Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe a temperatura deski berlineckiej

09 Sty 2010 23:43 6841 23
  • Poziom 9  
    Mam instalacje podłogówki, gdzie w większości planuję płytki na podłodze, ale w dwóch pokojach chce założyć podłogę drewnianą - deskę berlinecką lub jej odpowiednik do montażu na podłogówce.

Znalazłem w warunkach gwarancyjnych deski berlineckiej założenie, że nie można przekraczać temperatury podłogi powyżej 27 stopni.

http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/296050_MNU17433086_SIT18.html

Piecem jest Immergas Hercules Condensing + dość rozbudowany sterownik Super CAR.

W trakcie projektowania ogrzewania nie wiedziałem o warunku, że temp podłogi z deską belinecką nie może przekraczać 27 stopni i nie położyłem przewodów do tych sterowników.

Potrzebuję w dwóch pokojach zainstalować dodatkowe sterowniki + na rozdzielaczu Roth sterowanie dwóch obiegów, aby zabezpieczyć ten warunek producenta podłogi.

Szukam sposobu, aby odpowiednio to wysterować, ale bez kucia ścian i podłogi.
    Wiem, że można do sterowników podłączać czujniki podłogowe za pomocą kabli w rurkach w podłogówce. To jest jednak dla mnie rozwiązanie nie do zaakceptowania z uwagi na kucie i przewody.

Znalazłem Link do kontrolowania temperatury podłogi oraz temperatury pomieszczenia.

Zakłada on jednak zakup centrali do conajmniej 5 sekcji.
    To dla mnie za dużo (cena) i szukam tylko do dwóch sterowników z kontrolą temperatury podłogi.

Proszę o pomoc w jaki sposób rozwiązać kontrolowanie max temperatury podłogi dla dwóch pomieszczeń najprościej. Może nie potrzeba, aż tak zaawansowanych sterowników i technologii (bezprzewodowe, czujniki podczerwieni).
    Jak to wykonać optymalnie kosztowo z efektem zabezpieczenia temperatury max podłogi.
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Witam, najprostrzym sposobem na ograniczenie temperatury jest montaż zaworów RTL na każdą wymaganą sekcję ogrzewania podłogowego. Pozdrawiam R

Dodano po 5 [minuty]:
  • Poziom 9  
    Mam świadomość tego, że muszę na rozdzielaczu założyć regulacje.
    W moim przypadku mam system podłogowy firmy Roth - rozdzielacz na 8 sekcji, ale w sumie tylko na dwóch potrzebuję kontrolować maksymalną temperaturę podłogi.

Zgodnie z warunkami gwarancji dla deski berlineckiej i innych tego typu 3 warstwowych podłóg drewnianych chodzi jednak nie o temperaturę pomieszczenia, a temperaturę podłogi (maks 27 topni).

Tak jak pisałem wcześniej nie chcę już kuć ścian i prowadfzić okablowania, zatem pozostaje jedynie system bezprzewodowy.

Systemów do bezprzewodowej regulacji temperatury pomieszczenia jest oczywiście na rynku wiele.
    W tym jest też regulator taki tej samej firmy co piec (Immergas), ale posiada jedynie regulacje temperatury pomieszczenia a nie podłogi.
    http://pl.immergas.com/options/termostaty/termostaty/rtybox820.htm

Znalazłem jedynie w firmie Danfoss regulator, który kontroluje temperaturę zarówno w pomieszczeniu jak i za pomocą detektora podczerwieni maksymalną temperaturę podłogi.
    czujnik
    http://danfoss.ipapercms.dk/Heating/AutoGen/22113_22376/?ForceLanguage=pl
    opis systemu
    http://danfoss.ipapercms.dk/Heating/AutoGen/VDUHJ249/?ForceLanguage=pl

System Danfoss jest jednak dość rozbudowany i nie można zbudować jego tylko dla dwóch opbiegów.
    Sterownik bezprzewodowy jest dla 5 obiegów i niestety jest dość drogi.

Czy może znacie jakieś inne odpowiedniki, które będą tańsze.
    Może nie ma też konieczności używania tak zaawansowanej technologii (detektory podczerwieni) i można kontrolować maksymalną temperaturę podłogi na tych dwóch obiegach za pomocą sterowania temperaturą czynnika lub jego przepływu ...?

