Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki okap kupić i czym kierować się przy wyborze

lokiw 05 Jan 2010 22:43 75866 63
Automation24
 • #1
  lokiw
  Level 11  
  Witam.
  właśnie wyposażam sobie kuchnie i jestem na etapie kupna okapu...
  Nie mam pojęcia na co zwracać uwagę przy wyborze, nie wiem jakie firmy się specjalizują w tej dziedzinie...potrzebuję okap o wymiarach do 60 cm.
  dzięki wielkie za wszystkie informacje.pozdrawiam Adrian
 • Automation24
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • #3
  lokiw
  Level 11  
  o firrmie Ciarko słyszałem...znajomi mają taki okap ale kupili go jakoś z 2 tygodnie temu i nie potrafią jeszcze nic dokładniej powiedzieć na ten temat...a o Smegu nie słyszałem
 • #4
  zwykły człek
  Level 20  
  Dla mnie ważne są 2 parametry:
  1) głośność - ważne!!! na najwyższym biegu
  2) wydajność - w zalezności od wielkości pomieszczenia i tego czy jest zamknięte czy otwarte np. połączone z salonem.
  I tak jak trafnie napisał kolega skryn - nie nalezy kierować się zbytnio nazwą firmy.
 • #5
  lokiw
  Level 11  
  a czy moglibyście polecić któryś z modeli z firmy Ciarko lub Smeg. Ja znalazłem model SMEG KSEP 600 X ale kosztuje prawie 3000 zł i to trochę dużo jak na okap.
 • #6
  zwykły człek
  Level 20  
  A ile masz na to przeznaczone?
 • #8
  popey111
  Level 21  
  Lokiw przy smegu większość ceny to prestiż posiadania smega:) Obejrzyj oferty franke i fabera:) ten sam producent ale lepsze ceny niż w smegu. I to co zawsze powtarzam jeżeli tylko możesz sprawdź okap w akcji:). Producenci różne bzdury wypisują co do głośności.
 • Automation24
 • #9
  darek_wp
  Level 28  
  Możesz też poszukać modeli z f-my Teka. Mają spory wybór i przystępne ceny.
 • #10
  6969lysy
  Level 14  
  lokiw wrote:
  a czy moglibyście polecić któryś z modeli z firmy Ciarko lub Smeg. Ja znalazłem model SMEG KSEP 600 X ale kosztuje prawie 3000 zł i to trochę dużo jak na okap.

  Jak możesz to kup CIARKO w silnikiem o wydajności 900m3/h tzw EBM. Są cichsze i super wydajne. Zajrzyj najlepiej na www.ciarko.pl. I broń Boże nie skuś się na podejrzanego chińczyka z fikcyjna marką. Plastiki śmierdzą miesiącami no i ta legendarna chińska jakość :( Chińczyka łatwo poznać, szyby mają przykręcane na śrubach a w porządnych okapach są klejone.
 • #11
  manana
  Level 13  
  Ja ze swojej strny mogę ci polecić okap amica, w sklepie magicznaplaneta.pl znalazłam taki niedrogi okap. I moim zdaniem jest on bardzo dobry nie tylko jest cichy i bardzo dobry... jak już kupować sprzęt do kuchni to warto jest postawić na jakąś dobrą i zaufaną markę... a amica taką jest i do tego niedroga;)
 • #12
  popey111
  Level 21  
  manana wrote:
  Ja ze swojej strny mogę ci polecić okap amica, w sklepie magicznaplaneta.pl znalazłam taki niedrogi okap. I moim zdaniem jest on bardzo dobry nie tylko jest cichy i bardzo dobry... jak już kupować sprzęt do kuchni to warto jest postawić na jakąś dobrą i zaufaną markę... a amica taką jest i do tego niedroga;)
  A kto robi okapy dla amiki, Ciarko :) ?
 • #13
  Andrew37
  Level 11  
  Witam,

  Na wstępie Zgodzę się tutaj z kolegą popey111 że okapy Amica produkuje Ciarko jak z reszta jeszcze kilka innych marek..
  Zgadzam się także z kolegą 6969lysy który pisze że okapy z silnikami EBM są bardzo dobre czego dowodem jest film na Youtube:
  http://www.youtube.com/user/MrPierogimonster#p/a/u/2/rn4VzLKqkHk
  Powiem szczerze że mój wybór okapu był mocno uzależniony od obejrzenia tego filmiku. Okap kupiłem poprzez allegro u użytkownika:
  http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=2299156

  Trafiłem na świetną okazję, okap miał małe zagięcie i sprzedawany był za pół ceny.

