Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WSH 110 Naprawa i poprawa parametrów

kowal-dr 03 Lut 2010 21:00 9845 78
    kowal-dr
    Poziom 15  
    Wszystkie potencjometry wyglądają jednakowo (jak niżej)

A co do obrotu to on naprawdę niewiele się obraca, ledwo poczuję że się poruszył a juz dalej się nie da.
    Tak sobie pomyslałem że może to napięcie linii lewej ma jakis spadek? KD502 nie grzeją sie, VUmeter nie działa, napięcie spoczynkowe kolektorów KD502 też małe... Może zasilacz ma jakieś wady? Bo tak przykładowo mierząc mu napięcie na kablach od lewej (czarnego i pomarańczowego) mam 51V a mierząc między pozostałymi trzema a czarnym nie uzyskuję nic. Po prawej stronie pomiędzy masą(czarny kabel po lewej) a
    żółtym miernik pokazuje 25V. Ja sugeruję pomiar amperomierzem natężenia między bezpiecznikami 2A w zasilaczu, przy takim prądzie na tranzystorze powinna być różnica
    Płytka zasilacza (to chyba ta):
    elektryku5
    Poziom 38  
    Potencjometr prądu spoczynkowego możesz śmiało wymienić na współczesny za jakieś 60gr.
    Powiem o moim wzmacniaczu, u mnie prąd spoczynkowy powinien wynosić 35mA ,a ja ustawiłem sobie jakieś 15mA i nic złego się nie dzieje.
    Jak masz zbyt duży prąd spoczynkowy to tranzystory końcowe będą się bardziej nagrzewać , a nawet mogą się wypalić.
    djmiki15
    Poziom 14  
    Jeśli jeden kanał jest poprawnie zasilany, to niesprawność drugiego akurat w tym wzmacniaczu nie może być spowodowana uszkodzeniem zasilacza. Ja dalej sugeruję prace nad tym potencjometrem i prądem tranzystorów końcowych.
    Elektryku5 oczywiście masz rację co do podkręcania prądu spoczynkowego do tego stopnia, żeby z tranzystorów i radiatora zrobić piekło, ale u kolegi w WSH 110 widać ewidentnie zbyt mały spadek napięcia na R emiterowych.
    kowal-dr
    Poziom 15  
    Ja może faktycznie wymienie ten potencjometr.... Tylko jakie parametry?

Faktycznie, toć to ma stopień mocy zasilany pojedynczo a nie symetrycznie... Ciekawe jednak czemu są w zasilaczu 2 bezpieczniki 2A.

P.S. Włożę też kondensator 10000uF/63V jak go znajdę, bo gdzieś mi się zapodział :|
    djmiki15
    Poziom 14  
    Jeden bezpiecznik zabezpiecza jeden kanał, a że kanały są dwa, to są 2 bezpieczniki. Zerknij na schemat, tam wszystko jest dokładnie narysowane. Schemat mówi, że potencjometr ma tylko 220Ω
    kowal-dr
    Poziom 15  
    Przepraszam za dłuższą nieobecność. Włożenie 10000uF/63V przyniosło efekty. Wzmacniacz zyskał dynamikę i oddaje większe impulsy w krótszym czasie. Jednak czasami zasilacz ma chyba opóźnienia w doładowywaniu go i przy NAPRAWDĘ mocnych uderzeniach chwilowo gra deko ciszej. Pozatym wzrosło natężenie na linii zasilacz-kondensator, mostek prostowniczy mocniej się nagrzewa.

dalej jednak nie wiem co się dzieje z lewym kanałem.
    djmiki15
    Poziom 14  
    Witam, dawno temu doszliśmy do tego, że objawy uszkodzenia są takie, że wzmacniacz gra tak, jakby przez tranzystory mocy płynął za mały prąd spoczynkowy, a vu-metr się nie wychyla. Więc radzę sprawdzić elementy filtra przed vu-metrem czyli te dwie diody i kilka innych elementów biernych. Według mnie wskaźnik powinien chociaż minimalnie się wychylać, jeśli uszkodzony kanał daje jakiś sygnał.
    Co do samego kanału wzmacniacza, to efekt podany wyżej prawdopodobnie jest spowodowany właśnie zbyt małym prądem spoczynkowym. Dobrze by było, gdybyś zmierzył jego wartość.
    kowal-dr
    Poziom 15  
    Wszystko naprawione. Thx za pomoc bez Was nie dałbym sobie rady.
    naprawa-elektryk
    Poziom 9  
    witam prosze o pomoc
    a więc.
    mam tez wzmacniacz wsh110 i problem taki prawy kanał chodzi normalnie a lewy wskaźnik tylko pójdzie wskazówka do 10 i juz amen, wskaznik milczy.
    I niepokoi mnie że jeden pierwszy lewy tranzystor ma przebicie dodam ze prawy kanał chodzi dobrze narmalnie a lewy milczy prosze o pomoc
    z góry dzięki
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    naprawa-elektryk napisał:
    problem taki prawy kanał chodzi normalnie a lewy wskaźnik tylko pójdzie wskazówka do 10 i juz amen, wskaznik milczy.

Problem masz tylko ze wskaźnikiem? "Na ucho" kanały są takie same?

I niepokoi mnie że jeden pierwszy lewy tranzystor ma przebicie

Który "lewy" - wskaż w/g schematu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=40252

prawy kanał chodzi dobrze narmalnie a lewy milczy prosze o pomoc

Lewy kanał milczy a wskaźnik wychyla się?
    djmiki15
    Poziom 14  
    Może koledze chodzi o któryś KD502 lub 2N3055, zależy jaki egzemplarz się koledze trafił. Jeśli któryś z tych tranzystorów jest przebity to przy włączaniu wzmacniacza wskaźnik dostanie szpilkę i wskazówka na chwilę podskoczy. Później opadnie, bo kondensator 3300uF na wyjściu kanału zatrzyma składową stałą. Jeśli to któryś z tranzystorów mocy jest winny, to należy go wymienić i jeszcze przed wymianą sprawdzić jego tranzystor sterujący. Po wymianie należy tylko ustawić prąd spoczynkowy i tyle.
    naprawa-elektryk
    Poziom 9  
    dzięki :)
    ja to dam mojemu znajomemu i powiem co i jak bo ja jestem troszke zielony a nie chce zepsuc a zwłaszcza że to cudo ma tyle lat:) a i jeszcze musi cyc tranzystor oryginalny czy zamiennik teeż może być
    djmiki15
    Poziom 14  
    Tranzystory do polskiego sprzętu Diory są tak popularne i tak "uniwersalne" że nie trudno je znaleźć. 2N3055 dostaniesz w każdym elektronicznym sklepie, a jeśli chodzi i jeszcze jakieś z tego sprzętu to w sklepie powinni mieć katalog zamienników i ci jakiś dobiorą, albo my to zrobimy. To nie jest ta klasa wzmacniacza, żeby za jednym tranzystorem jeździć 500km albo zamawiać go z USA.
    naprawa-elektryk
    Poziom 9  
    no rzeczywiście nie opłacało by sie a tak to dam zamiennik i bedzie grac.
    a i problem że cicho gra nie wiem co to morze być czy końcówka mocy jest juz zjedzona czy rezystory słabo przewodza prąd hmmm moze to wina potecjomera
    jdubowski
    nie wiem co to morze

Tu masz opis:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Morze
    czy końcówka mocy jest juz zjedzona

Nie wiem co za czynnik biologiczny żywi się twoim wzmacniaczem, ale myszy najczęściej zjadają cewki nasycone woskiem/cerezyną a takowych tam nie uświadczysz.

Najpierw doprowadź do działnia uszkodzony kanał, potem powalcz ze zbyt małym wzmocnieniem.

czy rezystory słabo przewodza prąd hmmm moze to wina potecjomera

Najprędzej to zestarzale kondensatory elektrolityczne sprzęgające stopnie, sprawdź też czy sygnał doprowadzasz do wlaściwych pinów w odpowiednim gnieździe.
    Michael1995
    Poziom 11  
    Witam,
    Mam małe pytanie dotyczące wątku poruszonego w tym temacie, więc nie będę zakładał nowego tematu. Chodzi mi o zmianę wszystkich tranzystorów w przedwzmacniaczu. Nie wiem czy u mnie siedzą BC109C czy BC239C schemat dopuszczę obie opcje (muszę to sprawdzić). I tu jet moje pytanie czy tranzystor BC550C może posłużyć za zamiennik obydwóch tych poprzednich, czy do każdego muszę zastosować inny tranzystor zamienny ? I czy po takiej wymianie tranzystorów trzeba dokonywać jakiś regulacje wzmacniacz tzn. np. prąd spoczynkowy ?
    jdubowski
    Michael1995 napisał:
    Mam małe pytanie dotyczące wątku poruszonego w tym temacie, więc nie będę zakładał nowego tematu. Chodzi mi o zmianę wszystkich tranzystorów w przedwzmacniaczu.

A po co i w jakim celu?

Michael1995 napisał:
    Nie wiem czy u mnie siedzą BC109C czy BC239C schemat dopuszczę obie opcje (muszę to sprawdzić).

Elektrycznie to to samo, rożnią się obudową.

Michael1995 napisał:
    I czy po takiej wymianie tranzystorów trzeba dokonywać jakiś regulacje wzmacniacz tzn. np. prąd spoczynkowy ?

Jeśli wymieniasz tylko w przedwzmacniaczu (a nie we wzmacniaczu końcowym) to nie ma taka wymiana wpływu na prad spoczynkowy.
    Michael1995
    Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź, wymieniam je, że tak powiem przy okazji, bo przedwzmacniacz nie gra dobrze poprzez kilka wyschłych kondensatorów, więc wymieniam wszystkie elektrolity na nowe w całym wzmacniaczu i również pomyślałem nad zmianą tranzystorów w przedwzmacniaczu na nowsze nisko-szumowe. Czyli bez obaw mogę zmienić te BC239C na BC550C.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Jeżeli wzmacniacz miałby być choć trochę audiofilski, to można pokusić się o ominięcie regulacji barwy dźwięku. zrobiłem kiedyś tak w WS442 i nie tęsknie za regulacją barwy, potencjometr od głośności i balansu w zupełności wystarczy, no chyba że głośniki są tragiczne i trzeba kręcić barwą.