Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić filtrację na wyłączniku 230v?

swider91 08 Sty 2010 01:46 894 3
  • #1 08 Sty 2010 01:46
    swider91
    Poziom 11  

Witam, trochę laickie pytanie może zadaję, ale nie jestem dobry w te klocki, a zrobiłem sobie panel 8 x wyłacznik - gniazdo, do świetlenia w lokalu, w którym chciałbym założyć jakąś filtrację, aby wyeliminować trzaski w kolumnach sprzętu audio podczas włączania któregokolwiek z przełączników, gdyż zarówno sprzęt audio jak i oświetlenie są podłączone do jednej fazy.

Da się coś takiego zrobić? Proszę o przedstawienie mi tego na przykładnie prostego układu źródło prądu --- wyłącznik --- odbiornik.

Punkciki za pomoc oczywiście;)

• #2 08 Sty 2010 06:35
    Czesiek
    Poziom 28  

Można zacząć od zastosowania dobrych listew zasilających z filtrami do sprzętu audio (dobrych znaczy markowych a nie z marketu Made in ChRL). Zakłócenia powinny być eliminowane u źródła, więc panel oświetlenia też powinien być wyposażony w taki filtr. Można też pokombinować na samych stykach wyłączników dodając równolegle kondensator MKP100nF-220nF/275V~.

• #3 08 Sty 2010 12:00
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Tu by raczej się nadały wyłączniki na triaku włączane optotriakiem z przełączaniem w okolicach zera napięcia sieci ... Dodatkowo powinien być wspólny wyłącznik zwykły niczym nie bocznikowany na wypadek konieczności odłączenia napięcia. do jakichś robót.

Co do zrównoleglania przełącznika kondensatorem to nie polecam, bo po wyłączeniu wyłącznika na zaciskach dalej pozostaje napięcie, co prawda o mniejszej wydajności prądowej ale też jak się zapomni to może popieścić ...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME