Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini wiertarkoszlifierka (dremel/proxxon) - dylemat co kupić

p.wasil 28 Jul 2011 21:27 55926 85
Altium Designer Computer Controls
    serwis
    Level 37  
    danzel wrote:
    Proxxon nie jest aż taki idealny, nawet ze statywem wiertła widiowe się łamią. Dokonałem modyfikacji jak kolega wyżej ale to nic nie pomogło, dalej są bicia. Po prostu jest to zwykła wiertarka.

Możesz zawsze reklamować- np. u przedstawiciela Lange-Łukaszuk.
    Wiertarka zakupiona w konkretnym miejscu ( u sprzedawcy autoryzowanego) podlega gwarancji oraz jest objęta Techniczną Kartą dokładności wykonania ( certyfikat dokładności wykonania). To samo dotyczy wszystkich urządzeń Proxxona.

Możesz sam dokonać sprawdzenia technicznego ogólnie dostępnymi przyrządami, jak czujnik zegarowy, mikrometr itp. i wtedy będąc pewnym, przedstawiasz swoje zastrzeżenia.
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Altium Designer Computer Controls
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    danzel wrote:
    Powiem więcej, widie nie łamią się gdy je tylko lekko "zanurzam" w pcb, natomiast gdy głębiej się wwiercę, tak że wystaje 1cm z drugiej strony to się od razu łamie. Więc może to też być związane z niedokładnością posuwu statywu w dół.

Powiedz - po co "przewiercać" się na 1 cm.
    Statyw ma ograniczenie "głębokości wiercenia".
    Ustaw tak, aby wiertło "przebijało się" na 1-2 mm.
    Wiertła będą się łamać w przypadku gdy wiertarka nie jest idealnie ustawiona w pionie.
    Nie przewiercaj się więcej niż 2 mm na wylot i powinno być dobrze.
    Stawiam, że wiertarka nie ma bicia, masz nie osiowo zamocowaną wiertarkę.
    serwis
    Level 37  
    danzel wrote:
    Powiem więcej, widie nie łamią się gdy je tylko lekko "zanurzam" w pcb, natomiast gdy głębiej się wwiercę, tak że wystaje 1cm z drugiej strony to się od razu łamie. Więc może to też być związane z niedokładnością posuwu statywu w dół.

Nie jest to niedokładność posuwu statywu, lecz niecentryczne mocowanie wiertła, tzw."bicie"

Zaraz wyjaśnię o co chodzi;

gdy wiertło ma lekkie "bicie", przy dużych obrotach praktycznie niewidoczne, z chwilą zagłębienia w materiał nic się nie dzieje, gdyż lekkie bicie jest amortyzowane przez płytkę i górną część wiertła.
    Wiertło natomiast się łamie w momencie wyciągania- powstają wibracje i wiertło pęka.

Dotyczy to wierteł stopniowanych, tak jak w twoim przypadku, bo wiertła te mają bardzo sztywną konstrukcję i są przystosowane do wysokoobrotowych i precyzyjnych wrzecion.

Trochę lepiej wygląda sytuacja z wiertłami jednolitymi- tu z uwagi na znaczną długość wiertła i jednakową średnicę na całej długości jest większa szansa na ocalenie wiertła.

Usterki mogą być dwie, dotyczące samej maszynki i osprzętu;

1/ niedokładny szlif tulei wrzeciona- wiertarka do wymiany w ramach gwarancji
    2/ niedokładność wykonania samych tulejek zaciskowych- również wymiana w ramach gwarancji.

Nie dotyczy to futerka- gdyż w grę wchodzi tu dokładność wykonania samego gwintu.

A sprawdzenie- bynajmniej " na oko" samego bicia jest bardzo proste.
    Wystarczy zamocować wiertło i ustawić bardzo niskie obroty, rzędu 100obr. i doskonale jest widać "bicie na oko" rzędu 5% średnicy. Oczywiście dotyczy to maszynki niskonapięciowej. W przypadku wysokonapięciowej trzeba dodatkowo obniżyć samo napięcie zasilania.
    bmisilo
    Level 19  
    Co do mojej wady po dodaniu tego papierka do obudowy łożyska wszystko jest w 100% w porządku. Mój proxxon cały czas codziennie pracuje przy remoncie mojego domu( wiercenie np. w listwach dębowych przypodłogowych itp.) i jestem zadowolony. Wczoraj wierciłem dwa zasilacze electronics lab wiertłem 0,8 i wszystko w porządku.
    unbekannt
    Level 2  
    Witam,
    to jeszcze raz ja, już zabierałem w temacie głos w kwietniu w sprawie wyboru wiertarkoszlifierki. Kaskę już uciułałem, no i przed samym zakupem pojawiły się wątpliwości, proszę o pomoc.

