Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć falownik do 2 silników

fatum1976 08 Sty 2010 16:43 5454 10
  • #1 08 Sty 2010 16:43
    fatum1976
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam. Mam pytanie odnośnie sterowania nagrzewnic, a dokładnie wentylatorów, które posiadają płynną regulację obrotów. Są w nich silniki bezszczotkowe. Problem tkwi w tym, że w jednej nagrzewnicy spalił się falownik, nowy kosztuje prawie 600zł, naprawa nic nie dała, po wymiabnie modułów IGBT i 8 diód ultra szybkich wentylator działa tylko z max prędkością. Moje pytanie brzmi: Czy mogę podłączyć oba wentylatory do jednego falownika? Falownik ma tranzystory IGBT o mocy 6A 600V.

0 10
  • #2 08 Sty 2010 17:00
    kemot55
    Poziom 30  

Raczej będzie trudno ze względu na konieczność estymacji lub pomiaru położenia wału w każdym silniku BLDC.
    Jak się uszkodził falownik? Przepięcie czy udało się podłączyć inne napięcie zasilania? Czy było sprawdzane zasilanie strony wysoko-prądowej (wszystkie stabilizatory)? Diody szybkie zwarte czy spalone?

0
  • #3 08 Sty 2010 17:34
    czesiu
    Poziom 33  

Skoro mowa o wentylatorach i falownikach, to chyba są to asynchroniczne a nie bldc.
    Podłączyć zawsze można, ale jeżeli łączna moc pobierana przez silniki przekroczy moc ustawioną na falowniku to układ się wyłączy sygnalizując przeciążenie.
    Co to za falownik który się spalił i czy tak "sam z siebie" się spalił ?

0
  • #4 08 Sty 2010 23:29
    fatum1976
    Specjalista - systemy grzewcze

Falownik uszkodził się sam z siebie, rozwaliło jeden moduł STGF7NC60HD oraz zwarte były 4 szybkie diody. Wymieniłem oba moduły i 8 diod. Po podłączeniu silnik chodzi na maxa, brak regulacji prędkości. Na płytce wszystko inne wydawało się dobre, nie byłem tylko w stanie sprawdzić układu scalonego...

0
  • #5 09 Sty 2010 00:00
    Chmielu
    Poziom 12  

Suma prądów silników musi być równa lub mniejsza niż prąd falownika - wtedy można podłączyć większą ilość silników. Zalecałbym też ustawienie falownika na sterowanie U/f = const. Nie jestem pewien czy można wektorowo sterować falownikiem więcej niż jeden silnik.

0
  • #6 09 Sty 2010 01:08
    kemot55
    Poziom 30  

Jaki to falownik? Jak się odbywa pomiar prędkości (z użyciem halotronów, silnik ma enkoder czy na podstawie SEM)
    A tak na marginesie. Jeżeli po stronie kluczy pojawiło się przepięcie to trzeba sprawdzić wszystkie obwody zasilane z napięcia pośredniczącego DC. Jeżeli silni k się obraca to główny procesor działa i ocalał. Czasem wcale nie widać kolejnych uszkodzonych elementów. Tak jak wcześniej napisałem zwykle lecą tylko układy zasilania i optoizolatory.

0
  • #7 11 Sty 2010 13:16
    and_rog
    Poziom 21  

A sam wentylator jest dobry? Może to on uszkodził falownik?

0
  • #8 12 Sty 2010 21:32
    Pritend
    Poziom 19  

Jeżeli moc silników obu wentylatorów nie przekracza mocy falownika to możesz śmiało podłączyć oba silniki pod jeden falownik. Należy tylko pamiętać o zastosowaniu "termików" na wyjściu przemiennika, dla każdego z silników. A jakiej firmy jest to falownik?

0
  • #9 12 Sty 2010 21:50
    MCB
    Poziom 27  

Skoro przemiennik po naprawie kręci silnikiem z duża prędkością i brak jest regulacji, to przyczyny szukałbym w zewnętrznych obwodach sterowania przemiennika.
    Jeżeli do regulacji obrotów służy potencjometr, to sprawdź czy na wejściu analogowym napięcie zmienia się tak samo, jak w układzie pracującym poprawnie.

Nie sądzę, aby udało się połączyć dwa silniki do jednego przemiennika. Musiałby być przewymiarowany o 100%, a to jest ekonomicznie nieuzasadnione.

pozdrawiam

0
  • #10 13 Sty 2010 16:16
    Rariusz
    Specjalista Automatyk

Witam

Można jak koledzy podłączyć dwa wentylatory do jednego i zastosować
    termiki dla każdego jak zostało to powiedziane ponieważ w razie awarii jednego
    z wentylatorów , z falownika będzie pobierany mniejszy prąd i jest duże
    prawdopodobieństwo uszkodzenia kolejnego wentylatora .
    Podczas doboru termików należy wziąć po uwagę odkształcenie prądu
    na wyjściu falowników co w ogólności może sprawiać problemy.
    Najlepsze rozwiązanie to dwa falowniki lub wymiana dwóch wentylatorów
    na jeden ale mając dwa, zawsze mamy zabezpieczenie w postaci drugiego falownika
    w przypadku awarii drugiego i tu dobrze spisało by się osobne falowniki.

Pozdrawiam

0
  • #11 24 Cze 2011 17:33
    kenion
    Poziom 19  

Rariusz napisał:
    Można jak koledzy podłączyć dwa wentylatory do jednego i zastosować termiki dla każdego jak zostało to powiedziane ponieważ w razie awarii jednego z wentylatorów , z falownika będzie pobierany mniejszy prąd i jest duże
    prawdopodobieństwo uszkodzenia kolejnego wentylatora .
    Podczas doboru termików należy wziąć po uwagę odkształcenie prądu
    na wyjściu falowników co w ogólności może sprawiać problemy.
    Pozdrawiam

Jeżeli zasilamy dwa wentylatory z jednego falownika to konieczne jest wstawienie zabezpieczeń termicznych? Czy nie wystarczy ustawić zabezpieczenie termiczne lub przeciążeniowe na falowniku? Jeżeli konieczne są termiki to czym kierować się przy doborze?

0