Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dużo kamer i rejestratorów, jaki system integrujący?

Szymon Tarnowski 07 Sty 2010 03:35 2321 6
  • #1 07 Sty 2010 03:35
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Witam, potrzebuję zaprojektować następujący system. Jakieś 50 kamer podłączonych do rejestratorów które są spięte razem w sieci LAN. Kwestia instalacji i podłączenia mnie nie interesuje (ktoś inny za to odpowiada). Ponieważ jest dużo kamer i dużo do oglądania, w centrum monitoringu będą duże monitory na których będzie pokazana na raz większość kamer (o ile nie wszystkie) oraz kilka mniejszych monitorów na których będzie obraz z pojedynczych kamer (ew po 4 kamery). Szukam jakiegoś gotowego programu do takie systemu. Interesuje mnie:
    1. obsługa wielu monitorów podłączonych do komputera.
    2. możliwość ustawienia wielu kamer na określonym monitorze, tylko obraz z kamer, żadne dodatkowe wodotryski typu przyciski, zegarki, menu itp.
    3. możliwość ustawienia wybranej kamery na określonym monitorze
    4. jakiś możliwy do zaimplementowania protokół do sterowania całością, tak żeby skomunikować się z "własnym" programem (choćby skróty klawiszowe lub konsola)
    5. obsługa archiwów które są zapisywane na zdalnych rejestratorach (komputer tylko służy do podglądu kamer i zarządzania).
    Wstępnie rozważałem Avermedia CMS3000, jednak brakuje mi punktu 3, niby można zdefiniować więcej gotowych ustawień dla danego monitora, jednak nie można w łatwy sposób ich przypisywać do określonego monitora. W punkcie 2 też nie spełnia wszystkich wymagań, ale dolny pasek jest jeszcze do przełknięcia.

Najlepszy byłby jakiś system monitoringu w postaci SDK z którego można sobie "ulepić" własne rozwiązanie, jednak to chyba tylko w bajkach można coś takiego dostać.

0 6
  • Pomocny post
    #2 07 Sty 2010 10:16
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

System DYNACOLOR'a.
    Rejestratory H264 16 kanalowe. Program sieciowy CMS, pozwalajacy na wyswietlenie na 4 monitorach różnych podziałów (obrazów) z kamer. Każdy z 4 monitorów jest w pełni konfigurowalny.
    Oczywiście możesz mieć 2 komputery z 2 programami CMS, czyli wtedy ilośc monitorów zwiększa sie do 8.
    punkt 1 spelniony - wymagane karty w komputerze w systemie crossfire (2 karty, każda z 2 wyjściami DVI spiete w crossfire - koszt kolo 400-500zł za 2 karty ) zalety - możesz podłączać monitory fullHD :), wada - transfer sieciowy ..... czyli czasami możesz nie mieć 25kl/s z każdej kamery na wskutek wzmożonego ruchu sieciowego - ale tutaj kłania się sieciowka, dobrze zbudowana sieć wszystkie przepcha :)

punkt 2 - jak najbardziej tak można.

punkt 3 - jest taka możliwośc ale z pewnymi ograniczeniami - tzn - użytkownik komputera 1 nie ustawi kamery która jest wyświetlana na komputerze 2. sprecyzuj swoje wymagania.

punkt 4 - niestety tutaj zostaje klawiatura komputerowa. Ale mozna tworzyc w programie użytkowników którzy mają tylko określone prawa i przez to np nie zminimalizują sobie programu.... czy nie wyłączą programu.

punkt 5. - jak najabardziej jest.

duzo takich systemow poinstalowalem, sprzęt mało znany wśród małych użytkowników - marka raczej którą stosuje się w dużych instalacjach przemysłowych.

co do SDK :) - masz racje co do bajek ;)

0
  • #3 07 Sty 2010 10:59
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Ad2, chodzi mi o aplikację która uruchomi się na komputerze i od "kopnięcia" będzie pokazywać obraz na wszystkich 4 monitorach. Np avermedia to potrafi, ale po uruchomieniu trzeba kliknąć po kolei w kilku miejscach, a ja potrzebuje coś "automagicznego" i "bezdotykowego".

Ad3, kamery na 100% się "powtórzą" w kilku systemach, chociażby w tym który obsługuje wszystkie kamery i tym który obsługuje wybrane kamery. Czy to stanowi jakiś problem? Nie mam jeszcze żadnego rejestratora do testów więc nie wiem czy potrafią wysyłać kilka strumieni wideo.

Ad4, potrzebuje koniecznie dokleić własny program który będzie nieco przesłaniał oryginalną funkcjonalność. Mam stworzyć własny system gdzie jednym kliknięciem mają być ustawione wszystkie małe monitory na kamery np wszystkie kamery np z magazynu lub bram.

Co do SDK to poczytałem tu i tam, niby można dostać biblioteki do kamer IP ale do rejestratorów nie spotkałem........

Pytanko jeszcze do tych monitorów, widziałem że avermedia obsługuje tylko proporcje 4:3 i 16:10 czyli standardowy FullHD odpada, czy dynacolor nie ma z tym problemu?

Poprawka, do rejestratorów EBxxxx istnieje SDK, dystrybutor obiecał że dowie się czegoś więcej.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2010 16:09
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

Rozważ jeszcze Geovision (tańsze), albo Pelco DigitalSentry (dużo droższe)

0
  • #5 08 Sty 2010 23:37
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Andrzej Stachurski napisał:
    Rozważ jeszcze Geovision (tańsze), albo Pelco DigitalSentry (dużo droższe)
    Aktualnie sprawa wygląda tak że nie mam innej opcji niż AverMedia. Klient ma już kilka rejestratorów zainstalowanych i zmiana systemu nie wchodzi w grę. Jak dla mnie temat się urywa, chyba że ktoś coś podpowie nt SDK do rejestratorów AverMedia.

0
  • #6 09 Sty 2010 10:50
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

aha no to posprzatane - co do sdk - dowiedz sie dokladnie, niestety wiele produktow z taiwanu czy korei niby ma sdk, ale to sdk jest tak bardoz ograniczone ze praktycznie nic nie zrobisz.

Jezeli klient ma avermedie - to pewnie go nie przekonasz do zainstalowa czegos nowegoo...

0
  • #7 15 Sty 2010 18:30
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Udało mi się zdobyć SDK, oczywiście wymagane jest podpisanie NDA i wysłanie go do dystrybutora na papierze.
    Przymierzam się do napisania zarządzanej zdalnie wersji programu iMatrix.

0