  Niestety nie mogę sie zgodzić z tym że każdy okap w którym szyba jest przykręcana a nie przyklejana jest chiński i po tym jest go łatwo rozpoznać. Oglądałem okapy w studiach kuchennych i większość miała szybę przykręcaną.

  Pozdrawiam
 • #14
  popey111
  Level 21  
  Piękny filmik:) O ile ktoś ma mało miejsca na blachy z piekarnika:)
  Okap powinien być dobrze dobrany do pomieszczenia które ma obsłużyć (wydajność) i być nie uciążliwym jeżeli chodzi o hałas. A to czy nazywa się faber,amica,globalo,akpo, ciarko itp nie ma znaczenia. Każda firma ma w ofercie tandetę i dobre modele. Moja stała rada. Znaleźć okap i na żywo przetestować:)
 • #15
  Andrew37
  Level 11  
  Zgadzam się z kolegą, warto okap przetestować na żywo. można np. przed zakupem w internecie udać się do studia kuchennego i obejrzeć dokładnie okap, posłuchać z jaką głośnością pracuje itd....

  A tutaj filmik jakby ktoś nie miał miejsca nie tylko na blachy z piekarnika ale też na wino :)
  http://www.youtube.com/watch?v=h4w8TOpS1s8
 • #16
  popey111
  Level 21  
  Miłej lektury:)
  Wybieramy okap kuchenny.
  Wiele osób nie przykłada wagi do zakupu okapu. Lekceważą ten ważny element wyposażenia kuchni : ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak takie podejście często mści się na wiele sposobów. Okap kuchenny do spełnienia wiele istotnych zadań. Oczyszcza powietrze z zapachów ,oparów i szkodliwych gazów(np. tlenek węgla) jakie pojawiają się podczas gotowania, pieczenia i smażenia. To właśnie one są najbardziej uciążliwą pozostałością po naszych kulinarnych wyczynach. Para wodna osiada i pozostaje na meblach co może prowadzić do pojawienia się wilgoci. Oprócz pary wodnej mamy również do czynienia z unoszącymi się w powietrzu drobinkami tłuszczu .Zapewne mieliście okazje przekonać się na własnej skórze jak trudny do usunięcia potrafi być osadzający się na szafkach tłusty nalot a pożółkłe ściany i meble skutecznie potrafią zburzyć piękny wygląd waszej wymarzonej kuchni. A przecież dobrze dobrany okap może was uchronić od tych przykrych konsekwencji. Dlatego też wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Niniejszy artykuł ma na celu ułatwienie wam tego trudnego wyboru.

  Dobrze dobrany okap kuchenny powinien pochłaniać nieprzyjemne zapachy oraz opary
  przy jednocześnie najniższym poziomie emisji hałasu.

  Zajmijmy się na początek skutecznością (wydajnością) naszego okapu.

  Wydajnością okapu nazywamy ilość powietrza jaką okap jest w stanie oczyścić w ciągu godziny pracy z maksymalną prędkością. Wydajność podaje się w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im wyższa wydajność tym większa szansa, że okap skutecznie oczyści powietrze w kuchni. Pamiętajmy jednak że zbyt silny ciąg powietrza bardzo szybko wychładza pomieszczenie a jeśli mamy kuchenkę gazową to dodatkowo pogarsza spalanie gazu. Dlatego też nie warto przesadzać z wydajnością okapu. Aby prawidłowo ustalić ten parametr waszego okapu zastosujcie się do poniższych wskazówek.
  Wydajność naszego okapu jest ściśle zależna od kubatury (objętości) kuchni. Przyjmuje się, że okap powinien przefiltrowywać powietrze w pomieszczeniu od 6 (minimalnie) do 12 (maksymalnie) razy w ciągu godziny, średnio około 10 razy.

  Aby obliczyć potrzebną nam wydajność skorzystamy z poniższego wzoru:

  (powierzchnia) x (wysokość) x 6 = minimalna wydajność okapu

  (powierzchnia) x (wysokość) x 12 = maksymalna wydajność okapu

  Na przykład dla kuchni o powierzchni 10m2 i wysokości 2,5m minimalna wydajność wynosi:

  10m2 x 2,5m x 6 =150m3

  a maksymalna nie powinna przekraczać

  10m2 x 2,5m x 12 =300m3

  W dalszej części tego artykułu dowiecie się jeszcze jakie jeszcze inne czynniki należy wziąć pod uwagę obliczając wydajność waszego okapu. Nie wspominam tu o nich celowo aby nie komplikować niepotrzebnie tematu.

