Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł toneru Xerox Phaser 6125 nie jest rozpoznawany

07 Sty 2010 21:07 7118 27
  • Poziom 11  
    Rzucam na forum ciekawy temat - powiedzcie co o tym myślicie !!
    Rok temu znajomy szukał drukarki kolorowej laserowej z lepszą jakością druku. Poleciłem mu drukarkę Xerox Phaser 6125. Znajomy był zadowolony z druku ale nie z ceny wkładów toneru gdy musiał je wymieniać. Minęło kilka miesięcy, dowiedziałem się że są dostępne tańsze tonery i dałem mu znać. Jakież było i jego i moje zdziwienie gdy po zakupie tego tańszego toneru (też oryginału) drukarka wyświetliła że toner jest niewłaściwy i nie ma zamiaru ruszyć. Po dokładnym obejrzeniu okazało się że tonery są identyczne, oryginały do tego samego modelu - różnią się tylko nr katalogowym? Pogrzebałem trochę na necie i co się dowiedziałem: do drukarki występują dwa rodzaje oryginalnych wkładów na tą samą ilość wydruków, tańsze i droższe. Otóż drukarki wypuszczone na Polski rynek przyjmują tylko droższe tonery o numerach 106R01335,...36,...37,...38 (Cyan,Magenta,Yellow, Black) a drukarki dostępne w sprzedaży w innych krajach europy oprócz podanych przyjmują jeszcze tańsze tonery o numerach 106R01331,...32,...33,...34 (analogicznie). Oprócz tego jeżeli ktoś chce może regenerować tonery ale tylko te tańsze (do drukarek z zachodu) - tylko do nich pasują dostępne chipy. Okazuje się że Polak znowu w d...ę bity !!! :cry:

Dodano po 28 [minuty]:

Tonery są na 1000 wydruków przy 5% zaczernieniu (czarny na 2000) czyli przy drukowaniu obrazków lub zdjęć każdy wystarcza na zaledwie kilkadziesiąt wyduków (drukarka w jakiś sposób przelicza "stężenie" toneru). Pojemniki są bardzo proste konstrukcyjnie, przy porównywaniu rozebrałem zużyty i okazało się że pozostałego toneru z 3 wkładów nazbierałbym jeszcze na jeden pełny. Wynika z tego że problemem jest chip lub oprogramowanie drukarki.
    I tu pytanie do kolegów po fachu:
    może znacie na to sposób...? (ale proszę o konkrety a nie przypuszczenia),
    bo krew mnie zalewa jak pomyślę że na zachodzie ludzie nie dość że więcej zarabiają to mają jeszcze wybór(taniej/drożej) a u nas sprzedaje się oficjalnie "ograniczony" produkt nic o tym nie mówiąc. I wali człowiek kasę w eksploatację a gdy znajduje tańszą opcję to nawet nie może jej wykorzystać!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - kserokopiarki
    Ja bym poszperał za obcokrajowym firwarem i go podmienił. Tam tkwi problem imho.

