Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zmierzyć obciążenie silnika elektrycznego indukcyjnego??

radarson 05 Sty 2010 20:41 2322 2
 • #1 05 Sty 2010 20:41
  radarson
  Poziom 2  

  Witam,

  Mam pytanie jak w najprostszy sposób zmierzyć obciążenie silnika elektrycznego? Dokładnie chodzi o silnik sprężarki śrubowej.
  Chciałbym się też dowiedzieć czy w przypadku silnika sprężarki będziemy mieli tylko dwa stany obciążenia (dajmy na to np. obciążenie 90% w momencie wytwarzania powietrza i inna wartość gdy nie ma potrzeby wytwarzania powietrza i przepustnica jest zamknięta) czy istnieje możliwość że silnik sprężarki będzie pracować ze zmiennym obciążeniem ( np. raz 60% później 80%, spadek do 30%, bieg jałowy itd.?
  Proszę pilnie o pomoc.
  Pozdrawiam.

  0 2
 • #2 05 Sty 2010 21:33
  stx1
  Poziom 12  

  Pomiar najlepiej zrobić przy użyciu amperomierza cęgowego zakładając na jedną z faz silnika ,a potem mierzyć przy różnych trybach pracy sprężarki , wielkości prądów porównać z danymi na tablicy znamionowej silnika, oraz DTR. sprężarki.

  0
 • #3 15 Sty 2010 15:16
  hebdzik5
  Poziom 10  

  Witam , dołożę jeszcze kilka rad do pomiarów prądu obciążenia silnika . amperomierz kleszczowy najlepiej założyć na żyłę fazową na tabliczce zaciskowej silnika - jeśli jest taka możliwość - mamy od razu do wglądu jakie obciążenie zostało nadane oraz jaki prą pobiera silnik. Następnym miejscem jest rozdzielnia żyła fazowa na bezpieczniku , styczniku, wyzwalaczu, listwie zaciskowej - zależy jak ten silnik jest zabezpieczony. Przy pomiarach należy sprawdzić obciążenie na każdej fazie. Przy pomiarach na pewno będą różnice pobieranych prądów. Przy pomiarze należy pamiętać aby nie zostać porażonym oraz nie zrobić zwarcia.

  0