Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WSH 110 Naprawa i poprawa parametrów

09 Sty 2010 17:34 10178 78
  • Poziom 15  
    Witam,
    Mam 16 lat, wzmacniacz-legendę Unitra WSH-110 i kilka pytań na jego temat:

1. Lewy VU meter nie działa wcale, podczas gdy prawy jest Ok. Podświetlenie działa w obu. Mam zapasowe 2 VU wyjęte z magnetofonu kasetowego, mają one 2 białe kable od zasilania żarówek oraz 3 sygnałowe(?)- czarny, czerwony, zielony. Czarny to GND, ale jak podłączyc te 2 pozostałe?
    2. Gdzie (albo jak oznaczone) są kondensatory filtrujące oraz te zasilające końcówkę mocy? Słyszałem że po ich wymianie wzrośnie stabilność pracy oraz jakość dźwieku. A tak wogóle, to gdzie jest ta końcówka mocy? Mi się wydaje że to musi mieć tranzystor(y) z radiatorem(radiatorami)?
    3. Czy da się wymienić potencjometry od regulacji głośności itp. oraz przyciski do wyboru wejścia? Te pierwsze nie zawsze działają jak nalezy, a drugie nie mogą czasem zaskoczyć.
    4. Czy da się jakoś przerobić całość tak, aby zamiast tego badziewnego wyjścia na słuchawki włożyć normalny minijack albo bigjack? Raczej nigdzie nie znajdzie sie przejściówy z tego czegoś na minijack...

Dziękuję z góry za odp.
    Pozdro Kowal :)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam
    Kondensator filtrujący to ten największy, który w tym wzmacniaczu jest podłączony miedzy + a - mostka prostowniczego, na schemacie podano, że ma on wartość 4700uF, możesz go wymienić na taki sam, albo większy np 10000uF, ale przesadzać też nie warto.
    Szukaj metalowych tranzystorów przykręconych do Radiatora a na nich powinno być napisane 2N3055 lub KD502, jeśli je znajdziesz, to po kabelkach od nich dojdziesz do końcówki mocy (te tranzystory są jej częścią).
    Przyciski możesz wymienić, ale może najpierw spróbuj je wyczyścić preparatem np Kontakt.
    Wyjście też można wymienić, problemem może być tylko jego przymocowanie, bo Jack ma mniejsza średnicę.

Jeśli zależy ci na tym sprzęcie to na twoim miejscu wymieniłbym wszystkie kondensatory elektrolityczne w torze audio, wpiął stabilizator napięcia do zasilania przedwzmacniacza i wymienił potencjometry jeśli trzeszczą. Można się pokusić o wymianę tranzystorów w końcówce na jakieś nowsze, niskoszumne, ale wtedy trzeba by regulować połowę nap. zasilania i prąd spoczynkowy tranzystorów mocy.
  • Poziom 15  
    A czy jest końcówką to, do czego prowaczą kable od wyjść głośnikowych?

I na jakie napięcie musi być kondensator 10000uF zamiast 4700uf?
  • Poziom 14  
    Tak, wyjścia głośnikowe są podłączone do końcówki mocy, ale jeżeli z końcówką jest wszystko ok, to lepiej jej nie ruszać może za wyjątkiem kondensatorów elektrolitycznych, które można wymienić na nowe. Nie warto kręcić potencjometrami montażowymi, bo można narobić tylko wiele szkody (spalić tranzystory mocy).

