Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawiany dysk HDD z BadSektorów sprawia dalej problemy

adadur 13 Sty 2010 12:11 8636 36
    adadur
    Poziom 11  
    Z programu Victoria zależało mi tylko na uzyskaniu S.M.A.R.T. - OK zapuszcze jeszcze raz program łącznie ze skanem.

pidar napisał:
    Przed ERASE w Vivard należy wykonać kopię dysku !:1!
    Nie wiem czy pomoże zerowanie, czy to nie będzie tylko strata czasu i pieniędzy na nowy dysk?
    Może jednak próbować dalej z tą gwarancją - decyzję podejmij już sam.

Z prób reklamacji nie rezygnuję ale już marne szanse - zobaczymy co DELL Niemcy odpowie jeszcze.

Jestem co najmniej mało kumaty w działaniach z dyskiem i poruszam się dzięki waszym podpowiedziom.
    Generalnie jak gwarancja nie zadziała skłaniam się do jakichkolwiek działań z dyskiem (reinstalacją Visty, czy też formatowaniem, zerowaniem, itp itd.) w celu ratowania go (dane mam zabezpieczone i specjalnie nie zależy mi na tym co zostało), tylko kompletnie nie mam pojęcia od czego zacząć. Cz wg S.M.A.R.T. są podstawy przepuszczać że to są wady fizyczne nie możliwe do usuniecie czy też raczej mają charakter logiczny i odpowiednie narzędzia i procedury pozwolą na uzdrowienie dysku.
    adadur
    Poziom 11  
    Udało się uruchomić program Victoria
    ///pomimo praw administratora program należy uruchomic jako administrator///
    Dane:
    Model: SAMSUNG HM320JI
    Firmware: 2SS00_01
    Serial: S19FJD0Q704628
    Disk size: 625142448 LBAs 305245 Mb
    CHS: 16383/16/63 8063 Mb
    SMART: Enabled, Errlog, Selftest
    CACHE: 8192k; L/A=ON; Wr=ON; ok
    Support: LBA, HPA, AAM, APM, DLM, DMAUDMA-6
    AAM val: 128 Minimum
    APM val: 128 Minimum
    Erase: ~122 minutes
    Security: OFF, Frozen
    ATA-8: SATA1, NCQ, PEC, SCT, SFDLM, WrUnk, W-R-V

S.M.A.R.T.:
    SAMSUNG HM320JI S19FJD0Q704628
    -------------------------------------------------------------------------
    ID Name Value Worst Tresh Raw Health
    -------------------------------------------------------------------------
    1 Raw read error rate 100 100 51 9 •••••
    3 Spin-up time 252 252 25 2750 •••••
    4 Number of spin-up times 98 98 0 29119 ••••
    5 Reallocated sector count 252 252 10 0 •••••
    9 Power-on time 92 92 0 4877 ••••
    12 Start/stop count 100 100 0 944 •••••
    191 G-SENSOR shock counter 100 100 0 1497 •••••
    192 Power-off retract count 100 100 0 44 •••••
    194 HDA Temperature 115 70 0 41°C/105°F ••••
    196 Reallocated event count 100 100 0 30516 •••••
    197 Current pending sectors 100 100 0 6268 •••••
    198 Offline scan UNC sectors 100 100 0 25784 •••••
    199 Ultra DMA CRC errors 252 252 0 0 •••••
    200 Write error rate 252 252 0 0 •••••

kropki oznaczają "zdrowie" 5 kropek jest koloru zielonego więc mniemam OK, ale 4 już jest na żółto. Z kolei wartość RAW dla 191, 196, 197, 198 sa na czerwono, na brązowo są 1, 3, 4, 9, 12, 192 podejrzewam że oznacza to że cos się dzieje.

Zgodnie z opisem na:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5344431#5344431
    dla ID: 5, 196, 199 wartości większe od 1 oznaczają problemy z dyskiem.
    U mnie tylko 196 jest powyżej 1.
    następnie:
    dla ID: 197 i 198 moga byc wynikiem błędów generowanych przez Windows - teraz sobie przypominam że na początku wysypał sie plik systemowy NTFS.sys
    c.d.n.

Dodano po 19 [minuty]:

niestety testu off-line short test nie mogę zrobić

Dodano po 9 [minuty]:

---------------------------------------------------------------
    Układ partycji wygląda następująco:

N Boot System Start LBA End LBA Size Name
    1 Not Unkn DE 63 257039 125 MB___DellUtilit
    2 Not NTFS 258048 21229567 ~10 GB -
    3 Yes NTFS 21229568 619896823 ~285 GB #
    4 Not Unkn DD 619898880 625139711 2559___MBDellMD3pla

zanim użyłem HDD Regenerator BAD sektory były w 23078255, 23078261, 23078267, 23078268, 23078270 oraz 388818011
    Zatem są to sektory poza partycja poz. 2 Recovery więc teoretycznie HDD Regenerator nie powinien tam nic namieszać.
    Zatem może jednak przywracanie systemu?
    Tylko jak wyczyścić, (bo wyzerować pojedyńczej parycji chyba nie można) tak by przy przywracaniu systemu było czysto bez nadpisywania danych. Jest to możliwe i jak?
    pidar
    Spec od pamięci masowych
    adadur napisał:
    Zatem może jednak przywracanie systemu?
    Tylko jak wyczyścić, (bo wyzerować pojedyńczej parycji chyba nie można) tak by przy przywracaniu systemu było czysto bez nadpisywania danych. Jest to możliwe i jak?

Koncepcja dobra - przywracanie się nie udaje, to kolejny powód do naprawy gwarancyjnej.

Martwi mnie bardzo szybki przyrost tych błędów i to jest dziwne, że skanu nie można wykonać i że nie ma przy tej ilości błędów żadnych wpisów w parametrze 5 SMARTA (czyli cały czas są to chyba "bady" logiczne)?
    Co do wyzerowania, to po użyciu tego "pseudo" softu wykonaj to lepiej na całym dysku i to bym wykonał po zrobieniu wiernej kopi !:! (tu też nie wiadomo czy to się uda wykonać bezproblemowo, bo do tej pory nie wiemy jaki jest rzeczywisty stan powierzchni talerza tego dysku?).
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Dla dysku który posiada BAD sektory jest tylko jedno wyjście aby sprawdzić co się z nim dzieje.
    Opis

1) Zabezpieczenie danych
    2) Odczyt SMART - analiza wyników
    3) Zerowanie
    4) Remap (daje od razu wynik skanowania w MHDD)
    5) Odczyt SMART - analiza wyników

Jeśli dysk po zerowaniu zmniejszy wartość oczekujących na realokacje może to być znak , że były one spowodowane innymi sytuacjami nie związanymi z uszkodzeniem fizycznym dysku (zaniki napięcia, system operacyjny , G-przeciążenia podczas pracy dysku).
    Jeśli wartość parametru 5 nie wzrośnie a inne parametry, które mogą świadczyć o uszkodzeniu głowicy lub problemach z powierzchnią platera nie pokazują nic niepokojącego to dysk nadaje się do warunkowego użytkowania.

Warunkowe użytkowanie - To takie użytkowanie gdzie dysk jest stale monitorowany na kluczowe parametry SMART-a (np. 5 i 197). A istotne dane i ważne nie są na nim przechowywane lecz archiwizowane lub przechowywane na innym nośniku. Praca z takim dyskiem jest pracą biorącą pod uwagę sytuacje uszkodzenia dysku w każdej chwili bez wcześniejszego powiadomienia czy informacji o tym. Należy się też liczyć z tym ,że jeśli dojdzie do uszkodzenia może być ono na tyle poważne iż nie będzie możliwości odzyskania danych lub koszt odzyskania danych może być bardzo wysoki.

Co do HDDDegradatora to nie zrobił on nic co by "NAPRAWIŁO" BAD sektory zweryfikował jedynie sektory oczekujące w kolejce. Opis szkodliwości tego programu jest na elektrodzie : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic939301.html

Zerowanie :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1332894.html
    Kopia posektorowa :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
    Opis SMART :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Co do wymiany dysku na nowy.
    W zasadzie większość laptopów ma taką możliwość bez specjalnych problemów.
    NIE JEST TO ZAWSZE ZASADĄ
    Zdarza się iż w laptopach firmowych (czytaj IBM-Lanevo, Dell, HP-Compaq, Toshiba) są zabezpieczenia dotyczące próby nie autoryzowanej wymiany dysku lub próby odczytania danych z dysku podłączonego do innego urządzenia (czytaj hasła na dysk, hasła w BIOS, ustawienia w BIOS, ustawienia w Firmware HDD (dedykowany firmware)).
    Zwykle nie stanowi to problemu przy wymianie dysku na taki sam nowy często również nie stanowi to problemu przy wymianie na dysk nowy inny. Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia przeszczepu należy :
    1) Zdjąć lub nie zakładać haseł na BIOS dysk itp.
    2) Poinformować sprzedawce do jakiego modelu laptopa potrzebuje się dysk (jeśli sprzedawca jest poinformowany i wie dokładnie czego oczekuje klient (i nie chodzi mi tu o oszołomów z portalów aukcyjnych) to powinien wiedzieć jaki dysk do tego laptopa będzie pasował bez zbędnych ceregieli.)
    3) Należy sprawdzić inny dysk o innej pojemności innego producenta jeśli on będzie działał to każdy inny zgodny powinien również działać.
    4) Można kupić dysk u producenta laptopa podając P/N lub S/N laptopa przy zamówieniu dysku.
    adadur
    Poziom 11  
    Wielkie dzięki Panowie za dotychczasową pomoc.

Najprościej było by sformatować C: i odtworzyć system z Recovery ale chyba to się ma nijak do zerowania dysku.

Zanim zabiorę się za zerowanie dysku:
    Chciałbym zachować (w zasadzie po zerowaniu odtworzyć) układ partycji, który wygląda wygląda następująco:

N - Boot - System -- Start LBA ---- End LBA ---- Size ---- Name
    1 - Not -- Unkn DE -- 63 ---------- 257039 ----- 125 MB - DellUtilit
    2 - Not -- NTFS ----- 258048 ----- 21229567 -- 10240 MB -
    3 - Yes -- NTFS ----- 21229568 -- 619896823 - 292317 GB -#
    4 - Not -- Unkn DD - 619898880 - 625139711 - 2559 MB - DellMD3pla

Partycja 1 zawiera botowalny program Diagnostyczny DELL
    Partycja 2 zawiera Recovery
    Partycja 3 zawiera system
    Partycja 4 zawiera DELL Media Direct (można wystartować bez odpalania systemu za pomocę przycisku na laptopie)

Dane z partycji 1,2,4 musiałby być zachowane.
    Podział partycji w taki sposób że 3 i 2 (C: i D:) są widoczne a partycje 1 i 4 ukryte - jak to zrealizować?

Chciałbym uzyskać efekt taki że partycja systemowa jest wyzerowana ale pozostałe partycje zachowane. Z tego co rozumiem zerowanie kasuje wszystko więc nie wiem jak przywrócić układ partycji i zachować dane na 3 z 4 partycji.

OK jest ładny opis kopii posektorowej z którą myślę że dam radę. Tylko robić do dla całego dysku, czy robić to dla poszczególnych partycji osobno (obecnie systemowa ma 170MB (z 285MB) wolnego miejsca ale można ja wyczyścić do zera - nie potrzebne mi te dane).
    Jeśli zrobił bym kopie posektorową każdej partycji osobno to jak je wgrać kolejno (rozumiem że w te same sektory).
    Jeśli już się je wgra to jak będzie z partycją systemową - brak przydzielonego miejsca czy jak, bo system bym chciał odtworzyć z zawartości recovery.
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    1) Kopia posektorowa to kopia sektor po sektorze nie istotne jest ile zawiera się w tych sektorach danych ona i tak jest wielkości dysku.
    2) Jeśli robić kopie to tylko posektorową i tylko całego dysku przywraca się podobnie w szczególności jeśli są tam tego rodzaju partycje.

Opis kopi posektorowej jest chyba dość jasny należy ja wykonać na drugi takiej samej wielkości lub większy dysk.
    adadur
    Poziom 11  
    Próbuję zorganizować dysk do kopii posektorowej a zważywszy że mam 320GB to nie jest to takie łatwe.