Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja głośnika tonsil GDN 30/60/1

10 Sty 2010 01:33 6230 23
  • Poziom 12  
    Witam.

Mam pytanie odnośnie regeneracji tego głośnika, jeśli do wymiany jest zawieszenie górne. Jak wycentrować cewkę w tym głośniku ??

Oglądałem poradniki itp, ale nadal mam kilka pytań odnośnie kolejności wykonywanych czynności.

Czy można zrobić taką regeneracje w takiej kolejności:

1. Oderwać kopułkę i od wewnątrz cewki włożyć pomiędzy nią a magnes jakiś rulonik sztywnego papieru (albo co polecacie?)

2. Zerwać resztki starego zawieszenia z membrany oraz z kosza

3. Cewkę mamy już wycentrowaną, zrobiliśmy to w punkcie. 1 więc teraz bierzemy sie do przyklejania zawieszenie.

Czy w takiej kolejności może być wykonana regeneracja ?? A najlepiej jakby ktoś w punktach napisał co i jak. Z góry bardzo dziękuję.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Lepiej najpierw oczyść membranę i kosz z resztek starego zawieszenia, gdy oderwiesz kopułkę sypiące się resztki nie będą pożądane. Centrować można papierem lub kliszą.
    Ja sam nawet nie odrywam kopułki, przyklejam zawieszenie do membrany i pozwalam się głośnikowi ułożyć samemu, przypinam zawieszenie do kosza klamerkami i naciskam membranę czy nie ociera. Jak ociera to koryguję jej położenie lekko w którąś ze stron, potem sprawdzam jeszcze pod wzmacniaczem czy położenie jest prawidłowe i po kilka klamerek odczepiam i przyklejam.
    Kleimy oczywiście butaprenem i cieszymy się z dobrze wykonanej roboty.
  • Poziom 12  
    a żeby wycentrować cewkę to resor dolny też trzeba odkleić, czy wystarczy włożyć np. klisze pomiędzy magnes a cewkę ale od wewnątrz cewki
  • Poziom 25  
    Od wewnątrz wystarczy, zawieszenia dolnego nie odklejaj bo tylko sobie roboty więcej narobisz.
  • Poziom 12  
    Dziękuję bardzo za pomoc, a tak na marginesie to wymiana zawieszenie górnego z centrowaniem jest trudna do wykonania ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    a zawieszenie jakie polecacie?? Lepiej z UMFIONU czy na allegro kupic zawieszenie pod nazwą "Polskie zawieszenie...." 14zl za 1szt do 30cm gdn i 8.50zl za sztukę dla gdm 18/80, wiec allegro czy umifon. z góry dziękuję
  • Poziom 25  
    Na allegro są dostępne odpowiadające oryginalnym zawieszenia, choć kupowałem je od innego sprzedawcy. Przyjrzałem się zdjęcia poglądowym z aukcji, o którą pytasz, wyglądają ok, choć konkretnie od tego sprzedawcy nie kupowałem nigdy więc bliższego porównania nie mam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Witam ponownie

Dzisiaj dotarły do mnie zawieszenia i chcę się jak najszybciej zabrać za regenerację i mam pytanko:

1. Najpierw przykleić zawieszenie do membrany
    2. Wsadzić pomiędzy cewkę, a magnez jaką tekturkę albo coś, i tu pytanie czy cewka powinna zostać zblokowana aby unieruchomić membranę???

3, później przykleić zawieszenie do kosza, poczekać aż przyschnie i następnie wyciągnąć tekturkę i zapodać lekki sygnał (muzykę) aby sprawdzić czy charczy

Proszę o jak najszybszą pomoc
  • Poziom 18  
    Ja najpierw przyklejałem zawieszenie do membrany potem wsadziłem kartki papieru pomiedzy magnes w cewke tak aby nie dało się jej ruszyć. Ustawiłem odpowiednia wysokość i górne zawiesenie do przyklejenia ale jedno małe ale... zanim przykleiłem górne zawieszenie, docisnąłem je pierścieniem z altusa tak jak by był on prykręcony. Wyjąłem tekturki żeby zobaczyć czy jesli by juz było przyklejone to cy będzie działało - sprawdzam czy umiem centrować ;P Potem znów usztywniam ale już górne zawieszenie kleję i czekam z niecierpliwością.

