Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka kątowa jako mała pilarka stołowa

Bobo[PL] 11 Sty 2010 20:10 53764 44
  • #31 11 Sty 2010 20:10
    Bobo[PL]
    Poziom 13  

Pomimo kilku negatywnych wypowiedzi będę upieral sie przy swoim.
    Do tej pory zmuszony byłem ciąć laminaty brzeszczotem. Dla większej ilości robiłem to właśnie szlifierką "z wolnej reki", potem na stojaku przeznaczonym do kątówek, ale okazało się że zaproponowane przeze mnie rozwiązanie jest dla mnie najlepsze:
    1. HAŁAS - raczej znacząco się nie zmienił w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami;
    2. USZKODZENIE TARCZY - wydaje mi się, że ten problem nie dotyczy osób, które myślą przy robocie. Do tej pory uszkodzeniom ulegały jedynie szlifierki- tarczy nigdy nie złamałem. Wiadomo, że tne na wprost a nie próbuję "wyrzynać" tarczą; po za tym, standardowa osłona tarczy szlifierki wpasuje się bez problemu, jeśli ktoś tego potrzebuje;
    3. PYLENIE - w zaproponowanej konstrukcji cały pył "ucieka" pod blat. Dodatkowo można się pokusić o dostawienie uchwytu dla rury odkurzacza i jednoczesne odsysanie. Po za tym, jeśli ktoś używał piłek do cięcia laminatu to wie, że pył i tak leci na wszystkie strony.
    Gogle dla ochrony oczy pewnie by nie zaszkodziły.
    4. Zamiast kupować fabryczne sprzęty dużo droższe od moich rozwiązań (przypominam nieuważnie czytającym, że urządzenie powstało z zalegających materiałów) wolę przeznaczyć środki na majsterkowanie przy pomocy tych urządzeń.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 12 Sty 2010 10:50
    bialy20
    Poziom 20  

Bobo[PL] Próbowałeś ciąć laminat ręcznymi nożycami blacharskimi? Poszukaj takich które mają długie i proste noże... A maszynka w porządku!

• #33 12 Sty 2010 11:21
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 12 Sty 2010 12:44
    lukashb
    Poziom 39  

A mi się zdarzyło, że tarcza rozleciała się po włączeniu szlifierki i co? i gdyby to było w tym miejscu to bym dostał po twarzy kawałkami tarczy, więc może nie tyle co myślenie przy robocie (choć to też) ale najważniejsze to dobre materiały, nie tarcza za 99 gr z Leklerka no-name (ta co się rozleciała) tylko Klingspor za 4,99 i przy tej tarczy nie mam obaw. Pozdrawiam

• #35 12 Sty 2010 13:19
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 13 Sty 2010 21:56
    sq4ffp
    Poziom 15  

Witam Serdecznie i pozdrawiam Autora!
    Panowie! Podsumowując. Autor pokazał jak w cwany i prosty sposób zamocować szlifierkę kontową do stołu. Rozwiązanie jest genialne, nikt tego w temacie nie kwestionował. Sklejka, parę kątowników do konstrukcji drewnianych i kilka śrub z nakrętkami. Rozwodzicie się na temat "niebezpieczne" zgoda. Dolną osłonę można zrobić adoptując fabryczną od szlifierki. Górną Kątownik i kawałek wyfrezowanej sklejki. Zadowoleni?
    Załączanie pedałem, regulacja obrotów idealne rozwiązanie. Prosty regulator obrotów to wykorzystanie uszkodzonego przycisku z chińskiej wiertarki, z zasady uszkodzony "potencjometr", lub styki.

Teraz przyczepię się do autora!
    Stojak do frezowania. Proponuję nie dwie, ale trzy śruby dystansowe pomiędzy pierścieniami. Poprawi to znacząco prowadzenie frezarki.
    Prawdziwy artysta, to taki, który potrafi tworzyć w ograniczonych ramach!
    Gratuluję!

• #37 13 Sty 2010 22:52
    Bobo[PL]
    Poziom 13  

sq4ffp napisał:
    Proponuję nie dwie, ale trzy śruby dystansowe pomiędzy pierścieniami. Poprawi to znacząco prowadzenie frezarki.

Dystanse czekają na zamontowanie, tylko brak czasu:))) Bo faktycznie trochę kiwa na boki :))
    Pzdr!

• #38 15 Sty 2010 10:18
    Czarnyelektronik
    Poziom 12  

Pomysł dobry, sam kiedyś używałem takiego sposobu tylko dziurę na tarcze wyciąłem większą tarczą do (metalu), na użytek hobbistyczny mi wystarczyło budowałem w tedy szopkę na święta (16lat miałem wtedy). Jak kupiłem większą stołową piłę to zacząłem robić "większe rzeczy".

Powinieneś dodać "grzybka bezpieczeństwa" bo jak utniesz palucha to i tak nie zdążysz jej wyłączyć, ale jak ci wkręci rękaw lub coś innego to lepiej mieć wyłącznik blisko siebie. POZDRO

• #39 25 Sie 2011 09:24
    m4341
    Poziom 14  

Zrobiłem coś podobnego i założyłem tarczę do cięcia drewna bez górnej osłony i przez nieuwage pociągłem palcem po zebach palec jest ale szyty 6 szwów odradzam pamietajcie tylko osłony.

