Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil ZG60C

hedora 15 Lip 2004 14:05 3031 22
  • #1 15 Lip 2004 14:05
    hedora
    Poziom 17  

Czy ktoś może wie dokładnie jakie głośniki siedziały w tych zestawach ?
    Konkretnie chodzi mi o ZG60C, ZG60C/1 oraz ZG60C/2.
    Wiem że to starocie i ciężko znaleźć ale szukam może ktoś wie ?

0 22
  • #2 15 Lip 2004 14:29
    DJ Max
    Poziom 30  

Znając Tonsila możliwe że to będzie: niskotonowy GDN20/40, GDM10/40, GDWK7/90 lub coś podobnego. Powiedz tylko czy średnice się zgadzają??

0
  • #3 15 Lip 2004 16:30
    junan
    Poziom 18  

Cytat:
    Znając Tonsila możliwe że to będzie: niskotonowy GDN20/40, GDM10/40, GDWK7/90 lub coś podobnego. Powiedz tylko czy średnice się zgadzają??

Obawiam się, że się mylisz. O ile dobrze pamiętam to były tam: GDN30/60, GDM18/40, GDWK9/40. Później jako śr. i wys. mogły być stosowane odmiany 80W zamiast 40W.

0
  • #4 15 Lip 2004 22:53
    DJ Max
    Poziom 30  

:arrow: Junan, piszesz o Altusach 140 lub Altonach 110. A nie mogły to być ZG60. Zresztą Tonsil nigdy nie dawał głośników basowych o mocy równej mocy znamionowej. Dla 60W bas byłby 40W. Po mocy można też poznać przybliżone wymiary obudowy :)

:arrow: Hedora, możesz napisać czy średnice - bas 20cm, średnioton 10cm, sopran 7cm - się zgadzają??

0
  • #5 16 Lip 2004 08:29
    hedora
    Poziom 17  

Przepraszam ale junan ma rację. Rozebrane je miałem ale pościerane napisy są na nich. Pomierzyłem średnice i są one 30 dla basowege oraz 18 dla średniego. Wysokotonowy przerabiany więc się nie wypowiem.
    W związku z tym mam pytanko czy można zastosować głośniki kupione w stx są tam 30/100 oraz 18/150 ? I czy nie trzeba przerabiać zwrotnicy ?

0
  • #6 16 Lip 2004 08:56
    DJ Max
    Poziom 30  

Wow, ja mam ZG50(cośtam) i tam były głośniki 40W GDN20/40. Mimo wszystko Junan zwracam honor.

Jeśli chodzi o STX-y to są podobno dość kiepskie, szczególnie z opinii na Elektrodzie. Lepszy byłby na pewno Tonsil. Mi nie podoba się dźwięk głośnika sopranowego STX - GDWK9/150/8 PJ o ile się nie mylę - jak dla mnie zbyt cichy jest ten sopran. Nie mam nic do głośników basowych ani średniotonowych. Basowe polecam z membraną papierową oraz taką żółtą ale nie z kevlaru tylko chyba z włókna węglowego czy czegoś. Średniotonowe "pod kolor" tzn takie jak basowe.

Kupując w STX musisz się liczyć z jeszcze jednym problemem: czasem zrobią sobie przerwe w pracy. Zamawiałem pod koniec czerwca czy na początku lipca głośniki od nich, a do dziś nie dotarły. Mieli podobno przerwe do 10 lipca. 14 lipca mieli wysłać paczkę priorytetową. Powinna dojść wczoraj. Może dojdzie dzisiaj. Ale kuzyni (którym robię kolumny) czekają już dłuuuugo...

0
  • #7 16 Lip 2004 09:31
    junan
    Poziom 18  

:arrow: DJ Max Nie ma sprawy. Po prostu jestem w takim wieku, że pamiętam te kolumny ze sklepów. Były niestety wówczas poza moim zasięgiem (3-4 pensje za parę), ale zdążyłem się na nie napatrzyć :wink:
    Co do mocy w kolumnach tonsilu, to jeszcze wcześniej zdarzało się, że np. w kolumnie 20W były dwa głośniki niskotonowe po 15W. Dzisiaj nieprawdopodobne, ale tonsil dostosował się do zasad rynkowych.

