Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w bloku problem.Spalil sie TV i komputer.

09 Sty 2010 11:13 2823 15
  • Poziom 21  
    Zainteresowanych proszę o pomoc. Chciałbym przerobić instalacje w bloku.Ostatnio zrobiło sie przepięcie w sieci spalił sie mi komputer i TV.Instalacja z tego co zobaczyłem jest z uziemieniem PE ,lecz sa bezpieczniki topikowe.Jak dobrać parametrami wyłącznik różnicowo prądowy i wyłacznik nadprądowy ,żeby instalacja działała prawidłowo.Bezpieczniki myslę takie same tylko eski, na oświetlenie 10A i gniazda 25A.Jestem bardziej elektronikiem i powinien sobie poradzić.Może jakis shemat z konkretną różnicówką na pw.Jak znależć przewód PE tylko faza jest kolorem czarnym. Pozdrawiam!!!
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tedi30 napisał:
    gniazda 25A

Chyba 16A, 25A to chyba główne zabezpieczenie.
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie dasz rady zrobić tego dobrze. Poza tym musisz powiadomić administrację. Zleć to elektrykowi.
  • Poziom 21  
    on117 napisał:
    Tedi30 napisał:
    gniazda 25A

Chyba 16A, 25A to chyba główne zabezpieczenie.
    Sory pomyliłem się na gniazdach jest 16A.Pozdrawiam!!
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Nie mam informacji od sąsiadów czy podobnej sytuacji ale chcialbym zmienic i wymienic na nowe zabezpoeczenie.Jak pisalem mam instalacje od licznika trzema przewodami L1 BRAZOWY i N2 NIEBIESKI i PE ZIELONO-ŻÓŁTY.Kupiłem róznicówke jednofazową firmy HAGER 25A/30mA AC. Czy mógłby ktos na pw.rozrysowac jak to podlaczyc.Czy mozna zastosowac bezpiecznik przepięciowy czy nadpradowy ja ma byc podlączony.Bezpieczniki na gniazdka kupiłem 16A B i na oswietlenie 10A B.Pozdrawiam!!!
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tedi30 napisał:
    od licznika trzema przewodami L1 BRAZOWY i L2 NIEBIESKI i PE ZIELONO-ŻÓŁTY.Kupiłem róznicówke jednofazową firmy HAGER 25A/30mA AC. Czy mógłby ktos na pw.rozrysowac jak to podlaczyc.

Nie czasem N NIEBIESKI? Różnicówka ma schemat nie widzę problemu w podłączeniu jeżeli trzy przewody to trzy włączasz do i trzy od. Jeżeli oczywiście w twojej instalacji może być podłączona różnicówka.
  • Poziom 21  
    on117 napisał:
    Tedi30 napisał:
    od licznika trzema przewodami L1 BRAZOWY i N 2 NIEBIESKI i PE ZIELONO-ŻÓŁTY.Kupiłem róznicówke jednofazową firmy HAGER 25A/30mA AC. Czy mógłby ktos na pw.rozrysowac jak to podlaczyc.

Nie czasem N NIEBIESKI? Różnicówka ma schemat nie widzę problemu w podłączeniu jeżeli trzy przewody to trzy włączasz do i trzy od. Jeżeli oczywiście w twojej instalacji może być podłączona różnicówka.
    Sory masz racje N NIEBIESKI
  • Pomocny post
    Moderator
    Tedi30 napisał:
    Jak pisalem mam instalacje od licznika trzema przewodami L1 BRAZOWY i L2 NIEBIESKI i PE ZIELONO-ŻÓŁTY.

Rozumiem, że tak jest od licznika. Ale do którego miejsca? Czy wszędzie np. w gniazdach też masz te trzy kolory? A w oświetleniu? To trzeba sprawdzić! Bo może się tak zdarzyć, że zainstalowana różnicówka nie da się załączyć.
  • Poziom 21  
    Przewody trzy ida od licznika do bezpieczników .Mam trzy obwody na bezpiecznikach topikowych.Swiatło zabezpieczone 10A i 2 bezpieczniki 16A.Na jednej 16A sa gniazda łazienkowe i gniazdo kuchni idą trzy przewody.Pokoje są na dwóch żyłach i gniazdka połączóne sa równolegle robili to chyba ze względu oszczędnosci kabla.Mam pomysl,żeby do gniazdka komputerowego przewodem zielono-żółtym 2,5mm doprowadzic PE co będzie miało wpływ chyba na dzialanie listwy komputerowej bo teraz brak uziemienia i dlatego chyba nie zadzialala.Byc może ze jak juz zacznę robic, może uda mi się wyodrębnic jakis obwód i dac dodatkowy bezpiecznik życie pokaże.Tylko jak to podłączyc.Czy wszystkich firm zasada łączenia różnicówek jest taka sama i czy warto dodac bezpiecznik zabezpieczajacy wszystkie obwody. Dziękuję za zainteresowanie sie moim problemem i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Myślisz kolego o "drogocennej" elektronice a pomijasz bezpieczeństwo. Najwięcej ciężkich wypadków w gospodarstwach domowych następuje w łazienkach i kuchniach. I o to poprawę sytuacji w tych pomieszczeniach powinieneś w pierwszym rzędzie zadbać. Uszkodzenie którego skutki poniosłeś niesie za sobą niebezpieczeństwo pojawienia się napięcia na stykach ochronnych gniazd. W pewnych niesprzyjających warunkach dla osoby przebywającej wtedy łazience może to być wyrok śmierci.
  • Poziom 21  
    Między innymi bo sa stare topikowe korki myslę że tak szybko nie działaja jak różnicówka i wymogi obecnie sa takie.Czy dało by radę jakis schemat do tej różnicówki firmy HAGER jak to podlączyc.Jak to tajemnica proszę na PW.Dzieki narazie za pdpowiedzi i pozdrawiam!!!!
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Na uszkodzenie PEN w układzie TN żadne wyłączniki różnicowoprądowe czy wyłączniki nadmiarowoprądowe nie pomogą. Jest to typ awarii na przebieg której urządzenia te nie mają wpływu.
    Wtedy za miejscem przerwy pojawia się napięcie. Skutkuje to takim samym efektem w punkcie jego podziału a w konsekwencji na przewodzie neutralnym i żyle ochronnej.

W budynkach wielorodzinnych powodem wystąpienia takiej awarii jest niewystarczający przekrój w.l.z do obecnych potrzeb. Gdy nałoży się na to materiał (najczęściej aluminium) z którego został wykonany, przegrzane styki i permanentny brak konserwacji polegający tylko na usuwaniu skutków a nie ich zapobieganiu to mamy taki obraz jaki przedstawiłeś.

Nie oznacza to jednak, by zaniechać modernizacji instalacji we własnym mieszkaniu. Jednak pełną poprawę osiągniemy dopiero wówczas gdy w.l.z. zostanie dostosowana do obecnych standartów (wraz z obowiązkowymi połączeniami wyrównawczymi) tzn: odpowiednia ilość żył a przekrój dziś może na wyrost, ale umożliwiający przez najbliższe dwadzieścia-trzydzieści lat bezproblemowe instalowanie mowych odbiorników przez mieszkańców (pomijając indywidualne zwiększenie mocy).
  • Poziom 21  
    xury napisał:
    Ja proponuję NIE UDZIELAĆ odpowiedzi amatorom. W szczególności jak dokladnie nie wiadomo jak ta instalacja jest zbudowanai wezwać elektryka z uprawnieniami.
    Może pan uważa mie za amatora ale wiedzacego o co mu chodzi i zdąję sobie z odpowiedzialności jaka na mnie ciąży.To ile by pan wzioł za taka pracę.Forum jest poto żeby tym którzy chcą modernizowac i usprawniać należy pomóc.Byc może nie stac ich na fchowca za 500zł który zrobi to w połtorej godziny bo to jest ich połowa renty a chcą zyc bezpiecznie w swoich czterech kątach.Pozdrawiam!!!!!!!!!! Dzięki wszystkim za pomoc!!!!!!!!!! ZAMYKAM TEMAT