Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 70Hz do silnika synchronicznego

GrandMasterT 09 Jan 2010 09:07 1041 3
 • #1
  GrandMasterT
  Level 24  
  Jestem w potrzebie wykonania niewielkiej mocy zasilacza do napędu małego silnika synchronicznego.

  Silnik ten to pompka (bodajże do fontanny), z wirnikiem wykonanym w postaci magnesu stałego:  Zasilacz 70Hz do silnika synchronicznego

  Wykorzystuję ją do napędu WC moich blaszaków, jednak brakuje jej minimalnie mocy żeby wypchnąć tworzące się czasami bąbelki powietrza, co gdy uzbiera się ich więcej jeszcze bardziej spowalnia przepływ wody.

  Niedawno zrobiłem prosty eksperyment - podłączyłem pompkę poprzez odwrócone trafo głośnikowe na wyjście zwykłego wzmacniacza audio 10W, który wysterowałem z generatora niskiej częstotliwości.
  Pompkę spokojnie da się rozpędzić zwiększając częstotliwość nawet do 150Hz, przy czym przy maksymalnie 80-90 jest w stanie rozpędzić się samoczynnie, powyżej już nie da rady - trzeba startować z niskiej częstotliwości i stopniowo zwiększać.
  Jednak mnie zadowala już całkowicie prędkość przepływu uzyskiwana przy 60-70Hz - nawet przy 60 jest to darmowe 20% więcej.

  No i w związku z tym rodzi się pytanie: czy da się tanim kosztem zbudować do niej sensowny zasilacz (pompka ta potrzebuje w porywach z 8W przy rozruchu, podczas ciągłej pracy nie więcej niż 5) i ewentualnie na jakiej konstrukcji się oprzeć ?
  Preferowałbym zasilanie prosto z sieci, najlepiej z izolacją galwaniczną, ale ostatecznie zasilacz pracujący z 12V też uszedłby w tłoku.

  Czy taki silnik będzie pracował poprawnie zasilany napięciem prostokątnym ? Posiadam gdzieś jeszcze starą, bardzo prostą przetwornicę wykonaną według wiekowej książki, która przeznaczona była do zasilania elektrycznych maszynek do golenia z 12V, przerobienie jej na lekko wyższą częstotliwość to byłaby kwestia paru minut. Na wyjściu jest przebieg w przybliżeniu prostokątny, jednak przetestować nie mogę, bo trafo wyjściowe jest do przewinięcia (myszom zasmakowała izolacja).
 • #3
  GrandMasterT
  Level 24  
  Przecież 50Hz mam normalnie w gniazdku, to jest domyślnie zasilane prosto z sieci.
  Według instrukcji działa także z siecią 60Hz i niższym napięciem, ale prawdopodobnie ze wzrostem częstotliwości trzeba już napięcie podnosić.
  Pompka pracuje w zanurzeniu, w 60-litrowym zbiorniku więc raczej niełatwo będzie ją przegrzać.
  Zakup czegoś solidnego o wyższych parametrach to koszty rzędu co najmniej 250zł (a i to jest raczej wersja optymistyczna) stąd zastanawiam się, czy nie da się taniej zbudować zasilacza który pozwoli rozpędzić tą którą posiadam.
 • #4
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Rozumiem zatem, że pomimo iż pompka pracuje przy 50Hz to chciałbyś zwiększyć jej wydajność przez zwiększenie obrotów zwiększając częstotliwość.

  Najławtwiej skonstruować układ generujący sygnał prostokątny. Silnik będzie pracował ale nie potrafię odpowiedzieć na pytanie czy nie straci na momencie i czy nie będzie się grzał (na szczęście ma być zanużony).

  Druga wersja to generator przebiegu trójkątnego, wzmacniacz o nieliniowej charakterystyce wzmocnienia obcinający wierzchołek trójkąta by uzyskać przebieg pseudosinusoidalny i monolityczny wzmacniacz m. cz. z wyjściem mostkowym.