Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Salon, serwis GSM i nie tylko [prośba o opinię]

DjDario 07 Sty 2010 18:35 3585 15
  • #1 07 Sty 2010 18:35
    DjDario
    Poziom 9  

Witam serdecznie,
    Przeczytałem tutaj na forum wszystkie tematy dotyczące otwarcia i prowadzenia komisu/serwisu gsm oraz tego co trzeba mieć na dobry początek. Chciałem jednak zasięgnąć Waszej opinii, czy mój pomysł na biznes ma prawo bytu? Za każdą sensowną wypowiedź z góry bardzo dziękuję. A teraz przejdę do sedna sprawy.

Wraz z moim przyjacielem od 5 lat pracujemy w branży komórkowej. Działamy na Śląsku i jesteśmy przedstawicielami biznesowymi u jednego z operatorów. Każdy z nas ma założoną jednoosobową działalność gospodarczą. Jak do tej pory radzimy sobie dobrze, ale wiadomo człowiek czasem chce/potrzebuje jakichś zmian, więc myślimy powoli nad wspólnym, własnym biznesem. Telefonię komórkową z racji wykonywanej pracy znamy b.dobrze. Mamy swoje zaprzyjaźnione serwisy, salony i ogólnie ludzi którzy siedzą w tym po uszy. Potrafimy naprawiać oprogramowanie telefonów, smartfonów, PDA i nawigacji GPS. Sam uwielbiam dłubać zwłaszcza przy smartfonach przy modyfikacjach oprogramowania, dogrywaniu aplikacji itp. Natomiast sprawę hardware'u załatwia dla nas dobry znajomy, który prowadzi w naszym mieście dobrze wyposażony serwis GSM i to z dużą pomyślnością już od ponad 10 lat. To w zasadzie jedyny konkretny i uznawany serwis GSM w całym mieście i okolicy (prawie 150 000 mieszkańców).

I teraz tak, podczas ostatniego naszego spotkania naszła nas wspólnie myśl, że skoro lubimy i znamy tę branże to może byśmy w niej pozostali na dobre. Na początek możemy zainwestować ok. 40000 zł lub trochę więcej. Działalność mamy już zarejestrowaną więc tylko dopisanie nowego profilu. Znamy w regionie bardzo dużo konkretnych firm, z którymi mamy dobry kontakt i które do tej pory obsługujemy - to tez chyba atut :)

Mielibyśmy w centrum handlowym, gdzie przewija się dziennie masa ludzi swój punkt. A w nim: telefony komórkowe, lepsze i bardziej zaawansowane smartfony / PDA, nawigacje GPS, akcesoria (oryginały i tańsze zamienniki), oprogramowanie do smartfonów (mapy GPS, licencje na aplikacje firm trzecich) oraz: serwis telefonów (software, simlocki na miejscu, zaś hardware po dobrych cenach i w trybie expres w tym naszym zaprzyjaźnionym serwisie), konfiguracje sprzętu pod klienta (wiem z mojej pracy że sporo ludzi kupuje zaawansowane maszynki a potem nie są w stanie ich skonfigurować czy obsługiwać, o nowych aplikacjach nie wspomniawszy), no i do tego być może jeszcze oferta z telewizją Cyfra+, N lub Polsat...

Konkretnie o kosztach i zyskach na razie nie piszę, bo to dopiero jest w trakcie ustaleń (ceny czynszu itp. itd.) Bardziej zależy mi na opinii doświadczonych osób, czy coś takiego jak opisałem powyżej, jest warte uwagi i poświęcenia? Czy prowadząc w taki sposób interes, możemy liczyć na opłacalnośc całego przedsięwzięcia?

Dodam na koniec że w mieście funkcjonują jeszcze 2 inne komisy GSM, a o młodzikach handlujących na bazarku czy w klitkach 1x1m nie wspominam bo to już zupełnie "inne klimaty" i z obserwacji wiem że to prawie żadna konkurencja :)

Ewentualnie ma ktoś dla nas lepsze pomysły? Albo prowadzenie punktu Play?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic870185.html

0 15
  • #2 07 Sty 2010 20:11
    miecio86
    Poziom 16  

Witam

jeżeli masz dobry punkt znasz się na sw i masz kogoś od hw a konkurencja jest nieliczna to myślę że warto zaryzykować.Ja byłem w dużo gorszej sytuacji ponieważ byłem w hali kdt w warszawie gdzie w samej hali było ok 20-30 innych komisów gsm i każdy się utrzymywał. Także myślę że gra warta świeczki. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #3 08 Sty 2010 16:46
    lala166
    Poziom 21  

DjDario napisał:
    zaś hardware po dobrych cenach i w trybie expres w tym naszym zaprzyjaźnionym serwisie

Zastanów się nad robieniem hw na miejscu. Nie wyobrażam sobie żebyś z każdym pojedynczym telefonem latał do znajomego a to już i tak nie jest usługa expres.

