Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kategoria 4 bezpieczeństwa w aplikacji z falownikiem

07 Sty 2010 13:29 2112 5
 • Poziom 14  
  Witam,
  Aplikacja wygląda następująco. Wrzeciono w pewnej maszynie jest napędzane silnikiem zasilanym z falownika. Operator podczas mocowania przedmiotu we wrzecionie musi otworzyć osłonę i musi mieć możliwość uruchomienia wrzeciona z małą prędkością podczas manipulowania dłonią w strefie niebezpiecznej. Maszyna ma spełniać 4 kategorię bezpieczeństwa (lub SIL 3). Pomyślałem o falowniku z opcją "bezpieczna prędkość monitorowana". Czy ktoś ma inny pomysł na tą aplikację?
 • Poziom 12  
  Trochę mało informacji. Co to za falownik. Ja dotychczas spotykałem się z falownikami które miały max. kategorię 3 bezpieczeństwa. Myślę że kategoria 4 jest możliwa jeśli zostanie zrealizowana nie w samym falowniku lecz na jego zasilaniu. "Bezpieczna prędkość monitorowana" raczej kojarzy mi się z ograniczeniem prędkości niż z bezpiecznym zatrzymaniem, ale do falowników są różne opcje bezpieczeństwa. Należy zadbać aby operator nie miał możliwości sięgnąć do strefy niebezpiecznej jeśli wrzeciono jest w ruchu (np. napęd został odłączony ale wrzeciono jeszcze się obraca).
 • Poziom 12  
  Witam,
  Firma SEW w standardzie ma zaimplementowaną kategorię bezpieczeństwa 3 w falownikach MDX60/61, w falownikach MC07B nie ma standardowo ale można zamówić takie wykonanie (końcówka oznaczenia -S0 zamiast -00 z tego co pamiętam).
  Firma Lenze również ma falowniki z funkcją bezpiecznego stopu.
  Falownik który podałeś w linku - no cóż, wygląda że jest dobrze wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, zwłaszcza w opcji 2 (Safe Speed Monitor). Nigdy takich nie uruchamiałem więc więcej nie pomogę. Radzę zasięgnąć informacji od producenta/przedstawiciela.
 • Poziom 19  
  Jeżeli chodzi o Lenze to 4 kategoria jest w 9400 z modułem SM301.
  8400 z STO oraz 9300V004 to tylko Safe Torque Off