C.
  • Poziom 11  
    Okey :D , znalazłem tylko jeden rodzaj firmwaru - taki sam na stronie producenta jak i na innych stronach w necie: Ver. 200904221618 - wypróbuję :idea: . Mam nadzieję że nic się nie schrzani.
  • Poziom 11  
    Niestety :cry: , wgranie firmwaru nic nie dało. Miałem oryginalną Firmware Version 200710311040, zmieniłem na jedyną jaką znalazłem na stronach Ver. 200904221618(jak już wspomniałem) i dalej to samo " nieodpowiedni żółty" czyli odrzuca mi toner. Czekam na nowe pomysły?
  • Poziom 10  
    Myślę że należy się skoncentrować a metodzie resetowania chipu np jakiś kabelek usb jakiś program i jak to podłączyć a same tonery pozostanie kwestia dopasowania taniej zasypki te tonery da się otworzyć i wygodnie napełnić swoją drogą jeśli faktycznie xerox wypuścił taki bubel na polski rynek a na zachodni bez ograniczeń była by zapewne szansa to zareklamować i domagać się zwrotu kasy aż chyba się rozglądnę w temacie bo też mam taką drukarkę i jestem wściekły 4 tonery 400 stron i po drukowaniu... syf z tymi chipami i tyle. natomiast jedno testowałem te chipy są jednakowe do kazdego koloru mozna dowolnie przekladac drukarka nie rozróżnia jaki chip do jakiego koloru założony poprostu drukuje dopóki chip nie powie stop.
  • Poziom 11  
    Bardzo ciekawe z tymi chipami, muszę to sprawdzić.
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź, faktycznie chipy są takie same we wszystkich kolorach. Zastanowiło mnie jak w takim razie drukarka poznaje który kolor jest w której kasecie i okazało się że pudełka mają nadlewy przy zębatce napędowej mieszadła. Każdy kolor ma trochę inaczej, różnice są nieduże stąd ciężko to zauważyć.
    Ale wracając do tematu chipów, udało mi się zgrać oprogramowanie z pełnego chipa i skopiować na pusty z tonera startowego :D . Nareszcie działa !, na wyświetlaczu pokazuje pełne tonery :D . Także kopiowanie chipa to jest sposób na te drukarki.
  • Poziom 10  
    Witam widzę komuś troszkę pomogłem i że ktoś rozpracował te chipy czy mogę prosić o metodę :) jak podłączyć kabelki jakiego programu użyć najlepiej krok po kroku bo ja w drukarkach raczej mało obeznany :) mile wskazany firmware z tego pełnego chipa :) czekam z niecierpliwością bo już pół roku nie mogę sobie nic wydrukować na tej drukarce :( jak coś to prosił bym o podesłanie metody na michall_s(malpa)o2.pl lub jakiś opis tutaj na forum :)z góry dzięki.
  • Poziom 9  
    Witam i przyłącze się do poprzednika. "labodek" podasz jakieś szczegóły. Jak zgrać z nowego i wgrać na stary chip najlepiej łopatologicznie. I jeśli można to najlepiej dane z nowego chipa też Byś zapodał, zapewne wiele osób będzie Ci wdzięcznych. Pozdro
  • Poziom 11  
    Metoda jest bardzo prosta (bardziej chałupnicza niż profesjonalna ale działa), niestety wymaga paru rzeczy i trochę inwestycji:
    1. Jednego oryginalnego pełnego chipa (od nowego toneru-obojętnie jaki
    kolor)- to ta inwestycja.
    2. Resetera chipów z funkcją zgrywania/wgrywania (są takie dostępne na
    allegro za ok.100zł)-ja użyłem resetera od Samsunga SCX 4200-bo takiego
    miałem.
    3. Kawałek kabla SATA z wtyczką lub coś innego byleby styki pasowały do
    styków chipa Xeroxa. We wtyczce od kabla SATA trzeba trochę pokombinować ze stykami (jest ich więcej) ale mniej więcej pasują rozstawem.
    4. Niepotrzebny chip ( w moim przypadku od SCX 4200, pasujący do resetera)
    Przylutowałem kabelek ze złączem SATA do chipa SCX 4200 pamiętając o
    odpowiednim połączeniu i wywaleniu elektroniki z chipa samsunga. Stykając
    reseter z chipem samsunga pozostało tylko zgrać wartość z pełnego chipa
    wetkniętego we wtyczkę SATA, przełożyć chipy i wgrać na pusty chip Xeroxa.
    Drukarka wykrywa rodzaje kolorów po nadlewach na pojemnikach a wszystkie
    chipy kolorowe mają ten sam wsad na 1000 stron. Czarny ma na 2000 stron więc i inny wsad ale kolory przyjmują nawet ten na 2000str - sprawdziłem. Minusem jest to że mój reseter pamięta zgranie tylko przez ok.2min - potem jeżeli się go nie używa, automatycznie się wyłącza, traci dane i od nowa trzeba zgrywać dane z pełnego chipa.
    Niestety nie mam sprzętu ani możliwości by zgrać wsad na stałe. Poza tym
    ktoś mi mówił że prawdopodobnie nastepny raz trzeba będzie zgrać dane z
    innego pełnego chipa bo drugi raz drukarka tego samego nie przyjmie ale to
    trzeba będzie sprawdzić za jakiś czas.
    Ktoś mi napisał że są dostępne na necie firmware z chipów startowych (połowa
    pojemności) lub można kupić chipy do wersji węgierskiej i
    latynoamerykańskiej tych drukarek ale niestety w Polsce nieosiągalne.
    Jak zrobię zdjęcia i opis połączeń to dorzucę.
    Zasypki(toner) są dostępne choćby w AGAWIE. Chipy też ale w wersji OEM czyli
    tej której moja "Polska" drukarka nie trawi.
  • Poziom 30  
    Moje startówki nie miały tych samych wsadów. Ale drukarkę kupiłem w Anglii, po co przepłacać u nas prawie 100%.
    Nie mam wsadów do wersji 1000/2000 stron więc nie porównam.
    Ale koledzy zza Buga wypisali jakie są zapisy dla startowych/normalnych, jest też wskazany bajt gdzie jest zapisany kolor. Polecam przeszukać forum Startcopy.

