Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony DSC-T7 - nieostre zdjęcia

Yaro126 09 Sty 2010 15:01 2698 5
  • #1 09 Sty 2010 15:01
    Yaro126
    Poziom 20  

Witam,

Problem wygląda następująco... W moim aparacie pod wpływem zimna przestawały działać klawisze, zoom zaczynał szaleć i tylko po ogrzaniu (np. w rękach) wszystko wracało do normy... Pomyślałem sobie, że to pewnie zimne luty gdzieś na płytce głównej, co często zdarza się w technologii BGA. Wygrzałem więc układy hot airem i poskładałem aparat. Po włączeniu klawisze działały dobrze, obraz na wyświetlaczu wydawał się również w porządku ale zdjęcia wychodziły nieostre i z dziwnymi poświatami (zamieszczam niżej)... Pomyślałem że prawdopodobnie przegrzałem procesor obrazu i kupiłem płytkę główną z takiego samego aparatu.
    Po przełożeniu płytki głównej okazało się że zdjęcia wychodzą również nieostre i z takimi samymi poświatami.

Jaka może być tego przyczyna? uszkodzony obiektyw?

W instrukcji serwisowej adjustment przeczytałem, że aparat należy kalibrować
    specjalnymi programami, które były tam podane, ale nie ma szans ich ściągnąć z internetu i w związku z tym mam drugie pytanie...

Czy po odpięciu od płyty głównej bateryjki podtrzymującej m.in. datę i godzinę kasują się również dane kalibracji?

Z lampą

Bez Lampy (tryb makro)

0 5
  • #2 09 Sty 2010 16:24
    ion-tichy
    Poziom 31  

Wyjęcie bateryjki nie resetuje ustawień kalibracji co najwyżej ustawienia użytkownika. Ale tu kalibracja niczego nie da. Tu trafiło albo samą matrycę albo jej taśmę. Po pierwsze proszę dokładnie obejrzeć łączenie taśmy czy nie ma uszkodzeń, ew. można delikatnie podciąć krawędź taśmy, tak jakieś 0,5mm - może się udać jeśli brak styku jest na wyciśniętych już punktach po złączu krawędziowym

0
  • Pomocny post
    #3 09 Sty 2010 16:42
    gabik001
    Poziom 37  

Pierwsze zdjecie swiadczy o tym ze to definitywnie matryca. Radze poszukac czy ten model (T1 , T3 i T5 byly) na liscie zarazonych felernymi matrycami. Do marca ur sony robilo recall na to uszkodzenie. Teraz to trza zaplacic za robocizne i przesylke (z tego co wiem).
    Pozdrawiam

0
  • #4 09 Sty 2010 18:34
    Yaro126
    Poziom 20  

Dziękuję za odpowiedzi, spróbuję podciąć taśmę, bo faktycznie ma duże wgłębienia w punktach styku, zobaczymy czy to coś da... Moja matryca chyba nie była z tych felernych, bo dopóki nie rozebrałem aparatu, wszystko było w porządku.

0
  • Pomocny post
    #5 09 Sty 2010 20:41
    ion-tichy
    Poziom 31  

Matryce z wadami seria T to:
    # Cyber-shot DSC-T1
    # Cyber-shot DSC-T11
    # Cyber-shot DSC-T3
    # Cyber-shot DSC-T33
    Więc raczej na wadę fabryczną bym tu nie liczył.

0
  • #6 10 Sty 2010 00:35
    Yaro126
    Poziom 20  

Skróciłem taśmy, ale niestety nic to nie dało... Efekt ciągle ten sam, czyli jednak uszkodzona matryca... Dziękuję za pomoc w zdiagnozowaniu.

0