał dziwne znaczki.Po otwarciu okazało się , że przyczyną tego jest taśma łącząca płytkę z wyświetlaczem, dokładnie docisk taśmy w gnieździe na płytce.Po wylutowaniu gniazda w jego miejsce i w ścieżki doprowadzające do gniazda (15 pinów a długość gniazda ok.10mm) przylutowałem gołe druciki wyciągnięte z linki (nieizolowane) ipołączyłem z wyswietlaczem ,tam już większa odległość między ścieżkami i odpowiednio długie.Teraz najważniejsze:zaizolować przewody, które będą się ze sogą krzyżowały.Dokonałem tego za pomocą kleju SUPER GLUE .Zapałką każdy drucikn na długości "pomalowałem". Po koło20 min. całość złożyłem , mimo ,że przewody krzyżowały się wyświetlacz pracuje już trzy miesiące prawidłowo.Nadmieniam , żeprzypadkiem wykryłem izolujące właściwości tego kleju. Opisdotyczy Motoroli , ale może być przydztny w innych naprawach.POWODZENIA!
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najczęściej występującą usterką tych radiotelefonów CB są zimne luty na syntezie(VCO).
  Objawy: przerwy w nadawaniu i odbiorze pod wpływem wstrząsów lub po nagrzaniu.
  Postępowanie: odlutować ekranik przykrywający druk VCO i obejrzeć luty za pomocą dobrej lupy. Z druku usunąć parafinę za pomocą bibuły lub papieru gazetowego podgrzanego lutownicą. Punkty lutownicze dokładnie przelutować i założyć ekranik.
 • Poziom 27  
  Motorola seria 35XX d520 d160 seria 22xx

  objaw brak ladowania

  naprawa przylutowanie gniazda ladowania lub jego wymiana

  bardzo czesty objaw w tych telefonach
 • Poziom 27  
  Sony : j5,6,7,70

  brak ladowania telefon martwy

  diagnoza bateria rozladowana nie daje sie ladowac

  naprawa wymiana bezpiecznika (bialy element na dole plytki z napisem K lub 12) powinienn miec zwarcie lub uszkodzony tranzystor o okolicach obwodu ladowania

  moze tez byc zbyt nisko rozladowana bateria czesty przypadek w batreriach litowo jonowych doladowac ogniwo na zewnetrzym zrodle do pzoziomu ptrzy ktorym zacznie kladowac telefon zwykle okolo 3v
 • Poziom 27  
  Nokia 51xx 61xx

  blednacy lcd

  wymiana elastomera (gumki laczacej lcd z plyrta glowna)
 • Poziom 14  
  Do oczyszczenia zamoczonego telefonu i nie tylko telefony bardzo dobre są płyny KONTAKT 60 lub pochodne.Nawet do tego celu nadaje się płyn WD40.Są to płyny elektrycznie obojętne i skutecznie wypierają wodę oraz usówają naloty.Po spryskaniu takim płynem należy po paru minutach dokładnie wydmuchać najlepiej ciepłym powietrzem.UWAGA! Są też płyny elektrycznie obojętne do czyszczenia konektorów oraz z napisem do elektroniki których ja nie polecam ponieważ w swoim składzie posiadają rozpuszczalniki które rozpuszczają minn lakier ochronny itp.Trzeba po prostu sobie wypróbować na jakiejś starej płytce.Niedopuszczalne jest stosowanie rozpuszczalnika nitro czy też zmywaczy na bazie acetonu.
  Pozdrawiam Andrzej M :)
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 26  
  A teraz coś ode mnie:

  Kumpel przyniósł kiedyś Panasonica GD 93 w którym padła vibra. Pokazuje kwit odmowy naprawy gwarancyjnej w jednej znanej firmie na południu Polski zajmujacej się naprawą GSM. Jako powód piszą że aparat "był używany w warunkach podwyższonej wilgotności czego ślady są na płycie głównej i złączu akcesoriów" i inne tego typu brednie. Naprawa - piszą dalej - jest możliwa ele jej koszt to 1600 PLN + VAT 8O
  Po otwarciu telefonu i poruszeniem ośki wibry czuć że się zacina ! 8O Po delikatnym otwarciu silniczka i wydmuchaniu ZIARENKA PIASKU vibra działa !
  W telefonie brak było śladów po wilgoci, lekko przyśniedziałe złącze akcesoriów.
 • Poziom 18  
  Brak dźwięków polifonicznych i wibry, rozmówcę słychać. Uszkodzony wibrogłośnik, można sprawdzić rezystancję - jeśli 0 om to OK, jeśli nieskończoność to znaczy że jest przerwa. Pomaga jego wymiana (niekórzy piszą, że można odwinąć kawałek drutu nawojowego i przylutować do złącza, jeśli uszkodzony jest zwój widoczny na zewnątrz). Koszt jaki ponosi klient u mnie to 65zł 8)
 • Poziom 18  
  Telefon wyświetla "Brak karty SIM" lub "Błąd karty SIM". Problem tkwi w stykach czytnika karty SIM. Należy podoginać styki zarówno te od karty jak i te od płyty. Powinno pomóc :D Chociaż "Błąd karty SIM" wyskakuje również gdy końcówka mocy jest źle przylutowana, jak to sprawdzić ? Wystarczy uderzyć telefonem w stół i jeśli po chwili wyskoczy ten komunikat to PA trzeba przelutować jeszcze raz. Informacja ta pochodzi z serwisu Siemens'a więc jest 100%. Siedzi u nich jeden typ i wali telefonami w stół :wink:
 • Poziom 13  
  Kupiłem Siemensa C35 jak myślałem z padniętą baterią. Kupiłem więc nową - było tak samo. Bateria trzymała góra kilka godzin. Próbowałem czyścić wielokrotnie styki. Podginałem nóżki i tak dalej, myślałem że to wina oprogramowania - więc zmieniłem soft. Nic nie pomagało. W końcu użyłem programu Siemens Battery Tool. Metodą prób i łędów doszedłem do poprawnych ustawień. Teraz bateria trzyma nawet tydzień - jeśli z niego bardzo mało rozmawiam :)
 • Poziom 20  
  przepraszam, że śmiem skomentować wypowiedź kolegi lelekx, ale ta metoda przypomina mi raczej zabiegi piekarskie niż rozumne podejście do rzeczy.

  NALEŻY DO TEGO ZABRAĆ SIĘ ZUPEŁNIE INACZEJ, PRZEDE WSZYSTKIM KONIECZNA JEST WYGRZEWARKA NA GORĄCE POWIETRZE NP. NET850

  nastepnie ustawiamy odpowiednią temperaturę ( ja ustawiam zawsze 300 stopni C ) i wygrzewamy elementy po kolei aż do skutku, należy dodać, że nie powinno się wygrzewać płyty na sucho, zawsze polewamy starannie elementy specjalnym topnikiem do SMD. Nie wolno grzać płyty ciągle lecz np. po wygrzaniu 1 czy 2 elementów odstawić do ostygnięcia i sprawdzić czy już działa.

  Z praktyki wiem, że najczęściej pojawiającą się usterką jest odklejanie się układów BGA, ich staranne wygrzanie przynosi oczywisty efekt.