Proszę osoby, które mają podłogówkę i deskę berlinecką o wymianę doświadczeń z używania podłogówki i eksploatacji deski berlineckiej. Macie specjalne sterowniki i kontrolę tych sekcji pomieszczeń, czy też jest ogólny sterownik systemu ogrzewania i z deską belinecką nic się nie dzieje ... ?
  • Poziom 12  
    krzpal napisał:

Czy może znacie jakieś inne odpowiedniki, które będą tańsze.
    Może nie ma też konieczności używania tak zaawansowanej technologii (detektory podczerwieni) i można kontrolować maksymalną temperaturę podłogi na tych dwóch obiegach za pomocą sterowania temperaturą czynnika lub jego przepływu ...?

Właśnie zawór rtl reguluje na podstawie temperatury czynnika. Pozdr
  • Poziom 10  
    ogólnie nie polecam grzania deski barlineckiej, nawet jak zrobisz układ który na 100% bedzie trzymał max 27*C, a deska się rozeschnie to nie bedziesz w stanie producentowi udowodnić że nie było tam 30, czy 35*, bo to ci na pewno zarzuci i w razie czego nie uwzględni reklamacji.
  • Poziom 9  
    Jak zatem to zrealizować za pomocą zaworu RTL i jaką temperaturę czynnika na nim ustawić, aby podłoga nie przekroczyła 27 stopni ?
  • Computer Controls
  • Poziom 39  
    Ja mam na powrotnej rurce załaożoną kapilarę od zaworu założonego na dolotowej do podłogówki. Ustawiasz tak by powrotny czynnik i nie był cieplejszy niż 25 st, bo na początku węży będzie za dużo...
    Pozdr.J.
  • Poziom 13  
    A pewny jesteś że temperatura podłogi < 27 st. zapewni Ci komfort cieplny?
    Sprawdź w projekcie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Kolego Marku - jeżeli więcej i tak nie można, a podłoga już leży- trzeba dłużej grzać mniejszą temperaturą.
    Ogólnie grzanie przez deski nie jest najlepszym ( choć stosowanym)pomysłem.....
    Pozdr.J.
  • Poziom 9  
    Marek Kier napisał:
    Sprawdź w projekcie.
    Pozdrawiam.

Podobno dla ogrzewania podłogowego jest różnica od 2 do 4 stopni w stosunku do temperatury pomieszczenia.
    Nie wiem czy to potwierdzają inni, ale jesli tak faktycznie jest w praktyce to przy maksymalnej temperaturze podłogi 27 stopni, mamy maksymalną temperaturę pomieszczenia od 25 do 23 stopni. To wystarczy w sypialni i gabinecie.

?
  • Poziom 22  
    krzpal napisał:
    Marek Kier napisał:
    Sprawdź w projekcie.
    Pozdrawiam.

Podobno dla ogrzewania podłogowego jest różnica od 2 do 4 stopni w stosunku do temperatury pomieszczenia.
    Nie wiem czy to potwierdzają inni, ale jesli tak faktycznie jest w praktyce to przy maksymalnej temperaturze podłogi 27 stopni, mamy maksymalną temperaturę pomieszczenia od 25 do 23 stopni. To wystarczy w sypialni i gabinecie.

?