0
  • #8 16 Lip 2004 14:38
    Jon-X
    Poziom 28  

GDS 30/30 razy 2 i GDWT 9/80 razy 2 i 1n jako zwrotka

0
  • #9 16 Lip 2004 19:56
    hedora
    Poziom 17  

DJ Jon-X napisał:
    GDS 30/30 razy 2 i GDWT 9/80 razy 2 i 1n jako zwrotka

Hmm niebardzo rozumiem... Jak napisałem są tam tylko 3 głosniki więc wstawianie 5 jak sugerujesz mija sie z celem. (gotowe otwory). A co do zwrotnicy orginalna zajmuje cały spód więc pytam sie czy nie trzeba czegoś przerabiać jeżeli zdecydowałbym sie na STX ?

0
  • #10 16 Lip 2004 21:58
    Jon-X
    Poziom 28  

Miałem na myśli ZG60 dołączane do Eltronów 100 jako zestaw, oparte na dwóch głośnikach basowych i parze gwizdków.

0
  • #11 19 Lip 2004 09:50
    junan
    Poziom 18  

Cytat:
    A co do zwrotnicy orginalna zajmuje cały spód więc pytam się czy nie trzeba czegoś przerabiać jeżeli zdecydowałbym się na STX ?

Proponuję pozostać przy tonsilach. Jeśli problemem sa koszty, średniotonowy możesz regenerować, wysokotonowy też (tekstolitowy GDWK9/40 i tak trzeba wymienić). Ponieważ obudowa jest zamknieta, można nawet zastosować najtańszą 30 tonsila - GDN30/60/1 i zwiększyć ilość materiału tłumiącego w kolumnie.

0
  • #12 19 Lip 2004 10:02
    DJ Max
    Poziom 30  

Właśnie, mam pytanie co do Tonsilowskiego wytłumienia. Czy można jeszcze dziś takie kupić? Chodzi o takie szmaty kolor mniej więcej fioletowawy (patrząc z daleka), robione z resztek. I czy jest od niego lepsza pianka poliuretanowa lub wełna mineralna??

0
  • #13 19 Lip 2004 13:51
    sauron9
    Poziom 21  

Pianka poliuretanowa sie nie nadaje, nie tłumi nic, tylko zmniejsza obudowę. Wełna mineralna to dobry pomysł

0
  • #14 19 Lip 2004 15:04
    junan
    Poziom 18  

Cytat:
    Pianka poliuretanowa się nie nadaje, nie tłumi nic, tylko zmniejsza obudowę

Czyżby? Pianka jest materiałem od lat stosowanym przez wielu producentów kolumn. Stosowana jest także przez producentów maszyn po wewnętrznej stronie obudowy, dla zmniejszenia emisji hałasu (także w bardzo drogich urządzeniach, gdzie na kosztach materiału tłumcego producent nie musi oszczędzać).

0
  • #15 19 Lip 2004 15:25
    sauron9
    Poziom 21  

junan --> hehe, wytłumiając kolumnę robi sie to po to, żeby zlikwidować rezonanse w obudowie, zlikwidować falę stojącą a nie po to, żeby sie dźwięk nie "wydostawał" na zewnątrz :)

Pokaż mi chociaż jednego producenta kolumn, który do tłumienia obudowy stosuje piankę poliuretanową!

0
  • #16 19 Lip 2004 19:00
    DJ Max
    Poziom 30  

Ja stosuje poliuretan i daje bardzo dużo. Wełna mineralna jest owszem lepsza, ale poliuretanu mam od (***) więc używam. Znacznie pogłębia bas nawet przy takich głośnikach jak 888.

0
  • #17 19 Lip 2004 22:03
    Jon-X
    Poziom 28  

No to mamy już pierwszego producenta. Kolumny na 888. To mówi samo za siebie. Stary, to jak postrzegasz bas zależy od twoich wymagań. Technodresiarz będzie super zadowolony z kolumny z której za piwo wyjmiesz mu wytłumienie. Będzie głębiej rąbać. Najlepsze są materiały typu wełna, wełna owcza, farfocle materiałowe generalnie. Pozdrowienia

0
  • #18 19 Lip 2004 22:09
    Kwaczor

Spec od akustyki

pianka sie nie nadaje. przynajmniej u mnie jeszcze nic nie dała w zadnej z konstrukcji. raz tylko sie przydała, jak pomalowałem ją na czarno i zatkałem od srodka BR. Głośnik był noname i musiał miec wysoki Qts, bo po zatkaniu otworu kolumna przestała "buczec"