• #40 25 Sie 2011 21:50
    szympek;)
    Poziom 20  

Cześć...
    1. Projekt godny uwagi. Brawa dla autora.
    2. Ile obrotów potrzeba do cięcia laminatu??
    3. W temacie było coś o silniku od chłodnicy. Czy on wystarczy by ciąć laminat?? (sorki nie czytałem zbyt dokładnie..)
    4. [Do autora] Czy mógłbyś dodać kilka zdjęć tej przystawki do frezowania??
    5. Na Twoim miejscu zastosował bym sam silnik od szlifierki bez przekładni kątowej (zajmowało by mniej miejsca)
    6. Musze pomyśleć o czymś takim ale wolałbym żeby moja konstrukcja miała coś wspólnego z bhp ;-)
    co sądzicie o zastosowaniu oryginalnej osłony?? ( Jak dolna krawędź jest wyprofilowana na 180* to przerobić na np.178* (powierzchnie roboczą mamy minimalnie od krytą a całą resztę schowaną...

Mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi. Pozdrawiam szympek;)

• #41 28 Sie 2011 09:10
    szympek;)
    Poziom 20  

No to ile tych obrotów potrzeba???

• #42 28 Sie 2011 12:47
    Bobo[PL]
    Poziom 13  

szympek;) napisał:
    No to ile tych obrotów potrzeba???

A co ci da konkretna liczba? Reguluj obroty tnąc laminat i się przekonaj kiedy będzie dobrze.

• #43 28 Sie 2011 16:53
    szympek;)
    Poziom 20  

Mogliście napisać żeby dobrać doświadczalnie...
    Ok. a co z tym silnikiem od chłodnicy samochodowej...
    Do takiego silnika wystarczy zwykły regulator dc 12/24v???

• #44 28 Sie 2011 23:20
    eurotips
    Poziom 35  

Odkopujesz temat...
    ale odpowiadam, bo w sumie masz rację, pilarka ze szlifierki to kiepski pomysł, mały moment i bardzo duże obroty.
    Widzieliście pilarki fabryczne? mają przekładnie planetarne, te tańsze, na silnikach komutatorowych.
    Profesjonalne są na silnika 3-fazowych i dodatkowo mają przełożenie 1:2 na pasku klinowym aby moment zwiększyć (i sprzęgło mieć jednocześnie)
    Wniosek: profesjonalna pilarka to obroty rzędu 600-800 obr/min i silniki DC zupełnie się do tego celu nie nadają.

• #45 29 Sie 2011 00:54
    Niuniek_84
    Poziom 23  

eurotips napisał:

Widzieliście pilarki fabryczne? mają przekładnie planetarne, te tańsze, na silnikach komutatorowych.

hmmm, ja nie widziałem przekładni planetarnych w takich piłach (domyślam się, że szybko taka przekładnia może ulec uszkodzeniu, bo są za duże "szarpnięcia", ale z chęcią zobaczę taki model)... w profesjonalnych przenośnych widziałem przełożenie bezpośrednie:
    Makita MLT 100 4500obr/min śr. tarczy 255mm
    Bosch GTS 10 - 3650obr/min śr. tarczy 255mm
    Metabo BKH 450 - 2650obr/min śr. tarczy 450mm

eurotips napisał:

Profesjonalne są na silnika 3-fazowych i dodatkowo mają przełożenie 1:2 na pasku klinowym aby moment zwiększyć (i sprzęgło mieć jednocześnie)

Wersje przemysłowe są wykonane na dużych i mocnych silnikach 3 fazowych, często w układzie gwiazda/trójkąt, albo z wykorzystaniem falownika.

Post dotyczy małej stołowej pilarki, na potrzeby modelarstwa itp, dlatego rozmawiajmy o tego typu konstrukcji.

Sama piła ma zamontowaną małą tarczkę, chciałbym zobaczyć cięcie laminatu przy obrotach 600/800 !?

Tego typu pilarki/piły stołowe mają silniki wysoko obrotowe na poziomie 5000/12000obr/min z tarczami w granicach 50-125mm (proxxon 80mm).

Proxxon KS230 - 5000obr/min
    Proxxon FET - 7000obr/min

Tak więc, obroty zależne są od wielkości zainstalowanej tarczy, precyzji wykonania oraz zabezpieczeń jakie zostały zainstalowane.
    We wszystkich piłach jakie posiadam mam zainstalowane regulatory obrotów, dzięki czemu mogę ciąć efektywnie, a w razie potrzeby można ograniczyć "palenie" materiału, czy nadmierną emisję hałasu.

W odpowiedzi na pytania kol.Szympek:

Ad1. Zrobiony z tego, co jest pod ręką - chwali się bo ostatnio mało DIY.
    Ad2. Kwestia tarczy, zużycia i materiału - wydaje mi się, że przy tarczy 125mm obroty od 3000-6000tyś.
    Ad3. widziałem DIY na silniku od wentylatora chłodnicy + wałek z tarczą cienką = laminat cięło jak masło
    Ad5. zbyt wysokie obroty, na pewno powstaną wibracje, a tarcza odleci w kosmos - kolego, to nie frez, tylko ciężka niebezpieczna tarcza
    Ad6. Jak zrobisz, tak będzie!

Pozdrawiam
    Piotr