Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik Elster A1350 - potrzebna pełna lista wyświetlacza.

Mariuszczs 06 Sty 2010 12:38 7270 11
  • #1 06 Sty 2010 12:38
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Wczoraj ZE zainstalował mi liczniki Elster model A1350. Wymyślili sobie że za pomocą tego co liczniki zarejestrują będą mi naliczać bonifikatę, jak to będzie liczone niewiem.

Na razie mnie interesują dwie rzeczy.
    1) - pełna lista wyświetlacza ( nie wiem czy dobrze do nazywam ) - licznik ma w menu bardzo dużo funkcji np - pobierane prądy na poszczególnych fazach itd.
    Na stronie producenta jest tylko część listy z tego co mogę popatrzeć.
    2) Licznik podaje prądy, napięcia fazowe, moc pobieraną na poszczególną fazę, ale wczoraj zauważyłem że po włączeniu urządzenia 5,5 kW licznik pokazuje na poszczególne fazy po ok 6,4A poboru prądu. Pobór jaki pokazywał to 4,5 kWh.

Ja zawsze myślałem że silnik 3x400V przy poborze 6,4 A liczymy 6,4A x3 = 19,2 A
    19,2A x 400V = 7,6 kW ( na godzinę 7,6 kWh ) a tu się okazuje że licznik mnoży 19,2Ax230V= 4,4kW - prosiłbym o wytłumaczenie jak to liczniki naliczają moc pobraną.

0 11
  • #2 06 Sty 2010 13:32
    lucas234
    Poziom 15  

Moc urządzenia trójfazowego liczy się ze wzoru: sqrt(3)*U*I*cos fi*sprawnosc czyli wychodzi coś kolo 4.5kW. Po za tym silnik nie w pełni obciążony może pobierać mniejszy prąd.

0
  • #3 07 Sty 2010 12:11
    Mariuszczs
    Poziom 19  

lucas - jaką silnik ma tam moc na wale to nieważne - chodzi mi o pobór prądu i jak sobie moc pobieraną licznik energii wyliczył.

0
  • #4 07 Sty 2010 19:20
    lucas234
    Poziom 15  

Nie piszesz co to jest za urzadzenie, czy bylo obciazone czy nie, czy oprocz niego miales wlaczone jeszcze jakies obciazenie, jakie bylo napiecie sieci, jaki cos fi i chcesz zebysmy reszte parametrow zgadywali i odpowiadali na twoje pytania zagadki. Wzor na moc urzadzenia zasilanego napieciem 3X400V np. silnik elektryczny jest taki:

i wedlug tego wzoru licznik powinien wyliczac energie.
    Nawet jezeli liczy moc na poszczegolnych fazach i potem ja sumuje to tak czy inaczej wychodzi na jedno i to samo.
    Prosze bardzo o to zgrubne wyliczenia z danych podanych przez Ciebie.
    Z powyzszego wzoru wynika:
    P=1.73*400V*6.4A=4428.8
    Natomiast z wzoru ponizszego na moc odbiornika trojfazowego symetrycznego jakim jest silnik

wychodzi co nastepuje:
    P=3*230*6.4=4416

Wiec roznica jest niewielka.
    Polecam sie doksztalcic z ponizszego artykulu:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_czynna
    Moc w ukladach trojfazowych.

0
  • #5 09 Sty 2010 20:03
    Mariuszczs
    Poziom 19  

to tak z tymi silnikami :)

nadźgane jest w tym liczniku - parametry które mają też wyślwietlane jednostki łatwo wyczaić, ale interesuje mnie parametr który przy pracy tego samego silnika pokazuje ok 4,275 kvar
    Wychodzi na to że to moc bierna ( której do końca nie rozumiem ) i dlaczego jest taka duża wartość

0
  • #6 10 Sty 2010 14:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 10 Sty 2010 16:02
    lucas234
    Poziom 15  

Dokładnie miałem napisać to samo co kol. Moze się okazać ze zamiast tej bonifikaty dostaniesz po czterech literach za zużywanie zbyt dużej mocy biernej.

