Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja

Ireeq 09 Jan 2010 01:04 16326 28
Buderus
  • #1
    Ireeq
    Level 12  
    Witam wszystkich,
    Zapewne nię będę oryginalny pisząc, że jestem nowicjuszem i że na niczym się nie znam i że proszę Was o poradę... ALE chcąc uniknąć wielu błędów podczas rozbudowy instalacji grzewczej w naszym domu, chciałbym poradzić się tych, którzy mają w tym temacie większe doświadczenie ode mnie i dużo więcej ode mnie już widzieli (a ja widziałem już duużo)
    Z uwagi na powiększenie się rodzinki, zdecydowałem że urządzimy sobie mieszkanie w piwnicy, a właściwie jest to tzw suterena. Pomieszczenia są na poziomie gruntów, nie są zaniżone, jedyna wada to to, że w chwili obecnej (bez paneli na podłodze) wysokość pomieszczeń to około 2,2m. Z tego co wiem jest to minimum, trzeba będzie po prostu się przyzwyczaić.
    Dom- to klasyczna kostka z lat '80, nieocieplona, okna nowe plastikowe. Oprócz suteren jest piętro i niezamieszkany strych. W dotychczas zamieszkanej części na piętrze wykorzystywana jest instalacja grzewcza z tamtych lat, tzn grzejniki żeliwne, rura zasilająca od pieca 2'', dalej 5/4'' i 1'', układ otwarty z naczyniem przelewowym. Układ pracuje jako grawitacyjny wspomagany czasem pompką. Powierzchnia ogrzewana na 1 piętrze to około 110mkw. Piec z tego co pamiętam to pleszewski miałowiec sprzed 6 lat o powierzchni około 4mkw, moc mogę odczytać jeśli jest to niezbędne. Pamiętam, że kupiony był z dość dużym zapasem mocy.
    W mieszkaniu w piwnicy planuję wykonać instalację w AluPexie firmy Wavin, każdy grzejnik na osobnym obwodzie (AluPex 16) zasilany poprzez rozdzielacz. Instalacja prowadzona w bruzdach w podłodze. Grzejniki ścienne firmy Purmo, dobrane poprzez program SDG. Razem w piwnicy powierzchnia do ogrzania to około 95mkw.
    Moje pytanie brzmi- w jaki sposób najefektywniej można podłączyć instalację grzewczą piwnicy do istniejącej instalacji. Na załączonych schematach oprócz istniejącej instalacji znajdują się dwie propozycje-
    - wersja 1 - rozdział trójnikiem 2'' zaraz za wyjściem z kotła, dalej każdy z obwodów napędzany swoją pompką
    - wersja 2- rozdział za istniejącą pompką trójnikiem 2'' (przez pompkę rura 1'') i ew zawór przy rozdzielaczu lub zaraz za trójnikiem, dławiący dolną część instalacji
    - jeśli macie szanowni koledzy inne pomysły- będę wdzięczny.
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja
    Dzięki i zapraszam do pomocy wirtualnej w rozbudowie mojej instalacji W razie jakichś braków w opisie / schemacie / lub jeśli będzie konieczność wstawienia zdjęć ze stanu faktycznego - oczywiście będę to sukcesywnie uzupełniał.

    ireeq
    systemy av
  • Buderus
  • #2
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Układ lepiej "zapracuje" według wariantu 1, ale i tak będzie to trudno w tym stanie wyregulować. Również przy braku "prądu" nie będzie "to chodziło" grawitacyjnie na nowym obiegu.
    Co to za zawory zwrotne?
  • #3
    on117
    Level 27  
    Domyślam się o co chodzi z tymi zaworami zwrotnymi, ale to nie są raczej zawory zwrotne i montuje się je w pozycji pionowej:
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja

    Ale z tego względu, że będą to cienkie rurki poprowadzone w podłodze, więc na ogrzewanie bez pompy nie mo co liczyć. Więc instalacja mogłaby wyglądać tak, o ile piec zostanie ten sam:
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja
  • #4
    Ireeq
    Level 12  
    Na rysunku błędnie opisałem te zawory jako zwrotne - chodziło mi o zawory różnicowe (z kulką) i te oczywiście pracują poprawnie tylko w pozycji pionowej. Poniżej poprawiona wersja, z naniesionymi dodatkowo zaworami właśnie zwrotnymi, zaraz za pompą (wg zaleceń kilku osób z innego forum).
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja
    Czy te zawory zwrotne są niezbędne? Jaki będzie spadek ciśnienia na tych zaworach zwrotnych ( rura 1'' - gdzieś się doczytałem że spadek to 10kPa) ) i czy nie będzie to dodatkowym, zbędnym obciążeniem dla pompy c.o. (GRUNDFOS UPS 25-40)?
  • #5
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    Ireeq wrote:
    te oczywiście pracują poprawnie tylko w pozycji pionowej.
    Czy te zawory zwrotne są niezbędne?


    Zawory różnicowe mogą pracować w każdej pozycji
    Zawory zwrotne są niezbędne
  • #6
    Ireeq
    Level 12  
    mirrzo wrote:

    Zawory różnicowe mogą pracować w każdej pozycji
    Zawory zwrotne są niezbędne


    Czy praca w każdej pozycji dotyczy także zaworów różnicowych z kulką, czy tylko z klapką?
    Czy wiesz kolego, jaka jest strata ciśnienia na zaworach zwrotnych 1'' (żaden konkretny model czy producent)?
  • #7
    sq9jjh
    Electrician specialist
    Witam. Czy sposób montażu przelewowego naczynia wzbiorczego jest w powyższych schematach prawidłowy?
    Skoro nikt tego nie neguje, to chyba prawidłowy.:D
    Strata ciśnienia na zaworach zwrotnych 1'' (żaden konkretny model czy producent) to jakieś 6 do 10kPa czyli 0,6 do 1m słupa wody.
  • #8
    Anonymous
    Anonymous  
  • #9
    on117
    Level 27  
    mirrzo wrote:
    Zawory różnicowe mogą pracować w każdej pozycji


    Quote:
    Zawór różnicowy, zabezpieczający pompę przed uszkodzeniem, powinien być zamontowany w pionie (na powrocie lub zasileniu)


    Na rysunku jest zawór kulowy.

    A zawory z klapą to pewnie mogą.

    Należało by przerobić podłączenie naczynia wzbiorczego.
  • Buderus
  • #10
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    krzysio_sr wrote:
    Sposób montażu naczynia wzbiorczego nie jest prawidłowy , ale mi już szkoda słów.
    To zaczyna się robić nudne.
    "Ich cyrk i ich małpki" niech robią co chcą.


    Tak mają nauczyciele. Też tak kiedyś miałem. Rzucasz kulą w płot. :D
  • #11
    Anonymous
    Anonymous  
  • #12
    tob53
    Level 22  
    Witam
    Na początek wyjaśnienie to, co opiszę to amatorski pomysł, ale czy może się sprawdzić u Ciebie ( 95m2) nie wiem. Instalacja grawitacyjna, pow. grzewcza identyczna jak Twoja tyle, że bez pompy, też byłem zmuszony ogrzać ( poza garażem gdzie jest Favier), dodatkowe pomieszczenie w piwnicy, w moim kotle jest miejsce na montaż miarkownika ciągu, w ten otwór zamontowałem pompę i w PEX wykonałem instalację, na powrocie założyłem trójnik 2 / ½” i tam zamykam ten dodatkowy obieg. Zasilam tylko jeden 6 żeberkowy aluminiowy grzejnik, pompa pracuje na 1 biegu, kocioł Ogniwo 20kW, instalacja prowadzona jest górą. Nawet przy nie włączonej pompie grzejnik jest ciepły.
    Pozdrawiam
  • #14
    on117
    Level 27  
    tob53 wrote:
    Zasilam tylko jeden 6 żeberkowy aluminiowy grzejnik, pompa pracuje na 1 biegu, kocioł Ogniwo 20kW, instalacja prowadzona jest górą. Nawet przy nie włączonej pompie grzejnik jest ciepły.
    Pozdrawiam


    Nie napisałeś jaką masz średnicą rurek? Przy nie włączonej pompie chyba nie będzie działać. Może jak masz 1 grzejnik i jest blisko pieca to coś tam grzeje. Jak już to musiałby poprowadzić zasilanie górą, a powrót może dołem:
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja

    Pompa jak nie jest włączona to przepływa przez nią woda, jak cała instalacja będzie cienkimi rurkami to nie ma sensu robić obejścia pompy. Chyba żeby chciał mieć większy przepływ niż pompa ma średnicę podłączenia.
  • #15
    tob53
    Level 22  
    Witam
    Rurki Ø 20, też byłem przekonany, iż bez pompy ciepła woda nie dotrze, oczywiście odległość od kotła jest niewielka około 3.5m.
    Zrobiłem zdjęcie, na błędy instalacyjne proszę nie zwracać uwagi (położenie filtra, brak drugiego zaworu ), ale to miała być próba i prowizorka została.
    Grzejnik bez pracy pompy jest ciepły, ale oczywiście nie wypełnia wtedy swojej funkcji.
    Pozdrawiam
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja
    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja
  • #16
    Ireeq
    Level 12  
    Sposób podłączenia naczynia przelewowego zapewne nie jest prawidłowy, lub nieprawidłowe jest umiejscowienie zaworu różnicowego zaraz po wyjściu z pieca na rurze prowadzącej do naczynia przelewowego, (pomijam, że na schemacie narysowana jest tylko jedna rura - oczywiście jest to wykonane zgodnie ze sztuką z tamtych lat - zamiarem było uproszczenie schematu). Instalacja to została wykonana ponad 20 lat temu, na początku palone było w kotle węglowym dolnego spalania (dorzucanie węgla średnio 3-4 razy dziennie), przez cały ten czas nie było żadnych problemów z instalacją c.o.. Przyszedł oczywiście czas na wymianę kotła i wtedy (około 6 lat temu) padła decyzja o wyborze kotła miałowego z pleszewa. Oczywiście starą instalację trzeba było dostosować do nowych realiów, i w tenże właśnie sposób znalazła się w układzie pompa i zawór różnicowy (w najprosztszy sposób, bez przeróbek całego układu).

    Domniemam, że instalacja poprawnie wykonana, powinna wyglądać jak na schemacie:

    Ogrzewanie mieszkania w piwnicy kontra istniejąca instalacja

    Jeśli jestem w błędzie, proszę mnie poprawić.

    Analizując przez kilkanaście dni wszystkie możliwe schematy i rozwiązania systemów grzewczych c.o., czytając fora i zasięgając opini wielu ludzi (instalatorów, sprzedawców w sklepach, użytkowników końcowych), powoli dochodzę do wniosku, że chyba najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup pieca gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania. Zbyt problematyczne teraz, i zapewne w przyszłości, będzie zintegrowanie tych dwóch układów grzewczych, zwłaszcza że bieżący użytkownik instalacji c.o. w tej starej części to mój tata, który ma wyrobione swoje zdanie i swoje metody "jak grzać" w tamtym układzie.

    Kwestią nie bez znaczenia jest także c.w.u. w mieszkaniu w piwnicy, a to wszystko zapewni właśnie kocioł dwufunkcyjny. Dodam, że w domu jest instalacja gazowa i miałem w planie jej modernizację (20 letnie rury, system skręcany - wyklucza możliwość zabudowy/osłonięcia rur gazowych).

    Zapewne koszt zakupu pieca gazowego oraz jego eksploatacja być może wyjdą drożej lub porównywalnie, ale dojdzie niewątpliwie komfort użytkowania. W nocy można będzie zmniejszyć temperaturę a w ciągu dnia stopniowo podwyższać do czasu, aż wrócimy z pracy/uczelni. Przeliczyłem także koszt i możliwość uzyskania ciepłej wody przez różne rozwiązania (bojler z płaszczem wodnym z dodatkową grzałką, przepływowy elektryczny podgrzewacz wody, przepływowy gazowy podrzewacz wody) w stosunku do naszych potrzeb (2 młode osoby).

    Na chwilę obecną mój wybór to jednak dwufunkcyjny piec gazowy, np taki jak IMMERGAS NIKE STAR 23kW, przy czym wg wszelkich wyliczeń moc jaka jest potrzebne na moje mieszkanie (które bez instalacji c.o. jest stosunkowo ciepłe), to około 9-10 kW, a więc nie będzie on pracował na pełnej mocy.

    Muszę jeszcze przeanalizować wybór odpowiedniego pieca z zamkniętą komorą spalania (na początku wybór pomiędzy Vaillantem, Immergasem, Termetem i Viessmannem), ale opinie póki co różnych forumowiczów przekonały mnie właśnie do Immergasa.

