Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udostępnianie internetu przez sieć radiową.

05 Sty 2010 20:51 2645 11
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie. Otóż mam pewien problem. Posiadam firmę do której mam podłączony szybki internet przez kabel. W odległości ok. 1,5 km znajduje się oddział firmy i nie ma możliwości podłączenia internetu po kablu, więc zostaje tylko przesłać internet z firmy do oddziału drogą radiową. I pojawił się następujący problem. W jakie anteny, i urządzenia muszę się zaopatrzyć, żeby to działało? W późniejszych planach mam zamiar powiększyć sieć. Prosiłbym, abyście napisali mi jaki sprzęt proponujecie. Z góry dziękuję.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 14  
    Czy widać drugi oddział z pierwszego i odwrotnie ?
  • Poziom 9  
    Tak, oczywiście. Oba oddziały są w otwartym terenie. Na linii żadnych drzew, budynków ani przeszkód. Oba oddziały są położone na wzniesieniach więc bez problemu siebie widzą.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 17  
    Co to znaczy "zamiar powiększyć sieć..." Proponuję porozmawiać z kimś kto się zna na żywo, żeby potem instalacji nie trzeba było kupować od nowa.
  • Poziom 9  
    "Powiększyć sieć" - oznacza podłączenie w późniejszym czasie innych oddziałów do sieci internetowej. Wszystkie oddziały będę w widocznym otwartym polu i bez problemu będą widzieć siedzibę firmy. Moje pytanie dotyczyło jaki sprzęt mogę zastosować w instalacji sieci?
  • Poziom 16  
    Trudno coś doradzać na odległość.Podam linka, na tej stronie są opisy budowy sieci jak i jakie urządzenia kupić.W sumie potrzebujesz antenę bazowa 2,4 lepiej na 5G o mocy 20db lub więcej i do odbioru jakąś antenę np.panel 20db z AP tp-link 543 lub Edimax.To wszystko ustawione. http://www.dipol.com.pl/wlan-lan-punkty-dostepowe,4525.htm
  • Poziom 17  
    To zależy jakich przepustowości oczekujesz od połączeń, od tego czy w twojej okolicy jest śmietnik w eterze (wybór pasma), ile tych oddziałów będzie i w jakich lokalizacjach (czy anteny sektorowe oraz jakie, czy antena dookólna także jaka) zaproś kogoś żeby to obejrzał albo narysuj dokładnie na mapie i określ dokładnie jak sieć wygląda teraz oraz jak będzie wyglądała.
    Możesz kupić najtańsze AP i APC i też pewnie będzie działało - wszystko zależy od tego czego oczekujesz, bo dla jednego "działa" to nie to samo co dla drugiego.
  • Poziom 12  
    W twoim przypadku sugeruję zastosować rozwiązanie najprostsze . Zastosuj do połączenia dwóch oddziałów sprawdzone i niezawodne NANOSTATION 5. W trybie bridge i na takiej odległości opóźnienie będziesz miał na poziomie 1,7 ms . Koszt Niewielki bo około 600 zł , czas instalacji to tyle co zaciśnięcie 2 RJ'ek , ponieważ nano zasilane jest przez POE .
  • Poziom 17  
    Owszem, ale z dookólną anteną teraz lub w przyszłości na stacji bazowej.
    Do większości zastosowań sprzęt bardzo dobry
  • Poziom 9  
    Właśnie myślałem o dookólnej antenie. Poniżej zamieszczam Wam uproszczony schemat jak sieć będzie miała wyglądać.

Udostępnianie internetu przez sieć radiową.

Czerwonym kwadratem zaznaczona została siedziba, z której będzie wysyłany internet drogą radiową. Niebieski kwadrat to oddział, który musi zostać podłączony w pierwszej kolejności. Ten oddział obecnie korzysta z internetu z innej firmy, której nadajnik znajduje się jakieś 100 metrów od głównej siedziby (czerwonego kwadratu). W drugiej kolejności mają zostać podłączone kolejne dwa oddziały (zielone kwadraty) - odległości jak na mapce. W późniejszym czasie mamy zamiar podłączyć klientów (kwadrat fioletowy) oddalonych o jakieś 3 km - myślimy nad tym, aby zastosować tutaj most między nadajnikami, gdyż mamy możliwość umieszczenia drugiego nadajnika na wysokim maszcie. Jakie polecacie zastosować anteny i karty sieciowe do odbioru sygnałów z anten (nadajników)?
  • Poziom 17  
    Ja bym proponował MikroTika na bazie z anteną dookólną dla zielonych, potem sektorem dla niebieskiego a na most kolejny sektor.
    na punktach odbiorczych wszędzie może być jakies nanostation albo wisp box - cokolwiek
  • Poziom 9  
    Dziękuje wszystkim za udzielenie mi informacji i pomocy. Wszystkie wskazówki na pewno się mi przydadzą. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.:D