Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy, przetwornica flyback

Michelangelo 09 Sty 2010 00:49 3228 2
  • #1 09 Sty 2010 00:49
    Michelangelo
    Poziom 2  

Witam!
    Jest początkującym elektronikiem i mam za zadanie zrobienie zasilacza impulsowego o parametrach Uwe=90-230V (AC), Uwy=5V, Iwy=15A. Zacząłem od zaprojektowania przetwornicy typu flyback. Wartości elementów wyliczyłem za pomocą strony: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/spw_smps_in_e.html . Problem mój pojawia się przy kluczu, ponieważ wiem, że powinien być to tranzystor mosfet typu N. Jednak w momencie gdy włączam do układu jakikolwiek tegp typu tranzystor w Pspice'ie napięcie wyjściowe spada mi do kilkudziesięciu miliwoltów. Poniżej zamieszczam schemat układu. Napięcie wejściowe założyłem 250 V(DC). Drugie źródło symuluje mi generator szerokości impulsów, które ustawiłem:V1=0, V2=10, PW=2u, PER=10u. Proszę o pomoc.

Zasilacz impulsowy, przetwornica flyback

0 2
  • #2 31 Sty 2010 22:53
    psooya
    Poziom 37  

Nie wiem jakie masz SPICE ale w nim nie działają MOSFETY wbudowane. Znajdź jakiś model tego tranzystora i ruszy albo użyj bipolarnego. współczynnik sprzężenia ile wynosi? Uzwojenia są w przeciwne strony podłączone? Ja wole spice tekstowego jak chcesz mogę ci dać netliste która działa choć spice zbyt sobie nie radził u mnie z flybackiem. Zasilacz około 75W. Całość powinna się ładnie zmieścić na ETD34 z przekładnią 10-12 i indukcyjnością około 1,5 mH
    Pozdrawiam

0
  • #3 03 Lut 2010 03:32
    Michelangelo
    Poziom 2  

Witam!
    Dziękuję za pomoc. W międzyczasie zmieniłem wersje Spice'a na 9.2 (wcześniej miałem jakąś wersję studencką). Poszukałem w nim mosfetów i okazało się, że faktycznie nie każdy mosfet się do tego nadaje. Wrzuciłem do schematu mosfet IRF532 i wszystko ładnie poszło.

0