  Zajmijmy się teraz drugim bardzo istotnym parametrem czyli głośnością będącą bardzo ważne kryterium wyboru przy zakupie naszego okapu.

  Najgłośniejsze modele okapów potrafią przeszkadzać w prowadzeniu rozmów w trakcie gotowania, czy też zakłócić słuchanie ulubionej audycji radiowej. Na szczęście dzisiejsze technologie umożliwiają produkowanie coraz cichszych urządzeń. Producenci w dążąc do skonstruowania bardziej wydajnych i cichych urządzeń sięgają do osiągnięć współczesnej fizyki. Na rynku możemy spotkać tzw. okapy szczelinowe z funkcją zasysania obwodowego. Wykorzystano w nich efekt zwężki Venturiego, gdzie powietrze, przechodząc przez zwężone przestrzenie zasysania w panelu, zwiększa swoją prędkość, zwalniając ją po wessaniu do wnętrza okapu. Jest ono następnie dokładnie usuwane bez konieczności zwiększania ciśnienia, a to z kolei pozwala na uzyskanie lepszego wyciszenia okapu.
  Okap zapewnia komfortową pracę wówczas gdy natężenie emitowanego przez niego hałasu nie przekracza 55 decybeli co pozwala na spokojną rozmowę, czy też nie zakłóca oglądania telewizji.
  Wiodący producenci okapów np. Faber w swoich katalogach podają jak duże pomieszczenie okap może obsłużyć przy zachowaniu komfortowego dla człowieka poziomu głośności.
  Jak sobie jednak radzić gdy producent nie podaje takich wartości?

  Najprostszą radą na rozwiązanie tego problemu będzie zastosowanie się do poniższych wskazówek. W moich sugestiach posłużyłem się dużym uogólnieniem aby nie skomplikować zagadnienia są to jednak nadal wartości bardzo dobrze oddające stan rzeczywisty.

  Maksymalna wydajność okapu powinna być o około 30% wyższa od zalecanej a jego maksymalna głośność nie powinna przekraczać 65 dbA (Co do poziomu hałasu- praktycznie wszystkie współczesne okapy nie przekraczają poziomu 65 dbA). Dzięki temu przy założeniu że na średnim biegu okap osiąga około 70% swojej maksymalnej wydajności a średni wzrost głośności to około 20%(pomiędzy poszczególnymi biegami w okapie z trój stopniową regulacją). Uzyskamy w ten sposób okap o wydajności i głośności na odpowiednim poziomie.
  Na koniec jeszcze jedna dobra rada – starajcie się w miarę możliwości zweryfikować głośność okapu podawaną przez producenta. Wartości te są często podawane w sposób wprowadzający w błąd nieświadomego klienta.

  Kolejnym ważnym zagadnieniem jakie musimy rozważyć jest wielkość naszego okapu.

  Wymiary okapu
  Bardzo ważne są wymiary okapu, powinien być on przynajmniej tak szeroki jak płyta grzewcza, a najlepiej żeby był od niej trochę szerszy.
  Na rynku możemy znaleźć okapy o różnych szerokościach. Najczęściej spotkacie okapy o szerokości 60 i 90cm. Można też spotkać modele o innych szerokościach : 50, 100 ,70,80 i 120 cm. Poniższa tabela ułatwi wam wybór okapu o odpowiedniej szerokości


  Są jednak od tej reguły pewne wyjątki. Mówię tu o okapach o wydajności od 700 m3/h. Przy tak dużych wydajnościach wielkość okapu przestaje mieć decydujące znaczenie, zwłaszcza jeżeli w okapie zastosowano pochłanianie szczelinowe.  Pochłaniacz czy wyciąg

  Okapy mogą działać w jednym z dwóch trybów:

  1) trybie pochłaniacza
  2) trybie wyciągu

  Większość okapów kuchennych to urządzenia „2 w 1”, mogą spełniać zarówno funkcję wyciągu jak i pochłaniacza. Dla pewności jednak przed zakupem konkretnego modelu dowiedzcie się czy może on pracować w pożądany przez was sposób.
  Przejdźmy jednak do sedna.
  Pochłaniacz możemy zamontować w każdej kuchni. Tryb ten jest najbardziej przydatny w sytuacji gdy nie możemy z różnych względów podłączyć okapu do kanału wentylacyjnego. W takim ustawieniu okap pracuje w obiegu zamkniętym a powietrze jest oczyszczane przez system specjalnych, aktywnych filtrów węglowych. Filtry te dzięki szczególnym właściwościom węgla aktywnego wyłapują z powietrza cząsteczki zapachowe oraz inne szkodliwe substancje. Stosowanie filtrów węglowych wiąże się również z koniecznością ich wymiany co znacznie podnosi koszt użytkowania okapu. W zależności od intensywności gotowania i rodzaju stosowanego filtra węglowego koszt użytkowania pochłaniacza będzie się wahał od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
  W związku z tym że w trybie pochłaniacza powietrze nie jest wymieniane a jedynie oczyszczane okap pracujący w ten sposób nie jest w stanie skutecznie wychwytywać wilgoci oraz obniżyć temperatury w pomieszczeniu.

  Wyciąg przeznaczony jest do pracy z podłączeniem do komina wentylacyjnego. W tym trybie powietrze zasysane przez wentylator jest odprowadzane na zewnątrz budynku poprzez komin wentylacyjny. Takie rozwiązanie gwarantuje dobrą wymianę powietrza w pomieszczeniu, oraz zapewnia skuteczne odprowadzanie wilgoci oraz zapachów i tłustych oparów. Dodatkowym plusem jest skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu.
  Musimy jednak pamiętać o ograniczeniach w stosowaniu wyciągów. Takiego okapu nie wolno podłączać do kominów wentylacji zbiorczej w wielorodzinnych domach piętrowych, gdyż może on zakłócać cyrkulację powietrza w budynku . Z tych samych powodów nie wolno podłączać okapu do przewodów kominowych odprowadzających spaliny z pieca lub kotła. O możliwość podłączenia okapu do komina wentylacyjnego najlepiej dowiedzieć się w administracji lub zajrzeć do projektu budynku w przypadku domów jednorodzinnych. Zwróćcie też uwagę na fakt że do sprawnego działania wyciągu potrzebne jest nie tylko odprowadzenie do kanału wentylacyjnego ale również zapewnienie dopływu świeżego powietrza.
  Niezależnie od tego czy okap pracuje w trybie pochłaniacza czy wyciągu jest on wyposażony w filtry przeciw tłuszczowe. Chronią one elementy okapu przed zbytnim zabrudzeniem. Rozróżniamy kilka rodzai filtrów przeciw tłuszczowych:
  fizelinowe
  jak sama nazwa mówi wykonane z fizeliny. Jest to rozwiązanie najprostsze i jednocześnie najtańsze. Filtry takie stosuje się w okapach uniwersalnych. Muszą być wymieniane co kilka miesięcy. Można nabyć filtry fizelinowe które w miarę zużywania zmieniają kolor informując nas o stopniu zużycia filtra.
  Metalowe
  Wykonane z kilku warstw stalowej lub aluminiowej siatki. W przeciwieństwie do filtrów fizelinowych mogą być myte. Filtry stalowe charakteryzują się większą trwałością niż filtry aluminiowe i są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

  RODZAJE OKAPÓW
  Zastanówmy się teraz nad tym w jaki typ okapu chcemy wyposażyć naszą kuchnię. Oto rożne rodzaje okapów jakie możecie znaleźć na naszym rynku.
  Przyścienne .
  Zgodnie z nazwą są to urządzenia przeznaczone do montażu przyściennego nad płytą kuchenną. Stanowią najliczniejszą grupę okapów. Są dostępne w ogromnej ilości wzorów , kształtów. Występują w szerokościach od 50 do 120cm.


  Narożne.
  Ich przeznaczeniem jest montaż w rogu kuchni w komplecie z narożną płytą kuchenną. Ten typ okapów jest mało popularny. Duży wpływ na to mają zapewne ich wysokie w porównaniu do odpowiedników przyściennych ceny i niewielki wybór modeli. Najczęściej występują okapy boku 100cm.


  Wyspowe .
  Montowane do sufitu nad wyspami kuchennymi. Są to urządzenia o dobrych parametrach i w miarę dużym wyborze rozwiązań stylistycznych. Najczęściej spotykane są urządzenia o szerokościach od 90 do 120cm,. Coraz bardziej popularne są również modele w kształcie sześcianu lub walca o szerokości (średnicy) około 45cm.


  Wiszące.
  Montowane na linkach zamocowanych do sufitu. Stanowią nową grupę w tym segmencie rynku. Ze względu na sposób montażu przeznaczone do pracy w trybie pochłaniacza. Świetne rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń z wyspą kuchenną.
  Podszafkowe (uniwersalne)
  Najbardziej popularne w czasach PRL-u teraz również cieszą się dużą popularnością ale wypierane stopniowo przez inne typy okapów. Są przystosowane do montażu przyściennego lub do spodu szafki. Stanowią grupę najtańszych urządzeń o niewielkiej wydajności i stosunkowo dużej głośności. Występują w 2 szerokościach: 50 i 60cm.