0
  • #4 08 Sty 2010 17:02
    DjDario
    Poziom 9  

Dzięki za opinie i sugestie. Co do HW to nie wiem czy robić na miejscu skoro tego jeszcze nie potrafię, więc musiałbym zatrudnić od razu dodatkową osobę, która robiłaby naprawy tego typu. Zaś ten znajomy który ma serwis, ma też swojego przedstawiciela który codziennie odbiera telefony z salonów operatorów, więc do mnie też mógłby wpadać po sprzęt do naprawy. Zresztą to akurat nie jest chyba problemem bo nasz punkt mieściłby się nie dalej jak 2 km od tego serwisu, więc kilka razy dziennie ja albo wspólnik moglibyśmy się tam pylnąć ;) Ewentualnie tak by to wyglądało na początku, a jak pomysł i realizacja wypali to wtedy można by się postarać i HW robić już na miejscu. Nie chciałbym jednak od samego początku łapać wszystkich srok za ogon, aby mieć na wszystko czas i dopilnować wszystkiego jak należy hmm? Pozdrowionka !

0
  • #5 10 Sty 2010 12:00
    onrad18
    Poziom 22  

Moim skromnym zdaniem 40k to troche za malo żeby dobrze wyposazyc sklep trzeba miec conajmniej 70k ( akcesoria , telefony , sprzet do simlockow, itp. ) w tych czasach żadnych praktycznie pieniedzy sie już nie zarabia na simlockach czy zmianie oprogramowania może tyle co na opłaty i nic więcej. Nie wyobrażam sobie żeby otworzyć komis, serwis bez umiejętności napraw HW, obecnie tylko na tym sie zarabia dobre pieniadze i na sprzedaży telefonów ale też trzeba mieć dojście do dobrych i w niskich cenach jak będziesz mial dużo drożej niż na allegro to Ci powiedza ze na allegro jest duzo taniej tak samo bedzie z akcesoriami. Więc przemyśl sprawe i policz sobie dwa razy nim zaczniesz działać
    Pozdro

0
  • #6 10 Sty 2010 18:51
    TxT
    Poziom 23  

po przeczytaniu tego co napisales, ja bym inwestowal, tyle ze spolki sa do d... to po pierwsze i mala troche kase jak na poczatek masz na inwestycje

0
  • #8 10 Sty 2010 23:36
    merf3
    Poziom 14  

pamietaj ze w centrum handlowym nie masz prawa zginac...powodzenia ...

0
  • #9 11 Sty 2010 14:34
    pacholik

Poziom 21  

Powiem Ci na moim przykładzie ponad miesiąc temu otworzyłem taki punkt w mieście około 50 tys mieszkańców.Tylko z taką różnicą że z GSM jestem związany kilka lat i sprzęt posiadałem już swój.Też punkt otworzyłem ze wspólnikiem.

Tak jak wyżej pisali serwis to sprawa pierwszorzędna bo na tym idzie jeszcze zarobić bo simlocki to już nie to co kiedyś.

Na otwarcie oczywiście musisz mieć wybór i telefonów i akcesorii bo jak ludzie przyjdą i będą o coś pytać a tego nie będziesz miał to więcej nie będą przychodzić.Więc lepiej trochę poczekać dobrze zaopatrzyć punkt niż otwierać z pustkami.

Druga sprawa to podejście do klientów będziesz nie miły nie będziesz starał się pomóc nie przyjdą więcej.

Ja po ponad miesiącu mogę powiedzieć że da się trochę zarobić.Wiadomo na początku dużych zysków nie ma bo punkt musi się rozkręcić itd.

Bardzo ważna jest też reklama ulotki banery itd.

Jeżeli byś miał jakieś pytania to z chęcią odpowiem.

pozdrawiam

0
  • #10 11 Sty 2010 15:54
    DjDario
    Poziom 9  

Ciesze się, że pojawiły się kolejne wątki w tej sprawie. Co do jakości obsługi klienta to mam to w palcu, bo od lat obsługuję klientów którzy nie raz bardzo marudzili, ale zasze potrafiłem "zrobić im dobrze" żeby byli zadowoleni itp. Zresztą GSM to dla mnie taka tematyka, że mogę o tym gadać nieustannie i już teraz mam sporo znajomych i klientów którzy dzwonią, przychodzą do mnie aby się doradzić, coś naprawić, polecić itp. Więc tu bez obaw. Co do wspólnika - ma to dobre i złe strony, ale myślę że tych dobrych jest więcej. W końcu samemu to prowadzić może być ciężko więc i tak musiałbym zatrudnić do pomocy kogoś. Druga sprawa ten mój kolega też ma znajomości, dobre pomysły, jest cholernie ambitny i jest świetnym handlowcem. Jak do tej pory dogadujemy się świetnie - ot jak najlepsi kumple. Co do kasy. Powiedzmy że wydrapiemy więcej na początek.