Kondensator filtrujący powinien być na napięcie wyższe niż 54V, najbliższy będzie 10000uf/63V ważne żeby nie był na napięcie niższe niż te 54V. Przy podłączaniu kondensatora pamiętaj o prawidłowej polaryzacji.
  • Poziom 15  
    Ok, czy te trafo to też warto wymieniać (w parze z tranzystorami)? A po wymianie tranzystorów w końcówce jak się reguluje te napięcia? Czym jest stabilizator napięcia? (układem scalonym czy też pojedynczym elementem)
  • Poziom 14  
    Transformatora nie ruszaj, nie ma takiej potrzeby. Prąd spoczynkowy reguluje się jednym z potencjometrów montażowych w końcówce mocy, ale przy jego regulowaniu trzeba być ostrożnym, bo mały ruch potencjometru powoduje dosyć spore zmiany tego prądu, a z kolei zbyt duży prąd powoduje szybkie nagrzewanie się tranzystorów mocy a nawet ich uszkodzenie. WSH 110 ma końcówkę mocy quasi komplementarną, zasilaną napięciem pojedynczym, dlatego po zmianie tranzystorów trzeba ustawić napięcie równe połowie napięcia zasilania między + kondensatora wyjściowego (Taki który odseparowuje składową stałą, zapobiega przedostaniu się ustawianego napięcia na głośnik) a masą układu. Dlatego jeżeli sama końcówka pracuje bez problemów, to nie polecam ingerować w nią jakoś bardzo inwazyjnie, jeśli nie czujesz się na siłach.

Stabilizator napięcia to taki układ, który na swoim wyjściu utrzymuje jakieś stałe napięcie np. 12V i nie pozwala, żeby ono wzrosło lub zmalało. W sklepach elektronicznych można kupić stabilizatory napięcia w obudowach takich jak tranzystory, bardzo popularne są stabilizatory serii LM78xx np LM7809, dwie ostatnie cyfry oznaczają napięcie jakiego "pilnuje" dany stabilizator.
    Teraz kiedy zobaczyłem schemat tego wzmacniacza, to zauważyłem, że przedwzmacniacz jest zasilany napięciem aż 42V, a takiego stabilizatora scalonego niestety nie znajdziesz.
    Jak masz jakieś pytania, to pisz. Ja jakieś pół roku temu właśnie przeszedłem etap regulowania końcówek mocy i ich naprawy. Pierwsza końcówka po naprawie padła trupem, bo prąd spoczynkowy (którego nie regulowałem, bo nie miałem o czymś takim pojęcia) był zbyt duży, ale dzięki takiemu doświadczeniu teraz już wiem.
    Jak to mówią: Ten się nie myli, kto nic nie robi.
    Pozdrawiam djmiki15.
  • Poziom 15  
    A teraz zasadnicze pytanie - jesli po wymianie kondensatorów, wyjścia słuchawkowego najdzie mnie chęć na końcówkę mocy to jakimi tranzystorami zastąpić obecne? Zależy mi na czystym brzmieniu ale i mocnym basie. Czy bas zależy od tranzystkorów czy tez od kondensatorów?
  • Poziom 14  
    Bas zależy od wielu czynników, miedzy innymi od pojemności kondensatorów w torze audio, zazwyczaj oryginalne pojemności są poprawnie dobrane, ale z biegiem lat pojemność elektrolitów się zmienia (zmniejsza) i dlatego się je wymienia. Kondensatory w torze audio zazwyczaj nie przekraczają pojemności 10uF. We wzmacniaczach średniej mocy najczęściej jest to 1-4,7uF. Wiele źródeł mówi, że warto wymieniać elektrolity np na tantale, albo MKSE, ale ja zawsze wymieniam kondensatory na takie jakie były oryginalnie i nie narzekam na ich działanie i jak to niektórzy określają "mulenie".
    Wymiana tranzystorów nie wpłynie znacząco na brzmienie, można jedynie zmniejszyć szum w głośnikach. Nie wiem jakie szumy generuje obecnie ten wzmacniacz i czy w ogóle warto wymieniać tranzystory. Ale jeżeli uważasz, że warto to możesz wymienić BC109 lub BC149 (nie wiem jakie siedzą u ciebie w przedwzmacniaczu, bo producent dopuszcza dwie możliwości) na BC239 lub BC549. W całym wzmacniaczu jest ich 12. Przy wymianie uważaj na polaryzację, żeby nie zamienić np emitera z kolektorem. Najlepiej nie wymieniaj wszystkich naraz, tylko najpierw jeden i sprawdź, czy nie ma jakichś problemów, dopiero później zacznij wymieniać kolejne. Myślę, że taka wymiana powinna wystarczyć, żeby zmniejszyć szumy i obędzie się bez regulacji końcówki, bo w samej końcówce zostaną wymienione właściwie tylko 2 tranzystory wejściowe, a reszta z nich należy się do przedwzmacniacza. Powodzenia
  • Poziom 15  
    Mi się wydaje ze na schemacie widze tranzystory końcówki jako KD502, i w wzmacniaczu są 4 takie tranzysty, podpisane jako Tesla, po 2 na kanał (chyba). To te KD502 są od końcówki?
    WSH 110 Naprawa i poprawa parametrów
    I czy to co na zdjęciu ująłem (te 3 kondensatory) czy to są te filtrujące? (jeden jest 4700uF/63V) A tych 2 mniejszych to nie widze bo sie chyba zatarły napisy.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Tak te KD502 to tranzystory czeskiej produkcji, 2N3055 to ich polskie (i nie tylko polskie) zamienniki. Mówią, że te czeskie są trochę lepsze.
    Co do kondensatorów, to ten 4700uF to kondensator filtrujący, a 2 mniejsze, to nie wiem od czego są, bo na zdjęciu nie wiele widać. Może ich "-" połączone są z wyjściami głośnikowymi? Jeżeli to te, to powinny mieć pojemność 3300uF.
  • Poziom 15  
    OK, sprawdze kondensatory dokładniej. A co do K502 to w internecie wyczytałem, że jest ich zamiennik mocny chyba : MJ15003 -npn-140V-20A-250Wat, a KD502- npn-60V-20A-150Wat. Pytanie czy możliwy jest montaż tych tranzystorów w WSH 110?
    Bo mi napięcie nie pasuje, za duże chyba...
  • Poziom 14  
    KD502 można zastąpić tymi tranzystorami, ale jeśli twój wzmacniacz gra, to naprawdę nie ma takiej potrzeby. Lepiej zająć się tranzystorami w przedwzmacniaczu, tak jak ci pisałem wcześniej.
  • Poziom 15  
    Pójdę za radą.
  • Poziom 38  
    Dla testu możesz ominąć przedwzmacniacz i zobaczyć jak gra sama końcówka.
    KD502 to bardzo dobre tranzystory i w twoim przypadku nie należy ich podmieniać na inne.
  • Poziom 15  
    Wpadłem już 2 dni temu na ten pomysł ale nie mam pojęcia gdzie są wejścia do końcówki mocy... Może jaka podpowiedź? I czy bezpośrednio na nią to bezpieczne jest?

