Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rysunek techniczny, gwint

ekhi 06 Sty 2010 22:40 8122 1
  • #1 06 Sty 2010 22:40
    ekhi
    Poziom 2  

Witam wszystkich, chciałbym poprosić o pomoc w pewnym zagadnieniu, a mianowicie, mam problem z rysunkiem techniczny.

Niestety nie mieści mi się on w skanerze, więc daje pewien urywek do konsultacji:
    + zdjecie z komorki

Głównymi problemami, jest rysowanie gwintów wewnętrznych, przechodzących na wylot(w rzucie głównym i od dołu). Wymiarowanie tych gwintów.

Plus pewne zagadnienie związane już z samym rysunkiem: Jak widać na rzucie głównym mamy dwa szczegóły... jeden to półkole(1), które miało promień koło 1mm, a drugie to dwie linie(jedną z nich można zauważyć na szczególe C), które również jest powiedzmy szczerze mikroskopijne.
    Linie wyglądają, tak jakby ktoś leciutko przejechał po plastelinie nożem, robiąc pewien, płytki wzorek...
    Moje pytanie polega na tym jak to oznaczyć? Bo jak widać na rysunku wygląda to dość głupio...

Bardzo prosiłbym o pomoc, bo czytając Dobrzańskiego nie wiele mi to pomogło, a moje doświadczenie z rysunkiem technicznym jest naprawde znikome...
    Dzięki :)

0 1
  • #2 07 Sty 2010 02:10
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Przy tych gwintowanych otworach czasem ci brakuje krawędzi otworu. Nie wiem czy to wina skanu czy nie narysowałeś. Brakuje ci też równoległych do tych krawędzi otworu linii w momencie kiedy kończy się faza na wejściu gwintu a zaczyna się już normalny gwint. Przy gwincie wewnętrznym kreskowanie wchodzi na gwint. Przechodzi przez cienką zewnętrzną linię i dochodzi do wewnętrznej grubej. Wymiarujesz normalnie jak średnicę. Od cienkiej linii do cienkiej i podpisujesz M10 czy jaki tam masz gwint. Te szczegóły B to są otworki są w kształcie półkuli? Piszesz, że mają promień 1mm a na rysunku masz średnicę 0,5mm. Jak promień jest równy 1 to średnica powinna być chyba równa 2. No i dorób symbol fi i będzie jasne. Jak ten rowek C wygląda? Idzie prosto czy tworzy okrąg? Jak jest taki malutki to możesz go przegapić i jak się ktoś przyczepi powiedzieć że masz kiepski wzrok i grubą skórę i go nie zauważyłeś.

Trochę ci kreskowanie nie trzyma 45° miejscami. Kiepsko widać różnicę między grubymi i cienkimi liniami. Jakie masz ołówki. 0,3-0,5 H do cienkich i 0,7HB do grubych ładnie wygląda.

0
  Szukaj w 5mln produktów