Przy ogrzewaniu podłogowym 23 st to tropik.
    W pomieszczeniu, pokoju, w którm jest ogrzewanie podlogowe mozna smialo mieć o ok 2st C mniej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym zachowując ten sam omfort cieplny!!!
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tak obok ale w temacie Gabinet to rozumie ogrzewanie podłogowe. Ale sypialna to ze względów alergicznych nie za dobry pomysł. Oczywiście jeśli bardzo chcesz to można. Ja osobiście w swoim domu sypialnie zrobił bym na tradycyjnym dużym grzejniku (przewymiarowanie pod niska temp czynnika).
    Co do RTL i tak, i nie.Problemem jest tak jak już gdzieś się przewinęło że kontroluje się temp czynnika w zależności gdzie kontrolujesz. Daje to różne wyniki ,czujnik powrotu >zasilanie zbyt gorące, czujnik zasilania > powrót zbyt zimny, w twoim wypadku trzeba by już w fazie wykonania lekko zwiększyć W/m^2(tylko jak to policzyć?) w końcowej fazie podłogi i zastosować czujnik na zasilaniu.
    IMO bardzo precyzyjne sterowanie duża powierzchnią grzejna jest bardzo trudne i kosztowne w wykonaniu w tym wypadku proponuje zastosować kabel grzejny, Będziesz pewny że cała podłoga ma jednakową temp.(pytanie tylko o koszty)
  • Poziom 9  
    dziubek102 napisał:
    Tak obok ale w temacie Gabinet to rozumie ogrzewanie podłogowe. Ale sypialna to ze względów alergicznych nie za dobry pomysł. Oczywiście jeśli bardzo chcesz to można. Ja osobiście w swoim domu sypialnie zrobił bym na tradycyjnym dużym grzejniku (przewymiarowanie pod niska temp czynnika).
    Co do RTL i tak, i nie.Problemem jest tak jak już gdzieś się przewinęło że kontroluje się temp czynnika w zależności gdzie kontrolujesz. Daje to różne wyniki ,czujnik powrotu >zasilanie zbyt gorące, czujnik zasilania > powrót zbyt zimny, w twoim wypadku trzeba by już w fazie wykonania lekko zwiększyć W/m^2(tylko jak to policzyć?) w końcowej fazie podłogi i zastosować czujnik na zasilaniu.
    IMO bardzo precyzyjne sterowanie duża powierzchnią grzejna jest bardzo trudne i kosztowne w wykonaniu w tym wypadku proponuje zastosować kabel grzejny, Będziesz pewny że cała podłoga ma jednakową temp.(pytanie tylko o koszty)

Na różnych forach jest wiele dyskusji i opinii o ogrzewaniu podłogowym w sypialni.
    Nie mam zamiaru tutaj ponownie wywoływać tej dyskusji o unoszącym się kurzu i alergii.
    Myślę, że faktycznie jest wiele mitów dot. ogrzewania podłogowego w sypialni.

Precyzyjny pomiar temperatury chyba może zapewnić mi ten regulator danfossa w czujnikiem podczerwieni dla podłogi.
    Tańszym będzie pewnie regulator temperatury pomieszczenia i jak dodam do niego 2-3 stopnie to będzie pewnie max temp podłogi.
    Czy jednak nie wystarczy czujnik temp powrotu ?
  • Poziom 25  
    Z ta "deska berliniecka" to bardziej trzeba uwazac na gwaltowne zmiany temperatury i zmiany wilgotnosci (choc wilgotnosc w duzym stopniu zalezy od temperatury).
    Kleje uzywane do nich miekna przy ok. 30 stopniach ale realne uszkodzenia powoduja zmiany wilgotnosci i gwaltowne zmiany temperatury.
    Jesli zdazy sie przekroczenie temperatury nie nalezy jej gwaltownie obnizac, zwlaszcza wylaczajac ogrzewanie lub poprzez wietrzenie.
    Trzeba zwlaszcza uwazac aby nawet podczas normalnej pracy podlogowki nie wietrzyc zbyt gwaltownie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    krzpal napisał:

Na różnych forach jest wiele dyskusji i opinii o ogrzewaniu podłogowym w sypialni.
    Nie mam zamiaru tutaj ponownie wywoływać tej dyskusji o unoszącym się kurzu i alergii.
    Myślę, że faktycznie jest wiele mitów dot. ogrzewania podłogowego w sypialni.

Masz racje, ale chyba wszędzie takowe mity znajdziesz:D ja jako alergik mam swoje zdanie. :D
    krzpal napisał:

Precyzyjny pomiar temperatury chyba może zapewnić mi ten regulator danfossa w czujnikiem podczerwieni dla podłogi.
    Tańszym będzie pewnie regulator temperatury pomieszczenia i jak dodam do niego 2-3 stopnie to będzie pewnie max temp podłogi.
    Czy jednak nie wystarczy czujnik temp powrotu ?

Jeśli weźmiesz co kolega pisał wyżej pod uwagę (w czym się w pełni zgadzam) i powiesz sobie że nie musisz regulować co do 0.1 st C całej płaszczyzny podłogi, co w podłogówce jest niewiarygodnie trudne, to RTL z pomiarem na powrocie zadowoli twoje oczekiwania.

IMO Tak sobie myślę że jak już byś się uparł to można wstawić zawór termostatyczny na zasilaniu ustawić go na 30 st i masz 2 regulacje od góry i od dołu (RTL) , ale czy nie jest to przerost formy nad treścią :D.
  • Poziom 25  
    troche to za pozno bo pewnie podlogowka juz polozona ale komus innemu moze sie przydac ten schemat.
    Daje on bardziej rownomierna temperature na calej podlodze.

• Moderator na urlopie...
    J. Kleban napisał:

Na jaką powierzchnię minimalną ?
  • Poziom 10  
    proponuje kupić regulator ze strony http://www.frisko.com.pl/ model SR34-M1
    załozyć mieszacz z pompą i pozwoli ci to precyzyjnie ustalić tmp. zasilania ,zawór rtl napewno ci przegrzeje
  • Poziom 25  
    mirrzo napisał:
    J. Kleban napisał:

Na jaką powierzchnię minimalną ?

Takie ogrzewanie mozna kupic w postaci paneli z plyty wiorowej w ktora od spodu sa wstawione rurki o srednicy zewn. 13 mm i wewn. 10mm (frezowane rowki) i podklejonej folia aluminiowa.
    Kazdy panel ma wymiary 600 mm x 2400mm, czyli powinien taki uklad byc zastosowany przy pow. od 4 paneli wzwyz.
    Moga byc uzywane pojedyncze panele tak jak w innych ukladach podlogowki

Dodano po 16 [minuty]:

To link do jednej ze stron ( drugi rysunek)

http://www.cathedralflooring.com/pdf/Pages%20...sma%20UFH%20The%20Hidden%20Advantage%2011.pdf

Dodano po 7 [minuty]:

A tto jeszcze jeden z roznymi systemami.

http://www.cathedralflooring.com/pdf/Osma%20UFH%20The%20Hidden%20Advantage_s.pdf
  • Poziom 27  
    krzpal napisał:

Jak włączysz ogrzewanie to może temperatura podłogi przekroczyć 27 stopni, bo ściany są zimne itp. zanim temperatura w pomieszczeniu osiągnie 20 stopni to podłoga może mieć 40 stopni. Tak samo przy wietrzeniu, podłoga będzie grzać np. 40 stopni, a w pomieszczeniu zimno. Z takim regulatorem to odpada. Jeżeli tak chcesz to musiałby być dodatkowo zawór na tę podłogę i czujnik w podłodze, jak przekroczy 27 stopni to wyłącza/zamyka dopływ/odpływ ciepłej wody.
  • Poziom 25  
    Polaczenia robi sie ponizej paneli i zakrywa dopasowanym kawalkiem plyty, lub przy drewnianych stropach zsuwa sie panele razem na laczeniu i podlacza przez sufit od spodu.

• Poziom 10  
    a ja nie polecam do deski czujnika RTL.
    dlaczego?
    bo on mierzy temperaturę czynnika na powrocie, więc niewiele ma wspólnego z temperaturą "deski"

dlaczego?

bo projektowane obniżenie temperatury wynosi 10°C, zatem jak na wylocie ustawimy 27 to na wlocie mamy ... 37°

to już za dużo,

do tego niech dojdzie trochę słońca które pada na część podłogi i mamy kolejne plus 5°C.

jedyne dobre rozwiązanie to dość gęsto rurki (10 cm), naprzemiennie ciepła z zimną i regulacja czujnikiem zatopionym w podłodze plus regulacja temperatury pomieszczenia.
  • Poziom 16  
    Nigdy pomieszczenia ze względu na bardzo dużą bezwładność takich układów grzewczych. Tylko zawór trójdrogowy z siłownikiem z czujnikiem przylgowym i regulatorem do sterowania tem. czynnika na podłogę. Precyzyjne wyregulowanie sekcji przez rotametry na rozdzielaczu z termometrem na każdej sekcji.

Pozdrawiam