Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini wiertarkoszlifierka (dremel/proxxon) - dylemat co kupić

07 Sty 2010 22:13 51051 85
  • Poziom 9  
    Witam!

Szukam narzędzia głównie do wiercenia płytek w płytkach drukowanych, ale też do innych drobnych prac. Na początku chciałem kupić taniego noname'a z allegro, ale pozniej stwierdzilem, ze to kiepski pomysł... Teraz mam dylemat pomiędzy dwoma urządzeniami:

- Proxxon Micromot 50 (razem z przesyłką ze sklepu internetowego kosztuje ok 145 zł) Link
    zalety:
    -ciut niższa cena
    -na zdjęciach wygląda solidniej wykonana niż dremel
    wady:
    -brak zasilacza (urządzenie na 12V, musiałbym używać zasilacza od PC)
    -brak regulacji obrotów
    -mniejsze obroty (20k) i moc (40W) niż dremel
    -brak kompletu koncowek w zestawie

- Dremel 300 (we wrocławskim Leroy Merlin znalazłem za 199, a na allegro z przesyłką ok 195) Link
    zalety:
    -większa moc (115W) i obroty/min (33k)
    -komplet końcówek w zestawie
    -urządzenie na 230V, brak problemów z zasilaniem
    -gdybym do proxxona dokupił osobno końcówki to dremel wychodzi chyba taniej
    -ładny futerał:P
    wady:
    -na zdjęciach wygląda jakos bardziej 'zabawkowo' niz proxxon, ale mozliwe, ze o tylko moje odczucie

Jednak wiele osób twierdzi, ze Proxxon to porządniejsza firma od Dremela i stąd mój dylemat.
    Ta różnica mocy i obrotów będzie miała duży wpływ na użytkowanie?
    Czy tymi urządzeniami po zamontowaniu dobrej tarczy będzie można ciąc blache o grubości np obudowy komputerowej?

No i pytanie: Co będzie lepsze?

Pozdrawiam,
    Piotrek
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Proponuję Dremela.Wbrew temu co piszesz nie wygląda on tak prowizorycznie i jest mało awaryjny.Łatwiej też dostaniesz dodatkowy osprzęt.Jest on dostępny w każdym większym sklepie z elektronarzędziami.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    Od jakiegoś czasu używam dremela - model 400 digital.

Urządzenie brak mocy nadrabia prędkością obrotową co niestety wymaga od operatora wprawy w
    a) doborze końcówki roboczej
    b) wykonywaniu czynności

Praca postępuje wolno więc wymagana jest cierpliwość. Cięcie obudów PC, profili aluminiowych etc jest możliwe ale nie komfortowe. Jeśli chodzi o wiercenie otworów o małych średnicach to moc obu urządzeń jest wystarczająca.

Podsumowując kup Dremela bo ma większą moc. Jeśli będziesz chciał wykonać jakąś większą pracę - otwór na wentylator w obudowie PC to proxxon będzie tutaj gorszy. Aha te urządzonka sa przeznaczone do naprawdę drobnych zastosowań dlatego miej pod ręką mocniejsze urządzenia żeby wykonać pracę zgrubnie i wykończyć Dremelem.

Dremel = BOSCH jeśli to coś wnosi ...
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi. O cięciu takiej blachy myślę dla tego, ze mam kilka takich starych obudów od PC pod ręką i myślę nad przerobieniem ich na inne mniejsze obudowy do układów. Kątówka to wg mnie zdecydowanie za duży kaliber do takiego zadania.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tydzień temu miałem podobny dylemat.
    Wybrałem PROXXON 28472 wiertarko-frezarka FBS 240/E - dlaczego?
    Powody są cztery:
    1. tanio nie znaczy zawsze taniej
    -kupując narzędzie do którego trzeba dorobić zewnętrzny zasilacz wychodzi podobnie jak kupić od razu narzędzie na 230V
    2. zasilanie 230V i 100W mocy
    3.gwarancja 25 lat ( na wady materiałowe)
    4. w zestawie uchwyt szybko-mocujący+ walizeczka + akcesoria

