Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Hercules Condensung 1 32 ABT + Super CAR

09 Sty 2010 23:55 4247 8
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc w kwestii sterowania pieca Immergas Hercules Condensing 1 32 ABT (wersja poprzednia pieca teraz jest wersja 2 - różni się głównie elektroniką) + Super CAR.
    Mam instalacje mieszaną (podłogówka + grzejniki) i piec ma domyślnie wyjścia na te dwa typy instalacji.

Ostatnio dowiedziałem się, że do pieca można podłączyć dwie sondy zewnętrzne, aby lepiej sterować podłogówką i grzejnikami. Nie wiem czy Sterownik Super CAR nie pozwala oddzielnie sterować ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie grzejnikami.

Projektując ogrzewanie na górze, gdzie mam grzejniki zostały przewymiarowane prawie 2X, aby móc zasilać je zimniejszą wodą co pozwoli bardziej efektywnie korzystać z pieca kondensacyjnego i nie podbijać temperatury czynnika.

W sumie jeśli chodzi o temperatury w domu na dole (podłogówka) i na górze(grzejniki) nie wygląda to źle, ale piec nie wie jaka jest temperatura na górze, bo ma czujnik w sterowniku (Super CAR), który jest na dole.

Proszę was o pomoc w odpowiedzi na te pytania:

Jak zatem sterować tymi obiegami optymalnie (podłogówka + grzejniki)?
    Jaki sens ma używanie dwóch czujników temperatury w tym piecu ?
    Jak to wysterować optymalnie (zużycie gazu) tym sprzętem ?

Z góry dzięki !
  • Poziom 16  
    co do dwóch czujników zewnętrznych jest to całkowicie zbędne

a co sterowania układem to tak:
    na parterze gdzie jest podłogówka dobrze że jest CAR - niech steruje podłogą
    natomiast na górę zamontuj jakiś termostat programowalny (podejrzewam że najlepszym wyjściem będzie np Aurotron 2020TX) i podłącz go pod jedyny mostek na zaciskach znajdujących się na płytce w środku kotła w przezroczystej puszce - oczywiście pod warunkiem że zostało to prawidłowo uruchomione przez serwisanta na samym początku
  • Poziom 9  
    Dzięki za dokumentacje.
    Zwracam też uwagę, że to jest piec zawierający już sporo więcej niż inne wiszące, które potrzebują dodatkowych DIM i tym podobnych dodatków.
    Pragnę nadmienić, że na parterze jest podłogówka i nie CAR tylko SuperCAR - to jest nieco inny sterownik.

Sprawdziłem ten termostat programowalny Aurotron 2020TX, ma spore możliwości za tą cenę około 330 zł.

Proszę podaj dokładnie pod które zaciski zgodnie ze schematem (Immergas Hercules Condensing 27 ABT) powinienem podłączyć ten sterownik, aby kontrolował wyłącznie strefę wysokiej temperatury.

Wracając do możliwości pieca Immergas Hercules Condensing 27 ABT w dokumentacji, która jest powyżej na stronie nr 3 jest dokładnie opisane, że dla strefy niskiej temperatury jest regulacja trimmerem R4, natomiast dla strefy wysokiej temperatury jest za pomocą pokrętła 2 opisanego na 8 stronie dokumentacji do pieca.

W moim układzie strefą podstawową jest strefa niskiej temperatury, którą steruje SuperCAR. Do rozdzielacza dodam później jeszcze kilka siłowników i termostatów bezprzewodowych do najważniejszych dla mnie pomieszczeń i takie sterowanie strefą niskiej temperatury będzie dla mnie wystarczające.

Z dokumentacji tego pieca wyraźnie wynika, że sonda zewnętrzna jest potrzebna zarówno dla strefy niskiej jak i strefy wysokiej wysokiej.

Dokumentacja ta jednak opisuje działanie pieca Hercules Condensing 27 ABT bez dodatkowego sterownika SuperCAR.

Podobno w takim przypadku krzywą grzewczą dla strefy niskiej nadal się steruje trimmerem R4, natomiast strefę wysoką za pomocą nastaw w sterowniku SuperCAR.
    Nastawy są w regult jako minimalna i maksymalna temperatura dla krzywej grzewczej (-20 stopni, +20 stopni, oraz temperaturę max czynnika - ustawiłem na 60).