Wybór padł na Proxxona IB/E, ale zacząłem się zastanawiać czy aby na pewno potrzebuję takiego narzędzia, czy może nie wybrać czegoś tańszego np. Micromot 50/E, FBS 12/EF lub FBS 240/EF. Zastosowanie jakie widzę dla maszynki to obróbka w drewnie, cięcie obrabianie małych kawałków kamienia i cegły (podkreślam małych, nie będę ciął całej cegły ;) ), później do przygotowywania płytek drukowanych, metal do 5 mm, czyli do ogólnego przeznaczenia modelarsko-elektronicznego.

Także wątpliwość wzięła się stąd, że, może niesłusznie, obawiam się o przeciążenie Proxxona przy obróbkach w kamieniu i cegle. Może lepiej do tych zadań wybrać sobie narzędzie marki Verto, dostępny wiadomo gdzie, którego nie będzie szkoda, a do tych drobniejszych prac wybrać np. Micromota? Na mój rozum widzę takie opcje:

1) zestaw Verto + Micromot 50/E
    2) IB/E + rękaw giętki (do drobnych prac wymagających precyzji)

Nawiązując jeszcze do IB/E, czy cena 335 PLN nie wydaje się podejrzana? Sklep z taką ceną mam niemalże pod nosem, stąd pytam, można sprawdzić na wiadomym serwisie. I druga sprawa, istnieje możliwość zainstalowania wiertła 0,3mm? Gdzieś na forum czytałem, że futerko nie pasuje do tego modelu. Proszę o pomoc, dziękuję pięknie.
    hagrid
    Level 11  
    Witam
    Mam pewien problem z tą szlifierką (Proxxon FBS 240/F).

Zauważyłem "bicie", które moim zdaniem kwalifikuje do wymiany (a może naprawy?), ale jest coś jeszcze: przy minimalnych obrotach wrzeciono nie kręci się równomiernie, ale tak jakby "ocierało" w pewnym miejscu - widoczne zwalnianie.

Dobrze widać i słychać to na załączonym nagraniu: w okolicach 5 sekundy i pod koniec nagrania.

Wiertarka w wersji 230V, zasilana z około 90V AC, pokrętło ustawione w okolicach 11 tys obrotów.

Może powyższy problem to wina układu kontroli obrotów, ale mi wygląda to na wadę mechaniczną.

Proszę o podpowiedź
    pozdrawiam
    serwis
    Level 37  
    Jak masz tulejki zaciskowe to sprawdź na nich bicie- wtedy wyeliminujesz wrzeciono wiertarki.

Co do pracy, nie jest to mechaniczne blokowanie, tylko elektroniczny regulator obrotów "się dławi". Ma najprawdopodobniej za małe napięcie zasilania.
    hagrid
    Level 11  
    Tulejek niestety nie mam, nie mam też czujnika zegarowego, żeby to jakoś dokładnie sprawdzić...
    Moim zdaniem całe futerko chodzi krzywo, może gwint jest krzywo nacięty?

Wiertarkę kupiłem używaną, sprzedający twierdził że wszystko jest z nią w porządku, ale z drugiej strony to wystawił ją na sprzedaż tydzień po zakupie, chyba już wiem dlaczego :evil:

Mam tylko komplet dokumentów, łącznie z gwarancją. Wydaje mi się że zaprezentowane działanie urządzenia kwalifikuje do wymiany / naprawy w ramach gwarancji?
    bmisilo
    Level 19  
    No raczej tak naprawa gwarancyjna.W tym przypadku szkoda nawet delikatnie zaglądać do środka.W moim przypadku na początku myślałem że też futerko jest nie wyważone,ale problemem była obudowa łożyska.
    serwis
    Level 37  
    hagrid wrote:
    Moim zdaniem całe futerko chodzi krzywo, może gwint jest krzywo nacięty?

