Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega8]LCD+PCF8583+24c02

alfam17 07 Jan 2010 22:31 2518 14
Altium Designer Computer Controls
    alfam17
    Level 19  
    Bardzo bym prosił doświadczonych użytkowników o sprawdzenie poprawności mojego schematu.
    Na schemacie znajduje się Atmega8 oraz podłączony układ PCF8583 oraz na tej samej szynie pamięć 24c02
    Do portu B podłączyłem LCD
    Proszę o sugestie co ewentualnie ulepszyć w tym schemacie.

Poszukuję także:
    1) Sposobu na podtrzymanie bateryjne układu PCF
    2) Sposobu na odczyt temperatury za pomocą termopary.

Zaznaczam że jestem początkującym w projektowaniu tego typu ukłądów dlatego proszę wszystkich o wyrozumiałość i życzliwą pomoc.

Układ mam zamiar oprogramować w Bascomie bo jest chyba łatwy do nauczenia się
  • Altium Designer Computer Controls
    mirekk36
    Level 42  
    Szyna I2C ok - chociaż ja bym dał rezystorki 4,7K albo nawet 5,6K

podłączenie LCD - ZONK - bo chyba się pomyliłeś - jeśli już któryś z sygnałów sterujących na stałe podłącza się do GND to pin R/W wyświetlacza a nie pin E - tak jak to zrobiłeś u siebie na schemacie.

zasilanie bateryjne do PCF'a jest banalne - bierzesz dwie diody żeby odseparować bateryję powiedzmy 3V od napięcia zasilania VCC a połączone katody tych 2 diod dajesz na nogę VCC układu PCF. Czyli jedna anoda do VCC a druga anoda do +3V Bateryjki. Diody najlepiej jakieś shottky o niskim spadku napięcia
    marco47
    Level 41  
    Witam kolegów
    Kolego alfam17
    Staraj się na przyszłość rysować schematy z pewną dozą logiki .
    Zasilanie +5V rysuj do góry , a GND znacznikiem na dół , tak jak przy ATmega8 .
    Resztę wyjaśnił kolega mirekk36
  • Altium Designer Computer Controls
    alfam17
    Level 19  
    Witam Panów
    Rozbudowałem troszkę swój układ z Atmegą.
    Dodałem:
    -sterowanie przekaźnikiem
    -podtrzymanie bateryjne dla PCF'a
    -układ MAX6675 (posłuży on do obsługi termopary), zrezygnowałem z wzmacniaczy operacyjnych na rzecz tego scalaka.

oraz ogólne poprawki.

Proszę oczywiście o kolejne podpowiedzi jeśli coś było by nie w porządku.
    mirekk36
    Level 42  
    Zasilanie bateryjne dodałeś OK

ale układ resetu do procka - to jakaś pomyłka genetyczna. Wywal ten konensator 10uF albo jak już to zamień go co najwyżej na 100nF

ciekawi mnie dlaczego z takim uporem unikasz kondensatorów 100nF przy nogach zasilania każdego ze scalaków za to nie wiedzieć czemu dałeś kondensator 100nF pomiędzy kolektorem tranzystora sterującego przekaźnikiem a GND (on w zasadzie jest zbędny)

a na marginesie to najbliżej przy nogach VCC oraz GND każdego scalaka warto dać parę kondensatorów, jeden tak jak wyżej mówiłem 100nF a drugi jakiś mały elektrolicik nawet kilka uF przy pamięci EEprom i PCF a przy procku 47uF

Kolejna rzecz - kiedyś się strasznie przejedziesz jeśli będziesz pozostawiał wiszące nogi procka takie jak AGND czy AVCC. Toż to są nogi zasilanie i ZAWSZE ale to zawsze muszą być podłączone - każde nawet jeśli jest ich jeszcze więcej np w obudowie TQFP (ale nie chce mi się już strzępić języka dlaczego trzeba - sam się tym zainteresuj)

Sam przycisk RESET , który sobie chcesz wyprowadzić - czy to całe urządzenie ma być jakąś płytką testową? czy ma gdzieś tam sobie pracować jak normalne urządzenie??? - jeśli tak? - to po choinkę ci ten przycisk ??? Układy tego typu tak się projektuje i tak się pisze programy żeby on nigdy nie był potrzebny

I jeszcze jedno takie pytanie na koniec? po co ci ta zewnętrzna pamięć EEPROM???? (nie mówię, że nie może jej tam być - tylko czy świadomy jesteś tego że masz taką samą pamięć wbudowaną w procek i o wiele wygodniej się z niej korzysta ???? - może nie wiesz? dlatego o tym piszę

Dodano po 5 [minuty]:

aha - jeszcze jedno - nie wiedzieć po co - podłączyłeś pod zasilanie bateryjne także tę zewnętrzną pamięć EEPROM - to jest niestety bez sensu. Zasil ją normalnie z 5V jak już.
    alfam17
    Level 19  
    Zasilanie bateryjne dodałeś OK
    mirekk36 wrote:

ale układ resetu do procka - to jakaś pomyłka genetyczna. Wywal ten konensator 10uF albo jak już to zamień go co najwyżej na 100nF

Czemu sądzisz że to pomyłka genetyczna. Akurat ten pomysł zaczerpnąłem z książki "Projektowanie układów mikroprocesorowych". Może akurat źle dobrałem wartość kondensatora ale już zmieniam go na 100nF

mirekk36 wrote:

ciekawi mnie dlaczego z takim uporem unikasz kondensatorów 100nF przy nogach zasilania każdego ze scalaków za to nie wiedzieć czemu dałeś kondensator 100nF pomiędzy kolektorem tranzystora sterującego przekaźnikiem a GND (on w zasadzie jest zbędny)

To nie mój upór to raczej brak doświadczenia lub wiedzy. A co do tego kondensatora obok przekaźnika to już go usuwam.

mirekk36 wrote:

a na marginesie to najbliżej przy nogach VCC oraz GND każdego scalaka warto dać parę kondensatorów, jeden tak jak wyżej mówiłem 100nF a drugi jakiś mały elektrolicik nawet kilka uF przy pamięci EEprom i PCF a przy procku 47uF

Kondensator daje się w szereg z zasilaniem czy łączy się nim zasilanie i masę bo akurat tego nie wiem

mirekk36 wrote:

Kolejna rzecz - kiedyś się strasznie przejedziesz jeśli będziesz pozostawiał wiszące nogi procka takie jak AGND czy AVCC. Toż to są nogi zasilanie i ZAWSZE ale to zawsze muszą być podłączone - każde nawet jeśli jest ich jeszcze więcej np w obudowie TQFP (ale nie chce mi się już strzępić języka dlaczego trzeba - sam się tym zainteresuj)

AGND fakt wisiała w powietrzu i już podłączyłem ją do masy. Ale AVCC? Przecież jest podłączone.

mirekk36 wrote:

Sam przycisk RESET , który sobie chcesz wyprowadzić - czy to całe urządzenie ma być jakąś płytką testową? czy ma gdzieś tam sobie pracować jak normalne urządzenie??? - jeśli tak? - to po choinkę ci ten przycisk ??? Układy tego typu tak się projektuje i tak się pisze programy żeby on nigdy nie był potrzebny

Układ ten jest narazie powiedzmy czymś w rodzaju płytki testowo szkoleniowej. W przypadku gdyby udało mi się to uruchomić i odpowiednio oprogramować to może i znajdzie on swoje zastosowanie w praktyce ale puki co uczę się;)

mirekk36 wrote:

I jeszcze jedno takie pytanie na koniec? po co ci ta zewnętrzna pamięć EEPROM???? (nie mówię, że nie może jej tam być - tylko czy świadomy jesteś tego że masz taką samą pamięć wbudowaną w procek i o wiele wygodniej się z niej korzysta ???? - może nie wiesz? dlatego o tym piszę

Odpowiedź padła powyżej, poprostu chcę nauczyć się obsługiwać zewnętrzną pamięć pomimo czy będzie ona miała praktyczne zastosowanie w tym układzie czy nie.

mirekk36 wrote:

aha - jeszcze jedno - nie wiedzieć po co - podłączyłeś pod zasilanie bateryjne także tę zewnętrzną pamięć EEPROM - to jest niestety bez sensu. Zasil ją normalnie z 5V jak już.

Tutaj akurat nie zauważyłem błędu ale już poprawiłem.

Kolego mirekk36 bardzo dziękuję za tak dogłębne zainteresowanie tematem.
    mirekk36
    Level 42  
    Kondensatory filtrujące (te pary o których pisałem zawsze daje się pomiędzy VCC i GND przy nogach scalaków. Oczywiście podpowiem , że np stabilizator napięcia 7805 to też scalak i takie same zasady obowiązują - tyle że na jego wejściu można dawać jeszcze większy elektrolicik

jeśli to płytka testowa to oczywiście rozumiem zewn pamięć EEPROM i klawisz do resetu

odnośnie pomyłki genetycznej - to nie chodzi o jakieś dobieranie kondensatora - tylko trzeba patrzeć na układ resetu jaki stosuje się do danej rodziny procków