  Grupa okapów do wbudowania.

  Teleskopowe (szufladowe).
  Montuje się je w szafce znajdującej się nad płytą kuchenną. Spodnia płyta okapu przypomina szufladę (stąd też ich druga nazwa), którą wysuwamy w celu włączenia okapu na czas gotowania. Dużą zaletą tego typu okapów jest fakt iż mimo małych rozmiarów mogą zbierać opary bezpośrednio z nad całej płyty grzewczej. Na rynku spotkamy urządzenia o szerokości od 50 do 90cm.  Wkłady okapowe(okapy wysepkowe)
  Przeznaczone do zabudowania w obudowach wykonywanych na zamówienie lub szafkach. Dostępne są w szerokościach od 45 do 90cm. Ich główną zaletą są małe gabaryty oraz to że są praktycznie niewidoczne po zabudowaniu.

  Uchylne.
  Montowane w szafce pionowo. Otwierane poprzez uchylenie dolnej części szafki. Nie widoczne po zabudowaniu tak jak okapy wysepkowe. Oferują możliwość zamontowania większych i wydajniejszych turbin oraz większą powierzchnię pochłaniania niż wkłady okapowe.

  Okap ścienny.
  Nowatorskie rozwiązanie firmy Faber – okap ścienny Concept. Przeznaczony jest do montażu w ścianie nad płytą kuchenną, z silnikiem zamontowanym niezależnie w innym miejscu domu lub na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu okap ten jest praktycznie bezgłośny. Gdyby nie wysoka cena i skomplikowany montaż rozwiązanie to na pewno zdobyło by ogromną popularność.

  Okapy blatowe.
  Jedno z najnowszych rozwiązań w dziedzinie okapów. Charakteryzują się dużą wydajnością.
  Możemy je podzielić na kilka grup:
  Montowane na wysięgniku nad blatem kuchennym.

  Montowane na blacie podobnie jak płyty kuchenne, nie wystają nad powierzchnię blatu.

  Montowane na blacie kuchennym z widocznym elementem pochłaniającym opary który może być zamontowany na stałe lub też chowany w blacie.  FUNKCJE SPOTYKANE W OKAPACH.

  Dzisiejsze okapy to nie tylko duża wydajność i niski poziom hałasu. Spotkamy w nich wiele ciekawych rozwiązań ułatwiających ich obsługę ,podnoszących komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Oto parę przykładów takich rozwiązań.

  Opóźnione wyłączenie – pozwala na automatyczne wyłączenie się okapu po zaprogramowanym przez czasie. Dzięki temu nie musimy pamiętać o konieczności wyłączenia okapu po zakończeniu gotowania.

  Możliwość łatwego demontażu turbiny – umożliwia łatwiejszą konserwację elementów okapu.

  Praca 24 godzinna – tryb pracy, w którym urządzenie pracuje cały czas. Dzięki stałej wymianie powietrza w kuchni zachowywana jest optymalna wilgotność i temperatura a dodatkowo powietrze jest oczyszczane np. z dymu tytoniowego.

  Tryb intensywny – dodatkowy tryb pracy okapu przeznaczony do szybkiej wentylacji bardzo zanieczyszczonego powietrza. Przydatny w momencie gdy coś przypalimy, mało przydatny na co dzień ze względu na bardzo wysoki poziom hałasu.

  Pilot zdalnego sterowania – coraz bardziej popularne i już przystępne cenowo rozwiązanie. Ciekawa opcja dla mieszkań z aneksem kuchennym.

  Regulacja oświetlenia – w zależności od pory dnia i natężenia światła słonecznego możemy dostosować intensywność oświetlenia okapu do naszych potrzeb. Ciekawe rozwiązanie dla osób korzystających z płyt ze sterowaniem sensorowym. W płytach takich zbyt intensywne oświetlenie może powodować nieprawidłowe działanie panelu sterowania.


  Sensor zapachu –specjalnie dla zapominalskich :). Czujnik kontroluje wilgotność powietrza w kuchni, w przypadku wykrycia podwyższonej wilgotności okap włącza się automatycznie.


  System wyciszający – specjalne wkłady wyciszające okap, pozwalają obniżyć poziom hałasu nawet o 25%.

  Wskaźnik zabrudzenia filtra – przy pomocy wskaźnika urządzenie informuje nas o konieczności umycia filtrów przeciw tłuszczowych lub wymiany filtrów węglowych. Umożliwiając tym samym utrzymanie optymalnych parametrów pracy okapu.

  Nie są to oczywiście wszystkie udogodnienia jakie spotkacie w nowoczesnych okapach. Jestem jednak przekonany że wymieniłem te najbardziej popularne.