  UWAGA !!!!
  NIGDY ALE TO NIGDY NIE WYGRZEWAĆ ELEMENTÓW BGA PRZYTWIERDZONYCH DO PŁYTY ZA POMOCĄ KLEJU, TEMPERATURA WYGRZEWANIA SPOWODUJE ODSKOCZENIE GRZANEGO ELEMENTU I TRWAŁĄ USTERKĘ.
 • Poziom 20  
  BRAK ŁADOWANIA W NOKII 3210

  objaw

  fonik wyświetla po chwili od podpięcia ładowarki komunikat
  NIE ŁADUJE

  usterka tkwi w złączach baterii i warystorze między nimi, należy je lutownicą do SMD staranie przelutować.
  gdy nie pomogło, wygrzać układ NMP0581.
  gdy dalej brak ładowania wymienić układ NMP0581 na nowy
  jeszcze moze byc uszkodzony V100 i bedze tak samo
 • Poziom 37  
  Dotyczy Nokii 3310.Usterka ploegała na tym że bateria NiMh ładowała się ok.30 min a powinna ok.4godz. i oczywiście nie trzymała bo była niedoładowana.Bateria LiIon ładowała się aż 15 godz! i po odłączeniu ładowarki wołała o ponowne podłączenie i po każdej rozmowie wyświetlała "Nie ładuje".W trakcie ładowania było słychać cichy przydźwięk sieci z telefonu.Powód-zgniła przelotka od R200 do VBB_MAIN.Po załataniu drucikiem jest OK.Koszt=0zł.
 • Poziom 37  
  Druga Nokia 3310.Przy próbie połączenia się wyłącza ,raz jest sieć raz nie ma-czyli cuda.Rzekomo stało się to po upadku.Po rozebraniu okazało się że do środka przez otworki słuchawki dostało się pare kropel płynu -wyglądało jakby cola i przez przelotki zalało diplexer.Po umyciu jest ok.Koszt=0zł.Uważać w tych fonach na otwory od słuchawki -stamtąd też blisko do PA.
 • Poziom 37  
  Teraz Nokia 3210.Została uszkodzona pamięć EEPROM 24C128 po niefortunnej próbie odlutowania w celu odczytania programatorem jej zawartości.Rozwiązanie -zakup w Nicomp pamięci 24C256(tylko takie mieli w SMD) Willemem wpisałem zawartość pliku 3210 Virgineeprom.bin z downloadu Techtronic ,Rollisem przywróciłem oryginalny IMEI i skorygowałem sumy kontrolne.Koszt pamięci 9,80 zł.
 • Poziom 20  
  NOKIA 3410 i 3310 brak dzwonków

  sprawdzić połączenia :
  - 1 pin układu NMP 70433 - zasilanie scalaka i buzera ze złącza baterii (+)
  - 6 pin tego układu powinien być połaczony z plażą od drugiego złacza buzera
  - podmienic buzer

  w 90% przypadków zaistnieje któryś z wyżej wymienionych

  jeżeli wszystko ok a dalej brak dzwonków to albo nie kontaktuje MAD (nienaprawialne) albo należy wymienić oprogramowanie - flash
 • Poziom 20  
  NOKIA 3310 I 3410 - nie można właczyć

  jeżeli żadne próby włączenia telefonu nie powodują jego załączenia należy sprawdzić :
  - na złożonym telefonie z zapiętą baterią bez lcd, czy pojawia się napięcie na stykach klawiarury, jeżeli brak to sprawdzić poniższe
  - switch (on-off)
  - połaczenie switcha z R 402
  - R 402 z V 414 i R 224
  - V414 z R414 i V 415(sprawdzić czy V 415 nie przywiera do masy !)
  - sprawdzenie połączeń (+) baterii na płycie z L 513, C575, L201, C228, C247, C200 , C201, C227, R204, C233

  jeżeli powyższe usterki zaistniały należy tylko przywrucić połaczenia jeżeli nie to pozostaje jeszcze szereg możliwości :

  - wgranie oprogramowania (flasha)
  - wygrzanie płyty szczególnie układów BGA
  - jeżeli bez skutku wymieniniać po kolei CCONT, COBBA, N200

  gdy wymieniamy układy CCONT lub COBBA pamiętac należy o ponownym wgraniu pełnego flasha i eeproma orza policzeniu sum kontrolnych

  POWODZENIA W NAPRAWACH
 • Poziom 16  
  Siemens C35i brak zasiegu!!!
  Po flashu pamieci nic nie pomaga wiec wiemienilem koncowke mocy od anteny zaczelo dzialac.:D

  Koncowke wylutowalem z innego padnietego siemensa ps.Pasuje nawet od s35 bo maja takie same plytki

 • Poziom 29  
  MODEL: ERICSSON T10

  OBJAW:
  Nie dziala wyswietlacz po wymianie. po wymianie polimera takze nic.

