Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze odpowiedniego rozwiazania

07 Sty 2010 10:06 1329 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

Chcialbym prosic o pomoc w doborze odpowiedniego rozwiazania dla mojej konstrukcji.
    Mianowicie, buduje stanowisko pomiarowe skladajace sie z :
    - 2 przetwornikow cisnienia,
    - 1 przeplywomierza,
    - 1 pompy.

Przez uklad zamkniety bedzie przeplywala woda i badala spadek cisnienia na armaturze zamontowanej na rurach badawczych.
    Dane z w/w czesci chcialbym pobrac na komputer i tam podstawic pod wzor i otrzymane dane przedstawic w formie wykresu.

Jako iz jestem konstruktorem chcialbym poradzic sie Was jak i co wybrac aby to wykonac?
    Myslalem nad sterownikiem PLC Simatic S7 -200.
    Przy doborze przeplywomierza doradzono mi aby to moze przeslac poprzez rejstrator.

Bede wdzieczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
    Mikro
  • SterControl
  • Poziom 16  
    A możę jakaś SCADA, sądzę że dystrybutorzy dali by coś za darmo
  • SterControl
  • Specjalista Automatyk
    Przeczytałem Twój post i zastanawiam się czego tak na prawdę chcesz? Podałeś jakiś pomysł i oczekujesz np. zaproponowania urządzeń, które mogłyby być przez Ciebie wykorzystane? Czy może oczekujesz podpowiedzi jakim oprogramowaniem się posłużyć, jakim sterownikiem?
    Jesteś konstruktorem tej armatury, którą będziesz badać i chciałbyś stworzyć stanowisko prób, na którym możnaby sprawdzać spadki ciśnienia?

Jeśli masz na myśli to co napisałem powyżej to potrzebujesz pomierzyć:
    - ciśnienie przed armaturą;
    - ciśnienie za armaturą;
    - przepływ chwilowy;

Łącznie miałbyś trzy pomiary analogowe. Zakładam, że sygnały wyjściowe z czujników ciśnienia i przepływomierza w standardzie prądowym 4-20 mA.

Sprzęt:
    - czujniki ciśnienia na zadany zakres np. Aplisens PC28 lub np. Danfoss MBS (fajne bo małe);
    - przepływomierz np. Siemens MAG (jaki typ to zależne od średnicy na jakiej miałbybyć zamontowany - np. MAG 5100W) z przetwornikiem MAG5000 lub MAG6000 (może mieć zaimplementowany MODBUS RTU);

Do zbierania danych mógłby być wykorzystany jakiś moduł wejść analogowych z z protokołem Modbus RTU np. ADAM-4024. Do tego jakaś SCADA (nawet demo) z obsługa Modbus RTU lub serwer z możliwościa zapisu danych do pliku.

Gdyby zastosować czujniki z wyjściami napięciowymi i przepływomierz z wyjściem napięciowym to możnaby zastosować kartę pomiarową do PC np. PCI-1741U firmy Advantech (tylko przykładowo, nie znam sprzętu) do dostania w firmie Elmark. Do karty pewnie jest jakieś oprogramowanie, które umożliwi logowanie danych z karty.

No i może rozwiązanie kosztowo najniższe ... trzy multimetry z możliwością przesyłu danych do PC np APPA 305 podłączone do PC.
  • Poziom 2  
    Witaj,

Dzieki za pomysly.
    Juz pisze o co mi dokladnie chodzi.
    Wiem jakie parametry potrzebuje, czyli musze miec przeplywomierz, czujnik cisnienia wejsciowego (wymaganie normy), oraz czujnik roznicy cisnienia.

Jak juz zauwazyliscie nie za bardzo mam pomysl jak teraz dalej pojsc.
    Ogolnie otrzymane wartosci podstawiam do wzoru i otrzynuje szukany wspolczynnik.
    Robie powiedzmy 3 proby potem zmieniam natezenie wody i znowu 3 proby. Tak 3 razy i z otrzymanych danych robie wykres.

No ale takze jest problem gdyz bede musial sterowac odpowiednio pompa. Musze dostosowac wydajnosc pompy do przelotu badanej armatury.

Dziekuje za pomysly na pewno je sprawdze i prosze o wyrozumialosc.

Pozdrawiam serdecznie,
    M.