Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ratowanie plików z uszkodzonego dysku SAMSUNG SP0812C

M_O_R_I 09 Sty 2010 01:28 2977 5
  • #1 09 Sty 2010 01:28
    M_O_R_I
    Poziom 10  

Witajcie.
    Dysk SAMSUNG SP0812C w moim komputerze od niedawna zamulał działanie systemu i kilka razy nie pozwalał uruchomić Win Visty (po restartach przyciskiem na obudowie udawało się wystartować Windę), aż któregoś pięknego dnia niespodziewanie ukazał się błąd:

Pri Master Hard Disk: S.M.A.R.T. status BAD, Backup and Replace
    Press <F4> to Resume

Po wciśnięciu F4 wyskakuje:

A disk read error occurred
    Press Ctrl + Alt + Del to restart

Jestem w dosyć niezręcznej sytuacji ponieważ nie udało mi się zrobić kopii bardzo ważnych plików i chciałbym je odzyskać.
    Zrobiłem test programem HD Tune i tutaj zamieszczam screeny z wynikami:

Partycje + Wyniki testu + Bad Sectory
    Ratowanie plików z uszkodzonego dysku SAMSUNG SP0812C Ratowanie plików z uszkodzonego dysku SAMSUNG SP0812C Ratowanie plików z uszkodzonego dysku SAMSUNG SP0812C

Zrobiłem także test programem Ontrack EasyRecovery.
    Wypluł takie oto pliki wynikowe skanowania SMART Tests i SMART Tests Extended:

Code:
    EasyRecovery - SMART Tests

Copyright (c) 2000-2005 Kroll Ontrack Inc.
    Report Created 01/09/2010 @ 00:54
    Test Selected: SMART Status Check
    Test Results:
    IDE Channel : SAMSUNG SP0812C ATA Device
    Model:      SAMSUNG SP0812C ATA Device
    Serial Number:   0693J1FX310798
    Capacity:      74.56 GB
    Status:      A SMART threshold was exceeded.

Recommendations:
    SMART Status Check for drive SAMSUNG SP0812C ATA Device failed, physical drive problems have been found indicating your hard drive is physically unstable. If you ARE experiencing a data loss situation, contact Technical Support or Data Recovery Services at 1-800-872-2599. Continuing to operate your system may damage your hard drive beyond repair or cause irretrievable data loss. If you ARE NOT in a data loss situation, it is recommended you contact the drive manufacturer for a replacement drive.

Code:
    EasyRecovery - SMART Tests

Copyright (c) 2000-2005 Kroll Ontrack Inc.
    Report Created 01/09/2010 @ 00:56
    Test Selected: Extended SMART Test
    Self-testing IDE Channel : SAMSUNG SP0812C ATA Device...
    Peforming short SMART Test.
    Self-testing IDE Channel : SAMSUNG SP0812C ATA Device...
    Performing extended SMART Test. This test may take 20 minutes or more, please be patient.
    Test Results:
    IDE Channel : SAMSUNG SP0812C ATA Device
    Model:      SAMSUNG SP0812C ATA Device
    Serial Number:   0693J1FX310798
    Capacity:      74.56 GB
    Test result:   Your drive did not fail the SMART test, however it completed with an unknown result code:  8

Recommendations:
    Your drive did not fail the SMART test, however it completed with an unknown result code:  8

Co można zrobić aby odzyskać pliki lub chociaż ich część ?
    Dodam że dysk jest już po gwarancji, nie spadł z wysokości, nie widać pod spodem na płytce żadnych upaleń, nie było żadnego przepięcia na linii podczas działania komputera... ot tak sprawił psikusa :/

0 5
  • #2 09 Sty 2010 10:03
    MiroLord
    Poziom 19  

Polecam zapoznać się z tym tematem. Najpierw wykonaj posektorową kopię dysku, a dopiero potem zajmij się odzyskiem danych. Powodzenia!

0
  • #3 09 Sty 2010 13:09
    M_O_R_I
    Poziom 10  

Dzięki MiroLord za ten link. Czeka mnie niezła przeprawa.
    Mam jeszcze pytanie... mam większy dysk jako Target do kopiowania 1:1, ale mam na nim postawiony system i trochę danych. Czy kopiowanie 1:1 z uszkodzonego nadpisze mi jakoś te dane i pliki systemowe na nowym ?

Acha, no i czy robiąc kopię programem HD Clone partycja na którą skopiuje pliki musi być bezwzględnie w systemie plików FAT?

0
  • #5 09 Sty 2010 16:35
    M_O_R_I
    Poziom 10  

Dzięki migol21, poczytam.
    Super że zajrzałeś do mojego tematu.
    Biorąc pod uwagę Twoją wiedzę poradź mi co powinienem zrobić i jakimi programami żeby nie zaszkodzić i czy mam jakieś szanse na odzyskanie danych ?

Czytałem Twój tutorial o programie HDClone (kopalnia wiedzy !!! super!) lecz jeszcze nie próbowałem kopiować 1:1.

0
  • #6 09 Sty 2010 16:49
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Kopia posektorowa to po pierwsze, potem zerowanie remap i podanie SMART aby sprawdzić jak się to kształtuje i wyniki skanowania.
    Opis procedurki

To jest w sprawie samego dysku w sprawie danych to po to kopia posektorowa by móc potem ja przywrócić lub pracować na niej ale tylko wtedy gdy jeszcze nie wyzerujemy oryginału.

0
  Szukaj w 5mln produktów