Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział internetu z kablówki

andri 06 Sty 2010 23:01 2329 11
  • #1 06 Sty 2010 23:01
    andri
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Szukając odpowiedzi na moje pytanie, często napotykałem na sprzeczne ze sobą odpowiedzi, dlatego pomimo iż jest wiele podobnych tematów postanowiłem założyć nowy . Jestem kiepski w tych sprawach, więc od razu piszę o co chodzi:
    Obrazek przedstawia rozmieszczenie 2 mieszkań w których chciałbym aby bezprzewodowo rozprowadzić internet z kablówki Multimedia.
    Podział internetu z kablówki

Z kablówki otrzymałem modemThomson TCM 420Link
    Myślałem o kupieniu 2 takich samych urządzeń, aby mieć pewność że będą ze sobą sprawnie współdziałać. W pomieszczeniu oznaczonym 1 mam modem,więc tam też będzie jedno urządzonko, drugie w pomieszczeniu 2. Między mieszkaniami jest wolna przestrzeń i okna "się widzą". Pomieszczenie nr 1 na 2-im piętrze a nr 2 na 3-im. Chodzi o to, aby internet działał w pokojach oznaczonych czerwonym kolorem.
    Jeśli dobrze rozumuje to dobre by były 2 routery z AP i funkcją WDS.
    Czy dobrze myślę?
    Jeśli tak, to proszęo podanie jakichś modelów, które mogłyby się dobrze sprawować.
    Chciałbym się zmieścić w kwocie 100 zł za 1 sztukę. Proponowano mi Edimaxy lub Tp-linki. Odradzano firmę D-link.
    A może jakieś inne rozwiązanie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 11
  • #2 06 Sty 2010 23:22
    witux
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie napisałeś ile komputerów chcesz podłączyć do sieci i jak . Ale Do modemu kablowego proponuje TP LINKA np. WR340G lub WR543G jeśli to wszystko się widzi to myślę że nie będzie problemu. Podaj więcej informacji gdzie komputery a gdzie ma być router itp.

No i w jakim standardzie to ma działać A/B/G/N ?

0
  • #3 06 Sty 2010 23:31
    andri
    Poziom 9  

W każdym z mieszkań chcę używać po 1 laptopie. Chcę łączyć się tylko bezprzewodowo z netem i korzystać w pokojach "czerwonych". Routery w pomieszczeniach 1 i 2. A czy te routery mają WDS?,bo to słyszałem że konieczne w tym przypadku. Sprawdzałem w kilku sklepach i nie widziałem w opisie. A nie są też za tanie,żeby zbudować na nich stabilne połączenie? Sorry, że "podważam" ten pomysł, ale po prostu chciałym mieć pewność. Za 2 szt zapłacęledwo ponad 100 zł i trochęmnie to dziwi. Ale powtarzam,że się nie znam,może wystarczy.

0
  • #4 06 Sty 2010 23:50
    witux

Jeśli w pomieszczeniu np nr 1 chcesz rozsyłać do pomieszczenia nr 2 i jednocześnie do pomieszczenia nr 1 potrzebujesz jedno z funkcją router wifi. W pomieszczeniu nr 2 musisz mieć coś co pobiera sygnał radiowy i śle go dalej więc przydało by się coś z WDS ewentualnie z dual-radio. - chyba że na tyle sygnał był by dobry , że nie trzeba by było stosować żadnego urządzenia.

0
  • #5 07 Sty 2010 00:22
    andri
    Poziom 9  

witux napisał:
    Jeśli w pomieszczeniu np nr 1 chcesz rozsyłać do pomieszczenia nr 2 i jednocześnie do pomieszczenia nr 1 potrzebujesz jedno z funkcją router. W pomieszczeniu nr 2 musisz mieć coś co pobiera sygnał radiowy i śle go dalej.