Taka opcja nie wchodzi w rachubę- jedynie to może być zbyt luźne pasowanie gwintu, albo też skrzywione wrzeciono, np. od uderzenia.

hagrid wrote:
    Mam tylko komplet dokumentów, łącznie z gwarancją. Wydaje mi się że zaprezentowane działanie urządzenia kwalifikuje do wymiany / naprawy w ramach gwarancji?

No i dobrze, gwarancja jest na 2 lata, jeżeli zakup był na paragon, lub 1 rok jak na fakturę.

hagrid wrote:
    Wiertarkę kupiłem używaną, sprzedający twierdził że wszystko jest z nią w porządku,

I tu może być pewien problem- jeżeli gwarant stwierdzi, że uszkodzenie nastąpiło z winy użytkownika, to nic nie załatwisz. Albo jeszcze gorzej gdy się okaże, że wiertarka jest jakimś chińskim klonem.
    hagrid
    Level 11  
    Witam ponownie
    Dziękuję Kolegom za odpowiedzi!
    Sprawa została juz dawno załatwiona, zupełnie zapomniałem o tym temacie.

W ramach gwarancji wymienione zostało futerko. Teraz jest znacznie lepiej, ale w dalszym ciągu nie idealnie. Sprawdzałem tak jak wcześniej, metodą "na oko", po maksymalnym zmniejszeniu obrotów widać, że wiertło zamocowane w futerku chodzi minimalnie nie centrycznie. Sprawdzałem wiertła 0,8 i 1mm. Na grubszych wiertłach tego nie widać.

Nie uważam żeby w praktyce robiło to jakiś problem, np podczas wiercenia, ale np porównując z dużo większą wiertarką Boscha (jakiś starszy model) widać różnicę - tam wiertło chodzi praktycznie idealnie (sprawdzałem tak samo na niskich obrotach). Moim zdaniem futerko Boscha ma dużo większą dokładność. Na zdjęciu z zamocowanym wiertłem 0,8mm.
    Ogólnie z tego Proxxona jestem zadowolony.

Mini wiertarkoszlifierka (dremel/proxxon) - dylemat co kupić Mini wiertarkoszlifierka (dremel/proxxon) - dylemat co kupić
    bmisilo
    Level 19  
    Chciałbym się wypowiedzieć troszkę o Proxxonie FBS 240/E po 4 latach użytkowania.
    Na początek tydzień temu padło łożysko wrzeciona być może przez zapylenie, gdyż miałem do pocięcia sporo obustronnego laminatu o wymyślnych kształtach. Zaczęło głośniej pracować i nakrętka którą skręca się korpus robiła się już ciepła. Zamówiłem oryginalne łożysko z serwisu, które jest dosyć drogie bo wychodzi to 56zł brutto z wysyłką. Do montażu użyłem fakt faktem nie prasy ale stojaka do wiertarki firmy Wolfcraft, który posiada taką budowę jak prasa do łożysk. Niestety po tym zabiegu było gorzej. Obecnie zastosowałem łożysko z kulkami ceramicznymi nabyte na znanym serwisie aukcyjnym za niespełna 27zł i jest teraz bardzo dobrze jak na początku. Założyłem jeszcze taki malutki krążek filcowy chroniący łożysko przed zanieczyszczeniami. Znajduje się on pod tą stalową nakrętką. Tyle co do mechaniki teraz troszkę o silniku i regulatorze. Silniczek wiadomo prądu stałego z magnesami trwałymi po 4 latach ma się bardzo dobrze szczotki jak i komutator są w bardzo dobrym stanie. Regulacja również działa prawidłowo. Mogę polecić szczerze tą maszynę do różnych prac. Jest warta tych pieniędzy, ale zalecam kupować na miejscu i sprawdzić luz wrzeciona i uchwyt narzędziowy czy nie ma bicia jak u kolegów wyżej.
    tomekef
    Level 10  
    Podłączam się z pytaniem. Mam identyczny problem jak kolega który naprawił urządzenie papierkiem, jednak dotyczy on miniwiertarki 50/E.
    Proszę o informację jak rozłożyć urządzenie, wkręty wykręciłem, zdjąłem tył z elektroniką, nie mogę rozdzielić środkowej części korpusu (z silnikiem) ponieważ połówki "trzyma" metalowa tulejka przy uchwycie wiertarskim.
    bmisilo
    Level 19  
    To jest metalowa nakrętka bez problemu się ją odkręca. Posiada ona normalny prawy gwint czyli odkręcamy w lewo najlepiej kombinerkami.
    ^ToM^
    Level 39  
    Jak to Panowie odkręciliście. W mojej 50 EF za cholerę nie mogę tego pierścienia odkręcić, przez co nie mogę jej rozpołowić.
    Już próbowałem nawet brać ten pierścień w żabę (po owinięciu grubą folią plastikową) ale ani rusz!. Nie chcę tego urwać a i zniszczyć pierścienia i obudowy. Może ma ktoś jakiś pomysł ?
    Po rozkręceniu powinno być tak:
    Mini wiertarkoszlifierka (dremel/proxxon) - dylemat co kupićproxxon-vy...lavy-2.jpg Download (158.16 kB)
    bmisilo
    Level 19  
    Dokładnie tak to powinno wyglądać nic nie jest klejone.
    ^ToM^
    Level 39  
    bmisilo wrote:
    Dokładnie tak to powinno wyglądać nic nie jest klejone.