Przetestowałem tą konfigurację pieca z moim sterownikiem i dwoma sondami temperatury.

Rano około 8:00 grzejniki sprawdziłem i miały około 50 stopni, na zewnątrz było około -6.

Po sprawdzeniu 8:10 czujnik strefy wysokiej temperatury wniosłem do domu gdzie temperatura jest około +12 stopni.

Około godziny 17:50 sprawdziłem temperaturę na grzejnikach i nadal była około 50 stopni, a powinna być znacznie niższa przy zmianie temperatury sondy z -6 na + 12 czyli o 18 stopni.

System nie zmienił temperatury strefy wysokiej pomimo zmiany temperatury sondy zewnętrznej.

Nie wiem co jest w tej sytuacji nie tak, ale podejrzewam już albo kabelek, albo sondę temperatury.

Sterowanie strefy wysokiej temperatury powinno funkcjonować zgodnie z opisem w dokumentacji na stronie 3. To dla mnie jest zupełnie wystarczające dla strefy wysokiej temperatury w powiązaniu z regulatorami na grzejnikach.

Proszę o ewentualne sugestie i wymianę doświadczeń osób mających z tym piecem i sterownikiem w układzie dwóch stref wysokiej i niskiej.
  • Poziom 16  
    schemat podłączenia masz w:
    załącznik DIM strona 11 (w twoim przypadku DIM jest już wbudowany)
    załącznik ABT strona 12 (rzeczywista 13)

co dotyczy pogodówki - mając podłączony 1 cz. zewnętrzny - z automatu oba obiegi powinny chodzić według krzywych grz. z tym że krzywa obw. grzejnikowego to jest nic innego jak położenie pokrętła na kotle od temp. CO

a jeśli chodzi o
    Cytat:
    i nie CAR tylko SuperCAR - to jest nieco inny sterownik
    to praktycznej różnicy niema, jest tylko dizajn i kilka bajerów
    a co najważniejsze nie do końca pamiętam se szkoleń - ale na pewno nie jest on dedykowany do tego kotła jako główny sterownik - podstawowy który na pewno działa to CAR
    w związku z tym w Twoim przypadku (i każdego abt poprzedniego) obie krzywe grz. ustawia się na kotle
  • Poziom 9  
    Jeśli dobrze rozumiem, twoim zdaniem niezależnie czy jest dodatkowy sterownik (CAR bądź SuperCAR) w konfiguracji tego pieca z dwoma zewnętrznymi sondami temperatury
    ustawianie krzywej grzewczej dla strefy niskiej temperatury i strefy wysokiej temperatury ustawia się wyłacznie na piecu.

W dokumentacji na stronie nr 3 jest opisane, że dla strefy niskiej temperatury jest regulacja trimmerem R4, natomiast dla strefy wysokiej temperatury jest za pomocą pokrętła 2 opisanego na 8 stronie dokumentacji do pieca.

Zadzwoniłem w tej sprawie do serwisanta i jego zdaniem w konfiguracji z SuperCAR krzywą grzewczą strefy wysokiej temperatury steruje się za pomocą parametrów TE MIN, TE MAX (strona 40 dokumentacji SuperCAR) oraz za pomocą CH MAX (strona 39).

Podobno serownik wejdzie w sterowanie temperaturą krzywej strefy wysokiej dopiero po osiągnięciu przez sterownik temperatury zadanej pomieszczenia wewnętrznego.
    W moim przypadku ustawiłem temp 15 stopni i była dopiero 10 stopni w budynku i pomimo umieszczenia sondy temp obiegu wysokiej temperatury wewnątrz domu nie zmniejszyła się temp obiegu w grzejnikah.

Nastąpi to kiedy w budynku będzie już zadana temperatura czyli przy nastawie 15 stopni ma być też rzeczywiste 15 stopni. Dzisiaj popoługniu będę to wiedział czy tak zadziała i kto ma racje.

Proszę podaj też jak podłączyć sterownik Aurotron 2020TX do tego pieca dla strefy wysokiej temperatury.
    Załączniki:
  • Poziom 16  
    to co piszesz to oczywiście prawda - ale nie przy tym kotle
    super car powstał jakieś 6-7 lat później niż płyta do twojego kotła, i nie jest to do końca kompatybilne - tak wynika z praktyki
    jeden czujnik zewnętrzny, CAR i jakiś termostat i nic więcej nie cudaczyć
    masz bardzo dobry i trwały kocioł ale nie wymagaj od niego cudów elektroniki i informatyki

Cytat:
    Podobno serownik wejdzie w sterowanie temperaturą krzywej strefy wysokiej dopiero po osiągnięciu przez sterownik temperatury zadanej pomieszczenia wewnętrznego.
    W moim przypadku ustawiłem temp 15 stopni i była dopiero 10 stopni w budynku i pomimo umieszczenia sondy temp obiegu wysokiej temperatury wewnątrz domu nie zmniejszyła się temp obiegu w grzejnikah

to co opisałeś dotyczy zwykłej modulacyjnej możliwości CAR-a i oznacza że nie działa według krzywej

Ps z Twojego opisu wynika że masz tą instalacje w budynku nie zamieszkałym, w takim przypadku instalacja na pewno też będzie działać zupełnie inaczej niż przy normalnym użytkowaniu
  • Poziom 9  
    Odnośnie modulacyjnej możliwości SuperCAR-a to na sterowniku mam ustawiony parametr MODUL (strona 43 dokumentacji SuperCAR) na wartość ONF (włącz/wyłącz). Tak sugerował spec z Immergas w przypadku mieszanych obiegów ogrzewania.

W instrukcji SuperCAR napisano, że w przypadku zainstalowana sondy temperatury zewnętrznej, temperatura zasilana instalacji c.o. będzie utrzymywana na poziomie zależnym od ustawionej krzywej grzewczej.
    Czyli steruje krzywymi grzewczymi wysokiej i niskiej.

Po twoich wyjaśnieniach konsultowałem to ze specem z Immergas Polska i potwierdził to co wcześniej napisałem.

Naprawdę nie oczekuję super gadżetów, sterownik podłogówką steruje naprawdę nieźle.
    Chodzi mi natomiast o to, aby grzejniki dostawały temperaturę wody zależną od krzywej grzewczej i czujnika zewnętrznego. Resztę załatwią termostaty na grzejnikach. Dzięki temu nie będzie takiej sytuacji, że kocioł niezależnie od temperatury zewnętrznej utrzymuje na grzejnikach tą samą temperaturę i tym samym zmusza piec do grzania z nieoptymalną temperaturą tylko dla strefy wysokiej temperatury.

Do podłogówki dodatkowo dla 2-3 pomieszczeń założę termostaty + siłowniki na rozdzielaczu i będzie to działać prawidłowo.

Jutro rano ustabilizuje mi się temperatura w okolicy 10 stopni to zobaczę czy wreszcie zadziałała krzywa grzewcza na grzejnikach. Sonda dla obiegu wysokiej temperatury jest nadal na grzejniku wewnątrz.

Zobaczymy jaka jest praktyka ;-))
  • Poziom 1  
    Pytanie: dlaczego gdy zrobiłem przepinkę czujnika temp zew z zacisków 39 - 38 w listwie X9 dla strefy wysokiej temp do zacisków 9-10 w listwie X7 dla strefy niskiej temp to ze sterownika pogodowego CAR straciłem odczyt temp na zewnątrz z powyższego przepiętego czujnika?
  • Poziom 9  
    W instrukcji do pieca (str.4), która jest załączona powyżej jest opisane, że za pomocą przełącznika S1 możliwe jest ustawienie strefy niskiej temperatury lub strefy wysokiej temperatury jako podstawowej.

Może CAR zawsze pokazuje domyślnie temperaturę strefy ustawionej jako podstawową.

Zmieniasz czujkę zewn. z wysokiej na niską zatem powinieneś pewnie też przestawić strefę podstawową na niską (S4-AB-niska, S4-BC-wysoka).

Nie wiem tego na 100%, ale jedynie wnioskuję z logiki instrukcji.
    Upewnij się o tym jeszcze i zadzwoń do twojego serwisanta od pieca Immergas.
    Zwykle są pomocni.