P.S. - " BC109 lub BC149 (nie wiem jakie siedzą u ciebie w przedwzmacniaczu, bo producent dopuszcza dwie możliwości) na BC239 lub BC549" Jak mogę sprawdzić jakie siedzą u mnie i ile ich kupić
  • Poziom 38  
    Podobno jak wstawi się do przedwzmacniacz niskoszumne BC550 jakość dźwięku się polepszy. (nie próbowałem )
    Ja kiedyś dla testu w moim ws442 ominąłem bufor wejściowy na BC414
    (niby szumią) i nie odczułem poprawy jakości .
    Z tymi elektrolitami nie do końca się zgodzę, w Merkury DSH303A wymieniłem wszystkie znajdujące się w preampie i nic to nie dało.
    Zaniosłem do znajomego mającego miernik pojemności i wszystkie okazały się dobre, miały nawet nieco więcej niż pisze na obudowie.
    PS.Sygnał podajesz bezpośrednio na minus C267 i C268.
  • Poziom 32  
    djmiki15 napisał:
    Witam
    Kondensator filtrujący to ten największy, który w tym wzmacniaczu jest podłączony miedzy + a - mostka prostowniczego, na schemacie podano, że ma on wartość 4700uF, możesz go wymienić na taki sam, albo większy np 10000uF, ale przesadzać też nie warto.