No ale nie da się tego nawet ruszyć. Nie mam pojęcia co by tu jeszcze wymyślić.
    bmisilo
    Level 19  
    Próbuj ja swojego też ruszyłem dopiero małą żabką.
    ^ToM^
    Level 39  
    bmisilo wrote:
    Próbuj ja swojego też ruszyłem dopiero małą żabką.
    ó

Próbowałem żabką, ale trzyma tak mocno, że obawiam się, że prędzej ukręcę gwint przy tej tulei niż to się odkręci. Normalnie jak próbuję to odkręcić to aż cała obudowa się skręca. Tragedia :)
    Robstone
    Level 2  
    ^ToM^ wrote:

Próbowałem żabką, ale trzyma tak mocno, że obawiam się, że prędzej ukręcę gwint przy tej tulei niż to się odkręci. Normalnie jak próbuję to odkręcić to aż cała obudowa się skręca. Tragedia :)

I co, odkręciłeś?
    Używam tego modelu od 99 roku, mam już któryś egzemplarz, wszystkie rozbierałem, bo pracują u mnie po kilka godzin dziennie w pyle, więc wymagają konserwacji.
    Nakrętkę mocno złap kombinerkami, bezpośrednio, bez żadnych szmatek i musi puścić- nie bój się jest z twardego stopu i nie zostaną na niej większe ślady, plastik też jest solidny.
    Najpierw odkręć nakrętkę, a dopiero potem wkręty, jak zrobisz na odwrót to normalne że obudowa będzie się skręcała i nie odkręcisz.
    ^ToM^
    Level 39  
    Robstone wrote:

I co, odkręciłeś?
    Nakrętkę mocno złap kombinerkami, bezpośrednio, bez żadnych szmatek i musi puścić- nie bój się jest z twardego stopu i nie zostaną na niej większe ślady, plastik też jest solidny.
    Najpierw odkręć nakrętkę, a dopiero potem wkręty, jak zrobisz na odwrót to normalne że obudowa będzie się skręcała i nie odkręcisz.

No nie próbowałem już więcej się z tym siłować. Jednak przekonałeś mnie i spróbuję raz jeszcze. Dam znać czy się udało.
    Pzdr!
    WN422G
    Level 8  
    Witam,
    odgrzebie stary temat żeby nie zakładać nowego.
    potrzebuje zakupić wiertarkę, ale też od czasu do czasu pofrezować. natrafiłem na wydawało by się idealne urządzenie bo łączy te dwie cechy.
    mam na myśli PROXXON WIERTARKO-FREZARKA FBS 240/E.
    czytałem różne opinie ale nigdzie nie byłem w stanie dowiedzieć się do jakiej grubości materiału taki sprzęt jest sens używać.
    będę pracować z drewnem i stalą (w garażu po godzinach) i zastanawiam się czy sprzęt nie będzie zbyt delikatny np. by przewiercić 10 mm stali albo powiększać otwór w w blaszce 10 mm. to samo tyczy się drewna. te końcówki wydają się bardzo małe i praca przy grubszym materiale albo będzie trwała wieki albo nie będzie miała sensu. 100 W wydaje się mało np w porównaniu z wiertarką w tej samej cenie o mocy 650 W

co doradzicie ?
    bmisilo
    Level 19  
    Nie nada się na to. Zakup lepiej szlifierkę prostą.