Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji c.o. NOWY, co o tym myślicie? Dyskusja

markiusz 06 Sty 2010 09:27 5841 6
  • #1 06 Sty 2010 09:27
    markiusz
    Poziom 2  

Witam, że to mój w sumie pierwszy pisany post to się przedstawię, jestem
    projektantem głównie budynków i konstrukcji ale lubię wszystko, szczególnie
    majsterkowanie.
    Przedstawiam schemat wymyślonej instalacji do ogólnej dyskusji. Czekam na wasze
    opinie, podpowiedzi, proszę tylko nie pisać głupich i niepotrzebnych postów
    nabijających statystyki.

------------------

Legenda
    1. Piec wszystkożerny letni, mały, max 9kW, do podgrzewania wody
    2. Piec wszystkożerny zimowy 25kW do c.o.
    3. Zasobnik mały 120l z płaszczem wodnym i dodatkowym wejściem na podkowe
    4. Zasobnik duży 200l. z dwoma wężownicami dla kolektorów
    5. Zestaw pomp kolektorów.

Lokalizacja, wieś, piece węglowo-drzewno-miałowe, ze względu że na wsi jest
    dostęp do różnych materiałów wiec trzeba kombinować, np własny las, lub darmowe
    trociny. Ekogroszek, gaz odpada definitywnie. Dom nowy w budowie, dobrze
    ocieplony 200m2.

Hmm po co to wymyślone, wiec tak, po to że gdyby kolektory niedogrzały wody w
    lecie, bądź okresie przejściowym (gdy nie ma potrzeby dogrzewania domu przez c.o.
    "2") to można szybko podgrzać wodę poprzez mały piecyk, stosuje już taki podobny
    patent na wsi i działa skutecznie. W zimie pali się w dużym piecu który podgrzewa
    całą wodę.
    Duży piec od c.o. jest za wolny i są duże straty bo trzeba go długo rozgrzewać,
    więc nie bardzo on się nadaje do podgrzewania w lecie tylko wody. Prąd elektryczny
    odpada bo to spore koszta, a w końcu poruszać też się trzeba he he.
    Paląc w dużym piecu lub w kolektorach mamy wody 200+120l, mały piec podgrzewa
    tylko 120l ze względu na obiek grawitacyjny ta woda nie wymiesza się z dużym
    zasobnikiem "4".

Aha jestem zwolennikiem grawitacji, ze względu że na wsi często zdarza się brak
    prądu np przy obfitych opadach śniegu nie było 2 dni prądu i sąsiad siedział w 3
    swetrach i kąpał się u mnie. Grzejniki i rurki w domu rozprowadzone w starym
    stylu aby umożliwić w razie co działanie grawitacyjne.
    Schemat jest chyba czytelny, może tam brakować jakiegoś zaworka, ale to chodzi o
    sens.

Pozdrawiam
    Markiusz

http://www.zajazdwstraznicy.ovh.org/schem.jpeg

• #2 06 Sty 2010 12:17
    Usunięty
  • #3 06 Sty 2010 21:47
    William Bonawentura
    Poziom 31  

krzysio_sr napisał:
    Dlaczego jeden kocioł ma naczynie wzbiorcze a drugi nie ?
    Druga sprawa to powinieneś zastanowić się nad połączeniem równoległym obu kotłów

Dokładnie. Dwa kotły o mocy 1:2 to optymalny układ do ekonomicznego palenia w lecie, okresie przejściowym i pełną mocą w styczniowe mrozy.

• #4 06 Sty 2010 23:30
    J. Kleban
    Poziom 25  

Ustawiajac duzy boiler powyzej (lub na poziomie) kolektorow mozesz miec tez grawitacujne zasilanie.

• #5 07 Sty 2010 13:51
    markiusz
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedz, chętnie rozwinę temat dalej i się pouczę czegoś od fachowców.

1. Drugi piec ma już naczynie wzbiorcze.
    2. Jeśli chodzi o mostek, to może go nie być (chodziło mi o to że te dwa zbiorniki mogłyby wtedy, gdyby zaszła potrzeba, działać osobnie, ale niewiedząca osoba mogłaby zgłupieć). Chodzi mi o to by była cyrkulacja pomiędzy tymi dwoma zasobnikami, tylko tak jak pisałeś krzysio_sr że dopływ ZW może naturalny obieg zakłócić. Mogę przenieść wlot jak najbliżej dolnego zasobnika, choć nie wiem czy to pomoże. Czy można tu zastosować przy naturalnym obiegu, aby nie zakłócać obiegu zawór różnicowy, czy to nie zadziała? Szukam zasobnika z dodatkowym wlotem wody od dołu, ale nie znalazłem, jest taki? Jeśli jest lepszy pomysł to proszę o radę.
    3. Myślę nad połączeniem tych dwóch pieców równolegle, dziś nie miałem czasu tego narysować, jak będę miał to wstawię. Będą dwie wersje, ale jeśli okaże się że połączenie jest mądrzejsze to na pewno to zastosuje.
    4. Dodałem jednak pompę PCW do zasobnika 4, bo boję się że pompa na grzejniki zabierze całą wodę i nie będzie cyrkulacji na zasobnik 4. Jak się mylę to mnie poprawcie.

J.Kleban dzięki za podpowiedz, ale myślę to by była przesada :D, ja wiem że instalatorzy nabiją się z fachowców/niefachowców. Ja jak idę na odbiór konstrukcji to też się łapie za głowę jakie głupoty ludzie potrafią wymyślić, ale czasem są rzeczy które spokojnie można przepchnąć bo wiem że to się nie zawali choć nie do końca jest zgodne z naszymi restrykcyjnymi przepisami, ale przede wszystkim działa i będzie działać.

Pozdrawiam

• #6 07 Sty 2010 20:02
    Usunięty
  • #7 07 Sty 2010 21:28
    J. Kleban
    Poziom 25  

krzysio_sr napisał:

ps. zapomniałem zapytać - jakiej mocy jest ten mały bojler , ostatnio komuś sprawdzałem 80l. i miał 14 kW.
    Twój jest 120l. możliwe że ten mały kociołek nie "wydoli" (lub będzie to robił "całe wieki"), wtedy powinieneś zmienić koncepcję i za każdym razem go tylko dogrzewać.
    np. solar + kociołek lub solar , kocioł + kociołek (chodzi o sposób pozyskiwania C.W.U.)

Tu masz racje .
    Solar i kociolek beda uzywane glownie w lecie , wiec powinny wspolpracowac

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME