Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenie sygnału na wzmacniacz - VDO

ToMpower 09 Sty 2010 16:45 1885 9
  • #1 09 Sty 2010 16:45
    ToMpower
    Poziom 9  

Posiadam radio VDO, które niestety nie posiada wyjścia na wzmacniacz. Jako, że samochód, w którym gra radio to już youngtimer, nie zamierzam kupować innego radia, które gryzłoby się z designem deski rozdzielczej z lat 80. Mimo wszystko chciałbym rozbudować system audio, dodać zewnętrzny wzmacniacz. Tutaj moje pytanie, czy istniej możliwość wyprowadzenia sygnału? (wiem, że są dotępne różne konwertery sygnału, co o tym myślicie, jak z ich jakością?) Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

0 9
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2010 16:50
    matiaudio
    Poziom 36  

Witam. Musisz zainwestować w adapter jeśli nie chcesz wymieniać radyjka.

Jeśli byś założył adapter to sygnał popłynie jak w przypadku normalnego kabla RCA.

0
  • Pomocny post
    #3 09 Sty 2010 16:51
    łuki88
    Poziom 24  

Myślę żę nie odczujesz spadku jakości przez zastosowanie takiego konwertera i to chyba lepsza opcja niż wyprowadzanie wyjść z radia (mniej zachodu). Są też wzmacniacze do których możesz podłączyć sygnał bezpośrednio z wyjść głośnikowych.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Sty 2010 19:00
    Ireneo
    Poziom 40  

Lepiej zrobić przedwzmacniacz(8 nóżek scalak),dobrać wzmocnienie i podłączyć do wejścia oryginalnej końcówki mocy.Są schematy na necie no i nie tracimy na jakości poprzez przejście sygnału przez końcówkę fabryczną.Koszt mniejszy niż zakup konwertera.

0
  • #5 10 Sty 2010 14:22
    ToMpower
    Poziom 9  

Ireneo napisał:
    Lepiej zrobić przedwzmacniacz(8 nóżek scalak),dobrać wzmocnienie i podłączyć do wejścia oryginalnej końcówki mocy.Są schematy na necie no i nie tracimy na jakości poprzez przejście sygnału przez końcówkę fabryczną.Koszt mniejszy niż zakup konwertera.

Dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi, mogę prosić jakieś materiały, odnośnie powyższego.

0
  • #6 10 Sty 2010 16:14
    Ireneo
    Poziom 40  

Ten układ odwraca fazę (ze względu na pojedyńcze zasilanie)więc wskazany jeszcze jeden lub odwrócić fazę na głośniku/wzmacniaczu.Kondensatory na wej/wyj ustalają dolną częstotliwość,rezystory R3-6 wzmocnienie układu(dla dobrania wzmocnienia wstawiamy potencjometr).Więcej o tym szukaj: wtórnik emiterowy/wzmacniacz operacyjny.Gotowce chcesz to szukaj wzmacniacz sygnału audio/wzmacniacz sygnału.

Dodano po 3 [minuty]:

0
  • #7 14 Lut 2010 18:35
    ToMpower
    Poziom 9  

Rozebrałem dzisiaj radio. Jendakże nie wiem, od czego zacząć. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi. Myślę, że najlepiej byłoby, gdybym zlecił to jakiemuś serwisowi, może ktoś poleci kogoś w Wlkp. Załączam kilka zdjęć, aby przybliżyć sprawę.
    Z góry dziękuję, za dalsze porady. Pozdrawiam

0
  • #8 14 Lut 2010 18:49
    Ireneo
    Poziom 40  

Z tego co widzę na górnym zdjeciu to masz jeszcze jedna kostkę,jeżeli w tej masz piny to kup kostkę jak do blaupunkta na wzmacniacz i po kłopocie.

0
  • #9 14 Lut 2010 18:53
    ToMpower
    Poziom 9  

Niestety kostka pusta. Może jeszcze jakieś sugestie :D

0
  • #10 15 Lut 2010 23:13
    ToMpower
    Poziom 9  

Po nocy spędzonej, na poszukiwaniu schematów radia i samej końcówki mocy(scalaka) udało mi się dojść, co jest co. Myśląc, że nie mam nic do stracenia, przeciąłem stary kabel chinc i przylutowałem jego końcówki do układu. Wygląda to tak:
    Wiem, wiem, nieprofesjonalnie :D ale to prowizorka, kupię porządne kable, i wszystko zrobię od strony technicznej, jak się należy. Teraz jeszcze pytanie do Was, czy takie połączenie, może istnieć i czy jest bezpieczne dla radia? Wcześniej nie sprawdzałem jak nagrzana jest końcówka, ale teraz wydaje mi się, że się trochę grzeje (30 min grania- jest ciepła, ale można bezproblemu dotknąć, oczywiście jest ona obudowana małym aluminiowym radiatorem) jak myślicie?
    Dziękuję za wcześniejsze wypowiedzi, pozdrawiam!

0