0
  • #19 20 Lip 2004 12:48
    DJ Max
    Poziom 30  

DJ Jon-X napisał:
    No to mamy już pierwszego producenta. Kolumny na 888. To mówi samo za siebie. Stary, to jak postrzegasz bas zależy od twoich wymagań. Technodresiarz będzie super zadowolony z kolumny z której za piwo wyjmiesz mu wytłumienie. Będzie głębiej rąbać. Najlepsze są materiały typu wełna, wełna owcza, farfocle materiałowe generalnie. Pozdrowienia

To klient wybiera ile może zapłacić. Paździo chciał głośniki 888 to mu takie wstawiłem. Nie słyszałeś kolumny - nie mów. Nie robiłem tego za piwo ani technodresiarzowi.

0
  • #20 26 Lip 2004 12:09
    junan
    Poziom 18  

Cytat:
    junan --> hehe, wytłumiając kolumnę robi się to po to, żeby zlikwidować rezonanse w obudowie, zlikwidować falę stojącą a nie po to, żeby się dźwięk nie "wydostawał" na zewnątrz

Materiał tłumiący naklejony na wewnętrzna stronę obudowy urządzenia ma za zadanie absorbować (pochłaniać) energię akustyczną jak najbliżej miejsca jej powstawania, a nie - jak sugreujesz - uszczelniać obudowe i nie dopuszczać do wydostawania się dźwięku na zewnątrz. Analogiczną rolę pełni wytłumienie obudowy kolumny.

Cytat:
    Pianka poliuretanowa się nie nadaje, nie tłumi nic, tylko zmniejsza obudowę
    pianka się nie nadaje. przynajmniej u mnie jeszcze nic nie dała w zadnej z konstrukcji. raz tylko się przydała, jak pomalowałem ją na czarno i zatkałem od srodka BR

Być może rozmawiamy o dwóch róznych produktach - wy o twardej piance, stosowanej np. w budownictwie do osadzania stolarki, ja - o miękkiej piance poliuretanowej, potocznie zwanej gąbką. Ta pierwsza rzeczywiście jest nieprzydatna w kolumnach - ma własciwości podobne do styropianu. Ta druga - jak najbardziej. Są nawet produkowane specjalne jej odmniany, przeznaczone to pochłaniania dźwięku.
    Oto kilka linków:
    http://www.4max.pl/produkt.asp?g=42&gg=18&id=148
    http://www.interchemall.pl/przem_ekrany_akustyczne.php
    http://www.vitabaltic.lt/pl/Produkty_i_uslugi
    http://diyaudio.pl/articles.php?id=13&PHPSESSID=da69dd69e976ba81886fd661f58cd87e

Cytat:
    Pokaż mi chociaż jednego producenta kolumn, który do tłumienia obudowy stosuje piankę poliuretanową!

Nie będę szukał daleko: tonsil (przed laty). O wyborze materiału decyduje m.in. relacja własciwosci - cena. Miękka pianka poliuretanowa jest obecnie materiałem raczej drogim.

0
  • #21 26 Lip 2004 13:31
    candle
    Spec od monitorów

dj jon-x'owi pewnie chodzilo o pianke do montarzu okien.. badz co badz tez poliuretanowa
    a tonsil ma rozne grzechy na sumieniu - z wata szklana w foliowym worku wlacznie

0
  • #22 26 Lip 2004 14:17
    sauron9
    Poziom 21  

No to się nie zrozumieliśmy, mówiąc o piance poliuretanowej mialem na myśli ten shit do uszczelniania okien, który jest twardy i do wytłumiania się nie nadaje. A z czego się robi gąbkę - nie mam zielonego pojęcia

0
  • #23 27 Lip 2004 11:23
    DJ Max
    Poziom 30  

A ja właśnie miałem na myśli popularną gąbkę, przecierz wątpię że cały tapczan byłby wykonany z płyty wiórowej i pianki do uszczelniania okien.... :)
    To teraz powiedzcie czy lepsza jest wełna mineralna, gąbka czy może to wytłumienie stosowane w kolumnach tonsila wyglądające na fioletową szmatę??:)

0