Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto kupić telewizor kineskopowy? Jakiej marki?

musculus 09 Sty 2010 23:42 13905 28
  • #1 09 Sty 2010 23:42
    musculus
    Poziom 17  

Witam wszystkich,

Chciałem wymienić mój 20-letni telewizor na coś nowego. Pracuje on z anteną naziemną (telewizja analogowa). O ile się zorientowałem - w takim przypadku kupno LCD jest nieuzasadnione - obraz będzie gorszy niż przy kineskopie.

Na Allegro ktoś oferuje podobno nowe telewizory kineskopowe JVC (przykład)
    Poza tym na stronie Avansa można znaleźć telewizory Daewoo (przykład)
    Czy możecie coś o tych telewizorach powiedzieć? Warto to kupować?

Można również kupić na Allegro wiele telewizorów używanych. Może to będzie lepszym wyborem?

A może są dostępne jakieś telewizory LCD, na których będzie możliwy dobry odbiór telewizji analogowej? Słyszałem, że jakieś Sharpy czy Toshiby sobie z tym dobrze radzą - ale nie wiem, czy to prawda i których modeli bym miał szukać. Chociaż nie chciałbym kupować czegoś gorszego tylko dlatego, że jest "nowoczesne". Zależy mi na dobrym odbiorze z anteny naziemnej. I to teraz, a nie za ileś lat, gdy już ruszy naziemna TV cyfrowa. Wtedy najwyżej kupię sobie nowy telewizor. Teraz chciałbym kupić coś dobrego do telewizji analogowej. Czy istnieją telewizory LCD dobrze radzące sobie z sygnałem analogowym?

Odnośnie ceny - nie mam konkretnych wymagań. (Liczę na cenę między 100 a 3000zł). Im niższa tym lepiej, ale priorytetem jest to, żeby po prostu telewizor odbierał dobrze i był bezproblemowy. Mogę dać więcej pieniędzy za jakąś dodatkową funkcję - jeśli będzie tego warta, ale nie chcę wyrzucać pieniędzy na coś, czego nigdy nie wykorzystam.

0 28
  • #2 10 Sty 2010 00:27
    __Maciek__
    Poziom 19  

Telewizja cyfrowa już nadaje. Nie wszędzie ale to niebawem się zmieni. Jakość obrazu DVB-T jest bardzo dobra. IMHO szkoda kasy na telewizor kineskopowy. Przy LCD zwróciłbym szczególną uwagę na tuner DVB-T z MPG-4. Część sprzedawców na aledrogo nie pisze o tym że TV obsługuje np. tylko MPG-2. ( w sensie cyfrowy = ok ) a tak nie jest.
    Na jakość odbioru TV z eteru ma wpływ wiele rzeczy. Należy przyjrzeć się antenie, wzmacniaczowi ( o ile masz ), kablowi antenowemu.

0
  • #3 10 Sty 2010 01:02
    Molier
    Poziom 13  

Nie piszesz jaki chcesz mieć rozmiar obrazu w tym TV. Każdy będący na rynku TV LCD , po właściwym spersonifikowaniu czyli ustawieniu według własnych upodobań będzie pokazywał obraz prawie taki sam jak telewizor CRT - bez względu rodzaj sygnału - cyfrowy czy analogowy. Różne oceny LCD wynikaja głównie z tego że zwykle CRT o wymiarach rzędu 28-29 cali wymienia się na znacznie większe LCD 32-40 cali oraz nie każdy umie sobie go ustawić. Przywozi ze sklepu, załącza i oglada na którymś z ustawień fabrycznych... a wystarczy wejść w menu telewizora i każdy z istotnych parametrów sobie ustawić wg upodobań. Proponuję , w przypadku LCD pomeczyć trochę sprzedawce, obejrzeć i porównać kilka różnych modeli ( uwaga, absolutnie omijać ten ktory sprzedawca najbardziej bedzie zachwalał - kieruj się tym co sam widzisz ) Oczywiście TV musi mieć możliwość odbioru DVB-T MPEG 4 - to ważne bo za dwa lata nic na nim nie zobaczysz.
    Reasumując:
    1- Że na LCD widać gorzej telewizje analogową to mit - widać dobrze jak go dobrze ustawisz i nie będziesz ogladał 40 calowego ekranu z dwóch metrów.
    2- Jak masz dużo miejsca i jesteś tradycjonalistą kup CRT... ale raczej używany na okres przejściowy... bo i tak po roku 2012 wyłączą nadawanie anlogowe i będziesz musiał dokupić dekoder cyfrowy
    3- Jak nie musisz szybko wymienić telewizor... spokojnie poczekaj. Ten sprzet tanieje z miesiąca na miesiac. Dziś nawet bardzo markowe TV z mnóstwem funkcji kosztują połowę tego co przed rokiem. Nawet koszmarnie drogie tzw plazmy w których obraz jest całkowicie porownywalny z CRT schodzą z cenami coraz niżej.