  PRZYCZYNA:
  okazalo sie, ze fabrycznie nowy wyswietlacz jest ok. a bylem juz pewien, ze nie ... przyczyna tegoz uszkodzenia byla wadliwa gumka polimerowa pod wyswietlaczem... usterka byla fabryczna, takze na pierwszy rzut oka od razu wykluczona ... a jednak.

  CO ZROBIC:
  jezeli jest do dyspozycji oscyloskop to sprawdzamy po kolei sygnaly na gumce ... od lewej patrzac (gdy plytka lezy do nas tylem - gniazdem zasilania) pierwszy pin w momencie wlaczania powinna pojawic sie transmisja szeregowa - ciag impulsow, to samo na tzecim styku , na czwartym skok napiecia a na piatym impuls.
  Jesli nie ma oscyloskopu to miernikiem cyfrowym, napiecie na pierwszym styku okolo 3,15 V na drugim 0 bo to masa, na trzecim okolo 2 - 3,15 V , czwarty styk 3,15V, a na piatym jakies "smieci" UWAGA napiecia na pierwszym i trzecim styku moga sie zmieniac gdyz pojawia sie tam ciag impulsow prostokatnych (transmisja do wyswietlacza)
 • Spec od GSM
  Nokia 3210
  Objaw - nie włacza sie
  Przyczyna - przerwa w układzie przetwornicy najczesciej odlutowana cewka L102,
  Pomiar - sprawdzic przejscie od L102 do rezystora R132
 • Spec od GSM
  Nokia 3210
  Objaw - wskaznik sieci pokzuje 1 kreske lub wcale - nadajnik ok
  Przyczyna - zła praca Z700 filtra 71Mhz lub oberwanie sie jednego z pinow tego filtra. Zaleca sie stosowanie tego filtra w srebrnej obudowie, czarne czesto działały w sposób wadliwy
  Pozmiar - na N700 pin 37/38 sprawdzic czy jest 71Mhz
 • Spec od GSM
  Nokia 3310
  Objaw - po podpieciu ładowarki pokazuje ze ładuje, po jej wyjeciu nadal pokzuje ze ładuje, po wyłaczeniu telefonu matryca LCD jest aktywna
  Przyczyna - przegnita przelotka pomiedzy R200 a R204
  Pomiar - sprawdzic na testerze diody czy jest przejscie
 • Spec od GSM
  Nokia 3310
  Objaw - wyswietla co druga linie na LCD
  Przyczyna - brak przejscia od złacza LCD do kondensatorów C409, C410
  Pomiar - na testerz diody sprawdzic czy jest przejscie
 • Spec od GSM
  Nokia 3310
  Objaw - nie włacza sie , jednak po podpieciu ładowarki pokazuje ze ładuje
  Przyczyna - brak przejscia od S419 do R402 lub uszkodzone te elementy
  Pomiar - sprawdzic przejscie na testerze diody, lub zmasowac watchdoga
 • Spec od GSM
  Nokia 3210 / 3310
  Objaw - dzwonki grają zbyt wolno
  Przyczyna zła praca lub brak kontktu kwarcu 32khz, lub zwarcie na kondensatorach ktore podpieraja ten kwarc
 • Spec od GSM
  Nokia 3310
  Objaw - nie włacza sie / napiecia na cconcie ok/
  Przyczyna - D302 RAM
  Pomiar - podłaczyc telefon do flashera przy probie flashowania wywali bład - phone RAM is BAD