Powiedzcie ile szt. telefonów powinno się mieć na starcie? Dwa nowe laptopy już mam, drukarki, sprzęt biurowy. Pozostają półki, telefony, akcesoria itd. Mamy znajomych przedstawicieli handlowych z orange, plusa,więc oni by też odsprzedawali i kupowali u nas telefony. Natomiast nie mamy dojścia do tanich telefonów z zagranicy czy jakiejś hurtowni :/ Może w sieci można by kupować... Co do serwisu to na HW nie chciałbym się od razu rzucać bo ta kwestie miałbym w serwisie u drugiego kolegi załatwioną. Może z czasem jakbym sie w to wdrożył, to dopiero wtedy doszedłby HW, ewentualnie mógłbym poszukać jakiejś osoby z doświadczeniem do napraw HW, ale czy ktoś taki się znajdzie i za jaką kasę?

A dałoby się jeszcze cos dorobić na dystrybucji obok GSM np. telewizji Cyfra+ czy N-ki? Ewentualnie jeszcze nawigatory GPS etc...

0
  • #11 13 Sty 2010 21:19
    DjDario
    Poziom 9  

Teraz mój chyba największy dylemat to lokalizacja takiego punktu:

a) galeria lub "wyspa" w centrum handlowym Auchan, Tesco, Carrefour itp. (miasto 150 tys. mieszkańców, łącznie jest ok. 6 komisów) - wyższy czynsz i dłuższe godziny pracy łącznie z weekendami :| )

b) punkt przy głównej ulicy "na mieście" (miasto 60 tys. mieszkańców, obecnie tylko 1 komis gsm) - czynsz niższy ok. 2,5 brutto za lokal, krótszy czas pracy).

Gdyby brać opcję B to sobie tak liczę, że musielibyśmy kręcić miesięcznie min. 9 tys. zł, aby zapłacić czynsz+media no i każdemu na głowę po skromne 3 tys. zł. Zatem 9000 zł : 25 dni handlu = 360 zł / 1 dzień (co w przełożeniu na 1 godzinę pracy musiałoby dawać ok. 45 zł / godz.).

Te moje wyliczenia są oczywiście orientacyjne, ale ludzi z branży chciałem zapytać czy jest to wykonalne, aby tyle przynajmniej zarobić na sprzedaży, skupie telefonów, ich naprawie (przy czym z napraw HW tylko połowa marży dla nas, a druga połowa dla zaprzyjaźnionego serwisu) i akcesoriach hmm?

Poradźcie dobrzy ludzie co lepsze (galeria handlowa, miasto) i czy wyliczenia mogą być? :)

Druga sprawa czy jest możliwość aby taki punkt prowadziła jedna osoba (np. ja) a wspólnik, aby dalej dorabiał jako handlowiec u operatora obsługując moich i swoich klientów biznesowych? (to tak dla zabezpieczenia naszych wspólnych interesów, przynajmniej w pierwszym etapie)...

0
  • #12 14 Sty 2010 10:16
    miecio86
    Poziom 16  

wg mnie punkt b byłby najlepszy i ja bym wybrał carrefour to jest sieć największych hipermarketów w polsce. Co do stawki godzinowej uważam że jest to do zrobienia ale tylko w galerii.

0
  • #13 15 Sty 2010 15:32
    onrad18
    Poziom 22  

a moim skromnym zdaniem nie, zapomniales odliczyc podatki i zus, przez pierwsze miesiace nie wiem czy połowe zarobisz, czasy w których sie zarabiało na akcesoriach i skupie telefonów i sprzedaży już dawno mineły - smutne ale prawdziwe

0
  • #14 15 Sty 2010 21:52
    DjDario
    Poziom 9  

ZUS pominąłem bo i tak go płacę przy okazji prowadzenia obecnej działalności. Jako przedstawiciele operatora mamy często możliwość załatwienia telefonów w atrakcyjnych cenach, a tak to teraz "oddajemy" je do komisów tracąc co miesiąc jakąś tam kase. Oprócz tego sklepu gsm jeden z nas nadal byłby przedstawicielem operatora bo to pozwoliłoby ustabilizować i zwiększyć nasze dochody. No i nie wykluczam, że obok telefonów podjęlibyśmy handel jeszcze czymś innym (chociażby żarówkami LED importowanymi z Chin). Więc jak?

0
  • #15 15 Sty 2010 22:32
    merf3
    Poziom 14  

ja prowadze serwis z kolega i jescze mamy pracownika, jakos nam idzie...marzy nam sie jeszcze cos ale wlasnie tylko w jakims centrum, mam nadzieje ze sie nam uda jescze gdzies "wbic" - wiec nie wiem dlaczego sie zastanawiasz , wiecej cie nienamawiam bo moze jestes z moich okolic:|

0
  • #16 17 Sty 2010 12:44
    DjDario
    Poziom 9  

merf3 napisał:
    ja prowadze serwis z kolega i jescze mamy pracownika, jakos nam idzie...marzy nam sie jeszcze cos ale wlasnie tylko w jakims centrum, mam nadzieje ze sie nam uda jescze gdzies "wbic" - wiec nie wiem dlaczego sie zastanawiasz , wiecej cie nienamawiam bo moze jestes z moich okolic:|

Spokojnie mieszkam z dala od Ciebie (G.Śląsk). Czyli Ty masz obecnie punkt gdzieś na mieście a nie w hipermarkecie?

0