Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv5000 - pionowe, kolorowe paski na matrycy

06 Sty 2010 21:20 8643 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam pewien problem z laptopem z tematu.

Po włączeniu komputera na matrycy włącza się podświetlenie ale nic się nie wyświetla, jak zostawię komputer włączony na kilka minut to zaczynają pojawiać się pionowe pasy tak jak na zdjęciu. Przy czym to zapełnianie paskami nie jest wynikiem tego że ładuje się windows i zwiększa się ilość kolorów wysyłanych przez grafikę, ponieważ windows się nie ładuje (prawdopodobnie wina dysku - ale mniejsza o to). Komputer zatrzymuje się w momencie wyświetlenia komunikatu że jest błąd na dysku - trzy linijki tekstu - białe litery na czarnym tle.

HP Pavilion dv5000 - pionowe, kolorowe paski na matrycy

Na zewnętrznym monitorze wszystko wyświetla się jak trzeba, uruchamiałem też windowsa z płyty live uruchomił się bez żadnych problemów i wszystko wyświetlało się na zewnętrznym monitorze. Dlatego wykluczam uszkodzenia samego komputera.

Moje podejrzenia padają na inwerter, taśmę lub matrycę. Inwerter wydaje mi się najmniej prawdopodobną przyczyną tego problemu ponieważ tak jak pisałem podświetlenie się włącza. Po odłączeniu taśmy sygnałowej od matrycy, matryca zaczyna świecić całkiem na biało.

Wypinałem całkiem taśmę i czyściłem styki - nic nie pomogło.
    Jak ruszam taśmą to też nic na monitorze się nie zmienia.
    Jak poruszam matrycą za rogi i próbuję ją delikatnie wyginać to również nic się nie dzieje.
    Przyciemnianie matrycy klawiszem "Fn" działa.

Wiem że było sporo takich tematów ale chciałbym żebyście mi powiedzieli czy da się jednoznacznie w tym przypadku stwierdzić który element zawinił. Jeśli nie to prosił bym o napisanie jakie elementy mogą być temu winne.
    Przydało by się to naprawić a nie chciał bym niepotrzebnie kupować części które są dobre.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 17  
    Wygląda mi to na uszkodzoną matrycę :(
    Jeśli na monitorze działa poprawnie to grafika jest najprawdopodobniej sprawna .
    Nie napisałeś na jakim monitorze sprawdzałeś i czy przeinstalowałeś sterowniki grafiki.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Zewnętrzny monitor na którym to sprawdzałem to Gateway FPD 1765. Co do sterowników to nie instalowałem ich bo windows uruchamiany był z płyty Live CD.

Wieczorem postaram się zainstalować nowego windowsa na dysku i wtedy może coś więcej powiem na ten temat.

No i mały update:
    Zainstalowałem właśnie świeżego windowsa na tym laptopie, wszystkie sterowniki zainstalowały się poprawnie. Zewnętrzny monitor działa jak najbardziej prawidłowo, rozdzielczość dopasowuje się automatycznie do zewnętrznej 19".

Co do kolorowych pasków to zauważyłem że jednak trochę odzwierciedlają kolory które są wyświetlane na monitorze. Jeśli wyświetla się np. standardowa tapeta windowsa z łąką to paski są niebiesko zielone. Z tym że obraz na matrycy nie zmienia się dynamicznie np: wrzucam czerwone tło i od razu paski zyskują czerwony odcień. Odbywa się to bardzo powoli tak jak by matryca naciekała powoli czerwonym kolorem i niebiesko zielone paski zaczynają mieć powoli czerwony odcień.
    Kolory pasków nie są jednak żywymi kolorami - są one raczej przyćmione, ciemne.

Bardzo proszę o sugestie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    A czy za takie coś może być odpowiedzialny inverter? Czy to raczej nie możliwe? Podświetlenie tak jak pisałem wcześniej - działa.
  • Poziom 17  
    uszkodzona karta graficzna lub taśma matrycy - znając częste usterki hp obstawiam kartę graficzną
  • Poziom 17  
    ja bym obstawiał matrycę
    Miałem podobny przypadek ale bylem w tej komfortowej sytuacji że posiadałem drugiego
    Okazała się matryca
  • Poziom 10  
    hmm matryca lub grafika , bardziej stawiam na grafike w końcu dv5000 :)
  • Poziom 10  
    No ale jest to w ogóle możliwe że mimo tego iż zewnętrznym monitorze wszystko jest OK to grafika jest uszkodzona? Wydaje mi się to mało prawdopodobne.
    Zaryzykowałem i w poniedziałek zamówiłem matrycę - zobaczymy. Jak przyjdzie i podłączę napiszę czy pomogło czy nie.
  • Poziom 10  
    Okazało się że winna jest właśnie matryca - przed chwilą wymieniłem i teraz jest wszystko w porządku.

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi.