Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przejście z silnika na prądnicę

09 Jan 2010 23:18 2489 4
 • Level 2  
  Witam kolegów.
  Jak wyznaczyć (wyliczyć) prąd dla silnika pracującego jako generator? jakieś bliższe informacje może ktoś ma odnośnie przejścia z pracy silnikowej do prądnicowej?
 • Level 11  
  Może byś napisał jaki to silnik kolego
 • Level 43  
  Witam!
  O wielkości prądu w urządzeniach elektrycznych decyduje chłodzenie i wytrzymałość cieplna izolacji. Dodatkowo: zależy, czy to jest praca ciągła, czy dorywcza (chwilowa).
  Tam, gdzie chłodzenie jest kiepskie, można przyjąć gęstość prądu 2 - 3A/mm2. Jeżeli chłodzenie jest intensywne (przedmuch powietrza, np. tak jak w silniku odkurzacza, lub w alternatorze samochodowym), można założyć nawet powyżej 10A/mm2.
  Tak więc, w maszynie wirującej (obojetnie, czy silnik, czy prądnica) z wymuszonym intensywnym przepływem powietrza, możesz przyjąć, że dla drutu o średnicy 1mm dopuszczalna wartość prądu może być do ok. 8A.
 • Level 2  
  przepraszam za niedokładność. Silnik asynch. klatkowy. 160kW. Dokladnie to sprawa ma sie nastepujaco: mam przeprowadzic symulacje rozruchu silnika w pscad-ie a nastepnie uzyc go jako generator przy turbinie wiatrowej przylaczonej do systemu. Przy symulacji rozruchu wyliczone parametry obwodowe (rezystancje klatek i reaktancje magnesowania itp) na podstawie wartosci katalogowych silnika takiej mocy musialem "podregulowac" aby uzyskac wartoc pradu znamionowa. A teraz niewiem do jakiej wartosci pradu "podociagac" lub opisac jaka powinna byc w przypadku pracy generatorowej
 • Level 43  
  Spokojnie możesz założyć, że dopuszczalny prąd prądnicy będzie taki sam, jaki był dopuszczalny prąd silnika (dla tych samych obrotów, jeśli przewietrzanie silnika zależy od tych obrotów). Tu UWAGA! Nie każdy silnik klatkowy może pracować jako prądnica! Decyduje o tym pewien szczegół, niewidoczny gołym okiem: szerokość pętli histerezy materiału magnetycznego wirnika!

  Przy okazji: tu jest dość wartościowa dyskusja:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic400975.html