Absolutnie nie ma potrzeby wymieniać tych kondensatorów jeśli nie ma przydźwięku sieciowego lub zbyt dużych spadków napięcia na torze zasilającym

djmiki15 napisał:

Jeśli zależy ci na tym sprzęcie to na twoim miejscu wymieniłbym wszystkie kondensatory elektrolityczne w torze audio

Bezsensowna porada, niepotrzebne ponoszenie kosztów. Jeśli wzmacniacz pracuje prawidłowo to nie ma sensu ich wymieniać.

djmiki15 napisał:

Tak te KD502 to tranzystory czeskiej produkcji, 2N3055 to ich polskie (i nie tylko polskie) zamienniki.

Bzdura. Popatrzyłbyś na parametry katalogowe zamiast udzielać takich rad.

kowal-dr napisał:
    A teraz zasadnicze pytanie - jesli po wymianie kondensatorów, wyjścia słuchawkowego najdzie mnie chęć na końcówkę mocy to jakimi tranzystorami zastąpić obecne? Zależy mi na czystym brzmieniu ale i mocnym basie. Czy bas zależy od tranzystkorów czy tez od kondensatorów?

Od charakterystyki przenoszenia wzmacniacza i sygnału dostarczanego na wejście oraz od kolumn głośnikowych. Podbij bas przed wzmacniaczem i zobacz jaki będzie efekt.

kowal-dr napisał:

4. Czy da się jakoś przerobić całość tak, aby zamiast tego badziewnego wyjścia na słuchawki włożyć normalny minijack albo bigjack? Raczej nigdzie nie znajdzie sie przejściówy z tego czegoś na minijack...

Przejściówki fabrycznej chyba nie, ale na pewno można wykonać sobie takową samemu z kupionego przewodu, wtyczki din i gniazda jack na przewód.

kowal-dr napisał:

3. Czy da się wymienić potencjometry od regulacji głośności itp. oraz przyciski do wyboru wejścia? Te pierwsze nie zawsze działają jak nalezy, a drugie nie mogą czasem zaskoczyć.

Da się, musisz kupić o takich samych parametrach jakie były w urządzeniu. Z przyciskami będzie kłopot, ale da się je zregenerować, wyczyścić, jeśli jednak nie masz doświadczenia to radzę popróbować na jakichś innych ISOSTAT-ach ich rozbieranie i składanie. Spray typu Kontakt to półśrodek.
  • Poziom 38  
    KD502 ma I=20A i P =150W, 2N3055 I =15A ,P=125W. (czy jakoś tak)
    Kd502 to lepszy tranzystor niż 2n3055, bezpośrednim zamiennikiem 2n3055 był kd3055.
  • Poziom 14  
    neo-dc potrafię czytać noty katalogowe i wiem, że KD502 jest mocniejszy niż 2N3055, jednak w WSH-110 mogą pracować jedne i drugie. Z mojego postu wynika trochę coś innego, za co przepraszam.

Ale co do wymiany kondensatorów w torze audio, to pozostanę przy swoim zdaniu, wykonywałem takie zabiegi w zagranicznych sprzętach z lat 70/80 i efekt był wyraźnie słyszalny. Może polskie kondensatory są lepsze niż zagraniczne, albo kondensatory elwy miały wiele większą pojemność niż podana na kondensatorze.

Kondensator filtrujący o wartości 4700uF naprawdę nie wydaje wam się zbyt mały, aby poprawnie filtrować przydźwięk sieciowy? Do chińskich radyjek o mocy 2x3W dają kondensatory 2200uF, a do takiego wzmacniacza wystarczy tylko 4700uF?
    Przy takim kondensatorze przydźwięk na pewno jest słyszalny, a autor chce poprawić parametry sprzętu więc zwiększenie (rozsądnie) pojemności filtrującej to krok w tym kierunku.
  • Poziom 38  
    Też myślałem kiedyś o wymianie kondensatora filtrującego w moich sprzętach
    i wpadłem na pomysł zostawienia starego i dolutowania dodatkowo nowego.
    (jeszcze nie wykonałem)
    Czyli mamy kondensator 4700u dodajemy drugi i już mamy ok. 8000u.
    Gdyby oba były dobre na 100% to mamy już 9400u ,czyli wystarczająco jak na ten wzmacniacz.
    Kondensatorów toru audio raczej bym nie wymieniał.
  • Poziom 15  
    A jak połączyć te 2x 4700uF kondensatory? +- +- czy ++ -- ?

