Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Expander RS-485 HalfDuplex na pojedynczej parze.

narasta 10 Jan 2010 02:28 1516 0
    narasta
    Level 21  
    Witam. Potrzebuję zrealizować expander linii transmisyjnej na RS-485. Do dyspozycji mam tylko pojedyncza parę różnicową (w zasadzie to dwie ale jedna zostanie wykorzystana w celu przesyłu zasilania). Przewidziane konwertery to SN75176.

Układ zaprojektowałem mniej wiecej tak:

Ponieważ jest tylko jedna para różnicowa to mamy HalfDuplex.

Załóżmy przykładowe zdarzenie : 'Od lewej' pojawiają się nadchodzące dane. Konwerter 'na górze po prawej' zamienia sygnał na RS-232 i nadaje go do konwertera 'po prawej' a ten z kolei na linię różnicową 'z prawej'.
    Pytanie brzmi, czy przez to, że w wyniku powyższego zdarzenia pojawi się sygnał po 'prawej stronie' na linii różnicowej, nie spowoduje przesłania tych danych z powrotem w 'lewą stronę' 'dołem'?

Podejrzewam, że nie da się tego zrealizować w sposób jaki zaproponowałem. Chciałbym uniknąć jednak użycia mikrokontrolera w celu wykrywania nadchodzącej transmisji i ewentualnego przełączania konwerterów na nadawanie bądź obieranie. Układ bez kontrolera były uniezależniony od prędkości transmisji. Z kontrolerem wyglądałoby to tak:
    Algorytm działania byłby stosunkowo prosty. Obydwa konwertery ustawione na nasłuchiwanie. Gdy z jednej strony nadejdzie ramka (prawdopodobnie będzie to ramka na kształt ramki enthernet), mikrokontroler zapamięta ją, przełączy drugi konwerter na nadawanie, nada ramkę i przełączy się znowu konwerter na nasłuch.

A może istnieje jakiś inny sposób na to, żeby dało się podłączyć do jednej magistrali większą ilość urządzeń? Nota katalogowa przewiduje max 32 urządzenia na jednej magistrali. Rozumiem, ze ta wartość jest uzależniona od wydajności prądowej konwerterów SN75176. Może wystarczy w takim razie zrobić jakiś zwykły stopień mocy?