Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik satelitarny (RECEIWER) DIORA TSA 8081

4future 08 Sty 2010 16:12 2439 4
  • #1 08 Sty 2010 16:12
    4future
    Poziom 9  

Mam stary zestaw do odbioru telewizji satelitarnej DIORA TSA 8081. Ostatnio chciałem go przywrócić do życia i okazało się, że brak konwertera... Przeszukałem sieć i znalazłem częstotliwości, napięcia pracy oryginalnego konwertera Diory i zwykłego konwertera - dostępnego w kazdym sklepie.

Pytanie: czy do starego tunera mogę podłączyć nowy konwerter? Czy to będzie działać? Oryginalny był podłączony do tunera przewodem LNB i dodatkowym od polaryzacji. Nowe konwertery nie posiadają takiego wejścia, są jednak sterowane napięciami 13/17V i 18V, dodatkowo po otrzymaniu impulsu na 22 kHz przełączają zakres odbioru. Robią to włączając odpowiedni wzmacniacz do zasilania. Stary konwerter odbierał tylko LOW BAND czyli coś miedzy 10,9 do 11,7 GHz. Nowe LOW BAND-y mają zakres 10,7 - 11,7... Nieznacznie też różnią się częstotliwości na kablu LNB. Proszę o pomoc.

0 4
  • #2 08 Sty 2010 16:36
    romeok01
    Poziom 35  

To jest stary tuner analogowy, obecnie kanały nadawane są cyfrowo i już prawie nic nie jest nadawane analogowo, ale powinien działać na obecnie sprzedawnanych konwerterach.

Jak kupisz konwerter to Ci zostanie do tunera cyfrowego, analogowo chyba nadawane jest obecnie 1 albo 2 kanały.

Tuner cyfrowy FTA do odbioru niekodowanych kanałów kupisz za 30 zł np.

Link

0
  • #3 08 Sty 2010 16:45
    cefaloid
    Poziom 29  

romeok01 napisał:
    To jest stary tuner analogowy, obecnie kanały nadawane są cyfrowo i już prawie nic nie jest nadawane analogowo, ale powinien działać na obecnie sprzedawnanych konwerterach.

Zauważ że kolega napisał:

4future napisał:
    [b]Oryginalny był podłączony do tunera przewodem LNB i dodatkowym od polaryzacji. Nowe konwertery nie posiadają takiego wejścia,

Czy nadal jesteś pewien?? Jego tuner prawdopodobnie pochodzi z epoki przed pojawieniem się obecnych LNB. Czyli wczesnej analogowej. Wtedy użuwane były konwertery z "cienką szyjką" i dodatkowym przewodem polaryzatora mechanicznego. Dawno nie produkowane.

Analogowo na Astrze jest jeszcze kilkanaście kanałów niemieckich i to by było na tyle. Być może lepiej kupić tani/używany ale popularny tuner cyfrowy - z alternatywnym firmware ma to często nawet niezłe możliwości jak za swoją cenę. Prościej jak zdobyć taki działający konwerter starego typu bo i mocowanie do talerza jest już inne - "gruba szyjka". Ja mam sprawny tuner analogowy Pace, tzw "wypasiony model" i leży toto w szafie. Mimo że współpracuje ze współczesnymi konwerterami. Powód jest prosty. Nic co mnie interesuje nim nie odbiorę. A co dopiero taki gruchot jak ta diora.

Wejdź sobie na www.lyngsat.com i zobacz co możesz odebrać w cyfrowym przekazie niekodowanym a co jeszcze analogowo w PAL. Jak chcesz się pobawić to z nowymi tunerami możesz na jednym talerzu podłączyć do 4ch konwerterów (zez) przy użyciu switcha diseqc - kabel do tunera pozostaje jeden. To powinno powiększyć ofertę darmowych kanałów.

0
  • #4 08 Sty 2010 17:10
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

cefaloid napisał:

Wprowadzasz kolegę w błąd. Jego tuner pochodzi z epoki przed pojawieniem się obecnych LNB. Czyli wczesnej analogowej. Są to konwertery z "cienką szyjką" i dodatkowym przewodem. Dawno nie produkowane.

Dawniej kowertery dla polaryzacji ortogonalnych miały własny polarotor za pomocą którego można było płynnie dopasować sobie polaryzację. Po prostu nie było jeszcze jednolitego standardu (kąt skręcenie np. pionowej wzgłędem normalnej do Ziemi) dla tych polaryzacji a wcześniej uzywano polaryzacji kołowych dla odbioru indywidualnego (do całkie niedawna na Siriusie kanały w D2MAC'u).
    Tuner aby mógł wybrac polaryzację polaryzację musiał mieć wyjście sygnału dla polarotora. Były ich dwa rodzaje mechaniczne i magnetyczne - wymagały zdaje sie nieco odmienengo sterowania.

Drugi problem to to że wtedy pamo odbiornika sat było sporo węższe - 950-1750MHz. Węższe niż zakres analoga np. Astrze jakieś 10 lat temu.

Konwerter wraz polarotorem oraz promiennikiem zakładno dopiero na antenie..

Stare dobre czasy antene sitkowa zalana epoksydem 1.2m, polarmount i Echostar SR-4500. Blisko 20 lat temu.

Tuner raczej postaewic jako egzemplarz muzealny, Musiłbyc kupić antenę ze starego typu mocowanie konwertera. Dokupić konewrter, polarotor i promiennik.

Tylko się pośpiesz bo resztki kanalów analogowych na Astrze 19.2 prawdoopodobnie za dwa lata wyłaczą definitywnie. A na innych pozycjach odbieranych w EU praktycznie analoga już nie ma.

Jeszcze jedno to były czasy gdzie tunery mogły jeszcze nie mieć clampingu więc maiłbyś obecnie denerwujace migotanie obrazu. Clamping to dodatkowe modulowanie nośnej częstotliwością 3Hz aby nieco roszerzyc maskimum widma promieniowanej energii przez transponder - po to aby móc emitować z większa mocą nie naruszającą dozwolonych gęstości energii mikrofal...

Były jeszcze w tym czasie tunery gdzie jedna gałkę się stroiło częstotliwość, drugą polaryzację.

0
  • #5 10 Sty 2010 02:50
    4future
    Poziom 9  

[b] Serdecznie dziękuję wszystkim kolegom za wyjaśnienie mi w czym rzecz.
    [i] Ten stary analog to tylko hobby, mam tuner i czaszę (oryginalną). Jedynie konwerter gdzieś zaginął... Na co dzień używam zwyczajnych sat boxów Polsatu i Cyfry :D Zez świetnie chodzi na starym 1,2 m aluminiowym parabolu, tylko czasem (jak to zdarzyło się dziś rano) trzeba wyskoczyć w łapciach i ściagnąc zaspę śniegu z czaszy :D

Mimo wszystko skąpletuję sprzęt i zrobię pamiątkowy filmik :) tak żeby młodsze pokolenia zobaczyły jakie sprzęty produkowała Polska...

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo