Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie do łodzi

abythadon 26 Lut 2013 19:21 36017 107
    botek123
    Poziom 9  
    Czesc.
    TEZ CHCE zdudowac lodke do wywozu zanety.
    Dopiero zaczynam z modelarstwem i mam problem(kilka pytan do doswiadczonych w tych sprawach a wiem ze na tym forum jest duzo Takich ktorzy sie na tym znaja :p).
    Oto kilka z nich jak jak sterowac serwem MG90S TOWER PRO 2,2kg ( chodzi mi tu w jaki sposob ustawic serwa aby wychylalo sie raz w prawo 60stopni a gdy skrece drazkiem z pilota w przeciwna strone to zeby dzwignia serwa wychylila sie w lewo?) Czy to podlacza sie do komputera i ustawia elektronicznie ? Czy moze za pomoca aparatury mixuje sie aby tak chodzilo? Wlasnie tego nie rozumiem , jak to jest ze "inni maja" ustawione? Czy to w jakis sposob sie podlacza do 2 kanalow ( drazek w lewo i w prawo na pilocie) ?
    Z gory dzieki za odpowiedzi. Prosze o pomoc.
    ps.DZIEKI ZA WYROZUMIALOSC. POZDRAWIAM
  • Relpol przekaźniki
    miroskop
    Poziom 22  
    Szukaj aparatur na 40MHz lub 2,4GHz bo 35MHz to pasmo przydzielone dla modeli latających. Te linki moderator i tak Ci usunie bo nie są zgodne z regulaminem. Może się okazać, że 4 kanały to będzie za mało jak będziesz chciał zrobić np. 2 komory na zanętę, wyczepianie żyłki, wyłącznik oświetlenia itp. Serwomechanizmu nie trzeba programować, wystarczy podłączyć do odbiornika pod wybrane wyjście (kanał).
  • Relpol przekaźniki
    botek123
    Poziom 9  
    Tylko nierozumiem . Jak podlacze np pod ch1 to gdy przechyle dzwignie w 1 strone to pojdzie serwo np w lewo a ja w druga strone drazka to w prawo ? Myslalem ze jak podepne np pod cg1 to bedzie tylko w jedna strone i wlasnie to mn dziwilo :/ Czyli mam rozumiec ze np w pilocie w prawą storne drazek wychyle i w lewą to jest tylko jeden kanał ? Czy to juz są 2 kanały? Bo z tego co napisal poprzednik to wychodzi ze jeden. Wiec jak to jest ? Sory i dzieki za zrozumiałość!
    miroskop
    Poziom 22  
    Każda oś (X lub Y) drążka w nadajniku to jeden kanał, który obsługuje pełny ruch serwomechanizmu. Czyli jest dokładnie tak jak to rozumiesz :) Wszystko już było opisane, wystarczy poszukać (dlatego zapewne te nasze pogaduszki wkrótce wylądują w koszu).
    marcin273
    Poziom 17  
    Standardowo jeden drążek obsługuje dwa kanały i dwa serwa. Sterowanie serwami jest proporcjonalne a nie max w lewo neutral max w prawo. Do wywozu zanęty widziałem gotowe rozwiązania na serwisie aukcyjnym. Tobie potrzebna jest aparatura minimum 3 kanałowa (skręt, silnik, wyrzut zanęty)j a bym wybrał coś na 2,4Ghz (duży zasięg i tanie odbiorniki), bo np 35 i 27Mhz sa bardzo podatne na zakłócenia.
    botek123
    Poziom 9  
    Kolego marcin273 cytat: "Do wywozu zanęty widziałem gotowe
    rozwiązania na serwisie aukcyjnym." Moglbys mi wyslac na pw link lub dokladniej wytlumaczyc to rozwiazanie? Bardzo mn ciekawi. Dzieki za pomoc.
    Madrik
    Moderator Robotyka
    marcin273 napisał:
    a bym wybrał coś na 2,4Ghz (duży zasięg i tanie odbiorniki), bo np 35 i 27Mhz sa bardzo podatne na zakłócenia.

Po pierwsze, odbiorniki cyfrowe są droższe od analogowych.

Po drugie, co do zasięgu jest akurat odwrotnie. Dłuższa fala ma większy zasięg i zdolność penetracyjną.
    Z co do zakłóceń, to w systemach analogowych głównym ich źródłem jest inny modelarz z aparaturą na tym samym kanale. A teraz o innych modelarzy z aparaturą analogową - trudno.
    W systemach cyfrowych paradoksalnie jest znacznie więcej zakłóceń, gdyż pasmo 2,4GHz jest "śmieciowe" czyli jedzie na nim wszystko co tylko może.