Doszedłem do wniosku że kupić raz a dobrze.
    Właśnie odebrałem paczkę i muszę stwierdzić że ( porównując do Verto na 230v 100W):
    -proxon jest ciut mniejszy, bardziej ergonomiczny, dużoooooooo cichszy, poręczniejszy
    -przy ruszaniu nie szarpie, pracuje idealnie, tuleje z mosiądzu w Verto i innych szybko się wycieraja - praktycznie nie można było dokupić nowych
    Dremel wg.mnie jest przereklamowany.
  • Poziom 9  
    Dzieki za odpowiedzi. Kupiłem Dremela. Przeważyła głównie większa moc, a ten mocniejszy Proxxon był poza budżetem.
  • Poziom 11  
    zrobie małe OT i sie zapytam, czy warto kupic tarcze oczywiscie z trzpieniem dremela SpeedClic®??

sa drogie to fakt, ale moze rzeczywiscie warto?

pytam sie poniewaz posiadam podobna miniszlifierke jaka podał kolega Motronic (nie einhell tyrko Fireline ale z obudowy identyko wiec pewnie to to samo) i tarcze do ciecia ktore były w zestawie to koszmar, były bo wszystkie pekły, az sie bałem o oczy tak strzelały i chce kupic cos lepszego

moze ktos jakas poleci?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1  
    Ja już jestem szczęśliwcem. Kupiłem Proxxon-a, jak poprzednik "rubens".
    Model FBS-240/E. Dokupiłem jeszcze stojak MB 140/S oraz imadełko MS 4, oba Proxxon.
    Uważam, że dokonałem znakomitego wyboru.
    Świetnie trzyma się ją w ręce, doskonale wyważona, zasilanie 230V, nie ma więc problemu z dodatkowym zasilaczem.
    Stojak również fajny, choć do płynnej pracy wymaga co jakiś czas smarowania.
    Jedyne zastrzeżenia mam do imadełka. Z jednej strony solidne, z drugiej zaś niedosyt z powodu płytkiego uchwytu i braku płaskiego dna na mocowane elementy. Konsekwencją jest wręcz niemożliwość równoległego chwytu przedmiotu w szczęki w stosunku do podstawy stojaka, gdy przedmiot będzie wąski. Można było je wykonać znacznie lepiej.
    W załączeniu fotki imadełka z bateryjką R6 - dla oceny jego wielkości.
    Na zdjęciach widać wadę, o której pisałem wyżej.
    Dremela nigdy nie miałem, trzymałem go w ręku będąc w sklepie. W mojej dłoni Proxxon leży lepiej. To jednak subiektywna ocena.
  • Poziom 17  
    Osobiście wybrałem Proxxon FBS 12/EF i po roku pracy z nią mogę powiedzieć że trzyma klasę.
    Chciałem wersję na 18V gdyż nie chcę twardego kabla przy lekkiej szlifierce. Trafo to zwykłe 16V 6A i mostek prostowniczy, razem z diodką dla wentylatora mieści się w obudowie małego zasilacza ATX tego 120W.

Szlifierka lekko sobie radzi z praca nawet do pół godziny, bo dłużej jak na razie w jednym ciągu nie pracowałem. Co do jakości wrzeciona to jest wytrzymałe, pyły, wióry, bród mu nie szkodzą na pracę. Pyły i opiłki nie szkodzą też samemu silnikowi nie raz czyściłem i szlifowałem tak że całe narzędzie było pokryte śmieciami nie patrząc nawet na to co dookoła było i łożyska chodzą idealnie. Raz z braku kasy kupiłem chińskie akcesoria do szlifierki i piłka do drewna przy 5000 obrotów dostała bicia w skutek odkształcenia wału samej piłki, zaczęło bić niesamowicie wyrzuciłem szlifierkę z rąk, piła się wygięła tak że dotykała wrzeciona i tłukła się tak po podłodze prze parę sekund zanim dopadłem zasilacz. Wrzeciono dalej ok. Nie kupować tego śmiecia z chin, szkoda zdrowia na takie akcesoria. Lepiej akcesoria od dremelki.

Wiem że proxxon to nie jakiś majstersztyk ale jak dla mnie jest to solidne narzędzie. Obrabiałem tym chyba wszystko co się nawinęło od pcb, plexi, aluminium, stal, wkręty, śruby, drewno. I jest ok. A jest cichszy od dremela, sprawdzałem w markecie i to znacznie cichszy. Mowa o silniku.

