Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epox 8KRAI przy odpaleniu piszczy przez 2sek. co 5sek.

k_maro01 07 Sty 2010 18:55 1739 23
  • #1 07 Sty 2010 18:55
    k_maro01
    Poziom 10  

Witam. Podaje konfiguracje sprzętu:
    płyta epox 8krai, procesor sempron 2800+ 3000+, ddr400 512mb, grafika agp geforce mx400 128mb, zasilacz 350W, dysk maxtor 160mb...
    Więc tak, komputer przyniosłem z pracy, był do wyrzucenia. Nie działał ponoć dysk. W pracy udało mi się go włączyć, natomiast po transporcie został wygrzany przy piecu, żeby zimnego nie odpalać i przy włączeniu piszczy po jakiś 5sek. przez 2 sek. i tak co 5sek. Nie piszczy od razu tylko po 5sek. Wentylatory chodzą, dysk słychać, monitor nic nie wyświetla, pali się pomarańczowa lampka. Sprawny na pewno procesor(oba), grafika, ram. Zasilacz sprawny. Bios na stronie producenta pisze Award/Phoenix. Ram próbowałem na każdym z 3 slotów i nic, grafike podłączałem inną sprawną, też nic, zasilacz nic. Wyciągałem baterie i kość biosu, nic... Wyczerpały mi się pomysły. Czy płyta jest już uwalona na amen?

0 23
  • #2 07 Sty 2010 20:22
    jajco72
    Poziom 20  

Kolego k_maro01 zastanów się co i jak napisałeś... co zrobiłeś i jak to opisałeś. Przemyśl "wiatraki, wygrzewanie przy piecu, piszczenie" i twierdzenia że zasilacz daje radę oraz inne rzeczy które wykonałeś i w jaki sposób! a na koniec zapoznaj się z tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235473.html
    pozdrawiam
    jajco72

0
  • #3 07 Sty 2010 20:33
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

A z grafiką pod PCI jest to samo co na AGP?

0
  • #4 07 Sty 2010 22:12
    k_maro01
    Poziom 10  

Jajco72 nie rozumiem Cię, nie masz nic mądrego do powiedzenia to się nie wypowiadaj. Przeglądałem już te poradniki "beepy", ale nie potrafie wywnioskować co to jest, bo nic nie pasuje

mati211p, niestety nie mam grafiki na pci i nie mam jak jej załatwić...

0
  • #5 07 Sty 2010 23:13
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przede wszystkim popraw swoje posty i zacznij pisać po polsku, bez pozowania na luzaka.

k_maro01 napisał:
    Przeglądałem już te poradniki "beepy", ale nie potrafie wywnioskować co to jest, bo nic nie pasuje

Na pewno?
    Cytat:
    Award BIOS 6.00/Abit KR7A-133: One low pitched tone for every 5 seconds, over and over. System boots fine, but will not reboot from a warm boot. The system will reboot from a cold boot though. Check the fan speed in the BIOS and change it to a higher speed.

Jest to cytat ze strony http://www.bioscentral.com/beepcodes/awardbeep.htm

0
  • #6 08 Sty 2010 09:15
    k_maro01
    Poziom 10  

No i w czym mi to pomoże, skoro nie mogę nic ustawić, bo obrazu nie widać...

0
  • #7 08 Sty 2010 15:18
    jajco72
    Poziom 20  

Ano kolego w tym tylko że poznając język "wroga" zrozumiesz, że proesor na skutek nieskutecznego chłodzenia sam się "broni" i wyłącza...
    A językiem dla innych? : zdejmij radiator, wyczyść starą pastę, nałóż nową (nie za dużo), zamontuj radiator, i uruchom... komputer. A jak już uruchomisz, to dopiero będziesz mógł ustawiać...
    pozdrawiam
    jajco72

0
  • #8 09 Sty 2010 16:35
    k_maro01
    Poziom 10  

Więc tak. Pasta nie pomogła. Przy odłączonej karcie graficznej dalej piszczy...