  Właściwy montaż i podłączenie.

  Bardzo ważny jest właściwy montaż okapu, gdyż tylko tylko tak można wykorzystać jego możliwości. Urządzenie niewłaściwie zamontowane może być znacznie mniej wydajne i o wiele głośniejsze niż podaje specyfikacja producenta.
  Bardzo istotną rzeczą jest rodzaj rur użytych do podłączenia okapu do wentylacji oraz ich długości i średnica a także wysokość na jakiej zamontowany będzie okap.
  Rury spiralne będą głośniejsze od gładkich rur plastikowych.
  Zastosowanie rury o średnicy mniejszej niż maksymalna powoduje spadek wydajności i głośniejszą pracę.
  Zastosowanie zbyt długiego i wielokrotnie łamanego doprowadzenia do kanału wentylacyjnego również zmniejszy wydajność okapu.
  Na jakiej wysokości zamontować okap?
  Okap montujemy nad płytą kuchenną na takiej wysokości, aby nie przeszkadzał nam w pracy. Standardowo określa się, że odległość pomiędzy okapem a płytą grzewczą powinna wynosić około 70 cm. Jest to szczególnie ważne w wypadku płyt gazowych gdyż zbyt nisko zawieszony okap może mieć negatywny wpływ na proces spalania gazu lub w ekstremalnych przypadkach być przyczyną pożaru. Z drugiej strony okap zawieszony zbyt wysoko będzie dużo mniej wydajny.
  Zadbajcie również o to aby poszczególne elementy okapu były solidnie zamontowane. W miarę możliwości starajcie się również stosować miękkie podkładki tłumiące wibracje.
  Zastosowanie się do powyższych rad znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo użytkowania waszego okapu.

  ZAKOŃCZENIE

  Jestem przekonany że lektura niniejszego artykułu umożliw wam wybranie okapu odpowiadającego waszym wymaganiom. Jednocześnie jednak jestem świadomy iż nie wyczerpałem tematu tego poradnika. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub też sugestie to bardzo proszę o kontakt mailowy z redakcją naszego serwisu. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i uwagi.
 • #17
  prologos
  Level 16  
  Ja ostatnio robiłem remont kuchni i kolega z wieloletnim doświadczeniem doradził mi firmę falmec twierdząc że inne są dużo gorszej jakości. Co do firmy ciarko odradził mi ze względu na serwis. Mieli problem z jakimś okapem i ze swojej kasy musieli kupić klientowi okap bo reklamacja trwała pół roku.
 • #18
  popey111
  Level 21  
  Andrew37 wrote:
  Zgadzam się z kolegą, warto okap przetestować na żywo. można np. przed zakupem w internecie udać się do studia kuchennego i obejrzeć dokładnie okap, posłuchać z jaką głośnością pracuje itd....

  A tutaj filmik jakby ktoś nie miał miejsca nie tylko na blachy z piekarnika ale też na wino :)
  http://www.youtube.com/watch?v=h4w8TOpS1s8

  A co do filmików z youtube to do utrzymania blachy(niezbyt szczelnie przylegała) wystarczył okap o wydajności około 450m3/h :) sam dziś sprawdziłem:)
 • #19
  6969lysy
  Level 14  
  Andrew37 wrote:
  Witam,

  Na wstępie Zgodzę się tutaj z kolegą popey111 że okapy Amica produkuje Ciarko jak z reszta jeszcze kilka innych marek..
  Zgadzam się także z kolegą 6969lysy który pisze że okapy z silnikami EBM są bardzo dobre czego dowodem jest film na Youtube:
  http://www.youtube.com/user/MrPierogimonster#p/a/u/2/rn4VzLKqkHk
  Powiem szczerze że mój wybór okapu był mocno uzależniony od obejrzenia tego filmiku. Okap kupiłem poprzez allegro u użytkownika:
  http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=2299156

  Trafiłem na świetną okazję, okap miał małe zagięcie i sprzedawany był za pół ceny.

  Niestety nie mogę sie zgodzić z tym że każdy okap w którym szyba jest przykręcana a nie przyklejana jest chiński i po tym jest go łatwo rozpoznać. Oglądałem okapy w studiach kuchennych i większość miała szybę przykręcaną.

  Pozdrawiam

  Bo trafiłeś na chińskie okapy :) Żaden SZANUJĄCY się producent nie robi takiej kaszany jak szyba na śrubach. A co do filmiku to nie mów mi ,że ten tani chwyt zrobił na Tobie wrażenie. Nie ma się czym podniecać. Gdyby to "cudo" podnosiło blachę z kuchenki to co innego....