Tylko łapę trzeba mieć solidną, bo ten model do małych nie należy.
  • Poziom 10  
    Czy próbował ktoś używać wałka giętkiego do pcb w Proxxonie lub Dremelu?
  • Poziom 9  
    no dobra chłopaki a poradzcie mi co mam zakupić do precyzyjnych prac, cięcia szlifowania, wiercenia, ale małego i poręcznego

Mam juz szlifierke typu FERM na 230V
    i powiem szczrze że sprawdza sie bardzo dobrze ALE... jest ciężka nieporęczna, i głośna

na wałku ma bicie wiec z niego w ogóle nie korzystam... czy w waszych dremelkach 300 na wałku macie bicie?

w korzystaniu z wałka przeszkadza mi że nie ma na nim regulacji i przycisku uruchamiania a podobno takie są na rynku tylko nie mogłem znaleźć

Jedynie co w pełni spełniło by moje oczekiwania to micromot 50E proxxona
    mały lekki poręczny z regulacją,zasilacz z daleka na kablu, ale ma moc tylko 40W, więc do cięcia plastikow szlifowania będzie pewnie za słaby:/

Przewracam te całe allegro i nic nie moge tam znaleźć co spełniało by moje oczekiwania, i juz miałem kupic przed chwilą micromota dopóki nie zobaczyłem mocy 40W:/

Pomoże ktoś w zakupie? cichego małego urządzenia, które jest poręczne lekkie i wygodne
  • Poziom 37  
    kafi333 napisał:
    (...)Jedynie co w pełni spełniło by moje oczekiwania to micromot 50E proxxona
    mały lekki poręczny z regulacją,zasilacz z daleka na kablu, ale ma moc tylko 40W, więc do cięcia plastikow szlifowania będzie pewnie za słaby:/

Przewracam te całe allegro i nic nie moge tam znaleźć co spełniało by moje oczekiwania, i juz miałem kupic przed chwilą micromota dopóki nie zobaczyłem mocy 40W:/
    (...)

Są PROXXONY 100W i chyba 125W- te mają dosyć mocy do różnorodnych prac.

Wejdź na strony dystrybutorów Proxxona, a znajdziesz to czego poszukujesz.
  • Poziom 9  
    byłem dzisiaj w castoramie, i powiem szczerze że ten mały na zasilacz 40W proxxon nie nadaje się do poważniejszych prac...
    bez problemu można zatrzymać go palcami, nie ma takiej siły obrotowej, choc to jest to czego szukam to poprostu nie ma takiej mocy i siły:/

większy proxxon to jest chyba to czego szukam, ma tylko jedyną wadę, nie posiada wałka przedłużającego, ale nie idzie tego zatrzymać podczas pracy, to znak że tarcza tnąca nie zatrzyma się nawet przy małych obrotach, gdzie małe obroty są potrzebne aby nie topic plastiku...
    dremel jedyny plus to wałek.. nic wiecej... proxxon leży o wiele lepiej w ręce, jest silniejszy niż dremel, nie można go zatrzymac nawet na małych obrotach, regulacja pokrętłem lepsza od suwaka, no i pewniej leży w dłoni, lepiej wykonany i najważniejsze cichy, duzo cichszy niż dremel, o połowe albo 3 razy cichszy niż ferm, głośność porównywalna do szuszarki do włosów na najwyższych obrotach..
    jedyny minus to to że nie ma wałka, a najchetniej to kupił bym taką z wałkiem który ma przycisk uruchamiający urządzenie... coś jak u dentysty:/
    jak taki sprzęcik wisi gdzieś wyżej to ciężko wstawać co chwile włączać i wyłączać, regulować obroty, podobno są takie które maja to wszystko na wałku ale znaleźć nie mogę za Chiny:)

rozpisałem się tak gdyby ktoś też szukał urządzenia i porównywał te modele
    ten mały proxxon na zasilacz nadaje się do grawerowania chyba na biżuterii, albo piłowania paznokci jak ktoś już na tym forum pisał...
    niestety, a już miałem dzis zamówic taki poprzez allegro