0
  • #4 10 Sty 2010 01:57
    AxelNext
    Poziom 38  

musculus napisał:
    Na Allegro ktoś oferuje podobno nowe telewizory kineskopowe JVC (przykład)
    Jeśli ten TV jest nowy to dlaczego:
    1. Gwarancja tylko 6 miesięcy ?
    2. Opakowanie zastępcze ?
    3. Brak podanego modelu TV ?
    Pewnie stoi włączony w sklepie lub komisie od paru lat i sprzedawca nie wie co z nim zrobić :D
    Kolego Musculus daruj sobie telewizory CRT i popatrz w przyszłość za telewizorem Plazmowym lub LCD z tunerem DVB-T MPEG4
    Do telewizji analogowej, a w przyszłości i cyfrowej polecam TV Plazmowy np. 37 cali Panasonic.

0
  • #5 10 Sty 2010 02:31
    musculus
    Poziom 17  

Rzeczywiście nie napisałem, jaki chcę mieć rozmiar obrazu. W tej chwili mam 21 cali. Chciałbym około 25 cali, ale to nietypowy rozmiar - dlatego bym się zdecydował na 29" CRT lub 32" LCD.

Telewizor chciałem wymienić bo kineskop jest już trochę słaby i ma zaśniedziałe łącza (np. eurozłącze już nie działa - mocno zaśniedziałe styki - więc musiałem obok wyprowadzić Cinch na kabelkach. Są problemy z fonią - już go 2 razy naprawiałem, ale znowu coś się dzieje (czasami nie styka - być może też jakieś zaśniedziałe połączenie, ale jest problem z jego znalezieniem. No i czasami ma problemy ze złapaniem synchronizacji, obraz jest nieostry... Trzeba by go wyregulować, a nie chce mi się w to bawić - wole to wykorzystać jako pretekst do wymiany na nowszy. Poza tym jest mono, a chciałbym stereo.

Sygnał z anteny mam dość dobry. Chodzi mi po prostu o telewizor, który na bazie tego sygnału da dobry obraz - dlatego myślałem o CRT.

Molier napisał:

1- Że na LCD widać gorzej telewizje analogową to mit - widać dobrze jak go dobrze ustawisz i nie będziesz ogladał 40 calowego ekranu z dwóch metrów.

Jest to bardzo interesująca informacja. Czy to oznacza, że przy sygnale analogowym telewizor LCD 32"(16:9) da obraz nie gorszy od CRT 32"(16:9) albo 29" (4:3)? Czy dotyczy to wszystkich współczesnych telewizorów LCD, czy trzeba znaleźć jakiś konkretny model lub jakąś konkretną technologię?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnie telewizorów JVC z Allegro:
    axelakis napisał:

Jeśli ten TV jest nowy to dlaczego:
    1. Gwarancja tylko 6 miesięcy ?
    2. Opakowanie zastępcze ?
    3. Brak podanego modelu TV ?

Rzeczywiście brak tych informacji. Jednak ten użytkownik sprzedaje wiele rodzajów telewizorów - przy niektórych jest opakowanie oryginalne i podany model (przykład). Przypuszczam, że ma dostęp do niewysprzedanych zapasów jakiegoś supermarketu i sprzedaje z własną, 6-miesięczną gwarancją. Ale są jeszcze telewizory Daewoo z Avansa z pełną, 24-miesięczną gwarancją. Na stronie internetowej maja je oznaczone również jako modele na rok 2010, więc chyba mogą je dla klienta sprowadzić. Stąd moje pytanie: czy macie jakieś doświadczenia z tymi telewizorami (JVC z Allegro lub Daewoo z sieci sklepów RTV)?