Do zczytania/zapisania wystarczy jakikolwiek programatorek i2c i na przykład PonyProg czy IC-Prog.

PS. Labodek, które zasypki do tego Xeroxa? bo dedykowanych prochów namierzyć nie mogę a kolorek to nie wszystko co trzeba brać pod uwagę.

PS.2 też mam firmware Controller (ESS):200904221618, Boot (ESS): 200708161504

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    dzięki za to co już ale fajnie by było z jakimiś połączeniami. Fotki mile widziane lub jakiś prosty schemacik
  • Poziom 11  
    Henry(k)-Zasypki na 100% dostępne są w AGAWIE(www.agawa.pl). Jedna butelka wystarczająca na jedno zasypanie pojemnika do pełna kosztuje tam 76zł. Są też chipy w wersji OEM (106R01331 do 34) po 49zł. Tak jak wcześniej pisałem do drukarek kupionych za granicą pasują ale do krajowych to tylko zasypkę można wykorzystać. Jak ktoś zna firmę która ma zasypki w niższych cenach to niech napisze.
    Pojemniki są tej samej wielkości,więc na czym polega cwancyk że czarnego wystarcza na 2000stron a kolorów na 1000stron nie wiem (tajemnica producenta). Teoretycznie powinno być na tyle samo i kolorów ale one szybciej się zużywają pomimo że praktycznie czarnego koloru więcej się wykorzystuje.
  • Poziom 11  
    Zamieszczam 3 fotki w trzech oddzielnych plikach. Na jednej jest widok ogólny tego prostego " urządzenia". Na drugiej połączenie chipa samsunga z kablem SATA z oznaczeniem połączeń. Na trzeciej oznaczenie połączeń na chipie Xeroxa, na zdjęciu chip jest w obudowie, do wgrywania trzeba go wyciągnąć z obudowy. Zdjęcia resetera nie zamieszczam, można takie kupić na allegro do samsunga SCX 4200 (musi być z funkcją zczytywania). Oryginalne chipy samsunga mają "narysowane" oznaczenia a chipy Xeroxa - różnie (miałem jeden komplet z "narysowanymi" oznaczeniami ale parę innych kompletów tego nie miało). Wtyczka SATA ma 8 styków a potrzebne są tylko 4 - także trzeba je sobie dopasować. Tak samo żyły w kablu, 4 wyciąć - te które są masowe a 4 zostawić. Może komuś uda się adaptować inną wtyczkę, która by pasowała idealnie, to niech napisze.
    Prościej już chyba się nie da :D.
  • Poziom 11  
    Wiele razy pisałem że reseter musi mieć funkcję zczytywania i wgrywania ale sądząc po otrzymanych mailach może niedokładnie się wyraziłem i nie wszyscy zrozumieli. Dokładnie to chodzi o funkcję klonowania (dla mnie to to samo) :D.
    Na prośby zamieszczam też zdjęcie resetera z funkcją klonowania z którego korzystałem. Mam nadzieję że osoba która to wymyśliła i i sprzedała nie będzie mi miała tego za złe.