odnośnie wiszącego AGND - to widziałem że masz podłączone AVCC - no ale nie podłączenie w takim wypadku AGND może być bardzo upierdliwe jak nie szkodliwe dla procka, dlatego przy okazji zwróciłem na to uwagę bo niektórzy niefrasobliwie uważając, że skoro nie korzystają z przetwornika ADC w procku to nie muszą podłączać tam zasilania a potem mają ZONKa i dziwią się dlaczego coś tam im nie działa
    alfam17
    Level 19  
    Dołożyłem wspomniane kondensatorki filtrujące o których mi radziłeś. Mam nadzieję że zrobiłem to dobrze jeśli nie to proszę o podpowiedź.

Zrobiłem także gniazdo ISP do programowania w układzie.
    mirekk36
    Level 42  
    alfam17 wrote:
    Dołożyłem wspomniane kondensatorki filtrujące o których mi radziłeś. Mam nadzieję że zrobiłem to dobrze jeśli nie to proszę o podpowiedź.

Zrobiłem także gniazdo ISP do programowania w układzie.

ale nowej wersji schematu nie widać ;)
    alfam17
    Level 19  
    Już powinna być nowa wersja schematu w załączniku.
    Pozdrawiam
    atom1477
    Level 43  
    Po co Ci dioda D1? Wystarczy D3.
    Kondensator C1 to ma być trymer 33p. Jeżeli wstawiasz tam kondensator stały to wstaw 22p.
    Pomiędzy linią SO układu MAX6675 a złączem JP2 i procesorem U1 wstaw rezystor 1k. Ewentualnie linię CS podciągnij rezystorem 10k do VCC żeby zdeaktywować linię SO w trakcie programowania.
    mirekk36
    Level 42  
    Tak jak kolega wyżej powiedział - Dioda D1 do wywalenia ;)

dobra też uwaga z trymerem 33pF chociaż ja zawsze daję stały kondek 22pF

ale kolejna rzecz - wywaliłeś kondensator na kolektorze tranzystora i co???? zwarłeś go do GND ??? ;) no sam zobacz, że to bez sensu - przecież będziesz miał cały czas przekaźnik włączony. Wywal więc to połączenie do GND od kolektora.

Kolejna rzecz - linie D0..D3 wyświetlacza LCD - te nie używane mają wisieć w powietrzu - nigdy nie łącz ich do GND !!!

Aha poza tym rezystor R5 na bazie tranzystora może być za duży - ja bym dał 2,2K

no a reszta zaczyna już być ok ;)
    atom1477
    Level 43  
    Jeżeli R5 to również i R4 będzie za duży.
    alfam17
    Level 19  
    W jednym z przykładowych rozwiązań jakie znalazłem w sieci oba te rezystory miały po 10k więc to chyba powinno być sprawdzone rozwiązanie. Więc jakie wkońcu dać te rezystory bo teraz troszkę się zdezorientowałem.
    mirekk36
    Level 42  
    alfam17 wrote:
    W jednym z przykładowych rozwiązań jakie znalazłem w sieci oba te rezystory miały po 10k więc to chyba powinno być sprawdzone rozwiązanie. Więc jakie wkońcu dać te rezystory bo teraz troszkę się zdezorientowałem.

tak w ogóle to przywyknij, że te rezystory dobiera się na zasadzie obliczeń na podstawie wzmocnienia tranzystora oraz prądu bazy itd itd - a nie na zasadzie "że gdzieś znalazłem uniwersalne rozwiązanie w jakiejś książce" bo to niestety (nie obraź się) ale bzdura nad bzdurami takie podejście.

Ja już mówiłem tak na oko dałbym rezystor i to tylko ten jeden R5 o wartości 2,2K i to wsio.

Dodano po 1 [minuty]:

No a poza tym to teraz schemaci wygląda "cacuni" ;)

Dodano po 4 [minuty]:

aha - jeszcze jedno - tzn to taka sugestia - bo wielu ludzi nie podłącza wyjścia INT układu PCF tzn nie wykorzystuje go - i robi wielki błąd ;) tzn nie żeby to było konieczne.

Ale .... dzięki temu że ten sygnał podasz z kolei na jakieś wejście INT procesora - to potem możesz ładnie synchronizować za pomocą jednej prostej flagi w przerwaniu - odczyt danych z tego układu - tzn godziny daty itp, żeby wszystko się ładnie wyświetlało - a nie robić jakieś sztuczne kozie opóźnienia w pętli głównej np co 800-900ms i go tak odczytywać .

No ale jak mówię - to już wg uznania a nie żeby to był błąd ;)