A odnośnie plazmy - mam w drugim pokoju 42-calową plazmę (dostałem ją gratis jako uszkodzoną, ale udało się ją uruchomić). Jednak jest ona dla mnie po prostu za duża - więc głównym telewizorem jest ten 21" 20-letni Neptun, którego właśnie chcę wymienić. Ale chcę kupić coś znacznie mniejszego od plazmy - nie więcej niż 32" (ideałem byłoby 25".)

0
  • #6 10 Sty 2010 12:54
    AxelNext
    Poziom 38  

Więc masz dwa wyjścia:
    1. Zakup LCD 32' z tunerem MPEG4 co przy sygnale analogowym da Ci gorszą jakość obrazu niż na CRT, chociaż jak piszesz ten twój CRT 21' jest tak zryty, że możesz na ekranie różnicy w jakości nie zauważyć. I nie zgadzam się z kolegą Molierem ...

Molier napisał:
    Każdy będący na rynku TV LCD , po właściwym spersonifikowaniu czyli ustawieniu według własnych upodobań będzie pokazywał obraz prawie taki sam jak telewizor CRT - bez względu rodzaj sygnału - cyfrowy czy analogowy.
    ... prawie robi różnicę.

2. Zakup CRT 25'/28'/29'/32' i niedługim czasie pozbycie się go lub zakup zewnętrznego tunera cyfrowego.

Wybór należy do Ciebie :D

0
  • #7 10 Sty 2010 14:30
    D.B. Cooper
    Poziom 11  

za 1400 kupisz już dobrego Samsunga 32" wyposażonego w tuner DVB-T, jeśli można coś polecić to ja osobiście dokupiłbym "Telewizje na kartę", na allegro za jakieś 160 zł. i problemy z jakością obrazu z głowy ;)
    CRT - jak pisali poprzednicy, pieniądze wyrzucone w błoto.

0
  • #8 10 Sty 2010 14:42
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 10 Sty 2010 15:11
    irek19
    Poziom 33  

Jak już CRT, to szukaj z GRUNDIG. Mają dobre 25".

0
  • #10 10 Sty 2010 18:30
    pakump
    Poziom 1  

Osobiście z CRT mogę polecić niedocenianą markę DAEWOO model 29' 100Hz. Bardzo dobry ostry obraz, czysty dźwięk. Podzespoły jak w Thomson i Philips. Mam od 6 lat i ani myślę zmieniać na LCD.
    P.s. Jeszcze jedna ważna dla wielu rzecz - zużycie energii tylko 82W (zdaje się, że to co najmniej o połowę mniej niż obecnie konsumują LCD 32').

0
  • #11 10 Sty 2010 19:12
    Molier
    Poziom 13  

Podałeś więcej informacji o stanie "utelewizorowania" Twego mieszkania, więc mimo że podtrzymuje swą poprzednią doradę, proponuję przejechać się do Knurowa lub zadzwonić tam i zainteresować aktualnie wystawionym na znanym portalu aukcyjnym -telewizorem Daewoo DTK-29G2K 100 Hz - 24 miesiące gwarancji. To CRT z tzw krótkim kineskopem, wyraźnie krótszym od starego standartowego. Jak się do niego przyzwyczaisz to nawet jak wyłączą analogową z Kosztowów to wtedy dekodery MPEG 4 będą na tyle tanie że nie bedzie problemem dokupienie.

(Kol. axelakis - po co te popisy, my tu na Śląsku mamy albo lepsze oczy albo sprzedają nam lepsze LCD albo potrafimy sobie je lepiej ustawić. Ktoś pyta to się stara mu pomoc a nie recenzować czyjeś zdanie - taki jest sens tego serwisu )

0
  • #12 10 Sty 2010 19:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Sty 2010 19:55
    AxelNext
    Poziom 38  

Molier napisał:
    Kol. axelakis - po co te popisy
    Kolego Molier, czy nie mogę się z tobą nie zgadzać :?: Mam Ci przytakiwać :?:
    Przy sygnale analogowym nigdy LCD nie będzie miał lepszego obrazu od CRT i żadne ustawienia w LCD tego nie zmienią.
    Wszyscy Ci to powiedzą, nie tylko Ja.