0
  • #9 09 Sty 2010 17:37
    jankolo

Proszę o komentarz do ostatniego zdania przytoczonego przeze mnie tekstu.

0
  • #10 11 Sty 2010 10:01
    k_maro01
    Poziom 10  

Można jaśniej...? Jeśli chodzi o ten cytat po angielsku, wynika chyba, że trzeba przestawić coś w biosie, tak?

0
  • #11 11 Sty 2010 18:33
    jankolo

Nie chce Ci się nawet samodzielnie poprosić Google o przetłumaczenie tego krótkiego zdania tylko czekasz aby zrobiono wszystko za Ciebie.

0
  • #12 11 Sty 2010 18:56
    k_maro01
    Poziom 10  

To chyba Ty nie wiesz co mi skopiowałeś, bo właśnie to wynika z tekstu. A nie zrobię tego, bo nie mogę wejść w bios, nawet obraz się nie wyświetla. I lepiej nie pisz już nic w moim poście, bo się pogrążasz...

0
  • #13 11 Sty 2010 20:19
    DonLajon
    Poziom 2  

Z tego tekstu wynika ze komp nie chce startowac po rozgrzaniu.musialbys w biosie zmienic predkosc wiatraka na szybsza albo wzmocnic jego chlodzenie.moze poza wymiana pasty odpalaj kompa w pokoju gdzie jest bardzo zimno np otwarte okno...nie jest to fachowa metoda ale skuteczna.

0
  • #14 11 Sty 2010 21:00
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

A podłączyłeś wentylator pod WŁAŚCIWE gniazdko w płycie? I to ty się pogrążasz, bo wyraźnie jest napisane w tekście, co trzeba zrobić. I to jest właśnie to "coś" czego ci się nie chciało doczytać.

0
  • #15 11 Sty 2010 22:44
    k_maro01
    Poziom 10  

Wiem co tam jest napisane, ale sprowadza się to do uruchomienia biosu, a co ja mam w lodówce uruchomić komputer?? Moim zdaniem bzdury piszecie. Skoro niska temperatura, to raczej powietrze wilgotne, a to ma się chyba ni jak do elektroniki. Poza tym w pomieszczeniu, w którym pracuję jest max 18 stopni...

0
  • #16 11 Sty 2010 23:04
    Lzep
    Poziom 39  

Kolego, obrażasz wszystkich po kolei (w tym i moderatora - to już samobójstwo !), a sam nie masz żadnych sensownych propozycji, więc może zrób to co PC miał przeznaczone :

Cytat:
    komputer przyniosłem z pracy, był do wyrzucenia
    , czyli wyrzuć go ! A swoją drogą, jak to jest z tym "wynoszeniem z pracy" ? Czy to nie podpada pod jakiś paragraf KK ?

0
  • #17 11 Sty 2010 23:14
    gsm_virus

k_maro01 napisał:
    Wiem co tam jest napisane, ale sprowadza się to do uruchomienia biosu, a co ja mam w lodówce uruchomić komputer??
    Proszę nie trywializować. Płyty Epox-a mają dość sporo zabezpieczeń, jednak opis z BiosCentral jest "pisany dla ogółu - Award" w Epox masz tylko podgląd ewentualnej prędkości obrotowej wentylatorów oraz napięć i temperatur podczas procedury POST, a z tego co piszesz to nawet do niej nie dochodzi, więc
    w Twoim przypadku, zaczął bym już od standardowej procedury dla sprawdzenia płyt głównych, czyli:
    - wyjąć wszystkie karty rozszerzeń, RAM i k. grafiki (zostaw sam procesor z wentylatorem) i spróbuj uruchomić komputer - sprawdzaj czy dźwięk z głośniczka systemowego się będzie inny, gdy przy następnej próbie dodasz 1 kość RAM, później przy następnej k. grafiki itd.
    Zresztą powyższa porada jest w większości tematów z podobnymi problemami z płytą główna.
    k_maro01 napisał:
    Moim zdaniem bzdury piszecie.
    Kolega ujarzmi swoje połechtane "ego", i "na spokojnie" sprawdzi miernikiem zasilacz daje dobre napięcia (możliwe zabezpieczenie over-voltage), tak sprawdza się napięcia => https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

:arrow: k_maro01 liczę na to iż podporządkujesz się do zasad i norm na tym forum.
    Dziękuję.