Dokładnie o to chodzi.
    To wtedy mogą być 2x WR 543G? A jakaś inna alternatywa dla tego modelu, może być droższy, z lepszymi parametrami, aby zmieścić się w 100 zł. Powinny działać w standardach b i g.
    Link
    Link
    Link
    A otych modelach jakie macie opinie i czy wogóle nadają się do kablówki.

0
  • #6 07 Sty 2010 14:20
    witux

Jeśli chcesz zrobić sieć B/G to możesz zastosować 2x WR543G.

0
  • #7 07 Sty 2010 15:04
    swid
    Poziom 11  

Obawiam się, że sygnał będzie za słaby, aby dotarł do pomieszczenia drugiego.
    Zauważmy, że pomieszczenia zlokalizowane są po skosie oraz rozdzielone wolną przestrzenią i dodatkowym pomieszczeniem.

pozdrawiam

0
  • #8 08 Sty 2010 08:24
    andri
    Poziom 9  

Właściwie to zdecydowałem się już na te WR-543G. Tylko, że w innym temacie znalazłem taką opinie:
    "TL-WR543g to nie jest Access Point lecz router z WiFi, stąd posiada tylko dwa tryby pracy interfejsu radiowego - AP i AP-Client. Nie potrafi działać ani jako repeater ani jako klient WDS. Instrukcja wspomina o obsłudze WDS - ale jako że jest to router - umożliwia pracę jedynie jako punkt centralny WDS."
    Mógłbym prosić jeszcze o rozjaśnienie, czy to nie będzie problem?
    Poniżej link do tamtego tematu.
    Link

0
  • #9 08 Sty 2010 08:53
    apacen1
    Poziom 16  

Proponuje TP-Link WR 542G lub szybszy 642G.Mam i jestem zadowolony,zasięg super nawet w ogrodzie 50m od budynku gdzie sygnał musi pokonać dwie ściany.TP-link 543 jest podobny ma dodatkowa funkcje do odbioru sygnału wysłanego np. z 542G.Pod linkiem przykłady zastosowań jaki i opisy. http://www.dipol.com.pl/wlan_w_domu_jednorodzinnym_bib88.htm
    Do odbioru w laptopach jeśli karta nie łapie zasięgu to proponuje kupić kartę wlan USB i dodatkową antenę.Tak samo żeby zwiekszć zasięg routera 542 dokupić mocniejszą antenę.

Ciekawa nowość i chyba warta ceny Router TP-LINK TL-WR740N.

0
  • #10 08 Sty 2010 13:50
    sanmar
    Poziom 16  

Tak zgadza się z budynku do budynku napewno standartowe antenki nie wystarczą i będzie trzeba dokupić jakieś mocniejsze co zwiększa koszt nie lepiej było by podprowadzić skrętką neta do budynku 2 i jakiś najtańszy AP tp-linka i tak bło by najlepiej

0
  • #11 08 Sty 2010 17:19
    apacen1
    Poziom 16  

Najpierw sprawdz na standartowych antenach bo maja moc 5db i AP postaw jak najbliżej to może styknie.Jak nie to dokupisz antene dokręcaną jakieś 8-12db do AP 542 i powinno zadziałać.

0
  • #12 09 Sty 2010 16:34
    andri
    Poziom 9  

Poczytałem jeszczeotym sprzęcie i znalazłem podobny temat w którym znów spotkałem się z opinią iż WR543G nie może jednocześnie odierać sygnału i bezprzewodowo go przekazywać:
    "Ruter wr543g ma tryb WISP Client Route który może odbierać sygnał radiowo lecz nie może go w tym samym czasie radiowo rozsyłać, tylko po kablu"
    Link
    Kierując się poradami z tamtego tematu kupię chyba 1xWR543G i 1xWA500G [tryby pracy: AP Client; Repeater (WDS / Universal ); Bridge (point-to-point / point to Multi-point);AP+ Bridge]. Wygląda na to, że zrealizują to czego potrzebuje. Przynajmniej w teorii, w praktyce się okaże.
    Zgadzacię się z tamtymi opiniami?
    Zastanawiam się czy to wystarczy?

0