Odbiegajac lekko od tematu chciałbym kolegów zapytać. Postanowiłem jedne głosniki zregenerować na gotowych membranach z zawieszeniami i tu moje pytanie. Dlaczego membrana na piance kosztowała 8 zł a na gumie 10,50 czyli drożej! ? Przecież pianka jest lepsza to teoretycznie powinna być droższa.
  • Poziom 12  
    Już zregenerowałem 4 głośniki i mam pytanie, czy jest to normalne, że gdy wciskam membranę to cewka ociera (ale gdy wciskam przy samej krawędzi), np. przy jednej krawędzi jak wcisnę to ociera a np. w innym miejscu też na krawędzi to nie ociera, czy to normalne?
  • Poziom 18  
    Jeśli naciśniesz membranę w obojetnie jakim miejscu to wiadomo że będzie ocierało bo ja po prostu krzywisz - wyginasz przez co ociera. Nie powinno ocierać jedynie wtedy gdy złapiesz ja równomiernie po dwóch stronach membrany lub po samym środku i nacisniesz. Ale powiedz czy głośniki działają prawidłowo? Bo to najważniejsze
  • Poziom 12  
    Grać grają i nic nie ociera, ale gdy podłączam głośnik i gdy nie jest wsadzony w obudowę to przy mocniejszym basie słychać szelesty. Nie mam możliwości sprawdzić w obudowie bo jest w garażu.
  • Poziom 18  
    Wydaje mi sie że to normalne że bez obudowy mona stukać i słychać niekorystne dźwięki. Moje głośniki które naprawdę mocno mogę podkręcić na wzmacniaczu, bez obudów grają cicho, słabo a membrana przy większej mocy i przy duzym skoku udrze razem z cewkę o dno magnesu. Poprostu głosnik na ma poduszki powietrznej tylko leci na całosć ;)
  • Poziom 11  
    Witam. Jestem tu nowy. Przeanalizowalem cala rozmowe. Koledzy, lepiej wymienic cala membrane czy tylko samo zawieszenie? Posiadam kolumny New Mildton 200 i w jednej z nich w glosniku niskotonowym (ze starosci) sparciala i wykruszyla mi sie pianka-resor. Co robić? Gdzie najlepiej i najkorzystniej kupować takie czesci?
  • Poziom 18  
    Jeśli membrana jest w dobrym stanie to wymień tylko zawieszenie. Tylko oryginalne !
  • Poziom 11  
    Tak, Membrana w idealnym stanie. Koledzy prosze o stronke z której mozna zamowic owe zawieszenie. A co z wycentrowaniem membrany podczas zabiegu??
  • Poziom 20  
    Trochę może odkopię, ale zapytam. Czy ktoś może wklejał do GDN 30/60/1 membranę z innego głośnika, np. GDN 30/80 - chodzi o gładką a nie prążkowaną. Jak ten GDN się zachowuje z taką membraną?
  • Poziom 10  
    Ja mam wymienione membramy w gdn 30/60/1 na takie bez prążków i gumowym zawieszeniu.
    Teraz bas jest zupełnie lepszy w porównaniu z zawieszeniem piankowym
  • Moderator
    Podejrzewam, że nie słyszałeś tych głośników ze sprawnym zawieszeniem piankowym. Jeżeli usłyszałeś tylko, jak grają z uszkodzonym, nie dziwię się, ze tak piszesz.
  • Poziom 10  
    Te kolumny mam od nowości. Minął im 14 rok grania, więc słychać róznice w odsłuchu.
  • Moderator Akustyka
    zeberko78 napisał:

Te kolumny mam od nowości. Minął im 14 rok grania, więc słychać róznice w odsłuchu.
    Różnicę słychać zapewne. Ale tak samo pewne jest to, że jest to zmiana na gorsze.
    Zapewne nie miałeś szans porównywać tego jak grają te kolumny z takimi membranami a z oryginalnymi. Twoje porównanie to raczej porównanie do głośników bez zawieszeń, bo takie miałeś, przed regeneracją.
    Zapewniam Cię, że jakość dźwięku jest niższa niż oryginalnie. Jest zupełnie inne pasmo, inne parametry TS, inna kierunkowość dźwięku.