0
  • #8 10 Sty 2010 16:02
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Właśnie z braku tej listy wyświetlacza licznika się pogubiłem

Wartość mocy biernej może i jest prawidłowa, zużycie podaje też podobne, ale jakby moc czynną pokazuje 1,5kW i potem są jeszcze po ok 1,5 kW na każdą z faz wyszczególnione.
    Jutro wezmę kartkę i zapiszę wszystko żeby wartości były dokładne. Rozpatrze też inny silnik, oraz np grzejniki.

Zastanawia mnie funkcja wykrywania przystawienia magnesu - czy wogóle na odczyty takiego licznika wpływa magnes ? Rozumiem liczniki mechaniczne, ale czy tutaj ta funkcja nie jest po to żeby kogoś naciągnąć czasem ?

0
  • #9 10 Sty 2010 16:39
    lucas234
    Poziom 15  

Moc ogolna powinien pokazywac 4.5 kW bo to jest suma mocy z poszczegolnych faz. Natomiast co do drugiego twojego pytania to magnes nie wplywa na wartosc wskazan licznika elektronicznego. Pospisuj w szczegolnosci wartosci cos fi i mocy biernej.

PS.
    Jak tam twoje boje z ZE zrobili juz cos z ta siecia? Bo widze ze w twoim drugim temacie cisza i nie piszesz o zadnych postepach.

0
  • #10 10 Sty 2010 18:11
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Mój temat zablokowany dla tego nic nie piszę, ale z nowości to te liczniki według których zaplanowali sobie naliczanie bonifikaty.
    Co do linii to nie chcą jej zrobić dla ogółu bo zapytali w ostatnim piśmie o zgodę na pociągnięcie osobnego obwodu do tylko mnie od trafa - więc reszta wsi po staremu zostanie. Chyba że po prostu jak dostaną zgodę to wymienią i istniejący kabel. Tak czy siak to prąd będę miał OK. Nie wiem tylko po co w takim razie te liczniki dla nich - mi się już przydały bo wyczaiłem jedno radio które żarło prąd w czasie nie używania - a niby ma mechaniczny wyłącznik całości.

Jeszcze w tym miesiącu następna sprawa sądowa o zasiedzenie linii SN której nie ma.
    W prokuraturze nikt nie chciał sprawy wziąść w końcu jakoś odgórnie przydzielili sprawę którejś z nich, były już pierwsze przesłuchania mieszkańców.
    Był w świątecznym wydaniu dwutygodnika Tina artykuł - w końcu znalazła się jakaś instytucja która wie czym grożą spadki napięcia - Straż Pożarna - i krótko się w Tinie wypowiedział komendant warszawki.

Z tym magnesem to po co jest w liczniku funkcja wykrywania przystawienia magnesu neodymowego ? Wygląda na to że jednak te liczniki są produkowane jak tego sobie życzą ZE - przystawię magnes i mimo że to nie wpływa to będę ścigany.
    Ekipa przy demontażu poprzednich liczników mierzyła sztucznym obciążeniem czy naliczają poprawnie - licznik jednofazowy mechaniczny wyszedł idealnie, natomiast 3 fazowy elektroniczny miał błąd pomiaru jakieś 12%. W czasie liczenia impulsów przy pdłączonym tym sztucznym obciążeniu z wiatraczkiem sam wiatrak przyśpieszał i zwalniał. Weź w takiej sytuacji wybroń się przed wpisaniem że licznik źle mierzy zużycie prądu. Wytłumacz elektrykom że zmiany napięcia były spore i moc sztucznego obciążenia nie była tak naprawdę znana. Samo to sztuczne obciążenie 1kW powoduje spadek napięcia 5V.
    Na szczęście spojrzeli na kontrolkę przyłożenia magnesu i stwierdzili że nie był przykładany i wpisali OK. Jest tragedia moim zdaniem - ja za bardzo jeszcze tego prądu nie rozumiem ale większość elektryków jeszcze mniej.

0
  • #11 11 Sty 2010 12:32
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Spisałem na karkę z menu ABL DATA. Po kolei:
    bez obciążenia
    grzejniki 4,8kW
    silnik 0,6kW 700obr tylko gwiazda 2.0A 380V cosfi 0,65
    silnik 5,5kW 1440obr 11,9/20,6A 380/220V cosfi 0,85

najbardziej interesują mnie co to są te odzyty zaczynające się od 81.
    reszta w drugim menu to raczej jasne - taryfa, stany liczników poszczególnych mocy

0