Dzisiaj odkryłem coś ciekawego. Wpadły mi w ręce tonery od Xerox Phaser 6130. Okazuje się że pojemniki z chipami są identyczne jak w Xerox Phaser 6125 więc pewnie drukarki też są identyczne. Muszę sprawdzić jeszcze czy wsady na chipach też są takie same.
    Ale najciekawsza rzecz że wśród paru kompletów, które otrzymałem w jednym komplecie (chyba najnowszym) miałem spory problem z wyjęciem chipów.
    Okazało się że Xerox wymyślił nadlewy (zatrzaski) pod chipami by utrudnić wyjęcie chipów. Nadlewy są na tyle spore że przy wyciąganiu można łatwo uszkodzić chipa a jeżeli już się uda to dosyć ciężko z powrotem wcisnąć chipa na miejsce. I co wy na to !?!
    Zamieszczam zdjęcie z zakreśloną lokalizacją nadlewu.
  • Poziom 30  
    Mam startówki własnie z takim extra zatrzaskiem. Co sie namęczyłem żeby wyciągnąć... Drugi już wiedziałem gdzie podważać.
    Co do 6130 są inne wartości pojemności.
  • Poziom 11  
    Co do tych zatrzasków to pierwszy raz dzisiaj się z tym spotkałem. Ale odkryłem jeszcze jedną ciekawą rzecz. Henry(k) napisał że tonery różnią się pojemnością...
    Otóż nie. Postanowiłem zajrzeć do broszury produktowej Xeroxa i tam jest że tonery w modelu 6130 są też na 1000 i 2000(czarny)stron. Ale co ciekawsze nr katalogowe tonerów są takie same jak w modelu 6125 czyli tonery idą te same, drukarki też mają te same parametry, różnica tylko w ...... nr modelu?
  • Poziom 30  
    Drukarki nie maja do końca takich samych parametrów, bo 6125 jest GDI a 6130 juz PS i mozliwość rozbudowy pamięci. Mechanicznie pewnie to samo.

A róznią się zapisem pojemności:
    b - 00F618/01CCF0
    c - 00F67C/0182B8
    m - 00CB20/013880
    y - 00D2F0/014FF0

a 6125:
    b - 009568/01A53A
    c - 007D0C/00AC8A
    m - 007E73/00AF6C
    y - 008B9B/00C8EA

Więcej info mozna znaleźć w sieci jak juz podawałem.
  • Poziom 10  
    Witam widzę że temat nadal się klaruje :) zapodam nowy wątek na allegro za około 15 zł można kupić chipy do teoretycznie 6125 oraz za 10 zł do 6130 te drugie już kiedyś sprawdzałem i nie pasują na pewno natomiast te do 6125 pojawiły się nie dawno teoretycznie powinny pasować do tych drukarek ale mi wywala komunikat że nie prawidłowy kolor. sprzedawca twierdzi że działają ze starszą wersją firmware czy ktoś może testował te chipy i wie jaki firmware zastosować aby one ruszyły ? dodam tylko że 15 zł nie majątek za gotowca i przydało by się przeinstalować oprogramowanie drukarki dla wygody użytkowania :)
  • Poziom 30  
    Dla mnie jako elektronika to 4x 15zł = 60zł.. wolę zrobić to co wyżej. I czuje się elektronikiem i mam na pare szklanek Whisky z lodem :)
  • Poziom 11  
    Michall_s myślę że to ciągle te same chipy które były dostępne już parę miesięcy temu zarówno do Xeroxa 6125 jak i 6130. Piszesz że pasuję do starego rodzaju firmwaru a ja myślę że to chodzi o te maszyny zza granicy ze "starym" firmwarem o którym już było wspominane na tym forum. Piszesz że wywala "nieprawidłowy kolor" - a może jest "nieprawidłowy toner", w każdym razie jak zwał tak zwał - napis jest po angielsku a oznacza że nie "trybi":D .
    Przy klonowaniu wpisów na chipy sprawdzałem i nie ma znaczenia kolor, maszyna działała bezproblemowo z tym samym wpisem na wszystkich kolorach. Chipy można sobie przekładać dowolnie, natomiast kolory drukarka poznaje w inny sposób ( już o tym pisałem).
    Niedawno odkryłem jedną rzecz - przy opracowaniu swego sposobu klonowania miałem więcej szczęścia niż rozumu :idea: . Okazało się teraz że nie każdy reseter potrafi odczytać i sklonować te chipy?!
  • Poziom 9  
    Dawno nikt tu nie zaglądał. Ale co tam. Dodam że można zgrać zawartość chipa za pomocą jakiegoś prostego programatorka (ja użyłem starego którym kiedyś programowałem 24c16 do kart "zielonek" C+) ale można użyć prostego np https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic125314.html i programem icprog kabel skonstruowałem jak powyżej kolega "labodek" w moim przypadku musiałem usunąć środkowy styk bo ty jest masa i robiła zwarcie.
    Zgrałem zawartość chipa czarnego (niestety już sie kończy) i wgrałem na całkiem pusty który już nie działał i ożył więc pewnie to załatwi problem. Wystarczy zgrać zawartość pełnego i zapodać plik dla wszystkich. Pozdro

Dodano po 29 [minuty]:

Dokładnie ja użyłem tego programatorka
    JDM-do-PIC-16F84A-i-EE-24C16
  • Poziom 1  
    Po włączeniu drukarki ukazuje się komunikat o konieczności wymiany tegoż i drukarka się blokuje. Wyzerowałem liczniki (przynajmniej się mi tak wydaje ) w trybie serwisowym-bez rezultatu. Wydruki są dobrej jakości wiec nie jest to zużycie bębna tylko pewnie się licznik "przekręcił". Koszt bębna to w zasadzie koszt nowej drukarki :(
    Proszę o pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Niech kolega fdd wyraża się konkretniej:
    1. "komunikat o wymianie tegoż" - czego?! Może być toner, bęben, taśma transferowa, piec,.....?
    2. pewnie się licznik "przekręcił" ?!? Nie mam zielonego pojęcia o co koledze chodzi - to nie samochód.
    Zdanie o zerowaniu liczników też coś nie gra, jeżeli kolega by wiedział jak wejść w tryb serwisowy to na pewno wiedział by i resztę.
    Myślę że chodziło o menu drukarki - faktycznie te drukarki mają możliwość zerowania zespołu bębna w pewnym punkcie menu użytkownika ( powinno się to wykonywać po wymianie zespołu).
    Zazwyczaj blokada następuje na skutek stwierdzenia braku tonera przez drukarkę (na podstawie chipa w pojemniku - jednego z czterech lub czasami kilku na raz).
    Temat tonerów opisany został już wystarczająco.
  • Poziom 1  
    Witam, jak by ktoś miał problem z ewentualym kopiowaniem chipów, to podpowiadam, że w sklepie agawa.pl można kupić takie chipy. Są zarówno, pasujące do kaset z oznaczeniem: OEM 106R01335...106R013388 jak i OEM 106R01331...106R01334. Ja posiadam drukarkę kupioną w Polsce w centrumdruku jakieś 3 tygodnie temu. Dziś przyszły chipy z agawy. Pasują idealnie, wszystko ładnie chodzi.
  • Poziom 11  
    Wniosek końcowy: więc w końcu pojawiły się odpowiednie chipy także do tych drukarek sprzedawanych u nas w kraju - nie trzeba już kombinować :D

ZAMYKAM TEMAT