0
  • #18 11 Sty 2010 23:14
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, wcale nie sprowadza się to do uruchomienia BIOSU. Sprowadza się to do tego, że BIOS będzie tak pikał, gdy wentylator procesora kręci się za wolno, lub wcale. Jeżeli pomyliłeś gniazdka wentylatorów, podłączyłeś go do chassis-fan albo system-fan. To bios myśli, że wentylator procesora (cpu-fan) stoi w miejscu i włącza alarm. PROSTE?

0
  • #19 19 Sty 2010 15:10
    k_maro01
    Poziom 10  

Płyta była sprawdzana na innym komputerze i dalej to samo, wentylator dobrze podłączony, radiator przylega do procesora, wszystko podłączone na 1000% dobrze. Ale Wy zamiast przeczytać, cały post od początku, to jeden będzie drugiego powtarzał... Nie piszczy jedynie jak wyciągnę procesor, ale jens sprawny także nie wiem czego to przyczyna

0
  • #20 19 Sty 2010 15:20
    jankolo

Po pierwsze, ustosunkuj się do tego, co o wentylatorze napisał Wojtek(KeFir). Po drugie, bez procesora głośniczek nie będzie piszczał. Po trzecie, skąd masz pewność że procesor jest sprawny?

0
  • #21 19 Sty 2010 16:18
    k_maro01
    Poziom 10  

Ile mam pisać, że wszystko jest dobrze podłączone. wiatraczek pod "cpufan", a procesor sprawdzałem na innej płycie, i inny procesor też podłączałem i nie trybiła płyta...

nie zakładałbym topicu jak bym nie miał pewności co do najmniejszych szczegółów, na innych forach nie mogłem znaleźć odpowiedzi na mój problem.

0
  • #22 19 Sty 2010 17:13
    jankolo

Wojtek(KeFir) napisał:
    BIOS będzie tak pikał, gdy wentylator procesora kręci się za wolno

Ustosunkuj się do tego lub napisz, czy to nie jest przypadkiem wentylator wolnoobrotowy.

0
  • #23 19 Sty 2010 19:24
    Lzep
    Poziom 39  

To jest bardzo prawdopodobna sytuacja. Miałem tak kiedyś z płytą MSI - oto cytat z opisu zmian w biosie :

Cytat:
    K7T266 Pro2 (MS-6380 V2.0) BIOS 3.6 Release
    ----------------------------------
    2. This BIOS fixes the following problems of the previous version:
    -Support low RPM CPU system fan
    No i zmiana biosu z 3.4 (który miałem) na 3.6 umożliwiła wymianę coolera z wentylatorem 5000 obr/m na nowy 2200 obr/m. Żeby pozbyć się blokady (jeśli to jest faktyczna przyczyna) można zrobić taki trick - pod gniazdo wentylatora CPU podpiąć dowolny wentylator z obrotami ok. 4/5K, a rzeczywisty wentylator coolera pod dowolne inne gniazdo, lub pod molex-a. Płyta zostanie oszukana, a wtedy można robić wiele rzeczy :
    - poszukać biosu, który obsługuje wolnoobrotowe wentylatory,
    - wyłączyć w biosie sygnalizację braku obrotów na coolerze itd.

0
  • #24 20 Sty 2010 09:31
    k_maro01
    Poziom 10  

To nie będzie przyczyną, gdyż jest to oryginalne chłodzenie, na którym wcześniej włączał się komputer.

0