Po trzecie, do łódek stosujemy 40MHz.
    botek123
    Poziom 9  
    Jeszcze jedno pytanko, a raczej upewnienie sie czy dobrze rozumuje. Gdy chce podlaczyc akumulator np. Zelowy 12v to podlaczam go do silnika 12v nastepnie jest regulator dwukierunkowy ktory takze jest podlaczony pod jeden kanal(tak?) i zminimalizowane napiecie do okolo 5-6V trafia do odbiornika i zasila go tak samo jak serwa? I czy silnik nie bedzie czasem chodzil gdy najpierw jest akumulatora nastepnie odbiornik? Czy moze jest inaczej? Ps. Dosc duzo czytalem o tym , lecz lepiej sie upewnic. :p Dzieki i sory za moje lajkowskie pisanie ale chce dokladnie wytlumaczyc
    marcin273
    Poziom 17  
    Odbiornik 2,4ghz 3 kanałowy np. do turnigy to koszt ok 30zł. Pasmo 2,4Ghz stosują we wszystkim od samochodów po łodzie czy zgodnie z prawem to nie wiem. Po zbindowaniu z nadajnikiem nikt na Twoje pasmo nie wejdzie, a czy śmieciowe, ja nie zaobserwowałem u siebie zakłóceń a aparatury nie mam z górnej półki cenowej.
    botek123
    Poziom 9  
    A "podany moj schemat"- jezeli tak mozna powiedziec jest dobry? Czy on mi na takiej zasadzie co opisalem bedzie dzialal ? Czy moze robie cos zle ? A jak sie da zbindowac aparature z odbiornikiem? Jezeli kupie zestaw pilot +odbiornik to jest juz on zbindowany czy trzeba to w jakis sposob zrobic ? Bo nie mam pojecia jak.
    miroskop
    Poziom 22  
    Jak kupisz aparaturę to pewnie razem z instrukcją bindowania. Jak instrukcji nie będzie to wtedy zadasz tu pytanie podając model. Akumulatora nie podłączasz do silnika tylko do regulatora. Jak chcesz żeby regulator zasilał odbiornik i serwa to musisz kupić taki z układem BEC, jest to zaznaczone w jego danych technicznych. I oczywiście odpowiedni do posiadanego silnika!
    botek123
    Poziom 9  
    A jak to jest z tym regulatorem bec? Nie znalazlem jeszcze takiego u ktorego na parametrach pisze ze tymi dwoma kablami co maja isc do silnika bedzie 12v . Znalazlem tylko ze od bec bedzie szlo 5-6v i 2A . Czy tamta dana jest stała i po prostu jej sie nie pisze? Czy moze tamten regulator co podalem to do "wszystkich kabli" daje te wspomniane 5-6v? Czy moze "prad pracy" 18-20A to jest ten co ma isc do silnika? Lecz czemu nie ma napisane te 12v :/?
    miroskop
    Poziom 22  
    BEC dotyczy tylko zasilania odbiornika, czyli tego serwokabelka. Napięcia na silnik nie podają bo jest ono równe napięciu zasilania. Nie może tylko przekroczyć dopuszczalnego a te z kolei podawane jest w danych technicznych regulatora. Dlatego najpierw musisz wiedzieć jaki masz silnik (szczotkowy, bezszczotkowy), na jakie napięcie, jaki pobiera prąd przy maksymalnym obciążeniu i do niego dobrać regulator. Jedno lub dwukierunkowy.
    botek123
    Poziom 9  
    CZEŚĆ!
    Mam 2 silniczki ze starego radia "Thompson" i chcialbym dokupic do nich regulator dwukierunkowy z bec. Tylko nie wiem ile one maja Amper i na necie nie moge znalezc. Pomoglby Ktos jaki kupic regulator do tych silniczkow?
    DZIEKI! ps. Sory za jakosc foty Zdalne sterowanie do łodzi
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Odpuść sobie. To bardzo słabe silniczki, nie nadające się do zastosowań napędowych. Mają prawdopodobnie ok 3W. Te do napędów, zwykle 50-100 razy więcej.

Przy niskich kosztach gotowych silniczków, nie ma to sensu.
    botek123
    Poziom 9  
    Witam!
    Chciałbym zapytać czy zdałoby egzamin wsteczny w tej łódce , jeżeli mam tak zakończone wyjście na wał i nie wiem czy będzie dobry "ciąg wody" aby łodka była zdolna do płynięcia w tył?
    Ps. Wał i śrubę chce oczywiście zabudować siateczką aby zielsko się nie wplątało.Zdalne sterowanie do łodzi Zdalne sterowanie do łodzi Zdalne sterowanie do łodzi
    DZIĘKI!
    botek123
    Poziom 9  
    Witam. Posiadam aparature hk 6ch v 2 i mam pytanie. Czy regulator z bec musi koniecznie byc podlaczony pod ch3. Czy moze to byc jakis inny kanal?Pytam poniewaz latwiej bylo by mi zmiksowac sterowanie katamaranem, co bylo opisane w innym temacie. Pozdrawiam!
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Nie. Po prostu gaz będzie pod innym drążkiem.