Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnia krokowego drugim silnikiem krokowym.

09 Sty 2010 15:03 3851 12
  • Poziom 9  
    Witam szukam schematu dość nie typowego układu dlatego nie znalazłem niczego w wyszukiwarce mianowicie chodzi mi o sterowanie silnika krokowego innym silnikiem krokowym za pomocą jakiegoś prostego układu ANALOGOWEGO.
    Moje silniczki to silniki z CD-ROM"u czyli 3 kable do do cewek i wspólna masa.

Z góry dzięki.
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    Przeniosłem z "Inne". Proszę czytać opisy działów.
  • Poziom 36  
    Poszukaj w temacie ,,selsyny" ale tak prosto , jak sobie wyobrażasz, to nie wypali.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    a propos silników czy mógłby ktoś mi powiedzieć jak podłączyć taki silnik wyjąłem go z klimatronika forda mondeo 2005r.Bo z tego co widzę to ma cztery cewki połączone w ten sposób:

więc podłączyłem je tak:

ale jednak silnik dziwnie się zachowuje podając kolejno zasilanie robi to:

Niektóre kroki są dłuższe a niektóre krótsze.

Moje pytanie dlaczego?

Przenoszę z Automatyki
    mod bestler
  • Poziom 39  
    Na forum automatyka masz temat o silnikach krokowych poczytaj sobie o sterowaniu silnikiem unipolarnym i zobacz animację pracy silnika
    Cytat:
    ale jednak silnik dziwnie się zachowuje podając kolejno zasilanie

ciekawe jak je podajesz ? czy masz sterownik silnika unipolarnego ?
  • Poziom 9  
    Nie mam sterownika ale steruje go z LPT komputera.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A nie lepiej sterować tym silnikiem za pomocą jakiegoś enkodera?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    W Cd-Rom-ach były stosowane bipolarne silniki krokowe do przesuwu lasera , natomiast do napędu płyty silniki BLDC w układzie połączeń trójkąt lub gwiazda .
    Na pewno nie sterujesz bezpośrednio z LPT tylko przez jakiś driver na tranzystorach lub na UL-enie , uruchom pełną sekwencję kroków a nie pojedyncze impulsy każdy silnik krokowy musi mieć odpowiednie napięcie zasilania , prąd oraz dobrane czasy impulsu .
    W Twoim przypadku bardzo sensowna jest propozycja kolegi Błażeja tzn typowy sterownik step / dir do tego enkoder z układem rozpoznawania kierunku można to wykonać na typowych układach logicznych TTL ,CMOS lub zastosować mikrokontroler w przypadku kiedy kierunek nie jest potrzebny wystarczy uformować impulsy z enkodera i podawać je bezpośrednio na wejście step .
  • Poziom 9  
    Oczywiście steruje przez tranzystory a napięcia mam dobre a kroki nadal nie są równe
    ale to zbytnio mi nie przeszkadza.
  • Poziom 9  
    W takim razie co to jest?
    Ten silnik 4 fazowy to mam z klima-troniki forda mondeo 2005r.
    Ten 3 fazowy z cd ROMu (połączenie gwiazda).
    Takie 4 fazowe mam 3 więc z próbuje zbudować ploter XY i może jakiś długopis nad tym. (wszystko ogólnie z śmieci)
    Jak skończę to wstawię link do video.
    A co do sterowników step\dir to co polecacie na początek (w tym polu mam znikome doświadczenie).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    silnik z mondeo moze byc to silnik krokowy <jak rozumem ma 4 wyprowadzenia > wiec jest to silnik krokowy bipolarny
    silnik z cdromu to silnik blcd - czyli silnik synchroniczny pradu stalego - do plotera tego typu silniki sie nie nadaja ,,, moga rozwijac duze predkosci ale przy niskich maja mala moc - dlatego nie nadaja sie do "plotera"
    silnik blcd jest inaczej sterowany niz silnik krokowy dlatego sterowniki od krokowcow nie nadaja sie do blcd
    sterownik silnika step/dir polecam a3977 na poczatek - jest idealny bardzo prosta aplikacja dobre parametry jezeli chodzi o cena/jakos
  • Poziom 9  
    Ale ploter buduje z silników z forda (one mają 6 wyprowadzeń 4 cewki unipolarny),
    (to te co mają te dziwne kroki) dzisiaj cały dzień przy tym majstrowałem mam już podstawkę do osi X.

A tak to podłączyłem

drugi silnik mi się nie zmieścił.