Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ połączeń transformatora - przesunięcie godzinowe

06 Sty 2010 18:57 12599 3
 • Poziom 11  
  Witam, mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś rozwinąć, przystępnie wyjaśnić, żebym zrozumiał, a nie tylko wiedział, co to jest przesunięcie godzinowe w połączeniu transformatora?

  Definicja mówi:
  "Układ połączeń transformatora określa się jako przesunięcie wektora napięcia dolnego do wektora napięcia górnego, wyrażone w godzinach. Jednostkowy kąt godzinowy zawiera 30° geometrycznych (π/6radianów). O przesunięciu fazowym występującym między górnym i dolnym decyduje kierunek nawinięcia uzwojeń i sposób połączenia z zaciskami oraz sposób połączenia poszczególnych faz"

  Jeśli mamy transformator Dy5, to napięcie dolne jest przesunięte (opóźniene?) do napięcia górnego o 150°, czy tak?

  Następne pytanie, w jakim celu, jakie są różnice, jakie korzyści, ewentualnie wady w połączeniach 0, 5, 6 11 godzinowych transformatorów?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 41  
  Tu nie chodzi o żadne plusy czy minusy takich połączeń.
  Dla pojedyńczego trafa grupa połączeń praktycznie nie ma znaczenia, interesuje Cię tylko napięcie po stronie wtórnej (dla D 400 V, dla Y 230 V).
  Problem zaczyna się wówczas gdy do istniejącego i pracującego trafa musisz podłączyć równolegle drugie trafo. I właśnie w takim przypadku przesunięcie godzinowe jest jednym z podstawowych warunków poprawnej pracy. Nie spełnienie tego warunku zaowocuje wielkim BUM (prądy wyrównawcze a właściwie zwarciowe).
  Poszukaj na elektrodzie "praca równoległa transformatorów".
 • Poziom 35  
  Tak, jest przesunięte o 150°. Czyli gdy wektor napięcia górnego na godzinie 12 to wektor napięcia dolnego na godzinie 5. Celu nie ma żadnego po prostu takie są prawa fizyki. Poprzez różne połączenia uzwojeń można uzyskać różne przesunięcia fazowe ale nie można uzyskać DOWOLNEGO przesunięcia. Stosuje się 7 grup połączeń, możliwe są tylko przesunięcia o 0, 5 i 11. To znaczy możliwe są też inne ale nie są stosowane. Tak jak pisał poprzednik istotne jest to przy pracy równoległej.
 • Poziom 10  
  Podpinam się pod temat, mając pytanie

  Czy potrafiłby ktoś wytłumaczyć sposób wyznaczania (połączenia) przesunięć godzinowych w transformatorze?

  W książkach i Internecie jest dużo informacji jak one wyglądają w poszczególnych konfiguracjach, ale nie znalazłem nic co by opisywało jak się je wyznacza. Np. znając rodzaj i przesunięcie godz jak je narysować załóżmy np. Yd5 ? Same wykresy napięć potrafię narysować, ale problem pojawia się gdy muszę narysować połączenia między uzwojeniami.