  Dodano po 1 [minuty]:

  popey111 wrote:
  Andrew37 wrote:
  Zgadzam się z kolegą, warto okap przetestować na żywo. można np. przed zakupem w internecie udać się do studia kuchennego i obejrzeć dokładnie okap, posłuchać z jaką głośnością pracuje itd....

  A tutaj filmik jakby ktoś nie miał miejsca nie tylko na blachy z piekarnika ale też na wino :)
  http://www.youtube.com/watch?v=h4w8TOpS1s8

  A co do filmików z youtube to do utrzymania blachy(niezbyt szczelnie przylegała) wystarczył okap o wydajności około 450m3/h :) sam dziś sprawdziłem:)

  Dokładnie :)
  Tani chwyt dla tych co spali w szkole na fizyce :))))))) Jakby tak podnosił tą blachę z kuchenki to by było coś :)) Pozdro

  Dodano po 1 [minuty]:

  prologos wrote:
  Ja ostatnio robiłem remont kuchni i kolega z wieloletnim doświadczeniem doradził mi firmę falmec twierdząc że inne są dużo gorszej jakości. Co do firmy ciarko odradził mi ze względu na serwis. Mieli problem z jakimś okapem i ze swojej kasy musieli kupić klientowi okap bo reklamacja trwała pół roku.

  To już zamierzchła przeszłość z tymi bzdurami z serwisem Ciarko.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Andrew37 wrote:
  Zgadzam się z kolegą, warto okap przetestować na żywo. można np. przed zakupem w internecie udać się do studia kuchennego i obejrzeć dokładnie okap, posłuchać z jaką głośnością pracuje itd....

  A tutaj filmik jakby ktoś nie miał miejsca nie tylko na blachy z piekarnika ale też na wino :)
  http://www.youtube.com/watch?v=h4w8TOpS1s8

  i kolejna marketingowa pierdoła. Uważam, że bardziej efektownie by było gdyby ten "gwiazdor youtuba" podszedł do okapu i np. parę razy się na nim podciągnął...
  p.s.
  kto trzyma gary lub balony z winem na okapie ?????
 • #20
  Andrew37
  Level 11  
  Quote:
  6969lysy
  Bo trafiłeś na chińskie okapy :) Żaden SZANUJĄCY się producent nie robi takiej kaszany jak szyba na śrubach. A co do filmiku to nie mów mi ,że ten tani chwyt zrobił na Tobie wrażenie. Nie ma się czym podniecać. Gdyby to "cudo" podnosiło blachę z kuchenki to co innego....


  I tutaj muszę stanowczo zaprotestować aby ludzie nie kojarzyli przykręcanej szyby z chińszczyzna !!!
  Wiele znanych marek takich jak Falmec, Amica, Akpo czy nawet Elica w okapach które kosztują 5-6 tyś zł szybę mocują śrubkami !!!
  Nie trafiłem wcale na chiński produkt, jest na nim niemiecka tabliczka znamionowa.

  Chiński okap można rozpoznać przede wszystkim po tym że zrobiony jest z bardzo cienkiej stali a sama szyba jest cienka i nie zawsze dopasowana do korpusu okapu..

  Quote:
  i kolejna marketingowa pierdoła. Uważam, że bardziej efektownie by było gdyby ten "gwiazdor youtuba" podszedł do okapu i np. parę razy się na nim podciągnął...
  p.s.
  kto trzyma gary lub balony z winem na okapie ?????


  Czy jest to marketingowa pierdoła czy nie to uważam że ktoś zrobił to ciekawie i efektownie, czy trzeba efektowniej? nie wiem..
  A co do trzymania rzeczy na okapie to na pewno zdania będą podzielone ale tak sobie pomyślałem że dobrze mieć taki sztywny okap bo można np odstawić na niego na chwilę garnek gdy blat kuchenny mamy zajęty
 • #21
  natka24
  Level 10  
  nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że szyby w okapie montowane na śrubach to chińszczyzna - co innego klejone albo nitowane, ale przykręcane????? moim zdaniem to kompletna bzdura. szyba przykręcona raczej świadczy o wysokiej jakości oraz wygodzie jej czyszczenia, a na pewno nie o tandecie - co innego jej grubość, ale to już inna historia.