    Na chwilę obecną, bieżący temat uważam za zamknięty i dziękuję wszystkim użytkownikom za opinie. Nie wiem czy jest sens i czy w ogóle można w tym miejscu przeprowadzić dyskusję nt wyboru odpowiedniego pieca gazowego dwufunkcyjnego.
    Cóż- w miarę wolnego czasu i postępu w remoncie, w wolnej chwili napiszę nt mojego wyboru i czy był on słuszny.

    Proszę jeszcze tylko o odpowiedź czy schemat zamieszczony w tej odpowiedzi jest poprawny.

    Ireeq
    systemy av
  • #17
    Anonymous
    Anonymous  
  • #18
    gracus7
    Level 26  
    Mam podobny problem z naczyniem wzbiorczym, które jest podłączone do pionu zasilającego grzejniki przez pompę. Nie mam możliwości podłączenia naczynia wzbiorczego przed pompą. Czy mogę podłączyć naczynie do powrotu grzejnika jak na schemacie w poście wyżej?? Czy będzie to bezpieczne? Gdybym mógł to przełaczyć na powrót grzejnika to rozwiązałoby mi to problem wywalania wody przez zbiornik i podało większe ciśnienie na najdalszy grzejnik, który obecnie jest nie dogrzany bo powrót jest zimny czyli nie ma przez niego obiegu.
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • #20
    gracus7
    Level 26  
    czy mógłbyś wyjaśnić to na jakimś schemacie (rysunku. Chodzi o to , że piec jest w piwnicy w jednej części budynku a rury idą na parter okrążając cały bydynek i po drugiej stronie dopiero jest pion na piętro gdzie są kolejne 2 grzejniki i pion zasilania idzie na strych gdzie jest zbiornik a 2 metry pod zbiornikiem z tego pionu zasilany jest jeden grzejnik. Nie mam możliwości podłączenia się ze zbiornikiem do rury przy piecu przed pompą tak jak to jest na schemacie wyżej dlatego szukam inego rozwiązania. Dlatego wymyśliłem podłączenie zbiornika do powrotu. Jednak nie rozumiem o co chodzi z rurą bezpieczeństwa i wzbiorczą jak to miałoby wyglądać. Sprawa wygląda tak że w miejscu gdzie mam zbiornik jest tylko zasilanie i powrót od grzejnika i nic więcej. Proszę o pomoc jak to rozwiązać bez przebudowywania całej instalacji.
  • #22
    Anonymous
    Anonymous  
  • #23
    gracus7
    Level 26  
    a co zaszkodzi jeśli podłączę się pod powrót?
  • #25
    gracus7
    Level 26  
    Czytałem temat dokładnie jednak nie mam innej możliwości rozwiązania sprawy a zostawić tak tego nie mogę bo grzejnik nie ma obiegu. Wymyśliłem tą zmiane podłączenia zbiornika na powrót a na pionie zasilania najwyższego zbiornika założyłbym odpowietrznik automatyczny. Pytanie czy taka zmiana spowoduje zwiększenie ciśnienia na zasilaniu i pchnie mi wode do najdalszego grzejnika. Myślę że odpowietrznik zda egzamin a naczynie na powrocie też będzie funkcjonować.
  • #26
    Anonymous
    Anonymous  
  • #27
    gracus7
    Level 26  
    ;))) wiem że to co wymyślam nie jest wzorcem do naśladowania ale to co jest obecnie zrobione tez nie jest zgodne z przepisami i normami. Mysle i wymyślam ale chce aby grzejinik grzał i nie wyszło z tego saperskie ryzyko chociaz w wojsku przez jakiś czas saperem byłem ;). zbiornik wyrównawczy będzie nadal i przy rozszeżalności temperaturowej wody w zbiorniku bedzie zmieniał się poziom wody. a zawór odpowietrzający odpowietrzy pion zasilania. Powiedz szczerze czy według ciebie to aż takie głupie i ryzykowne rozwiązanie?? Szczerze mówiąc ma być to rozwiązanie doraźne na 2 góra 3 lata bo później będzie wymieniana stopniowo instalacja lub dom :))
  • #28
    Anonymous
    Anonymous