A poza tym jest jeden mankament - lewy VU meter nie działa podczas gdy lewy głośnik gra ale wysokotonowo, a prawy VU działa, prawy głośnik aż się trzęsie od basu. Jak wzmacniacz gra cicho to czasem się wyłącza lewy głośnik - aby go w locie włączyć pogłaszam Volume i w pewnym momencie lewy się włącza. Jak taki gościu zobaczył ten VU to powiedział że końcówka mocy poszła.... Chyba nie miał racji, co nie?
  • Poziom 14  
    Posprawdzaj tranzystory, czy napięcie B-E nie jest zbyt duże 0,8V to już spora wartość, ale jeszcze najprawdopodobniej tranzystor jest ok. Sprawdź też dwie diody, które są połączone ze wskaźnikiem.
  • Poziom 15  
    Na tych KD502? Jak to się robi? Przy jakims sygnale na głosnikach? I tak po prostu próbniki np. + do emitera, a - do bazy?
  • Poziom 38  
    Może w lewym kanale wysiadł kondensator separujący sygnał od składowej stałej, wtedy będą słyszalne tylko tony wysokie.
    Jak chcesz to możesz do tego filtrującego dodać drugi taki +do+ ,-do- i już masz większą filtracje.
    Napięcia mierzysz bez wysterowania względem masy.
    Do masy przykładasz minus multimetru i mierzysz napięcia na danych punktach.
    Chociaż koledze djmiki chodzi chyba o napięcie przebicia BE to można zmierzyć multimetrem za 12 zł.
    Ustawiasz na taką diodę i przytykasz kable do B i E przy wylutowanym tranzystorze.
  • Poziom 14  
    Chodzi mi o napięcie B-E podczas pracy tranzystora w układzie. Kiedy napięcie wynosi np 2V to przez bazę musi płynąć bardzo duży prąd (jak na prąd bazy). To wynika z nieliniowej charakterystyki napięciowo-prądowej złącza baza - emiter.
    Wysokie tony słychać też wtedy, kiedy siądą tranzystory mocy, a grają jedynie tranzystory sterujące, wtedy wyraźny jest spadek mocy.
    elektryku5 z tym uszkodzeniem kondensatora separującego to chodzi ci o jego przebicie? Jeśli jest przebity to na głośniku pojawiłoby się stałe napięcie o wartości ponad 20V a to dosyć szybko spaliłoby głośnik.
  • Poziom 38  
    Chodzi o jego wysuszenie ,może jakiś felerny był.
    Jak straci pojemność to będą tylko tony wysokie.
  • Poziom 15  
    A który to ten separator i jak pomierzyć te KD502?
  • Poziom 38  
    Separator to jeden z tych połączonych z sobą tą blaszką , (te dwa mniejsze) nie wiem który jest od którego kanału. (3300u)
    Możesz go podmienić na inny ,jak nie masz 3300u to możesz spróbować na nieco mniejszym, ważne żeby wytrzymał więcej niż 50V.
  • Poziom 15  
    A racja, te 2 separatory a ten 3 to filtrujący... Pożyczę miernik pojemności od kumpla i sprawdzę te 3 duże kondensatory.
  • Poziom 14  
    Kondensator separujący składową stałą to ten o wartości 3300uF według schematu, jego "-" połączony jest z wyjściem słuchawkowym przez rezystor 1kΩ i z wyjściem głośnikowym, ale bezpośrednio. Jego minus połączony jest też z układem wskaźnika wysterowania.
    Co do Tranzystorów, to zależy co chcesz zmierzyć. Możesz je wylutować i posprawdzać testerem diod w multimetrze. Powinny przewodzić od bazy do emitera i od bazy to kolektora, w innych położeniach nie mogą. Tu jest nota 2n3722, dzieki niej mozesz sprawdzić która nóżka to baza a która emiter. http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXuwxsq.pdf takiego sprawdzenia dokonuje się przy wylutowanym tranzystorze.

Trochę się spóźniłem :D