Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Texa PolandTexa Poland
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawność kotłów retortowych

09 Jan 2010 20:55 4914 3
 • Level 12  
  Witam.
  Próbował ktoś robić analizę spalin na kotle węglowym retortowym?
  Jakie wyszły Wam wyniki? Trochę się bawiłem (pisząc trochę, mam na myśli krótko ze względu na cele w analizatorze) i powiem szczerze że sam się zaskoczyłem. Najlepsza sprawność wyszła mi przy nadmiarze powietrza 3.90 i temp.spalin 180st.C Niestety nie ma szans osiągnąć temperatury na kotle przy takiej nastawie.
  Przy 200st.C i nadmiarze ponad 7.00 sprawność osiąga 65% i temperatura na kotle prawidłowo wzrasta.
  Na podtrzymaniu temperatura spalin-82st.C., nadmiar 10.05, sprawność 78%
  Zaznaczam,że zmieniałem tylko ilość powietrza do retorty, bez zmiany nastaw podawania/postoju węgla.
  Moje pytanie brzmi- jaka sprawność realna może być kotła retortowego?
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Texa PolandTexa Poland
 • Level 12  
  Czy jest na forum jakiś przedstawiciel firmy produkującej kotły z podajnikiem ślimakowym?Jeśli tak,to może On potrafi mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie sprawdzają sprawność tych kotłów. Mam Duo Mat z Energo Inwest (firma już nie istnieje kilka lat). Zdaję sobie sprawę,że wpływ na sprawność ma kaloryczność paliwa i rodzaj wymiennika jaki został w kotle zastosowany,ale prawie wszystkie marki piszą o 80% sprawności. Czyli ma rozumieć,że to taki chłyt marketingowy :D ,czy raczej dopływ powietrza i podawanie jest żle dobrane?
  BTW. jak najlepiej dozować węgiel- na starej zasadzie minuty (postój i podawanie ma zmieścić się w jednej minucie, np. 11sekund podawania 49 sekund postoju)czy lepiej jednak mniejsze dozowanie węgla i odpowiednio mniej postoju.Czy za częste uruchamianie silnika podającego (np. w przypadku 5 sekund podawania na 16 postoju)nie doprowadzi do zepsucia silnika,ewentualnie sterownika?
 • Texa PolandTexa Poland
 • Level 16  
  A o jakiej sprawności Tu mówimy, bo dla mnie sprawność kotła to jest ilość ciepła odebranego z kotłą (przez wodę)/ilość ciepła powstałego w wyniku spalenia paliwa w jednostce czasu. Na podstawie analizy spalin tego się stwierdzić nie da.

  Ogólnie im niższa temperatura i natężenie przepływu spalin, tym sprawność wyższa (mało ciepła traconego).
 • Level 12  
  No prawie wszystko sie zgadza(z wyjątkiem tego że nie da się sprawdzić analizatorem sprawności kotła). Ogolnie w praktyce praktyce potrzebny jest nadmiar powietrza dostarczany do spalania (tak w skrócie). Czym większa strata kominowa (jawna, w mniejszej części niejawna) tym mniejsza sprawność kotła. Innymi słowy, wiedząc jaka jest strata,wiesz jaka jest sprawność kotła.