0
  • #14 10 Sty 2010 20:34
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pół roku temu kupowałem mamuśce TV.
    Źródło: analogowa kablówka.
    Budżet: ograniczony.
    Mając znajomka ze sklepem RTV przytargałem do domu taniego LCD (jakieś 1600zł) i 100hz DU - CRT 29'. Dwójka na kabel i patrzymy przez weekend.
    W poniedziałek mamuśka bez żadnych wahań wskazała na CRT. Cena 730zł.
    Cyfryzacja w tem kraju jeszcze długo poczeka...
    Osobiście szukał bym czegoś z drugiej ręki.

0
  • #15 10 Sty 2010 20:43
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

większość ludzi w dobie rozwoju technologii HD sięga po wyższą rozdzielczość telewizorów , których nigdy nie będzie w CRT .
    Bo dla większości kto widział radość oglądania obrazów HD których jest w Polsce i nad Polską ponad 50.
    Żaden CRT nie da takiej jakości końcowej , a nawet babcia będzie zachwycona jak wpadnie wnuczek i zobaczy zdjęcia z pendriwe na dużym ekranie. Doceni "wielkość" technologii LCD czy plazm szczególnie że kosztują już w budżetowej stawce.

0
  • #16 10 Sty 2010 20:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 10 Sty 2010 20:49
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    a nie żadnego HD, którego w kablówce nie sposób uświadczyć.
    - przepraszam za OT, ale dlaczego kolega tak uważa?

0
  • #18 10 Sty 2010 20:53
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

mam 14 kanałów w kablówce HD - kablówka Vectra - więc wysyłam do googlowania zanim dokonasz wpisu.

0
  • #19 10 Sty 2010 20:58
    musculus
    Poziom 17  

Dziękuję za odpowiedzi. Skłaniam się do CRT. Myślę właśnie nad Daewoo, bo najłatwiej je jeszcze dostać jako fabrycznie nowe. Ten z Knurowa jest godny uwagi, chociaż jeśli uda mi się go dostać w Avansie to miałbym bliżej w razie ewentualnej reklamacji.

Trochę niepokoi mnie marka. Myślałem, czy nie kupić czegoś używanego, ale bardziej markowego. Dziękuję za to, co już napisaliście o telewizorach Daewoo. Mam prośbę: czy jeszcze ktoś ma jakieś doświadczenia (dobre lub złe) z telewizorami CRT tej marki? Chyba się na to zdecyduję - to chyba będzie pewniejszy wybór niż coś używanego. Po prostu dlatego, że jest nowy i na gwarancji.

0
  • #20 10 Sty 2010 21:02
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

mam same złe i to w dużych ilościach - nie polecam.

0
  • #21 10 Sty 2010 21:09
    musculus
    Poziom 17  

LOCOLOCO napisał:

Można prosić o parę szczegółów? Co stwarza problemy?

0
  • #22 10 Sty 2010 21:11
    Hucul
    Poziom 39  

Molier napisał:
    ... Każdy będący na rynku TV LCD , po właściwym spersonifikowaniu czyli ustawieniu według własnych upodobań będzie pokazywał obraz prawie taki sam jak telewizor CRT... Jak nie musisz szybko wymienić telewizor... spokojnie poczekaj. Ten sprzet tanieje z miesiąca na miesiac. Dziś nawet bardzo markowe TV z mnóstwem funkcji kosztują połowę tego co przed rokiem...

Zgadzam się z kolegą , odpowiednio dobrany i ustawiony telewizor LCD czy plazma może zastąpić CRT , szczególnie starego i "zmęczonego".
    Co do "krótkich" kineskopów , to mój znajomy sprzedawca ze sklepu RTV bardzo mi je odradzał , mówił , że wszystkie które sprzedał poszły do serwisu w ciągu roku :|

LOCOLOCO napisał:

Ha Ha !! Właśnie chyba były pracownik kolegi LOCOLOCO mi to powiedział :D

0
  • #23 10 Sty 2010 21:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 10 Sty 2010 23:27
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

trwałość !!!

0
  • #25 11 Sty 2010 08:18
    irek19
    Poziom 33  

21" Daewoo, jak najbardziej. Są mało awaryjne, obraz jak na CRT jest ok i spalanie również jest małe. Daewoo 29, to niewypał konstrukcyjny, jak również Panasonic 29.

0
  • #26 11 Sty 2010 08:42
    hojlo1
    Poziom 35  

Dołożę się i ja :D

Jak dąży się do poprawy jakości oglądanego obrazu (za małe pieniądze) to:

- brać używanego CRT (ale takiego z górnej półki, co teraz np. 500zł odsprzedają)
    Dlaczego?
    Są CRT i CRT i np porównanie obrazu takiego TV do np. Triluxa (choćby "BlacklineS") to przepaść (na korzyść pierwszego).
    Ludzie pozbywają sie czasami za grosze bo moda na płaskie.

- brać (w drugiej kolejności) PDP (były i 32' - są na wyprzedaży i można niewypalone egzemplarze za grosze kupić), bo za stosunkowo niska cenę mamy obraz, który konkuruje z CRT i nie boi się analogowego sygnału.
    Nowe są od 37' i stanowią b.dobrą alternatywę.

- brać LCD, jednak następony krok to poprawa sygnału wejściowego (nie sprawdza się na analogu, chyba ze ktoś będzie daleko siedział) i zwrócić uwagę na obraz, bo tanie LCD nie grzeszą jakością obrazu (jak jest z czym porównać).

- czekać (zawsze zysk, bo technologie gonią) i może pojawi się coś co najlepsze cechy z 3ech technologii wydobędzie.

Ps - nie zapomnić o problemie , gdy przesiada się z formatu 4:3 na 16:9 . ;)

...to tak w skrócie i ...subiektywnie. :D

0
  • #27 11 Sty 2010 09:06
    cirrostrato
    Poziom 36  

Dwa lata temu markety wyprzedawały CRT 29cali różnych firm nowe za 600-900zł. Kupiłem za 600zł Sony (mam tez Philipsa 29cali dziesieciolatka super), ma dwa wejścia euro, podłączony tuner (płatny) cyfrowy i nie mam uwag. Idą wyprzedaże , za parę setek da radę coś nowego fajnego kupić ze stajni CRT. Nigdy (mam wieloletnie doświadczenie w temacie) nie kupił bym używanego TV zwłaszcza przy obecnym poziomie cen nowych.

0
  • #28 11 Sty 2010 09:24
    gienek333
    Poziom 12  

A ja polecam np tv NOKIA 100 hz 29 cali(są też 25),a 28 chodzą gorzej.Można kupić sprawny za ok 300 zł lub na recyklingu uszk. i naprawić.Większość tych tv jest wyposażona w głośniki basowe i inne bajery.Roczniki 1995-1998,ale tym nie ma się co przejmować.Co do LCD to jest duża szansa że w 2012 również go wymienisz ponieważ się popsuje,a naprawialność tego jest mała.Zajmowałem się servisem 25 lat,ale tej tandety nie chce mi się nawet rozkręcać.

0
  • #29 11 Sty 2010 18:19
    musculus
    Poziom 17  

Dziękuję za odpowiedzi. Coraz bardziej skłaniam się do tego Daewoo. Dzisiaj byłem w Avansie. Okazało się, że z tego, co maja na stronie internetowej można dostać tylko jeden model: DAEWOO DTF-2950K-100D. Cena jest dość duża: 859zł. Chyba zdecyduję się na ten z Knurowa - funkcjonalnie podobny, ale o 200zł tańszy. Ale dam sobie jeszcze dzień do namysłu - najwyżej mi się nie uda.

Myślałem też nad czymś używanym lepszej firmy - ale jednak jak kupię nowy to mam 2 lata gwarancji. Wtedy będzie już 2012 rok, naziemna telewizja cyfrowa, przepowiedziany przez Nostradamusa koniec świata związany z euro w Polsce i na Ukrainie i inne tego typu sprawy - wtedy będę myślał, co zrobić dalej...

Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś uwagi to prosiłbym o ich przedstawienie na forum.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzisiaj (16 stycznia) kupiłem telewizor DTK-29G2K. Dostawę będę miał we wtorek. Kupiłem w sklepie sieci Partner AGD RTV z gwarancją rozszerzoną do 5 lat.

Dziękuję za wszystkie uwagi i pozdrawiam.

0