Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo zadawać pytania? Przeczytaj zanim napiszesz!

mat_ed 09 Sty 2010 14:00 34442 0
 • #1
  mat_ed
  Poziom 43  
  Szanowny użytkowniku!

  Forum to poświęcone jest regeneracji baterii wyposażonych w inteligentny układ elektroniczny, np. baterie do laptopów. Aby szybciej uzyskać właściwą odpowiedź i prawidłowo zregenerować baterię, kieruj się następującymi regułami:
  • 1. Bateria powinna być już rozebrana - otwarta. Na pytanie "jak to zrobić" można dać tylko jedną odpowiedź - delikatnie. Postaraj się nic nie zewrzeć i nic nie oderwać na płytce sterownika. Naprawa bez rozbierania praktycznie nigdy nie udaje się. Podkreślam, rzetelność remontu baterii bez otworzenia jej, jest niewielka!

   2. Podaj markę laptopa (DELL, TOSHIBA, ACER, ASUS itp.).

   3. W tytule wątku podaj typ baterii (TYPE, MODEL), jeśli takiego nie zamieszczono - part namber (P/N). Jeśli są oba oznaczenia, podaj oba.

   4. Można również podać model laptopa, ale to jest mniej istotne, ze względu na to, iż w jednym i tym samym typie laptopa mogą być zastosowane różne baterie.

   5. Koniecznie podaj napięcie baterii i jej pojemność (w mAh albo w Wh). Te parametry zwykle są podane na obudowie baterii.

   6. Podaj, w oparciu o jakie układy jest zbudowany sterownik (chipset, pamięć - na przykład BQ80201+BQ29330 albo M37516+SL220).

   7. Wykonaj pomiar z dokładnością do 10 mV i podaj napięcia na każdej sekcji równolegle połączonych ze sobą ogniw (może ich być 1, 2, 3 albo niekiedy 4) bez obciążenia i pod obciążeniem 1...2 A. Obciążać należy od razu całą baterię, podłączając obciążenie (rezystor dużej mocy albo żarówka 21 W / 12 V) do skrajnych wyprowadzeń całego pakietu, a nie do każdej sekcji kolejno. Mierzyć należy na każdej sekcji osobno. W ten sposób wymusisz jednakowy prąd obciążenia dla wszystkich sekcji, bez względu na napięcie na każdej z nich.

   8. Jeśli napięcie na każdej z sekcji wynosi mniej niż 3,6 V, trzeba podładować cały pakiet z zewnętrznego zasilacza do napięcia 3,8...4,0 V / ogniwo. Należy ładować cały pakiet naraz (z odłączoną elektroniką), a nie każdą sekcję osobno. Zasilacz ten musi mieć stabilizację napięcia (4,2 V) i ograniczenie prądu (ok. 1 A). Ładując, śledź napięcie na każdej sekcji, nie dopuszczaj, aby przekroczyło 4,2 V / ogniwo. Po podładowaniu wykonaj punkt 7.

   9. Sprawdź bezpieczniki. Uszkodzone wymień na nowe, w ostateczności zlutuj je. Dla bezpieczników SC Protector, zasymuluj podgrzewacz, rezystorem 20...80 Ohm, w przypadku jego przerwania. Jeśli bezpiecznik SC Protector jest zlutowany, a nie zastąpiony nowym - wylutuj klucz, który nim steruje.

   10. Jeśli bateria wykorzystuje do komunikacji z komputerem protokół SMBus, zbuduj Philips I2C Interfejs i odczytaj dane przez gniazdo baterii programem SBW, AccPlus lub Be2Works. Dołącz odczytany plik (w załączniku) do Twojego pytania.

   11. Jeśli nie rozumiesz, czego dotyczą zagadnienia z powyższych punktów, czytaj forum "Komputery Regeneracja Baterii" oraz ten temat. Spróbuj posłużyć się funkcją szukaj według nieznanych Tobie słów.

   12. Jeśli szukanie nie pomaga, nie rozwieje wątpliwości, w jaki sposób zabrać się za regenerację baterii, to lepiej odnieś baterię do fachowca albo zakup nową.


  Pamiętaj, że odpowiadający na Twoje pytania, też muszą zarabiać na życie, jeść, spać, zajmować się domowymi sprawami, odpoczywać, chodzić do sklepu... Wykaż, więc trochę szacunku i własnego wkładu pracy w rozwiązanie problemu. Jeśli otrzymałeś pożądany wynik naprawy, napisz, chociaż krótko, w jaki sposób go osiągnąłeś.

  Jeśli znasz odpowiedź na czyjekolwiek pytanie - odpowiedz. Możesz pomóc nie jednemu użytkownikowi, który zetknie się z podobnym problemem w przyszłości.

  Również nie bój się poszukać, czy ktoś już wcześniej zadał takie lub podobne pytanie i w jaki sposób został jego problem rozwiązany (zakończony), jeśli został rozwiązany. Możesz także zaproponować swój wariant rozwiązania problemu.


  Powyższy tekst został opracowany przez Kol. jarob, na podstawie http://powergood.com.ua/forum/viewtopic.php?t=167 . Poprawki naniósł mat_ed
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540