Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cieknące złączki w instalacji na rurkach alu-Pex.

draco86 26 Mar 2010 10:59 121134 70
  • #61 26 Mar 2010 10:59
    in-serwis
    Poziom 10  

Acha, jeszcze jedno. Informacja dla wszystkich, którzy przeglądają ten temat by wiedzieć jak zrobić instalację u siebie. Poprostu nie dawaj złączek w posadzce! Dołóż trochę kaski, zamontuj rozdzielacz w szafce - do każdego grzejniczka osobne rurki, w posadzce tylko lita rura i śpisz spokojnie... a jak Ci fachowiec proponuje by dawać trójniki w posadzce albo ścianach to znaczy, że albo chce dużo na tobie zarobić, albo Ty za bardzo chcesz ciąć koszty - a to się potem mści...

Dodano po 9 [minuty]:

Tak jak pisali poprzednicy. Jeśli instalacja z pexa jest zrobiona na złączach zaprasowywanych, w solidnej otulince lub peszlu powinno być ok. Oczywiście duże znaczenie ma tu poprostu fachowość wykonania, bo wystarczy, że majstrowi przy wkładaniu rurki w kształtkę podwinęła się uszczelka, albo nie dopchnięta jest dobrze rurka na trójnikach. Cóż, nieszczęsna dola hydraulika... bo może być jeszcze tak, że się majstry z posadzkarzami poprztykali i mogli im zrobić na złość i skopać trójniki...

• #62 27 Mar 2010 19:31
    mareczek222
    Poziom 13  

Do wszystkich inwestorów:
    Oferowane są systemy (oczywiście zaprasowywane) ubezpieczone z gwarancją np na 10 lat, tzn. jeżeli pojawi się awaria ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy łącznie z naprawą "mieszkania". Pod warunkiem oczywiście wykonania przez przeszkolonego instalatora i zgodnie ze sztuką. Z przyczyn oczywistych nie podaję nazw.
    "Podziwiam" tych , którzy skręcają "pexa" pod tynkiem lub betonem - zdarzyło mi się zwrócić uwagę takiemu od płytek, żeby nie stosował złączek skręcanych - odpowiedział :"ja już tyle razy skręcałem i zawsze było dobrze" - ręce opadają.
    No cóż dzięki takim ja mam często pracę.
    A odnośnie przecieków: jak któryś instalator mówi, że jemu nigdy nie cieknie to albo....... nic nie robi albo............ kłamie. Mój ostatni przeciek......... na korku grzejnikowym grzejnika aluminiowego.........wymienione trzy uszczelki i ....... dopiero pakuły pomogły.
    Pozdrawiam.

• #64 28 Mar 2010 13:03
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Nawet pakuły i pasta nie pomogły przy instalacji plastikowego zaworu trójdroznego ( teflon nie dał rady), dopiero pakuły i pasta dirko ( samochodowa do uszczelniania) dała efekt- nie cieknie do dziś ( 4 lata).

Poza tym nie panikujcie z tymi złączkami, jak jest dobrze zrobione to nigdy nie przecieknie, a jak źle to i lutowana miedź będzie leciała, a w praktyce, to zwykłe skręcane gwinty częściej ciekną niz te pexy, zwłaszcza na teflonie...

• #65 21 Kwi 2010 16:49
    Daszuta
    Poziom 13  

Hilzie nie wprowadzaj w błąd twierdząc że nie ma złączek skręcanych do zabetonowania-oczywiście że są,rurki zabetonowane muszą być w otulinie a przyłącza do grzejników zrobione ze złączy elastycznych

• #66 08 Cze 2010 21:06
    onehardkiss
    Poziom 9  

Daszuta w otulinie to masz na myśli gibką izolację z piankowego tworzywa sztucznego czy zwykłego peszla?

• #67 08 Cze 2010 21:44
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Nieistotna jest otulina PEXa. Ważne jest, aby unikać połączeń w warstwach betonu lub tynku. Wyjdzie to prędzej lub później; ale wyjdzie.

• #68 05 Lip 2010 18:38
    draco86
    Poziom 17  

Widzę, że niestety nie da się juz nic z tym zrobić. Wygląda na to że czeka mnie kolejny wydatek na poprawienie instalacji. Trzeba było zrobić na stalowych, gwintowanych rurach. Temat można zamknąć.
    Pozdrawiam

• #69 18 Lip 2010 23:00
    MaciejSz_
    Poziom 1  

Witam,
    Właśnie miałem pierwszą awarię systemu cw na skręcanych złączka pex. Rury purmo a złączki global trade, wszystkie punkty rozprowadzone z rozdzielaczy, bez połączeń w podłodze. Nie wiem dlaczego rura ze złączki wystrzeliła przy rozdzielaczu, wszystko wykonane bardzo starannie, dokręcone z wyczuciem, próba była robiona na 5 bar. System pracował bezawaryjnie ponad dwa lata. Wydaje mi się, że duży wpływ na awarię miało ciśnienie robocze które około 3 m-c temu zostało zwiększone w sieci z około 2,5 do ponad 4 bar w porach późnowieczornych i nocnych (uruchomiono nową sieć ze względu na rozbudowę osiedla). Zauważyłem, że przy otwieraniu i zamykaniu dopływu wody pojawia się stuk i lekki wstrząs na rurach - to prawdopodobnie właśnie przy takim wstrząsie wystrzeliła złączka. Przyznam się, że padł na mnie lekki strach - woda pod posadzką rozeszła się błyskawicznie i teraz pewnie będzie schła aż do zimy :-( . Wcześniej mieliśmy problemy z słuchawką od prysznica która również systematycznie wystrzeliwała przy otwieraniu wody (mocowana na zatrzaski do rączki). Na razie zamontuje reduktor ciśnienia i ustawię go na około 2 - 2.5 bar, ale myśli czy to tylko przypadek czy przeoczenie przez niedokręcenie i czy pozostałe są dokręcone nie da mi spać przez kilka najbliższych miesięcy :-(.

Pozdrawiam
    Maciej

• #70 19 Lip 2010 09:59
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

MaciejSz_ napisał:
    ...duży wpływ na awarię miało ciśnienie robocze które około 3 m-c temu zostało zwiększone w sieci z około 2,5 do ponad 4 bar w porach późnowieczornych i nocnych (uruchomiono nową sieć ze względu na rozbudowę osiedla)...

Zamontuj odpowiedni zawór bezpieczeństwa na instalacji.

• #71 19 Lip 2010 23:43
    mirrzo

Moderator na urlopie...

wawrzeczko_t napisał:
    Zamontuj odpowiedni zawór bezpieczeństwa na instalacji.

Lepiej zawór redukcyjny i może naczynie przeponowe na zasobniku.