Dodam że ceny tych urządzeni w castoramie są wiekszę o 100 zł niż na allegro..
    tak dla scisłości:)
  • Poziom 9  
    Jakiś rok temu miałem podobny dylemat co do tych dwóch firm. Generalnie wybrałem Proxxona FBS 240/E wraz ze statywem i nie żałuję bo sprawuje się świetnie. Wygodny, cichy i precyzyjny. Z tego co czytałem na wielu forach w Dremelach zdarzają się od czasu do czasu wadliwe egzemplarze, które po jakimś czasie biją na boki. Obserwację tę zresztą, oprócz tego forum, potwierdziła wizyta mojego kolegi za granicą gdy prowadził seminarium na uczelni we Francji. Tam także mieli taki problem - po około pół roku Dremel im się po prostu rozleciał, kupili Proxxona i są zadowoleni do tej pory.
  • Poziom 9  
    andornot napisał:
    Jakiś rok temu miałem podobny dylemat co do tych dwóch firm. Generalnie wybrałem Proxxona FBS 240/E wraz ze statywem i nie żałuję bo sprawuje się świetnie. Wygodny, cichy i precyzyjny. Z tego co czytałem na wielu forach w Dremelach zdarzają się od czasu do czasu wadliwe egzemplarze, które po jakimś czasie biją na boki. Obserwację tę zresztą, oprócz tego forum, potwierdziła wizyta mojego kolegi za granicą gdy prowadził seminarium na uczelni we Francji. Tam także mieli taki problem - po około pół roku Dremel im się po prostu rozleciał, kupili Proxxona i są zadowoleni do tej pory.

żeby jeszcze te proxxony miały giętki wałek na którego końcu jest regulacja obrotow i przycisk on off, to na czym najbardziej mi zależy nie ma nigdzie:/
  • Poziom 9  
    Kafi333 wałek giętki do Proxxona można kupić, a jeżeli bardziej stawiasz na funkcjonalność, a nie na gwarancję to sterownik wiertarki (nawet bezprzewodowy) możesz sobie w prosty sposób dorobić, jak sądzę ;)
  • Poziom 16  
    Nie chcąc tworzyć nowego tematu, chciałbym zadać pytanie do użytkowników stojaka PROXXON MB 140/S

kupiłem 3 dni temu nowy zestaw: szlifierka 240E + statyw wyżej wspomniany, sprzęt jest naprawdę super poza jednym wyjątkiem. Na zdjęciu:
    Mini wiertarkoszlifierka (dremel/proxxon) - dylemat co kupić

zaznaczyłem strzałką miejsce w którym mam luz, na tyle wielki że operując stojakiem wiertarka rusza się znacznie na boki co bardzo przeszkadza w pracy. W zaznaczonym miejscu jest tulejka przez którą przechodzi pręt. Właśnie ta tulejka ma luzy i jest wg. mnie słabo zamontowana. Zamieszczam filmik który nagrałem aby lepiej zobrazować sytuację:
    http://www.youtube.com/watch?v=Z8DrBD1MioA
    PS. w tle jakieś polityczne przesłania ;) oglądałem pijanego Durczoka z Wykopu :D

Czy też tak mieliście w swoich statywach ? Czy to kwestia jakiejś regulacji czy może powinienem reklamować statyw u sprzedawcy ?
  • Poziom 9  
    U mnie takich luzów nie było aczkolwiek statyw zostawiłem na uczelni i teraz sprawdzić nie mogą. Poprosiłem kolegę żeby sprawdził jutro co i jak - dam znać. Generalnie miałem jakieś wahania na początku ale to z powodu tylko tego, że zbyt płytko włożyłem w podstawę tę główną, grubą rurkę służącą za prowadnicę. Profilaktycznie może odkręć z tyłu śrubkę i sprawdź, czy jest wystarczająco głęboko wciśnięta w tej kwadratowej podstawce i ewentualnie włóż tak by była głęboko osadzona (oczywiście byle nie poniżej nóżek) oraz mocno dokręć śrubę aż będzie na 100% stabilna bo z filmu wynikało, że trochę całość była lekko niestabilna (oczywiście to mogło być błędne wrażenie).

Mogę już dopisać - kolega sprawdził i nie ma żadnych luzów na tej tulejce więc raczej reklamacja.
  • Poziom 20  
    Dla tych którzy zadają sobie pytanie co wybrać Proxxon czy Dremel polecam obejrzeć poniższy film:

Link