  Jeśli chodzi o filmik, to uważam że to bardzo fajna rzecz - mi pomógł podjąć decyzję o zakupie, oby jak najwięcej takich prezentacji!!! Tak trzymać :D
 • #22
  6969lysy
  Level 14  
  I tutaj muszę stanowczo zaprotestować aby ludzie nie kojarzyli przykręcanej szyby z chińszczyzna !!!
  Wiele znanych marek takich jak Falmec, Amica, Akpo czy nawet Elica w okapach które kosztują 5-6 tyś zł szybę mocują śrubkami !!!
  Nie trafiłem wcale na chiński produkt, jest na nim niemiecka tabliczka znamionowa
  No to tu Cie mam!!!
  Podaj mi model Amici z szyba przykręcaną na śrubach ????

  Dodano po 5 [minuty]:

  natka24 wrote:
  nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że szyby w okapie montowane na śrubach to chińszczyzna - co innego klejone albo nitowane, ale przykręcane????? moim zdaniem to kompletna bzdura. szyba przykręcona raczej świadczy o wysokiej jakości oraz wygodzie jej czyszczenia, a na pewno nie o tandecie - co innego jej grubość, ale to już inna historia.

  Jeśli chodzi o filmik, to uważam że to bardzo fajna rzecz - mi pomógł podjąć decyzję o zakupie, oby jak najwięcej takich prezentacji!!! Tak trzymać :D


  Szanowna Pani, szyba przykręcana na śrubach, oprócz oczywiście sytuacji gdzie nie można jej inaczej zamocować, to po prostu TANIE rozwiązanie, bo głównym celem chińskich bubli jest by były TANIE. Technologia klejenia szkła do metalu nie jest zbyt prosta ale za to bardzo estetyczna. A bajeczki o rozkręcaniu okapu do czyszczenia to dla dzieci....To mniej więcej tak jakby szyby w autach były na śrubach "żeby je było łatwiej wyczyścić"....
  Kolega popeye111 jako jeden z nielicznych , którzy kumają o co kamman, napisał Wam wcześniej, że sam sprawdził, że numer z blacha robią okapy o wydajności 450 m3/h, więc czym tu się podniecać ???
 • #23
  natka24
  Level 10  
  to że amica nie ma szyby przykręcanej na śrubach a klejoną o niczym to jeszcze nie świadczy a na pewno nie o najwyższej jakości!!!!
  Czy koledzy widzieli kiedyś na żywo okap nie wiem np. falmeca, fabero, globalo czy elici?? jeśli nie to proponuję sobie porównać. Bo o jakości produktu świadczy przede wszystkim:
  - grubość stali, grubość szyby oraz silnik!!!!!!
 • #24
  popey111
  Level 21  
  natka24 wrote:
  to że amica nie ma szyby przykręcanej na śrubach a klejoną o niczym to jeszcze nie świadczy a na pewno nie o najwyższej jakości!!!!
  Czy koledzy widzieli kiedyś na żywo okap nie wiem np. falmeca, fabero, globalo czy elici?? jeśli nie to proponuję sobie porównać. Bo o jakości produktu świadczy przede wszystkim:
  - grubość stali, grubość szyby oraz silnik!!!!!!

  Trudno się nie zgodzić. Ale jak ktoś nie ma akurat tyle kasy? To co? Ma nie kupować. A z grubością szyb to troszkę przesadzasz:)
 • #25
  Andrew37
  Level 11  
  A ja dodam jeszcze że w okapach z giętą na boki szybą ważna jest nie tyle jej grubość co profil gięcia szkła.

  Niektóre szyby są tak gięte że występuje na nich efekt falowania światła a poza tym nie pasują do czaszy okapu.

  I tu niektórzy producenci co robią ? kładą szybę na gumowej uszczelce aby ładnie dolegała

  Dla mnie jest to nie do przyjęcia
 • #26
  popey111
  Level 21  
  Andrew37 wrote:
  A ja dodam jeszcze że w okapach z giętą na boki szybą ważna jest nie tyle jej grubość co profil gięcia szkła.

  Niektóre szyby są tak gięte że występuje na nich efekt falowania światła a poza tym nie pasują do czaszy okapu.

  I tu niektórzy producenci co robią ? kładą szybę na gumowej uszczelce aby ładnie dolegała

  Dla mnie jest to nie do przyjęcia
  Szczera prawda:)
 • #28
  popey111
  Level 21  
  Nie jest to może suuper sprzęt ale w tym segmencie jedyny:) jaki kojarzę czyli 50cm i skośny no i cena. Ten model jest produkowany przez MAANA więc zerknij jeszcze u mich może mają coś podobnego. No i w sumie cichy:)
 • #30
  popey111
  Level 21  
  Gdyby nie brać pod uwagę ceny i szerokości to oczywiście masz prawie rację ale wtedy np. Amica OKC 6726I, cichszy i wydajniejszy.